Rådets förordning (EU) 2024/1732 av den 17 juni 2024 om ändring av förordning (EU) 2021/1173 vad gäller ett EuroHPC-initiativ för uppstartsföretag för att stärka det europeiska ledarskapet inom tillförlitlig artificiell intelligens
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 187 och artikel 188 första stycket,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag,
med beaktande av Europaparlamentets yttrande,
med beaktande av Europeiska ekonomiska och sociala kommitténs yttrande,
i enlighet med ett särskilt lagstiftningsförfarande, och
1 Europaparlamentets och rådets förordning om harmoniserade regler för artificiell intelligens (AI-förordningen) syftar till att förbättra den inre marknadens funktion genom att fastställa en enhetlig rättslig ram, särskilt för utveckling, marknadsföring och användning av artificiell intelligens (AI) i överensstämmelse med unionens värden.
2 Sedan 2021, när rådets förordning (EU) 2021/1173 antogs, har det gjorts enorma tekniska framsteg på området AI, som har blivit ett mycket strategiskt och omtvistat område globalt. Unionen ligger i framkant i ansträngningarna för att stödja ansvarsfull forskning och innovation inom tillförlitlig och etisk AI samtidigt som unionen fastställer skyddsmekanismer och utvecklar en ändamålsenlig styrning.
3 Den 13 september 2023 tillkännagav kommissionen, som en del av en övergripande strategi för att stödja ansvarsfull forskning och innovation inom AI, ett nytt strategiskt initiativ för att göra unionens högpresterande datorkapacitet tillgänglig för innovativa europeiska uppstartsföretag inom tillförlitlig AI för att träna sina modeller. Det initiativet kompletterar arbetet med att fastställa skyddsåtgärder för AI genom AI-förordningen inrätta styrningsstrukturer och stödja innovation genom den samordnade planen om artificiell intelligens.
4 Med tanke på att unionens kraftfullaste superdatorkapacitet i världsklass finns i anläggningarna hos det gemensamma företaget för ett europeiskt högpresterande datorsystem (det gemensamma företaget), är det dessa anläggningar som bör göras tillgängliga så att unionens initiativ kan förverkligas. Det är därför nödvändigt att det gemensamma företaget, utöver sina sex befintliga mål, lägger till ett sjunde mål rörande superdatorernas bidrag till unionens nya AI-initiativ.
5 Det nya målet skulle göra det möjligt för det gemensamma företaget att utföra aktiviteter i form av förvärv och drift av AI-optimerade superdatorer eller partitioner av superdatorer för att möjliggöra snabb maskininlärning och träning av AI-modeller för allmänna ändamål. Det gemensamma företaget bör tillåtas att skapa ett nytt åtkomstläge till sina datorresurser för AI-ekosystemet för uppstartsföretag och forsknings- och innovationsekosystemet och utveckla särskilda AI-tillämpningar som är optimerade för att köras på superdatorerna. Det gemensamma företaget bör också ha rätt att utse befintliga europeiska högpresterande datorsystems – värdenheter till AI-fabriker om värdenheten kan visa att dess superdator har tillräckliga datorresurser för att träna storskaliga AI-modeller för allmänna ändamål och framväxande tillämpningar med artificiell intelligens, och förutsatt att värdenheten genomför alla ytterligare verksamheter som krävs för att utveckla och stödja AI-ekosystemet. Dessa ändringar skulle göra det möjligt för det gemensamma företaget att erbjuda anpassad datorkapacitet och anpassade datortjänster för att främja storskalig träning, utveckling och användning av AI i unionen, vilket inte är möjligt enligt den nuvarande förordningen. AI-fabriker bör interagera med varandra och med relevanta AI-initiativ från unionen och kan, i tillämpliga fall, interagera med relevanta nationella AI-ekosystem och nationella AI-initiativ.
6 För att samordna tillämpningsdatumet för de ändringar som införs genom denna ändringsförordning med tillämpningsdatumet för AI-förordningen bör den här ändringsförordningen tillämpas utan onödigt dröjsmål.
7 Förordning (EU) 2021/1173 bör därför ändras i enlighet med detta.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1 – Förvärv och ägande av AI-optimerade superdatorer
Förordning (EU) 2021/1173 ska ändras på följande sätt:
1 Artikel 2 ska ändras på följande sätt:
2 I artikel 3.2 ska följande led läggas till:
3 I artikel 4.1 ska följande led läggas till:
4 Artikel 9 ska ändras på följande sätt:
5 I artikel 10.2 ska led l ersättas med följande:
6 Följande artikel ska införas:
7 Artikel 15 ska ändras på följande sätt:
8 Artikel 16 ska ändras på följande sätt:
9 Artikel 17.1 ska ersättas med följande:
Artikel 2
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 Yttrande av den 24 april 2024 (ännu inte offentliggjort EUT).
2 Yttrande av den 20 mars 2024 (ännu inte offentliggjort EUT).
3 Rådets förordning (EU) 2021/1173 av den 13 juli 2021 om bildande av det gemensamma företaget för ett europeiskt högpresterande datorsystem och om upphävande av förordning (EU) 2018/1488 (EUT L 256, 19.7.2021, s. 3).