lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2024/2018 av den 26 juli 2024 vad gäller översynen av de avgifter som ska betalas till Europeiska unionens järnvägsbyrå och villkoren för deras betalning (Text av betydelse för EES)

CELEX
32024R2018
Typ
EU-förordning
Datum
20240726
EUT
L

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/796 av den 11 maj 2016 om Europeiska unionens järnvägsbyrå och om upphävande av förordning (EG) nr 881/2004, särskilt artikel 80.1, och

1 I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/764 fastställs de avgifter som ska betalas till Europeiska unionens järnvägsbyrå (byrån) för utförandet av vissa verksamheter och tillhandahållandet av andra tjänster som avses i förordning (EU) 2016/796. Enligt artikel 80.3 i förordning (EU) 2016/796 ska beloppen för avgifter och taxor fastställas på en sådan nivå att inkomsten från dem räcker för att täcka de tillhandahållna tjänsternas fulla kostnad.

2 Enligt artikel 10 i genomförandeförordning (EU) 2018/764 ska kommissionen utvärdera systemet för avgifter en gång varje räkenskapsår på grundval av byråns tidigare ekonomiska resultat samt på dess uppskattning av framtida intäkter och utgifter, och vid behov se över dessa avgifter. Genomförandeförordning (EU) 2018/764 ska sedan ses över mot bakgrund av den information som byrån lämnar i sina årsrapporter.

3 Fram till slutet av 2023 hade byrån godkänt över 65000 fordon, utfärdat nästan 200 gemensamma säkerhetsintyg och godtagit tekniska lösningar för över 10 markbaserade tillämpningar av det europeiska trafikstyrningssystemet för tåg (ERTMS). Detta gjorde att byrån kunde samla in nödvändiga uppgifter för att fastställa ytterligare fasta avgifter för specifika typer av tillämpningar och tjänster.

4 Det ökande antalet godkännanden för utsläppande av fordon på marknaden som utfärdas av byrån leder till en ökad arbetsbörda, i synnerhet för att behandla anmälningar om ändringar av godkända fordon, i enlighet med artikel 16.4 i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/545, och för att behandla ansökningar om införande av uppgifter i det europeiska registret över godkända typer av fordon (ERATV) för nya fordonstyper och varianter av fordonstyper. För att säkerställa insyn och förutsägbarhet för de sökande, och för att säkerställa full kostnadstäckning, bör det införas fasta avgifter för behandling av sådana anmälningar och begäranden.

5 När det gäller ansökningar om godkännande för utsläppande på marknaden av godsvagnar enligt definitionen i punkt 2.1 i bilagan till kommissionens förordning (EU) nr 321/2013 där området för användning är hela unionen, är byrån den enda godkännande enheten. Det är därför lämpligt att införa en fast avgift för dessa ansökningar.

6 Nivån på de fasta avgifterna bör beräknas på grundval av den genomsnittliga arbetsbördan kopplad till behandlingen av en relevant typ av ansökan, begäran eller anmälan.

7 Enligt artikel 5.1 i genomförandeförordning (EU) 2018/764 ska byrån utställa en slutfaktura till sökanden inom 30 kalenderdagar efter sitt beslut. Det finns dock ingen liknande tidsfrist för inlämning av kostnadsredovisningar från de nationella säkerhetsmyndigheter som deltar i byråns bedömning. Avsaknaden av kostnadsredovisningar försenar byråns utfärdande av slutfakturan. Det är därför nödvändigt att se över när byrån ska utfärda fakturor och att ta med tidsfrister för de nationella säkerhetsmyndigheternas inlämning av kostnadsredovisningar.

8 Erfarenheterna av tillämpningen av genomförandeförordning (EU) 2018/764 har visat att flera bestämmelser behöver förtydligas för att undvika missförstånd och ytterligare effektivisera hanteringen av fakturor. Ändringar bör därför införas för att göra det möjligt för byrån att utfärda månatliga eller flera fakturor och för att avskräcka från sena begäranden om tillämpning av nedsättningar för mikroföretag samt små och medelstora företag.

9 Införandet av fasta avgifter för vissa av byråns verksamheter har visserligen gett goda resultat i form av ökad insyn i kostnaderna på järnvägsmarknaden, men på de återstående områdena kan det hända att fasta avgifter inte är lämpliga på grund av särdragen hos enskilda ansökningar, vilket leder till betydande variationer i den mängd arbete som krävs för att behandla dem, samt på grund av aktuella skillnader i de relaterade underliggande kostnaderna. Detta är särskilt fallet när byrån är skyldig att samråda med de nationella säkerhetsmyndigheterna, och den slutliga avgift som sökanden betalar därför innehåller en rörlig del som återspeglar de avgifter som tas ut av de nationella säkerhetsmyndigheterna, varav de flesta hittills har tillämpat timersättning.

10 Kommissionen anser därför att det inte finns något behov av att fastställa en särskild tidsfrist för översynen av genomförandeförordning (EU) 2018/764 med målet att införa ytterligare fasta avgifter. Kravet på en gradvis övergång från rörliga till fasta avgifter bör bibehållas, men ytterligare översyner av avgifterna bör inte styras av en tidsfrist utan bör göras när det är motiverat och nödvändigt.

11 I enlighet med artikel 10.1a i genomförandeförordning (EU) 2018/764 ska det vid den årliga indexeringen av byråns avgifter tas hänsyn till den årliga uppdateringen av löner och pensioner för byråns personal samt inflationstakten i unionen. Byrån offentliggör regelbundet indexerade avgifter för det kommande året på sin webbplats, och tillämpningen av dem kräver ingen översyn av genomförandeförordningen. Eftersom det genom denna förordning läggs till nya poster för särskilda typer av avgifter, som beräknas med hjälp av byråns timtaxa, indexerade till 2024 års värden, anser kommissionen att alla värden som anges i denna förordning bör uppdateras för att återspegla den faktiska avgiftsnivån för 2024.

12 För att sökandena och byrån ska få tillräckligt med tid för att anpassa sig till de nya bestämmelserna är det lämpligt att fastställa ett tillämpningsdatum för denna förordning. Eftersom verksamhet som bedrivs av byrån kan ta lång tid att genomföra, kan viss verksamhet dessutom pågå det datum då denna förordning börjar tillämpas. Det är därför lämpligt att även fastställa övergångsbestämmelser enligt vilka de bestämmelser som fastställs i den version av genomförandeförordning (EU) 2018/764 som var i kraft före det datum då den här förordningen börjar tillämpas, bör tillämpas på beräkningen av avgifter för ansökningar, begäranden och anmälningar som lämnats in före det datumet.

13 Genomförandeförordning (EU) 2018/764 bör därför ändras i enlighet med detta.

14 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från den kommitté som avses i artikel 81 i förordning (EU) 2016/796.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Genomförandeförordning (EU) 2018/764 ska ändras på följande sätt:

1 I artikel 1.3 ska led c ersättas med följande:

2 I artikel 2 ska punkterna 1 och 2 ersättas med följande:

3 I artikel 3 ska punkterna 2–5 ersättas med följande:

4 Artikel 4 ska ändras på följande sätt:

5 Artikel 5 ska ändras på följande sätt:

6 I artikel 10 ska punkt 3 ersättas med följande:

7 Bilagan ska ersättas med texten i bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning ska inte tillämpas på ansökningar, begäranden och anmälningar som lämnats in till byrån före dess tillämpningsdag.

Artikel 3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 oktober 2024.

1 EUT L 138, 26.5.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/796/oj.

2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/764 av den 2 maj 2018 om de avgifter som ska betalas till Europeiska unionens järnvägsbyrå och villkoren för deras betalning (EUT L 129, 25.5.2018, s. 68, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/764/oj).

3 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/545 av den 4 april 2018 om fastställande av praktiska arrangemang i processen för godkännande av järnvägsfordon och typer av järnvägsfordon enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2016/797 (EUT L 90, 6.4.2018, s. 66, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2018/545/oj).

4 Kommissionens förordning (EU) nr 321/2013 av den 13 mars 2013 om teknisk specifikation för driftskompatibilitet avseende delsystemet Rullande materiel – godsvagnar i Europeiska unionens järnvägssystem och om upphävande av kommissionens beslut 2006/861/EG (EUT L 104, 12.4.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/321/oj).

7 Kommissionens förordning (EU) nr 321/2013 av den 13 mars 2013 om teknisk specifikation för driftskompatibilitet avseende delsystemet Rullande materiel – godsvagnar i Europeiska unionens järnvägssystem och om upphävande av kommissionens beslut 2006/861/EG (EUT L 104, 12.4.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/321/oj).

8 Kommissionens rekommendation av den 6 maj 2003 om definitionen av mikroföretag samt små och medelstora företag (EUT L 124, 20.5.2003, s. 36, ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2003/361/oj).

BILAGA

BILAGA

1. Byrån ska tillämpa en timtaxa på 265 euro.

2. De fasta avgifter som ska betalas till byrån för användning av one-stop-shoppen ska vara följande: Tabell A Kostnadskategori för one-stop-shop Belopp (i euro) Inlämnande av en ansökan till byrån för: 1. Ett gemensamt säkerhetsintyg. 464 2. Ett godkännande av fordonstyp. 464 3. Ett annat fordonsgodkännande än ett godkännande på grundval av överensstämmelse med typ. 464 4. Ett godkännande av markbaserat ERTMS. 464 5. En process för förhandshantering. 464

3. De fasta avgifterna för inlämning och behandling av ansökningar, begäranden och anmälningar i enlighet med artikel 3 ska vara följande: Tabell B Kostnadskategori Belopp (i euro) Inlämnande till och handläggning av byrån av en ansökan om ett beslut om godkännande av fordon på grundval av överensstämmelse med typ: 1. a) Godsvagnar. b) Fordon som är utformade för transport av motorfordon med passagerare ombord, eller motorfordon utan passagerare ombord, men som är avsedda att ingå i persontåg (personbilsvagnar). c) Fordon som ökar sin längd i lastat tillstånd, och vars nyttolast i sig är en del av fordonskonstruktionen. 865 2. a) Drivenheter med el- eller förbränningsmotordrift. b) Personvagnar. c) Specialfordon. 1082 3. Motorvagnståg med el- eller förbränningsmotordrift. 1244 Inlämnande till och handläggning av byrån av en ansökan om ett beslut om godkännande av en fordonstyp: 4. Godsvagnar när området för användning är hela unionen 26500 Begäran om och registrering i det europeiska registret över godkända typer av järnvägsfordon (ERATV) av en ny version av en fordonstyp eller en ny version av en variant av en fordonstyp: 5. a) Godsvagnar. b) Fordon som är utformade för transport av motorfordon med passagerare ombord, eller motorfordon utan passagerare ombord, men som är avsedda att ingå i persontåg (personbilsvagnar). c) Fordon som ökar sin längd i lastat tillstånd, och vars nyttolast i sig är en del av fordonskonstruktionen. 398 6. a) Drivenheter med el- eller förbränningsmotordrift. b) Personvagnar. c) Specialfordon. 451 7. Motorvagnståg med el- eller förbränningsmotordrift. 504 Behandling av anmälningar, inbegripet byråns beslut i enlighet med artikel 16.4 i genomförandeförordning (EU) 2018/545: 8. Alla fordonstyper. 3710

4. Den årliga inflationstakt som avses i artikel 10.1 a fastställs på följande sätt: Årlig inflationstakt som ska användas: Eurostat HIKP (alla poster) – Europeiska unionens alla länder (2015 = 100), förändring som procentandel/genomsnitt över tolv månader Värde av den takt som ska beaktas: Värdet av inflationstakten tre månader före genomförandet av indexeringen

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR