Rådets förordning (EU) 2025/401
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 215,
med beaktande av rådets beslut (Gusp) 2025/397 av den 24 februari 2025 om ändring av beslut 2014/386/Gusp om restriktiva åtgärder med anledning av den olagliga annekteringen av Krim och Sevastopol,
med beaktande av det gemensamma förslaget från unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik och Europeiska kommissionen, och
1 Den 23 juni 2014 antog rådet förordning (EU) nr 692/2014.
2 Förordning (EU) nr 692/2014 ger verkan åt vissa åtgärder som föreskrivs i rådets beslut 2014/386/Gusp.
3 Den 24 februari 2025 antog rådet beslut (Gusp) 2025/397 genom vilket beslut 2014/386/Gusp ändras.
4 Genom beslut (Gusp) 2025/397 förbjuds, med vissa undantag, tillhandahållande av sedlar utfärdade i någon av medlemsstaternas officiella valutor till Krim och Sevastopol.
5 Genom beslut (Gusp) 2015/397 begränsas exporten av vissa varor och viss teknik som även begränsas genom rådets förordning (EU) nr 833/2014 till Krim och Sevastopol.
6 Genom beslut (Gusp) 2025/397 förbjuds tillhandahållande till Krim och Sevastopol av redovisningstjänster, revisionstjänster, bokföringstjänster, skatterådgivningstjänster, företags- och organisationskonsulttjänster, PR-tjänster, bygg- och anläggningstjänster, arkitekttjänster, ingenjörstjänster, juridisk rådgivning, it-konsulttjänster, marknadsundersöknings- och opinionsundersökningstjänster, tjänster avseende teknisk provning och analys samt reklamtjänster. Genom det beslutet förbjuds även tillhandahållande till Krim och Sevastopol av viss programvara för företagsledning och programvara för industriell design och tillverkning, samt av därmed sammanhängande immateriella rättigheter eller företagshemligheter.
7 För att säkerställa ett effektivt genomförande, förhindra kringgående och stärka kontrollen av efterlevnaden av de restriktiva åtgärder som anges i förordning (EU) nr 692/2014, samt för att skydda unionsaktörer, är det lämpligt att införa ett antal övergripande bestämmelser och att ändra ordalydelsen i vissa befintliga bestämmelser.
8 För att säkerställa överensstämmelse med Europeiska unionens domstols tolkning i mål C-72/11 ändras genom beslut (Gusp) 2025/397 bestämmelsen om förbud för att klargöra att kraven på kännedom och avsikt är uppfyllda inte bara när en person uppsåtligen eftersträvar syftet att kringgå restriktiva åtgärder, utan även när en person som deltar i en verksamhet som syftar till att kringgå restriktiva åtgärder eller har sådan verkan förstår att sådant deltagande kan ha detta syfte eller denna verkan, och godtar en sådan möjlighet.
9 Förordning (EU) nr 692/2014 är endast tillämplig inom de jurisdiktionsgränser som anges i artikel 10 i den förordningen. Samtidigt kan unionsaktörer, om de har möjlighet att utöva och faktiskt utövar ett avgörande inflytande över beteendet hos en juridisk person, en enhet eller ett organ som är etablerad eller etablerat utanför unionen, ådra sig ansvar för handlingar som den juridiska personen, enheten eller organet vidtar och som undergräver de restriktiva åtgärderna, och de bör använda sitt inflytande för att förhindra att sådana handlingar utförs.
10 Ett sådant inflytande kan härröra från ägande av eller kontroll över den juridiska personen, enheten eller organet. Ägande innebär att inneha 50 % eller mer av äganderätten till, eller ett majoritetsintresse i, den juridiska personen, enheten eller organet. Faktorer som tyder på kontroll omfattar rätten eller befogenheten att utse eller avsätta en majoritet av ledamöterna i förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorganet, rätten att använda alla eller delar av den juridiska personens, enhetens eller organets tillgångar, att den juridiska personen, enheten eller organet leds på en gemensam grund och offentliggör en koncernredovisning eller rätten att utöva ett dominerande inflytande över den juridiska personen, enheten eller organet.
11 Det är lämpligt att kräva att aktörer i unionen gör sitt yttersta för att säkerställa att juridiska personer, enheter och organ som är etablerade utanför unionen och som de äger eller kontrollerar inte deltar i verksamhet som undergräver de restriktiva åtgärder som föreskrivs i förordning (EU) nr 692/2014. Sådan verksamhet är verksamhet som leder till en verkan som dessa restriktiva åtgärder syftar till att förhindra, till exempel att en mottagare i Krim eller Sevastopol erhåller varor, teknik, finansiering eller tjänster av ett slag som omfattas av förbud enligt förordning (EU) nr 692/2014.
12 Att göra sitt yttersta bör förstås som att det omfattar alla åtgärder som är lämpliga och nödvändiga för att förhindra att de restriktiva åtgärderna i förordning (EU) nr 833/2014 undergrävs. Sådana åtgärder kan till exempel omfatta genomförande av lämpliga policyer, kontroller och förfaranden för att minska och hantera risker på ett effektivt sätt, med beaktande av faktorer som det tredjeland som är etableringsland, affärssektorn och vilken typ av verksamhet som bedrivs av den juridiska person, den enhet eller det organ som ägs eller kontrolleras av unionsaktören. Samtidigt bör göra sitt yttersta förstås som att det endast omfattar åtgärder som är genomförbara för unionsaktören med tanke på dess art, dess storlek och de relevanta faktiska omständigheterna, särskilt graden av faktisk kontroll över den juridiska person, den enhet eller det organ som är etablerad eller etablerat utanför unionen. Sådana omständigheter inbegriper en situation där unionsaktören av skäl som den inte själv orsakat, såsom lagstiftningen i ett tredjeland, inte kan utöva kontroll över den juridiska person, den enhet eller det organ som den äger.
13 För att öka medvetenheten om efterlevnadsåtgärder är det lämpligt att medlemsstaterna rapporterar om sanktioner som ålagts för överträdelser av de restriktiva åtgärderna.
14 Om en fysisk eller juridisk person frivilligt, på ett uttömmande sätt och i god tid redovisar en överträdelse av de restriktiva åtgärderna bör det vara möjligt för nationella behöriga myndigheter att ta hänsyn till denna självredovisning när de tillämpar sanktioner, när så är lämpligt, i enlighet med nationell förvaltningsrätt eller annan relevant nationell rätt eller nationella regler. De åtgärder som medlemsstaterna vidtar enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2024/1226 och de däri uppställda kraven avseende förmildrande omständigheter är tillämpliga.
15 Det är lämpligt att klargöra att det skydd från ansvar som ges unionsaktörer om de inte kände till och inte hade någon rimlig anledning att misstänka att deras handlingar skulle strida mot unionens restriktiva åtgärder inte kan åberopas om unionsaktörerna har underlåtit att på lämpligt sätt iaktta tillbörlig aktsamhet. Det är lämpligt att offentlig eller lättillgänglig information vederbörligen beaktas vid iakttagandet av sådan tillbörlig aktsamhet. Därför kan en unionsaktör till exempel inte med framgång åberopa sådant skydd när den anklagas för att ha brutit mot berörda restriktiva åtgärder på grund av underlåtenhet att utföra enkla kontroller eller inspektioner.
16 Dessa åtgärder omfattas av tillämpningsområdet för fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, och därför är lagstiftningsåtgärder på unionsnivå nödvändiga, särskilt för att genomföra dem på ett enhetligt sätt i samtliga medlemsstater.
17 Förordning (EU) nr 692/2014 bör därför ändras i enlighet med detta.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Förordning (EU) nr 692/2014 ska ändras på följande sätt:
1 Artikel 2 ska ersättas med följande:
2 Följande artikel ska införas:
3 Artikel 2b ska ändras på följande sätt:
4 Artikel 2c ska ersättas med följande:
5 Artikel 2d.4 ska utgå.
6 I artikel 2e.1 ska led a ersättas med följande:
7 Artikel 3 ska utgå.
8 Artikel 4 ska ersättas med följande:
9 Artikel 6.1 ska ersättas med följande:
10 Följande artiklar ska införas:
11 Artikel 7 ska ersättas med följande:
12 Följande artikel ska införas:
13 Artikel 8.1 ska ersättas med följande:
14 Följande artikel ska införas:
15 Bilaga II ska ändras i enlighet med bilaga I till denna förordning.
16 Bilaga IV ska läggas till i enlighet med bilaga II till denna förordning.
17 Bilaga V ska läggas till i enlighet med bilaga III till denna förordning.
Artikel 2
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EUT L, 2025/397, 24.2.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2025/397/oj.
2 Rådets förordning (EU) nr 692/2014 av den 23 juni 2014 om restriktiva åtgärder med anledning av den olagliga annekteringen av Krim och Sevastopol (EUT L 183, 24.6.2014, s. 9, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/692/oj).
3 Rådets beslut 2014/386/Gusp av den 23 juni 2014 om restriktiva åtgärder med anledning av den olagliga annekteringen av Krim och Sevastopol (EUT L 183, 24.6.2014, s. 70, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2014/386/oj).
4 Rådets förordning (EU) nr 833/2014 av den 31 juli 2014 om restriktiva åtgärder mot bakgrund av Rysslands åtgärder som destabiliserar situationen i Ukraina (EUT L 229, 31.7.2014, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/833/oj).
5 Domstolens dom (tredje avdelningen) av den 21 december 2011, Brottmål mot Mohsen Afrasiabi m.fl., C-72/11, ECLI:EU:C:2011:874, punkt 67.
6 Europaparlamentets och rådets direktiv 2024/1226 av den 24 april 2024 om fastställande av brottsrekvisit och påföljder för överträdelse av unionens restriktiva åtgärder och om ändring av direktiv (EU) 2018/1673 ( EUT L, 2024/1226, 29.4.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2024/1226/oj).
7 Rådets förordning (EU) nr 269/2014 av den 17 mars 2014 om restriktiva åtgärder med avseende på åtgärder som undergräver eller hotar Ukrainas territoriella integritet, suveränitet och oberoende (EUT L 78, 17.3.2014, s. 6, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/269/oj).
8 Europaparlamentets och rådets förordning 2018/1725 av den 23 oktober 2018 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter som utförs av unionens institutioner, organ och byråer och om det fria flödet av sådana uppgifter samt om upphävande av förordning (EG) nr 45/2001 och beslut nr 1247/2002/EG (EUT L 295, 21.11.2018, s. 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2018/1725/oj).
9 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 av den 9 oktober 2013 om fastställande av en tullkodex för unionen (EUT L 269, 10.10.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/952/oj).
10 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 575/2013 av den 26 juni 2013 om tillsynskrav för kreditinstitut och om ändring av förordning (EU) nr 648/2012 (EUT L 176, 27.6.2013, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/575/oj).
11 Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU av den 15 maj 2014 om marknader för finansiella instrument och om ändring av direktiv 2002/92/EG och av direktiv 2011/61/EU (EUT L 173, 12.6.2014, s. 349, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2014/65/oj).
12 Europaparlamentets och rådets direktiv 2015/849 av den 20 maj 2015 om åtgärder för att förhindra att det finansiella systemet används för penningtvätt eller finansiering av terrorism, om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 648/2012 och om upphävande av Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/60/EG och kommissionens direktiv 2006/70/EG (EUT L 141, 5.6.2015, s. 73, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2015/849/oj).
13 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/679 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning) (EUT L 119, 4.5.2016, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/679/oj).
BILAGA I
Bilaga II till förordning (EU) nr 692/2014 ska ersättas med följande:
BILAGA II
Kapitel/KN-nummer | Produktbeskrivning
Kapitel 25 | SALT; SVAVEL; JORD OCH STEN; GIPS, KALK OCH CEMENT
Kapitel 26 | MALM, SLAGG OCH ASKA
Kapitel 27 | MINERALISKA BRÄNSLEN, MINERALOLJOR OCH DESTILLATIONSPRODUKTER AV DESSA; BITUMINÖSA ÄMNEN; MINERALVAXER
Kapitel 28 | OORGANISKA KEMIKALIER; ORGANISKA OCH OORGANISKA FÖRENINGAR AV ÄDLA METALLER, AV SÄLLSYNTA JORDARTSMETALLER, AV RADIOAKTIVA GRUNDÄMNEN ELLER AV ISOTOPER
Kapitel 29 | ORGANISKA KEMIKALIER
3824 | Beredda bindemedel för gjutformar eller gjutkärnor; kemiska produkter samt preparat från kemiska eller närstående industrier (inbegripet sådana som består av blandningar av naturprodukter), inte nämnda eller inbegripna någon annanstans
382600 | Biodiesel och blandningar av biodiesel, inte innehållande, eller innehållande mindre än 70 viktprocent, oljor erhållna ur petroleum eller ur bituminösa mineral
401120 | Nya däck, andra än massivdäck, av gummi, av sådana slag som används på bussar eller lastbilar
401130 | Nya däck, andra än massivdäck, av gummi, av sådana slag som används på luftfartyg
401180 | Nya däck, andra än massivdäck, av gummi, av sådana slag som används på fordon och maskiner för byggändamål, gruvdrift eller industriell hantering
7106 | Silver (inbegripet förgyllt eller platinerat silver), obearbetat eller i form av halvfabrikat eller pulver
7107 | Oädel metall med plätering av silver, obearbetad eller i form av halvfabrikat
7108 | Guld (inbegripet platinerat guld), obearbetat eller i form av halvfabrikat eller pulver
7109 | Oädel metall eller silver, med plätering av guld, obearbetade eller i form av halvfabrikat
7110 | Platina, obearbetad eller i form av halvfabrikat eller pulver
7111 | Oädel metall, silver eller guld, med plätering av platina, obearbetad eller i form av halvfabrikat
7112 | Avfall och skrot av ädla metaller eller av metall med plätering av ädel metall; annat avfall och skrot innehållande ädel metall eller ädla metallföreningar, av sådana slag som huvudsakligen används för återvinning av ädla metaller
Kapitel 72 | Järn och stål
Kapitel 73 | Varor av järn eller stål
Kapitel 74 | Koppar och varor av koppar
Kapitel 75 | Nickel och varor av nickel
Kapitel 76 | Aluminium och varor av aluminium
Kapitel 78 | Bly och varor av bly
Kapitel 79 | Zink och varor av zink
Kapitel 80 | Tenn och varor av tenn
Kapitel 81 | Andra oädla metaller; kermeter; varor av dessa material
8207 | Utbytbara verktyg för handverktyg, även mekaniska, eller för verktygsmaskiner (t.ex. för pressning, stansning, gängning, borrning, arborrning, driftning, fräsning, svarvning eller skruvdragning), inbegripet dragskivor för dragning och matriser för strängpressning av metall, samt verktyg för berg- eller jordborrning
8401 | Kärnreaktorer; obestrålade bränsleelement för kärnreaktorer; maskiner och apparater för isotopseparation
8402 | Ångpannor och andra ånggeneratorer (andra än sådana varmvattenpannor för centraluppvärmning som också kan producera lågtrycksånga); hetvattenpannor
8403 | Värmepannor för centraluppvärmning, andra än sådana enligt nr 8402
8404 | Hjälpapparater för användning tillsammans med ånggeneratorer eller värmepannor enligt nr 8402 eller 8403 (t.ex. economisers, överhettare, sotningsapparater och anordningar för stoftåterföring); kondensorer för ångmaskiner
8405 | Generatorer för gengas eller vattengas, även med gasrenare; generatorer för acetylengas samt liknande gasgeneratorer som arbetar med vatten, även med gasrenare
8406 | Ångturbiner
8407 | Förbränningskolvmotorer med gnisttändning och med fram- och återgående eller roterande kolvar
8408 | Förbränningskolvmotorer med kompressionständning (diesel- eller semidieselmotorer)
8409 | Delar som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till motorer enligt nr 8407 eller 8408
8410 | Hydrauliska turbiner, vattenhjul samt regulatorer för sådana maskiner
8411 | Turbojetmotorer, turbopropmotorer och andra gasturbinmotorer
8412 | Andra motorer
8413 | Vätskepumpar, även försedda med mätanordning; vätskeelevatorer
8414 | Luft- eller vakuumpumpar, kompressorer för luft eller andra gaser samt fläktar och blåsmaskiner; ventilations- eller cirkulationskåpor med inbyggd fläkt, även försedda med filter
8415 | Luftkonditioneringsapparater bestående av en motordriven fläkt samt anordningar för reglering av temperatur och fuktighet, inbegripet sådana apparater i vilka fuktigheten inte kan regleras separat
8416 | Brännare för flytande bränsle, pulveriserat fast bränsle eller gas, till eldstäder; mekaniska eldningsapparater (stokrar) samt mekaniska eldstadsrostar, mekaniska anordningar för avlägsnande av aska och liknande anordningar för sådana apparater
8417 | Industri- och laboratorieugnar, inbegripet förbränningsugnar, icke elektriska
8418 | Kylskåp, frysar och annan kyl- eller frysutrustning, elektriska och andra; värmepumpar, andra än luftkonditioneringsapparater enligt nr 8415
841919 | Genomströmnings- eller förrådsvarmvattenberedare, icke elektriska (exkl. gasuppvärmda genomströmningsvarmvattenberedare och centralvärmepannor)
841940 | Maskiner och apparater för destillering eller rektifiering
841950 | Värmeväxlare (exkl. sådana som används med värmepannor)
841989 | Maskiner, apparater och laboratorieutrustning, även med elektrisk uppvärmning, för behandling av material genom förfaranden som inbegriper temperaturändring, såsom uppvärmning, kokning, rostning, sterilisering, pastörisering, ångbehandling, indunstning, förångning, kondensering eller avkylning, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans (exkl. maskiner av sådana slag som används för hushållsbruk samt ugnar och annan utrustning enligt nr 8514)
841990 | Delar till maskiner, apparater och laboratorieutrustning, även med elektrisk uppvärmning, för behandling av material genom förfaranden som inbegriper temperaturändring, och till icke elektriska genomströmnings- eller förrådsvarmvattenberedare, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans
8420 | Kalandrar och andra valsmaskiner, andra än maskiner för bearbetning av metall eller glas, samt valsar till sådana maskiner
8421 | Centrifuger, inbegripet torkcentrifuger; maskiner och apparater för filtrering eller rening av vätskor eller gaser
8422 | Diskmaskiner; maskiner och apparater för rengöring eller torkning av flaskor eller andra kärl; maskiner och apparater för påfyllning, tillslutning, kapsylering eller etikettering av flaskor, burkar, askar, lådor, påsar, säckar eller andra förpackningar; andra maskiner och apparater för förpackning eller inslagning av varor (inbegripet maskiner och apparater för inslagning av varor genom värmekrympning (heat-shrink)); apparater för inpressning av kolsyra i drycker
8423 | Vågar (med undantag av vågar känsliga för 0,05 g eller mindre), inbegripet räkne– och kontrollvågar; vikter av alla slag för vågar
8424 | Mekaniska apparater (även för handkraft) för utsprutning, spridning eller finfördelning av vätskor eller pulver; brandsläckningsapparater, även laddade; sprutpistoler och liknande apparater; ångbläster- och sandblästerapparater samt liknande apparater
8425 | Taljor och lyftblock; vinschar och gångspel; domkrafter
8426 | Lyftkranar, inbegripet kabelkranar och mobila portallyftare; grensletruckar och krantruckar
8427 | Gaffeltruckar; andra truckar samt icke självgående vagnar, med lyft- eller annan hanteringsutrustning
8428 | Andra maskiner och apparater för lyftning eller annan hantering, lastning, lossning eller transport (t.ex. hissar, rulltrappor, transportörer och linbanor)
8429 | Självgående bladschaktmaskiner, väghyvlar, skrapor, grävmaskiner, lastare, stampmaskiner och vägvältar
8430 | Andra maskiner och apparater för grävning, hyvling, planering, stampning, tillpackning, schaktning, borrning eller brytning av jord, sten, mineral eller malm; pålningsmaskiner och påluppdragningsmaskiner; snöplogar och snöslungor
8431 | Delar som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till maskiner och apparater enligt nr 8425–8430
8432 | Maskiner och redskap för lantbruk, trädgårdsskötsel eller skogsbruk, avsedda för jordens beredning eller odling; vältar för gräsmattor eller idrottsplatser
8435 | Pressar, krossar och liknande maskiner och apparater som används vid framställning av vin, cider, fruktsaft eller liknande drycker
8436 | Andra maskiner och apparater för jordbruk, trädgårdsskötsel, skogsbruk, fjäderfäuppföding eller biodling, inbegripet groningsapparater försedda med maskinell utrustning eller uppvärmningsanordning; äggkläckningsapparater och kycklingmödrar
8437 | Maskiner och apparater för rensning och sortering av spannmål, torkade baljväxtfrön eller andra frön; maskiner och apparater som används inom kvarnindustrin eller för bearbetning av spannmål eller torkade baljväxtfrön, andra än maskiner och apparater av lantbrukstyp
8439 | Maskiner och apparater för tillverkning av massa av fibrösa cellulosahaltiga material eller för tillverkning eller efterbehandling av papper eller papp
8440 | Bokbinderimaskiner och bokbinderiapparater, inbegripet trådhäftmaskiner
8441 | Andra maskiner och apparater för bearbetning av pappersmassa, papper eller papp, inbegripet skärmaskiner av alla slag
8442 | Maskiner, apparater och redskap (andra än verktygsmaskiner enligt nr 8456–8465) för preparering eller tillverkning av klichéer, tryckplåtar, tryckcylindrar eller andra tryckformar; klichéer, tryckplåtar, tryckcylindrar och andra tryckformar; plåtar, cylindrar och litografiska stenar, preparerade för grafiskt ändamål (t.ex. slipade, kornade eller polerade)
8443 | Tryckpressar som används för tryckning med tryckplåtar, tryckcylindrar och andra tryckformar enligt nr 8442; andra skrivare, kopieringsapparater och telefaxapparater, även kombinerade; delar och tillbehör till sådana
844400 | Maskiner för sprutning, sträckning, texturering eller nedskärning av konstfibermaterial
8445 | Maskiner för beredning av textilfibrer; maskiner för spinning, tvinning eller snodd av textilgarn samt andra maskiner för framställning av textilgarn; maskiner för spolning (inbegripet väftspolmaskiner), rullning eller haspling av textilgarn samt maskiner för beredning av textilgarn för användning i maskiner enligt nummer 8446 eller 8447
8447 | Trikåmaskiner, maskbondningsmaskiner, maskiner för tillverkning av överspunnet garn, tyll, spetsar, broderier, snörmakeriarbeten, flätor eller nätknytningar samt maskiner för tuftning
8448 | Hjälpmaskiner och hjälpapparater för användning tillsammans med maskiner enligt nr 8444, 8445, 8446 eller 8447 (t.ex. skaftmaskiner, jacquardmaskiner, varp- och skottväktare samt anordningar för skyttelväxling); delar och tillbehör som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till maskiner enligt detta nummer eller enligt nr 8444, 8445, 8446 eller 8447 (t.ex. spindlar, spinnvingar, kardbeslag, kammar, spinnmunstycken, skyttlar, solv, skaftramar och trikåmaskinsnålar)
84490000 | Maskiner och apparater för tillverkning eller efterbehandling av filt eller bondad duk som längdvara eller i tillformade stycken, inbegripet maskiner för tillverkning av filthattar; hattformar
8450 | Vattentvättmaskiner för hushåll eller tvätterier, inbegripet maskiner som både tvättar och torkar tvätten
8452 | Symaskiner, andra än trådhäftmaskiner enligt nr 8440; möbler, stativ och överdrag, speciellt konstruerade för symaskiner; symaskinsnålar
8453 | Maskiner och apparater för beredning, garvning eller annan bearbetning av hudar, skinn eller läder eller för tillverkning eller reparation av skodon eller andra varor av hudar, skinn eller läder, andra än symaskiner
8454 | Konvertrar, gjutskänkar, götkokiller och gjutmaskiner av sådana slag som används inom metallurgin eller i metallgjuterier
8455 | Metallvalsverk och valsar till sådana valsverk
8456 | Verktygsmaskiner för avverkande bearbetning av alla slags material med laser eller annan ljus- eller fotonstråle, ultraljud, elektroerosion, elektrokemisk process, elektronstråle, jonstråle eller plasmaljusbåge; vattenskärmaskiner
8457 | Fleroperationsmaskiner, enstationsmaskiner med mer än en bearbetningsenhet samt transfermaskiner, för metallbearbetning
8458 | Svarvar (inbegripet fleroperationssvarvar) för avlägsnande av metall
8459 | Verktygsmaskiner (inbegripet borr-, fräs- och gängenheter) för borrning, arborrning, fräsning eller gängskärning i metall, andra än svarvar (inbegripet fleroperationssvarvar) enligt nr 8458
8460 | Verktygsmaskiner för gradning, skärpning, slipning, hening, läppning, polering eller annan ytbehandling av metall eller kermet med hjälp av slipstenar, slipmedel eller polerdon, andra än kuggskärnings- och kuggslipmaskiner enligt nr 8461
8461 | Verktygsmaskiner för hyvling, stickning, driftning, kuggskärning, kuggslipning, sågning eller kapning samt andra verktygsmaskiner för avverkande bearbetning av metall eller annan kermet, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans
8462 | Verktygsmaskiner (inbegripet pressar) för bearbetning av metall genom smide, hamring eller sänksmide; verktygsmaskiner (inbegripet pressar) för bearbetning av metall genom bockning, falsning, riktning, klippning eller stansning; pressar för bearbetning av metall eller metallkarbider, inte nämnda ovan
8463 | Andra verktygsmaskiner för icke avverkande bearbetning av metall eller annan kermet
8464 | Verktygsmaskiner för bearbetning av sten, keramiska produkter, betong, asbestcement eller liknande mineraliska material eller för bearbetning av glas i kallt tillstånd
8465 | Verktygsmaskiner (inbegripet maskiner för spikning, klamring, limning eller annan sammansättning) för bearbetning av trä, kork, ben, hårdgummi, hårdplast eller liknande hårda material
8466 | Delar och tillbehör som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till maskiner enligt nr 8456–8465, inbegripet hållare för arbetsstycken eller verktyg, självöppnande gänghuvuden, delningsdockor och annan speciell utrustning för verktygsmaskiner; verktygshållare till alla slags handverktyg
8467 | Handverktyg, pneumatiska, hydrauliska eller med inbyggd elektrisk eller icke elektrisk motor
8468 | Maskiner och apparater för lödning eller svetsning, även användbara för skärning, dock inte sådana som omfattas av nr 8515; maskiner och apparater för ythärdning med gas
846900 | Skrivmaskiner, andra än skrivare enligt nr 8443; ordbehandlingsmaskiner
8470 | Räknemaskiner och maskiner i fickformat, med räknefunktion, för upptagning, återgivning och avläsning av data; bokföringsmaskiner, frankostämplingsmaskiner, biljettmaskiner och liknande maskiner och apparater, med inbyggt räkneverk; kassakontrollapparater
8471 | Maskiner för automatisk databehandling och enheter till sådana maskiner; magnetiska och optiska läsare, maskiner för överföring av data till databärare i kodad form samt maskiner för bearbetning av sådana data, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans
8472 | Andra maskiner och apparater för kontorsbruk (t.ex. dupliceringsmaskiner av hektograftyp, stencilapparater, adresseringsmaskiner, sedelutbetalningsautomater, maskiner för sortering, räkning eller förpackning av mynt, pennformeringsapparater, hålslag och häftapparater)
8473 | Delar och tillbehör (andra än överdrag, fodral, väskor o.d.) som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till maskiner enligt nr 8469–8472
8474 | Maskiner och apparater för sortering, siktning, avskiljning, tvättning, krossning, malning, blandning eller knådning av jord, sten, malm eller andra mineraliska ämnen i fast form (inbegripet pulver- eller pastaform); maskiner och apparater för agglomerering, formning eller gjutning av fasta mineraliska bränslen, keramiska massor, icke hårdnad betong, gips eller andra mineraliska produkter i pulver- eller pastaform; maskiner för tillverkning av gjutformar av sand
8475 | Maskiner för sammansättning av elektriska eller elektroniska lampor, rör eller blixtlampor i glashöljen; maskiner för tillverkning av glas eller bearbetning av glas i varmt tillstånd
8476 | Försäljningsautomater för varor (t.ex. frimärks-, cigarett-, livsmedels- eller dryckesautomater), inbegripet växlingsautomater
8477 | Maskiner och apparater för bearbetning av gummi eller plast eller för tillverkning av varor av dessa material, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i detta kapitel
8478 | Maskiner och apparater för beredning eller bearbetning av tobak, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i detta kapitel
8479 | Maskiner och mekaniska apparater med särskilda funktioner, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i detta kapitel
8480 | Formflaskor för metallgjuterier; bottenplattor till gjutformar; gjutmodeller; gjutformar och andra formar för metall (andra än götkokiller), metallkarbider, glas, mineraliska ämnen, gummi eller plast
8481 | Kranar, ventiler och liknande anordningar för rörledningar, ångpannor, tankar, kar e.d., inbegripet reducerventiler och termostatreglerade ventiler
8482 | Kullager och rullager
8483 | Transmissionsaxlar (inbegripet kamaxlar och vevaxlar) och vevar; lagerhus och glidlager; kuggtransmissioner och friktionstransmissioner; kul- eller rullskruvar; växellådor och andra utväxlingar, inbegripet momentväxlar; svänghjul, remskivor, linskivor, block och blockskivor; friktionskopplingar och andra axelkopplingar (inbegripet universalkopplingar)
8484 | Packningar av metallplåt i förening med annat material eller av två eller flera skikt av metall; satser av packningar av skilda material, i påsar, kuvert eller liknande förpackningar; mekaniska packningar
8486 | Maskiner och apparater av sådana slag som uteslutande eller huvudsakligen används för framställning av halvledarämnen (boules), halvledarplattor (wafers), halvledarkomponenter eller halvledarelement, elektroniska integrerade kretsar eller flata bildskärmar; maskiner och apparater enligt anmärkning 11 C till detta kapitel; delar och tillbehör till sådana
8487 | Delar till maskiner och apparater, inte försedda med elektriska kopplingsanordningar, isolatorer, spolar, kontaktelement eller andra elektriska anordningar, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i detta kapitel
8501 | Elektriska motorer och generatorer (med undantag av generatoraggregat)
8502 | Elektriska generatoraggregat och roterande omformare
8503 | Delar som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till elektriska motorer och generatorer samt till elektriska generatoraggregat och roterande elektriska omformare, som inte är nämnda eller inbegripna någon annanstans
8504 | Elektriska transformatorer, statiska omformare (t.ex. likriktare) och induktansspolar; delar till sådana
8505 | Elektromagneter (exkl. för medicinskt bruk); permanentmagneter samt varor avsedda att tjänstgöra som permanentmagneter efter magnetisering; magnetchuckar och andra elektromagnetiska eller permanentmagnetiska uppspänningsanordningar; elektromagnetiska kopplingar och bromsar; elektromagnetiska lyftdon; delar till sådana
8507 | Elektriska ackumulatorer samt separatorer till sådana ackumulatorer, även kvadratiska eller rektangulära; delar till sådana (exkl. förbrukade samt av annat gummi än hårdgummi eller av textil)
8511 | Elektrisk tändnings- och startutrustning av sådana slag som används till förbränningsmotorer med gnist- eller kompressionständning (t.ex. tändmagneter, tändgeneratorer, tändspolar, tändstift och glödtändstift samt startmotorer); generatorer (för likström eller växelström) och bakströmsreläer av sådana slag som används tillsammans med förbränningsmotorer; delar till sådana
8514 | Elektriska ugnar för industri- eller laboratoriebruk (inbegripet sådana som arbetar med induktion eller dielektrisk förlust); annan industri- eller laboratorieutrustning för värmebehandling av material medelst induktion eller dielektrisk förlust; delar till sådana
8515 | Maskiner och apparater för lödning eller svetsning, elektriska (inbegripet sådana som arbetar med elektriskt uppvärmd gas) eller arbetande med laser eller annan ljus- eller fotonstråle, ultraljud, elektronstråle, magnetpuls eller plasmaljusbåge, inbegripet sådana som också kan användas för skärning; elektriska maskiner och apparater för varmsprutning av metall eller kermeter; delar till sådana (exkl. sprutpistoler för varma material)
8517 | Telefonapparater, inbegripet smarttelefoner och andra telefoner för cellulära nät eller för andra trådlösa nät; andra apparater för sändning eller mottagning av tal, bilder eller andra data, inbegripet apparater för kommunikation i trådnät eller trådlösa nätverk (såsom LAN och WAN), andra än apparater för sändning eller mottagning enligt nr 8443, 8525, 8527 och 8528
8525 | Apparater för sändning av rundradio eller television, även med inbyggd utrustning för mottagning, ljudinspelning eller ljudåtergivning; televisionskameror, digitala kameror och videokameror
8526 | Radarapparater, apparater för radionavigering samt apparater för radiomanövrering eller radiostyrning
8527 | Apparater för mottagning av rundradio, även med inbyggd utrustning för inspelning eller återgivning av ljud eller med inbyggt ur:
8528 | Monitorer och projektorer utan inbyggd televisionsmottagare; televisionsmottagare, även med inbyggd rundradiomottagare eller inbyggd utrustning för inspelning eller återgivning av ljud eller videosignaler
8529 | Delar som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till apparater enligt nr 8525–8528
8530 | Elektrisk signalerings-, säkerhets- eller trafikövervakningsutrustning för järnvägar, spårvägar, landsvägar, gator, floder, kanaler, parkeringsplatser, hamnanläggningar eller flygfält; delar till sådan utrustning (exkl. mekanisk och elektromekanisk utrustning enligt nr 8608)
8531 | Elektriska signalapparater, akustiska eller visuella; delar till sådana (t.ex. ringklockor, sirener, signaltablåer samt tjuvlarms- och brandlarmsapparater) (exkl. signalapparater som används till cyklar och motorfordon samt signalerings-, säkerhets- eller trafikövervakningsutrustning)
8532 | Elektriska kondensatorer, fasta eller variabla; delar till sådana
8533 | Elektriska motstånd (inbegripet reostater och potentiometrar), andra än värmemotstånd; delar till sådana
8534 | Tryckta kretsar
8535 | Elektriska apparater och andra artiklar för brytning, omkoppling eller skyddande av elektriska kretsar eller för åstadkommande av anslutning till eller förbindelse i elektriska kretsar (t.ex. strömställare, smältsäkringar, överspänningsavledare, spänningsbegränsare, stötvågsfilter, stickproppar och andra kopplingsanordningar samt kopplingsdosor), för en driftspänning av mer än 1000 V (exkl. styrskåp, paneler etc. enligt nr 8537)
8536 | Elektriska apparater och andra artiklar för brytning, omkoppling eller skyddande av elektriska kretsar eller för åstadkommande av anslutning till eller förbindelse i elektriska kretsar (t.ex. strömställare, reläer, smältsäkringar, stötvågsfilter, stickproppar, uttag, lamphållare och andra kopplingsanordningar samt kopplingsdosor), för en driftspänning av högst 1000 V (exkl. styrskåp, paneler etc. i nr 8537)
8537 | Tavlor, paneler, hyllor, bänkar, skåp o.d., utrustade med två eller flera apparater eller andra artiklar enligt nr 8535 eller 8536 och avsedda att tjänstgöra som elektriska manöver- eller kopplingsorgan, inbegripet sådana tavlor etc. som innehåller instrument eller apparater enligt kapitel 90 och numeriska styrorgan (exkl. kopplingsanordningar för trådtelefoni, trådtelegrafi eller bildtelefoner)
8538 | Delar som är lämpliga att användas uteslutande eller huvudsakligen till apparater eller andra artiklar enligt nr 8535, 8536 eller 8537, som inte är nämnda eller inbegripna någon annanstans
8539 | Elektriska glödlampor och gasurladdningslampor, inbegripet s.k. sealed beam lamp units, samt lampor för ultraviolett eller infrarött ljus; båglampor; delar till sådana
8540 | Elektronrör (glödkatodrör, kallkatodrör och fotokatodrör), t.ex. rör med vakuum, rör fyllda med ånga eller gas, rör för kvicksilverströmriktare, katodstrålerör och rör för televisionskameror; delar till sådana
8541 | Dioder, transistorer och liknande halvledarkomponenter eller halvledarelement; ljuskänsliga halvledarkomponenter eller halvledarelement, inbegripet fotoelektromotoriska celler, även sammanfogade till moduler eller monterade i paneler; lysdioder; monterade piezoelektriska kristaller; delar till sådana
8542 | Elektroniska integrerade kretsar; delar till sådana
8543 | Elektriska maskiner och apparater med självständiga arbetsuppgifter, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i kapitel 85; delar till sådana
8544 | Isolerad (inbegripet lackerad eller anodoxiderad) tråd och kabel (inbegripet koaxialkabel) och andra isolerade elektriska ledare, även försedda med kopplingsanordningar; optiska fiberkablar, i vilka varje enskild fiber är försedd med eget hölje, även i förening med elektriska ledare eller försedda med kopplingsanordningar
8545 | Kolelektroder, kolborstar, lampkol, kol för galvaniska element och andra artiklar av grafit eller annat kol, även i förening med metall, av sådana slag som används för elektriskt ändamål
8546 | Elektriska isolatorer, oavsett material (exkl. isolerdetaljer)
8547 | Isolerdetaljer (med undantag av isolatorer enligt nr 8546) för elektriska maskiner eller apparater eller för annat elektriskt ändamål, utgörande detaljer helt av isolermaterial bortsett från mindre metalldelar (t.ex. gängade hylsor) som ingjutits eller inpressats i massan i samband med tillverkningen och som är avsedda uteslutande för sammanfogning; elektriska isolerrör samt förbindningsdetaljer till sådana, av oädel metall, invändigt belagda med isolermaterial
8548 | Elektriska delar till maskiner och apparater, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i kapitel 85
8549 | Elektriskt och elektroniskt avfall och skrot
Kapitel 86 | Lok och annan rullande järnvägs- och spårvägsmateriel samt delar till sådan materiel; stationär järnvägs- och spårvägsmateriel samt delar till sådan materiel; mekanisk (inbegripet elektromekanisk) trafiksignaleringsutrustning av alla slag
8701 | Traktorer (andra än dragtruckar enligt nr 8709)
8702 | Motorfordon för transport av minst 10 personer, inbegripet föraren
870310 | Fordon för transport av färre än 10 personer på snö; fordon för golfbanor och liknande fordon
870323 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med enbart förbränningskolvmotor med gnisttändning, fram- och återgående kolvar och en cylindervolym på mer än 1900 cm3 men högst 3000 cm3 (utom ambulanser)
870324 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med enbart förbränningskolvmotor med gnisttändning, fram- och återgående kolvar och en cylindervolym på mer än 3000 cm3 (utom ambulanser)
870332 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med enbart dieselmotor med en cylindervolym på mer än 1900 cm3 men högst 2500 cm3 (utom ambulanser)
870333 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med enbart dieselmotor med en cylindervolym på mer än 2500 cm3 (utom ambulanser)
870340 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med både förbränningskolvmotor med gnisttändning och fram- och återgående kolvar och elmotor som framdrivningsmotorer (exkl. laddhybridbilar)
870350 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med både dieselmotor och elmotor som framdrivningsmotorer (exkl. laddhybridbilar)
870360 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med både förbränningskolvmotor med gnisttändning och fram- och återgående kolvar och elmotor som framdrivningsmotorer, som kan laddas genom anslutning till en extern elkälla
870370 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med både dieselmotor och elmotor som framdrivningsmotorer, som kan laddas genom anslutning till en extern elkälla
870380 | Bilar och andra motorfordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med enbart elmotor för framdrivning
870390 | Bilar och andra fordon, konstruerade huvudsakligen för transport av färre än 10 personer, inbegripet stationsvagnar och tävlingsbilar, med andra motorer än förbränningskolvmotor eller elmotor
8704 | Motorfordon för godsbefordran
8705 | Motorfordon för speciella ändamål, andra än sådana som är konstruerade huvudsakligen för person- eller godsbefordran (t.ex. bärgningsbilar, kranbilar, brandbilar, bilar med betongblandare, bilar med anordning för sopning eller spolning, verkstadsbilar och röntgenbilar)
870600 | Underreden försedda med motor, till motorfordon enligt nr 8701–8705
870899 | Delar och tillbehör till motorfordon enligt nr 8701–8705 (traktorer, motorfordon för transport av minst 10 personer, bilar och andra motorfordon konstruerade huvudsakligen för personbefordran, motorfordon för godsbefordran och motorfordon för speciella ändamål), inte nämnda eller inbegripna någon annanstans
8709 | Truckar, inte försedda med lyft- eller hanteringsutrustning, av sådana slag som används i fabriker, magasin, hamnområden eller på flygplatser för korta transporter av gods; dragtruckar av sådana slag som används på järnvägsperronger; delar till fordon enligt detta nummer
87100000 | Stridsvagnar och andra motordrivna pansrade stridsfordon, även utrustade med vapen, samt delar till sådana fordon
8716 | Släpfordon och påhängsvagnar; andra fordon, utan mekanisk framdrivningsanordning; delar till sådana
Kapitel 88 | Luftfartyg och rymdfarkoster samt delar till sådana
Kapitel 89 | Fartyg samt annan flytande materiel
9013 | Anordningar med flytande kristaller, inte utgörande artiklar som är mera specifikt beskrivna i andra nummer; lasrar, andra än laserdioder; andra optiska apparater och instrument samt andra optiska artiklar, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i detta kapitel
9014 | Kompasser; andra instrument och apparater för navigering
9015 | Instrument och apparater för geodesi (inbegripet fotogrammetrisk geodesi), lantmäteri, hydrografi, oceanografi, hydrologi, meteorologi eller geofysik, med undantag av kompasser; avståndsmätare
9025 | Areometrar och liknande instrument, termometrar, pyrometrar, barometrar, hygrometrar och psykrometrar, även registrerande, samt alla slags kombinationer av dessa instrument
9026 | Instrument och apparater för mätning eller kontroll av gasers eller vätskors strömning, nivå, tryck e.d. (t.ex. genomströmningsmätare, nivåmätare, manometrar och värmeförbrukningsmätare), med undantag av instrument och apparater enligt nr 9014, 9015, 9028 och 9032
9027 | Instrument och apparater för fysikalisk eller kemisk analys (t.ex. polarimetrar, refraktometrar, spektrometrar samt gas- eller rökanalysapparater); instrument och apparater för mätning eller kontroll av viskositet, porositet, dilatation, ytspänning e.d.; instrument och apparater för mätning eller kontroll av värmemängd, ljudnivå eller ljusintensitet (inbegripet exponeringsmätare); mikrotomer
9028 | Förbruknings- och produktionsmätare för gaser, vätskor eller elektricitet, inbegripet kalibreringsmätare för sådana instrument
9029 | Varvräknare, produktionsräknare, taxametrar, vägmätare, stegräknare o.d.; hastighetsmätare och takometrar, andra än artiklar enligt nr 9014 eller 9015; stroboskop
9030 | Oscilloskop, spektrumanalysapparater samt andra instrument och apparater för mätning eller kontroll av elektriska storheter, med undantag av mätare enligt nr 9028; instrument och apparater för mätning eller påvisande av alfa-, beta-, gamma- eller röntgenstrålning, kosmisk strålning eller annan joniserande strålning
9031 | Instrument, apparater och maskiner för mätning eller kontroll, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i detta kapitel; profilprojektorer
9032 | Instrument och apparater för automatisk reglering
9033 | Delar och tillbehör (inte nämnda eller inbegripna någon annanstans i detta kapitel) till maskiner, instrument och apparater enligt detta kapitel
Kapitel 98 | Utförsel av hela industrianläggningar
1 Kombinerade nomenklaturen (KN) publiceras årligen som en uppdaterad bilaga till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EUT L 256, 7.9.1987, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/1987/2658/oj). Hänvisningar till kapitel i denna bilaga är till motsvarande kapitel i KN.
BILAGA II
Följande bilaga ska läggas till i förordning (EU) nr 692/2014:
BILAGA IV
Programvara för företagsledning, dvs. system som digitalt företräder och styr alla företagets processer, inbegripet
resursplaneringssystem (enterprise resource planning, ERP), kundhanteringssystem (customer relationship management, CRM), omvärldsbevakning (business intelligence, BI), hantering av leveranskedjorna (supply chain management, SCM), företagsdatabas (enterprise data warehouse, EDW), datoriserade underhållssystem (computerized maintenance management system, CMMS), programvara för projektledning, produktlivscykelhantering (product lifecycle management, PLM), typiska komponenter till ovanstående, inbegripet programvara för ekonomisk förvaltning, fordonsförvaltning, logistik och personal.
Programvara för design och tillverkning som används inom arkitektur, anläggnings- och byggarbeten, tillverkning, media, utbildning och underhållning, inbegripet
byggnadsinformationsmodellering (building information modelling, BIM), datorstödd konstruktion (computer aided design CAD), datorstödd tillverkning (computer aided manufacturing CAM), tillverkning mot order (engineer to order, ETO), typiska komponenter till ovanstående.
BILAGA III
Följande bilaga ska läggas till i förordning (EU) nr 692/2014:
BILAGA V
AMERIKAS FÖRENTA STATER
JAPAN
FÖRENADE KUNGARIKET
SYDKOREA
AUSTRALIEN
KANADA
NYA ZEELAND
NORGE
SCHWEIZ
LIECHTENSTEIN
ISLAND.