lagen.
EU-förordning

Kommissionens förordning (EU) 2025/2262 av den 11 november 2025 om ändring av förordning (EU) 2023/826 för att förtydliga definitioner och vissa aspekter av förhållanden för mätning och om ändring av förordning (EU) 2023/2533 vad gäller bland annat metoden för beräkning av den genomsnittliga slutliga fukthalten och identifiering av och tillgång till reservdelar och reparationsinformation (Text av betydelse för EES)

CELEX
32025R2262
Typ
EU-förordning
Datum
20251111
EUT
L

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/125/EG av den 21 oktober 2009 om upprättande av en ram för att fastställa krav på ekodesign för energirelaterade produkter, särskilt artikel 15, och

1 Definitionen av motordriven byggnadsdetalj i bilaga I till kommissionens förordning (EU) 2023/826 bör ändras för att skapa rättslig klarhet och för att anpassas till de produkter som förtecknas i punkt 6 i bilaga II som motordrivna byggnadsdetaljer.

2 En definition av begreppet styrenhet bör läggas till i bilaga I till förordning (EU) 2023/826 för att skapa rättssäkerhet vad gäller motordrivna byggnadsdetaljer som omfattas av den förordningen.

3 Punkt 1 i bilaga II till förordning (EU) 2023/826 innehåller en förteckning över apparater som konstrueras, provas och saluförs för hushållsbruk och som omfattas av de relevanta ekodesignkraven. För att garantera rättssäkerheten bör det där anges vilken typ av kaffekvarnar som avses.

4 Bilaga IV till förordning (EU) 2023/826, som fastställer mätmetoder och beräkningar, bör ändras så att de mätförhållanden som anges i led d gäller för alla typer av hushållskaffebryggare som omfattas av den förordningen, och inte bara för dem som betraktas som nätverksanslutna produkter.

5 Vad som ingår i det förfarande som beskrivs i led c i bilaga IV till förordning (EU) 2023/826 vad gäller mätmetoder och beräkningar bör förtydligas.

6 Det är nödvändigt att förhindra metoder som på olaglig väg ändrar produkternas prestanda för att uppnå ett gynnsammare resultat. Artikel 40.1–40.4 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781, som säkerställer att förhindrande av kringgående hanteras på ett heltäckande sätt, är tillämpliga på produkter som omfattas av kommissionens förordning (EU) 2023/2533. Följaktligen blir artikel 6 i förordning (EU) 2023/2533 onödig och bör strykas.

7 För att säkerställa rättssäkerhet bör en definition av genomsnittlig slutlig fukthalt läggas till i bilaga I till förordning (EU) 2023/2533, och definitionerna som rör lågeffektlägen anpassas till definitionerna i förordning (EU) 2023/826.

8 I punkt 5.1 a i bilaga II till förordning (EU) 2023/2533 innehåller en förteckning över de reservdelar till vilka professionella reparatörer åtminstone ska ges tillgång. Den förteckningen utgör också grunden för urvalet av de prioriterade delar som har tagits med i beräkningen av det reparerbarhetsindex som fastställs i kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/2534. Förteckningen bör ändras för att säkerställa överensstämmelse mellan de reservdelar som regleras i förordning (EU) 2023/2533 och de prioriterade delar som regleras i delegerade förordning (EU) 2023/2534. Detta inbegriper ändring av det namn som betecknar vissa reservdelar och tillägg av en ny reservdel som är relevant för beräkningen av reparerbarhetsindexet.

9 Punkt 5.1 b i bilaga II till förordning (EU) 2023/2533 bör ändras så att reparationsinformation som rör reservdelar vars tillgänglighet är begränsad till professionella reparatörer inte är tillgänglig för allmänheten via en fritt tillgänglig webbplats.

10 Enligt punkt 5.1 e i bilaga II till förordning (EU) 2023/2533 ska reservdelar kunna bytas ut med hjälp av allmänt tillgängliga verktyg. Termen allmänt tillgängliga verktyg är tvetydig och ger ingen exakt bild av vilken typ av verktyg det rör sig om. Dessutom innehåller formeln för beräkning av reparerbarhetsindexet som fastställs i delegerade förordning (EU) 2023/2534 ett poängkriterium för den typ av verktyg som används för demontering av en specifik prioriterad del. Poängen beror av om verktygen är grundläggande verktyg, verktyg som levererats med reservdelarna eller kommersiellt tillgängliga verktyg. För att skapa enhetlighet mellan de båda förordningarna bör termen allmänt tillgängliga verktyg i förordning (EU) 2023/2533 i förekommande fall ersättas och anpassas till den terminologi som används i delegerade förordning (EU) 2023/2534. Följaktligen bör definitioner av kommersiellt tillgängliga verktyg, grundläggande verktyg och märkesskyddade verktyg införas.

11 Punkt 6.2 i bilaga II till förordning (EU) 2023/2533 bör ändras för att klargöra de värden som tillverkare, importörer eller representanter bör ange för eco-programmets och andra programs olika parametrar, när sådana finns tillgängliga.

12 I punkt 1 f i bilaga III till förordning (EU) 2023/2533 införs en skyldighet för tillverkare och importörer att ange den genomsnittliga slutliga fukthalten för eco-programmet. Att i den tekniska dokumentationen ange en slutlig fukthalt för lasten på 0 %, vilket är det värde som krävs i den förordningen, skulle kunna innebära att tvätten torkas mer än till sin naturliga vattenhalt, vilket leder till oönskade effekter såsom onödig energianvändning och eventuella skador på textilierna. Det är därför nödvändigt att ta bort genomsnittlig slutlig fukthalt från de informationskrav som anges i bilaga II och från beräknings- och mätmetoderna i bilaga III. I stället bör de mät- och beräkningsmetoder som ingår i de harmoniserade standarderna, som föreskriver lämpliga toleranser, användas för att beräkna denna parameter.

13 Innehållet i tabell 1 i bilaga IV bör delas upp i två olika tabeller för att säkerställa tydlighet.

14 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från den kommitté som inrättats i enlighet med artikel 19 i direktiv 2009/125/EG.

15 Förordningarna (EU) 2023/826 och (EU) 2023/2533 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1 – Ändringar av förordning (EU) 2023/826

Bilagorna I, II och IV till förordning (EU) 2023/826 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2 – Ändringar av förordning (EU) 2023/2533

Förordning (EU) 2023/2533 ska ändras på följande sätt:

1 Artikel 6 ska utgå.

2 Artikel 13 om ikraftträdande och tillämpning ska ersättas med följande:

3 Bilagorna I, II, III och IV ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 3 – Ikraftträdande och tillämpning

Denna förordning träder i kraft den fjärde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 285, 31.10.2009, s. 10, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/125/oj.

2 Kommissionens förordning (EU) 2023/826 av den 17 april 2023 om fastställande av krav på ekodesign för elektriska och elektroniska hushålls- och kontorsprodukters energianvändning i frånläge, standbyläge och nätverksanslutet standbyläge i enlighet med Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/125/EG och om upphävande av kommissionens förordningar (EG) nr 1275/2008 och (EG) nr 107/2009 (EUT L 103, 18.4.2023, s. 29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/826/oj).

3 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1781 av den 13 juni 2024 om upprättande av en ram för att fastställa ekodesignkrav för hållbara produkter, om ändring av direktiv (EU) 2020/1828 och förordning (EU) 2023/1542 och om upphävande av direktiv 2009/125/EG ( EUT L, 2024/1781, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1781/oj).

4 Kommissionens förordning (EU) 2023/2533 av den 17 november 2023 om genomförande av Europaparlamentets och rådets direktiv 2009/125/EG vad gäller krav på ekodesign för torktumlare för hushållsbruk, om ändring av kommissionens förordning (EU) 2023/826 och om upphävande av kommissionens förordning (EU) nr 932/2012 ( EUT L, 2023/2533, 22.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2533/oj).

5 Kommissionens delegerade förordning (EU) 2023/2534 av den 13 juli 2023 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1369 vad gäller energimärkning av torktumlare för hushållsbruk och om upphävande av kommissionens delegerade förordning (EU) nr 392/2012 ( EUT L, 2023/2534, 22.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/2534/oj).

BILAGA

1. Förordning (EU) 2023/826 ska ändras på följande sätt: a) Bilaga I ska ändras på följande sätt: i) Definitionen av motordriven byggnadsdetalj i punkt 21 ska ersättas med följande: 21. motordriven byggnadsdetalj: produkt för öppning/stängning eller för komfortändamål för användning i byggnader eller tillhörande strukturer, med undantag av ventilationsprodukter, vars rörelse, inklusive eventuell rotation, sker med hjälp av ström från elnätet. En motordriven byggnadsdetalj innehåller en elmotor eller ett manöverdon och en styrenhet, och styrs av slutanvändaren genom en eller flera kabelanslutna eller trådlösa styrenheter, via ett nätverk, eller automatiskt med hjälp av sensorer. ii) Följande definition ska införas efter punkt 21: 22. styrenhet: enhet som tar emot signaler från slutanvändaren genom en eller flera kabelanslutna och/eller trådlösa kontroller, via ett nätverk eller från sensorer, och som möjliggör den drift som krävs av den motordrivna byggnadsdetaljens motor eller manöverdon. Sensorer som är anslutna till enheten och som tar emot ström från samma nätanslutning som resten av den motordrivna byggnadsdetaljen betraktas som en del av styrenheten. b) I bilaga II punkt 1 ska den åttonde strecksatsen ersättas med följande: — Kvarnar som används i kök för bearbetning av livsmedel. c) Bilaga IV ska ändras på följande sätt: i) Följande stycke ska införas efter första stycket: För alla typer av hushållskaffebryggare ska mätningen utföras efter det att den sista bryggningscykeln har avslutats eller, i tillämpliga fall, efter det att en avkalkningsprocess, en självrengöringsprocess eller någon åtgärd som utförts av användaren har slutförts, såvida inte ett utlöst larm kräver att användaren ingriper för att förhindra alla eventuella skador eller olyckor. ii) I led c ska första meningen ersättas med Följande förfarande ska användas för att mäta energiförbrukningen i nätverksanslutet standbyläge för energieffektivitetskraven i punkt 1 c i bilaga III och för att prova energistyrningsfunktionen: iii) Led d ska utgå.

2. Förordning (EU) 2023/2533 ska ändras på följande sätt: a) Bilaga I ska ändras på följande sätt: i) Punkterna 10 och 11 ska ersättas med följande: 10. frånläge: tillstånd där torktumlaren för hushållsbruk är ansluten till elnätet och inte tillhandahåller någon funktion, eller är i ett tillstånd där den endast tillhandahåller a) en indikering av frånläge, b) funktioner avsedda att säkerställa elektromagnetisk kompatibilitet enligt Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/30/EU. 11. standbyläge: tillstånd där torktumlaren för hushållsbruk är ansluten till elnätet, är beroende av energi från elnätet för att fungera som avsett och endast tillhandahåller en eller flera av följande funktioner, som kan kvarstå på obestämd tid: a) Reaktiveringsfunktion. b) Reaktiveringsfunktion och endast en indikering av aktiverad reaktiveringsfunktion. c) Informations- eller statusskärm. ii) Följande punkter ska läggas till: 19. genomsnittlig slutlig fukthalt: den genomsnittliga fukthalten i lasten i slutet av torkningscyklerna för eco-programmet vid full och vid halv last. 20) reaktiveringsfunktion: funktion som, genom en fjärrströmbrytare, en fjärrkontroll, en intern givare eller timer, växlar från standbyläge till ett annat läge, inklusive aktivt läge, vilket tillhandahåller ytterligare funktioner. 21) informations- eller statusskärm: en kontinuerlig funktion som ger information om eller anger produktens (inklusive klockors) status på en bildskärm. En enkel indikeringslampa anses inte vara en statusskärm. 22) aktivt läge: tillstånd då produkten är ansluten till elnätet och minst en av huvudfunktionerna är aktiverad. 23) huvudfunktion: en funktion som tillhandahåller den eller de huvudsakliga tjänster för vilka produkten är konstruerad, provad och saluförd, och som motsvarar produktens avsedda användning. 24) kommersiellt tillgängligt verktyg: verktyg som är tillgängligt för köp av allmänheten och som varken är ett grundläggande verktyg eller ett märkesskyddat verktyg. 25) grundläggande verktyg: skruvmejsel, korsmejsel, stjärnmejsel, sexkantsnyckel, kombinationsskiftnyckel, kombinationstänger, kombinationstänger för trådskalning och terminalkrimpning, halvrunda nostänger, avbitartänger, polygriper, förslutningstänger, bräckjärn, pincetter, förstoringsglas, spudger och hake. 26) märkesskyddat verktyg: verktyg som inte är tillgängligt för köp av allmänheten eller för vilka några gällande patent inte kan licensieras enligt rättvisa, rimliga och icke-diskriminerande villkor. b) Bilaga II ska ändras på följande sätt: i) Punkt 5 ska ändras på följande sätt: 1) Punkt 1 ska ändras på följande sätt: Punkt a ska ändras på följande sätt: Led iii ska ersättas med följande: iii) Vattenpumpar. Led v ska ersättas med följande: v) Kraftöverföringar mellan motor och trumma, såsom drivrem. Led vii ska ersättas med följande: vii) Trummor och trumlager. Följande led ska läggas till: xx) Motorkondensator. Punkt b ska ersättas med följande: b) Tillgången till de reservdelar som avses i punkt a ska säkerställas under en minimiperiod som inleds senast den 1 juli 2025 eller två år efter utsläppandet på marknaden av den första enheten av modellen, beroende på vilket som inträffar senare, och avslutas tidigast tio år efter utsläppandet på marknaden av den sista enheten av den berörda modellen. För detta ändamål ska förteckningen över reservdelar och förfarandet för att beställa dem vara allmänt tillgängliga på tillverkarens, importörens eller representantens fritt tillgängliga webbplats, åtminstone under samma period och med början den dag som avses i denna punkt. Punkt e ska ersättas med följande: e) Tillverkare eller importörer – eller representanter för dessa – av torktumlare för hushållsbruk ska säkerställa att de reservdelar som avses i punkterna a och c kan bytas ut utan verktyg eller med hjälp av verktyg som inte är märkesskyddade verktyg och utan permanenta skador på torktumlaren för hushållsbruk. 2) I punkt 6 ska punkt a ersättas med följande: a) Tillverkare, importörer eller representanter ska säkerställa att torktumlare för hushållsbruk konstrueras på ett sådant sätt att de material och komponenter som avses i bilaga VII till Europaparlamentets och rådets direktiv 2012/19/EU kan avlägsnas från apparaten utan verktyg eller med verktyg som inte är märkesskyddade verktyg. ii) I punkt 6 ska punkt 2 ersättas med följande: 2. Värden för följande parametrar, nämligen a) kapacitet i kg, b) programtid, uttryckt i timmar och minuter, c) elförbrukning och, i tillämpliga fall, gasförbrukning i kWh/torkcykel, d) utsläpp av luftburet akustiskt buller under torkcykeln. Värdena för de parametrar som fastställs i punkterna a–c ska för eco-programmet anges för full last och dellast. Värdet för parametern enligt punkt d ska endast anges för full last. För andra program än eco-programmet ska, när sådana finns tillgängliga, indikativa värden anges enligt följande: a) Värdena för de parametrar som fastställs i punkterna a–c ska för torkprogram för syntet anges för full last. b) Värdena för de parametrar som fastställs i punkterna a–c ska för torkprogram för fintvätt och ull anges för full last. c) Värdena för de parametrar som fastställs i punkterna a–c ska för torkprogram extra torrt för syntet anges för full last. d) Värdena för de parametrar som fastställs i punkterna a–c ska för torkprogram stryktorrt för syntet anges för full last. e) Värdena för de parametrar som fastställs i punkterna a–c ska för torkprogram extra torrt för bomull anges för både full last och dellast. f) Värdena för de parametrar som fastställs i punkterna a–c ska för torkprogram stryktorrt för bomull anges för både full last och dellast. c) Bilaga III ska ändras på följande sätt: i) I inledningen ska tredje och fjärde stycket ersättas med följande: Vid mätning och beräkning av EEI, kondensationseffektivitet, programtid och utsläpp av luftburet akustiskt buller ska eco-programmet, så som det identifieras i en programvalsanordning, på en bildskärm och genom en nätverksanslutning, beroende på vilka funktioner som ingår i torktumlaren för hushållsbruk, användas, utan någon ytterligare ändring av inställningen för slutlig fukthalt. Energianvändning, kondensationseffektiviteten och programtiden ska mätas samtidigt. Beräkningen av den viktade energianvändningen, den viktade programtiden och kondensationseffektiviteten ska göras på grundval av tre torkcykler med full last och fyra torkcykler med dellast. ii) I punkt 1 ska led f om beräkning av den genomsnittliga slutliga vattenhalten utgå. d) Bilaga IV ska ändras på följande sätt: i) Punkterna 1 och 2 ska ersättas med följande: 1. De kontrolltoleranser som anges i tabell 2 gäller endast den kontroll som medlemsstaternas myndigheter gör av de deklarerade värdena, och de får inte användas av tillverkaren, importören eller representanterna som en tillåten tolerans för att fastställa dessa värden i den tekniska dokumentationen eller för att tolka dessa värden i syfte att uppnå överensstämmelse eller på något sätt redovisa bättre prestanda. 2. Om en modell inte är uppfyller kraven i artikel 40 i förordning (EU) 2024/1781 ska modellen och alla likvärdiga modeller inte anses uppfylla kraven. ii) Punkt 3 b led v ska ersättas med följande: v) När medlemsstaternas myndigheter provar enheten av modellen, uppfyller de fastställda värdena (dvs. de värden för de relevanta parametrarna som uppmäts vid provningen och de värden som beräknas utifrån dessa mätvärden) a) de giltighetskriterier som fastställs i tabell 1, b) de respektive kontrolltoleranser som fastställs i tabell 2. iii) Punkt 7 ska ersättas med följande: 7. Modellen ska anses överensstämma med de tillämpliga kraven om, för de tre enheter som avses i punkt 5, det aritmetiska medelvärdet av de fastställda värdena uppfyller de respektive kontrolltoleranser som anges i tabell 2. iv) Punkt 11 ska ersättas med följande: 11. Medlemsstaternas myndigheter får endast tillämpa de giltighetskriterier som anges i tabell 1 och de kontrolltoleranser som anges i tabell 2 och ska endast använda det förfarande som beskrivs i punkterna 3–8 för de krav som avses i denna bilaga. För parametrarna i tabell 1 och tabell 2 får inga andra giltighetskriterier eller kontrolltoleranser, exempelvis de som anges i harmoniserade standarder eller i någon annan mätmetod, tillämpas. v) Tabell 1 ska ersättas med följande: Tabell 1 Giltighetskriterier Parametrar Giltighetskriterier Genomsnittlig slutlig fukthalt för eco-programmet μt Det fastställda värdet ska mätas och beräknas och vara lägre än 1,5 %. vi) Följande tabell ska läggas till: Tabell 2 Kontrolltoleranser Parametrar Kontrolltoleranser Edry och Edry½ Det fastställda värdet får inte överstiga det deklarerade värdet för Edry och Edry½ med mer än 6 %. Egdry och Egdry½ Det fastställda värdet får inte överstiga det deklarerade värdet för Egdry och Egdry½ med mer än 6 %. Egdry,a och Egdry½,a Det fastställda värdet får inte överstiga det deklarerade värdet för Egdry,a och Egdry½,a med mer än 6 %. Ct Det fastställda värdet får inte understiga det deklarerade värdet för Ct med mer än 6 %. Tdry och Tdry½ Det fastställda värdet får inte överstiga det deklarerade värdet för Tdry och Tdry½ med mer än 6 %. Po Det fastställda värdet för Po får inte överstiga det deklarerade värdet med mer än 0,10 W. Psm Det fastställda värdet för Psm får inte överstiga det deklarerade värdet med mer än 10 % om det deklarerade värdet överstiger 1,00 W, eller med mer än 0,10 W om det deklarerade värdet är 1,00 W eller lägre. Pds Det fastställda värdet för Pds får inte överstiga det deklarerade värdet med mer än 10 % om det deklarerade värdet överstiger 1,00 W, eller med mer än 0,10 W om det deklarerade värdet är 1,00 W eller lägre. Utsläpp av luftburet akustiskt buller Det fastställda värdet får inte överstiga det deklarerade värdet med mer än 2 dB när det gäller 1 pW.

2 Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/30/EU av den 26 februari 2014 om harmonisering av medlemsstaternas lagstiftning om elektromagnetisk kompatibilitet (EUT L 96, 29.3.2014, s. 79, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2014/30/oj).

4 Europaparlamentets och rådets direktiv 2012/19/EU av den 4 juli 2012 om avfall som utgörs av eller innehåller elektrisk och elektronisk utrustning (WEEE) (EUT L 197, 24.7.2012, s. 38, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2012/19/oj).

5 Om ytterligare tre enheter provas i enlighet med punkt 5 avser det fastställda värdet det aritmetiska medelvärdet av de värden som fastställts för dessa tre enheter.

Europeiska unionens officiella tidning

II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR