lagen.nu
61997CC0285

Förslag till avgörande av generaladvokat

CELEX
61997CC0285
Datum
1998-04-30
Källa
eur-lex.europa.eu

I — Förevarande talans föremål, parternas argument och den rättsliga bedömningen

1. Europeiska gemenskapernas kommission (nedan kallad kommissionen) har yrkat att domstolen i förevarande mål i enlighet med artikel 171 i EG-fördraget (nedan kallat fördraget) skall fastställa att Republiken Portugal (nedan kallad Portugal) har underlåtit att uppfylla sina skyldigheter enligt artikel 189 tredje stycket i fördraget och artikel 2 i kommissionens direktiv 94/51 /EG av den 7 november 1994 om anpassning till den tekniska utvecklingen av rådets direktiv 90/219/EEG om innesluten användning av genetiskt modifierade mikroorganismer (nedan kallat direktivet). Genom detta direktiv har kommissionen — mot bakgrund av hittillsvarande erfarenheter på området och den biotekniska utvecklingen i allmänhet — ersatt bilaga 2 till rådets direktiv 90/219/EEG av den 23 april 1990. I denna bilaga fastställs kriterier för att klassificera dessa mikroorganismer — med hänsyn till de risker som de medför — i grupp I, vilken var en av de grupper som rådet vid denna tidpunkt hade fastställt.

2. I enlighet med artikel 2 i direktivet skulle medlemsstaterna före den 30 april 1995 anta de lagar och andra författningar som var nödvändiga för att följa direktivet och omedelbart underrätta kommissionen om detta.

3. Kommissionen erhöll ingen annan underrättelse vad avser genomförandet av detta direktiv, varför den väckte förevarande talan den 1 augusti 1997. Portugal har inte bestritt det påtalade fördragsbrottet men har dock gjort gällande att Conselho de Ministros den 26 mars 1998 godkänt en åtgärd för att genomföra direktivet, vilken snart kommer att offentliggöras i Diário da República, vilket är Portugals författningssamling.

4. Trots att det under förfarandet har framgått att direktivet numera har genomförts, kan man enligt min mening inte påstå att kommissionens talan därmed är ogrundad eller saknar föremål. Av domstolens fasta rättspraxis framgår nämligen att påstådda fördragsbrott skall bedömas mot bakgrund av läget i medlemsstaten vid utgången av den frist som har angetts i det motiverade yttrandet och att förändringar som har skett därefter inte kan beaktas av domstolen. Det enda som har betydelse är således omständigheten att direktivet vid utgången av den tidsfrist som kommissionen hade fastställt i det motiverade yttrandet ännu inte hade införlivats med den portugisiska rättsordningen.

II — Förslag till avgörande

Mot denna bakgrund föreslår jag domstolen att

1 Originalspråk: italienska.

2 EGT L 297, s. 29; svensk specialutgåva, område 15, volym 13, s. 248.

3 EGT L 117, s. 1; svensk specialutgåva, område 15, volym 9, s. 198.

4 Se dom av den 27 november 1990 i mål C-200/88, kommissionen mot Grekland (RUG 1990. s. I-4299), punkt 13, och, senast, dom av den 18 december 1997 i mål C-361/95, kommissionen mot Spanien (REG 1997, s. I-7351), punkterna 13 och 14.