lagen.nu
Mark- och miljööverdomstolen

F 14440-23

Särskild firmatecknare enligt bostadsrättslagen ansågs inte behörig ingå överenskommelse om att avstå ett markområde och 3D-utrymme genom fastighetsreglering.

Domstol
Mark- och miljööverdomstolen
Avgörandedatum
2025-03-10
Målnummer
F 14440-23
Rättsområde
Fastighetsmål
Källa
rattspraxis.etjanst.domstol.se

Sid 1 (10)

SVEA HOVRÄTT DOM Mål nr

2025-03-10 F 14440-23 060406 Stockholm

ÖVERKLAGAT AVGÖRANDE

Nacka tingsrätts, mark- och miljödomstolen, dom 2023-10-25 i mål nr F 3853-23, se bilaga A

PARTER

Klagande

HSB Bostadsrättsförening Fyrhusen i Nacka, 769631-7259 c/o HSB Stockholm Box 1385 171 27 Solna

Motpart

1Nacka kommun 131 81 Nacka

2Bostadsrättsföreningen Segelvyn 1, 769635-4948

3HSB Bostadsrättsförening Kajen i Nacka, 769631-7721 c/o Bostadsförvaltningen Sverige AB Box 2010 151 02 Södertälje

Ombud: Advokat Ola Ihse samt biträdande jurist C.B. AG Advokat KB Box 3124 103 62 Stockholm

4Telegrafberget Fastighets AB, 556688-5348 c/o HSB Bostad AB Box 1387 171 27 Solna

SAKEN

Fastighetsreglering och anläggningsförrättning berörande fastigheterna A , B , C , D och E i Nacka kommun (Lantmäterimyndighetens ärendenummer AB167636)

Sid 2

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

Instans

MARK- OCH MILJÖÖVERDOMSTOLENS DOMSLUT

1avvisar HSB Bostadsrättsförening Fyrhusen i Nackas yrkande om bildande av gemensamhetsanläggning för övernattningslägenhet.

2ändrar mark- och miljödomstolens dom och undanröjer lantmäterimyndighetens beslut den 28 april 2023 samt återförvisar förrättningen till lantmäterimyndigheten för fortsatt behandling.

3avslår HSB Bostadsrättsförening Kajen i Nackas yrkande om ersättning för rättegångskostnader. ___________________

Sid 3

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

YRKANDEN I MARK- OCH MILJÖÖVERDOMSTOLEN

HSB Bostadsrättsförening Fyrhusen i Nacka (Brf Fyrhusen) har yrkat att Mark- och miljööverdomstolen ska upphäva lantmäterimyndighetens beslut. Brf Fyrhusen har även yrkat att en gemensamhetsanläggning för övernattningslägenhet ska bildas. Brf Fyrhusen har motsatt sig HSB Bostadsrättsförening Kajen i Nackas yrkande om ersättning för rättegångskostnader i .

Nacka kommun har motsatt sig ändring av lantmäterimyndighetens beslut i den del det avser fastighetsreglering berörande fastigheten B .

Bostadsrättsföreningen Segelvyn 1 har beretts tillfälle att yttra sig, men har inte hörts av.

HSB Bostadsrättsförening Kajen i Nacka (Brf Kajen) har motsatt sig ändring av mark- och miljödomstolens dom. Brf Kajen har yrkat ersättning för rättegångskostnader i .

Telegrafberget Fastighets AB har motsatt sig ändring av mark- och miljödomstolens dom. För det fall skulle finna att Brf Fyrhusen inte är bunden av överenskommelsen i aktbilaga ÖK4 har bolaget begärt att förrättningen ska återförvisas till lantmäterimyndigheten så att beslut kan meddelas i enlighet med tidigare överenskommelse som hanterar markområdet.

UTVECKLING AV TALAN I MARK- OCH MILJÖÖVERDOMSTOLEN

Brf Fyrhusen har anfört bland annat följande.

Den överföring av Brf Fyrhusens mark som ligger till grund för beslutet i aktuell lantmäteriförrättning, ÖK4, gäller inte mot föreningen eftersom beslut om överlåtelse av marken inte har fattats på en föreningsstämma.

Sid 4

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

Av protokollet från föreningsstämman den 23 maj 2022 framgår att stämman gav styrelsen mandat att representera föreningen i lantmäteriförrättningar gällande upplåtelse av övernattningslägenheten genom att en gemensamhetsanläggning bildas. Ordet ”mark” eller ”3D - utrymme” nämns inte. Inte heller har någon tidigare stämma gett styrelsen mandat att ingå avtal avseende överlåtelse av mark eller annat.

I protokollet från Brf Kajens föreningsstämma den 13 juni 2022 nämns inte överlåtelse av Brf Fyrhusens mark eller 3D-utrymme. Detta visar att det hos Brf Kajen inte har funnits någon förväntan på annat än övernattningslägenheten.

Den 14 juni 2022 beskrev styrelseledamoten M.C. lantmäteriförrättningen i ett e-postmeddelande till styrelseordföranden P.P . Han svarade henne att Brf Fyrhusens styrelse inte skulle skriva under någon överenskommelse innan den gjort en bedömning av ärendet som helhet. Trots det gick M.C. vidare på egen hand. I augusti 2022 undertecknade hon tillsammans med ytterligare en styrelseledamot en överenskommelse om överföring av Brf Fyrhusens mark.

Det föreligger en vänskapsrelation mellan M.C. och en dåvarande styrelseledamot i Brf Kajen, P.F . Det kan inte uteslutas att denna vänskapsrelation kan ha påverkat marköverlåtelsen och att jäv förekommit. Vid tidpunkten för undertecknandet av överenskommelsen var M.C. dessutom ledamot både i Brf Fyrhusens styrelse och bostadsrättsföreningarnas samfällighet.

Mark som är värd minst hundratusentals kronor har överförts från Brf Fyrhusen utan ersättning eller annan kompensation. Mottagaren av marken borde ha insett att överlåtelse inte kan ske utan ersättning. Det finns bygglov för flera parkeringar och byggnader intill markområdet. Brf Fyrhusen har för avsikt att ingå ett arrendeavtal avseende marken till ett värde om minst två miljoner kronor och föreningsstämman har gett styrelsen mandat att ingå avtalet. Bergrummet och 3D-utrymmet utgör grunden till Brf Fyrhusens fastighet och det ligger flerfamiljshus rakt ovanför dessa. Enligt 9 kap. 15 § bostadsrättslagen (1991:614) ska beslut som innebär väsentliga förändringar av

Sid 5

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

föreningens hus eller mark fattas på en föreningsstämma. Som framförts ovan finns inte något sådant stämmobeslut.

Nacka kommun har anfört i huvudsak följande.

Lantmäterimyndighetens beslut innebär inte någon fastighetsreglering mellan Nacka kommun och Brf Fyrhusen. Den del av lantmäterimyndighetens beslut som rör reglering av Nacka kommuns fastighet B ska stå fast. I övrigt har kommunen inget att anföra.

Brf Kajen har anfört bland annat följande.

Överenskommelserna, däribland ÖK4, som ingåtts mellan berörda parter angående fastigheterna A , B , C , D och E är bindande. Brf Fyrhusen har inte visat att det har skett ett behörighets- eller befogenhetsöverskridande. Brf Fyrhusen har inte heller visat att Brf Kajen eller någon annan motpart insåg eller borde ha insett ett eventuellt överskridande.

Av Bolagsverkets register framgår att Brf Fyrhusens firma, vid tidpunkten för när ÖK4 ingicks, tecknades av styrelsen eller två styrelseledamöter i förening, däribland M.C. och L.S. Brf Fyrhusens stämma har vidare gett styrelsen mandat att två i föreningen ska kunna företräda bostadsrättsföreningen i lantmäteriförrättningar. ÖK4 har sålunda tecknats av behöriga firmatecknare och inom ramen för gällande mandat.

Det bestrids att marken som överförs från fastigheten C till fastigheten D skulle betinga ett så högt värde som Brf Fyrhusen påstår. Den mark som avses i ÖK4 är cirka 38 m . Marken är belägen längs med husfasaden inom fastigheten D . Enligt ÖK4 ska markytan skapa åtkomst för blåljusverksamhet samt tillgängliggöra framkomlighet till bostadshus och bakgård. Marken belastas i detaljplanerna med s.k. prickmark, vilket innebär att den inte får bebyggas, samt en

Sid 6

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

planbestämmelse om att mark och vegetation ska bevaras. ÖK4 har inte inneburit någon väsentlig förändring av Brf Fyrhusens mark.

Telegrafberget Fastighets AB har anfört bland annat följande.

Den 4 april 2019 tecknades en överenskommelse mellan Telegrafberget Fastighets AB och Brf Fyrhusen som avsåg reglering av ett område från fastigheten C till D utan ersättning. Markområdet uppgick till cirka 50 m . Enligt överenskommelsen skulle dock parterna tåla mindre justeringar i samband med lantmäteriförrättningen. Under förrättningen utökades markområdet med 38 m till 88 m för att underlätta underhåll av fasad på fastigheten D och trygga möjligheten till utrymning för fastigheten A . Eftersom det i samband med denna ändring även behövde göras andra förtydliganden, bland annat avseende ledningsdragningar i bergrummet, togs alla åtgärder med i samma överenskommelse för att underlätta lantmäterimyndighetens tolkning. Detta förankrades med Brf Fyrhusens styrelse på ett möte den 13 januari 2022. På grund av oklarheter beträffande lokaliseringen av servitut mellan fastigheterna A och D , undertecknades den kompletterande överenskommelsen, ÖK4, först i augusti 2022. Eftersom det inte gjordes några ändringar avseende Brf Fyrhusen hölls det inte något separat möte med Brf Fyrhusens nya styrelse som tillträdde vid stämman den 23 maj 2022.

Överenskommelse om fastighetsreglering m.m., som den överklagade lantmäteriförrättningen grundas på, föregicks av ett stämmobeslut i Brf Fyrhusen. Föreningsstämman gav även styrelsens ledamöter mandat att två i förening företräda Brf Fyrhusen i lantmäteriförrättningar. Både Telegrafberget Fastighets AB och lantmäterimyndigheten bedömer att detta beslut omfattar den kompletterande överenskommelsen då förrättningen pågick när beslutet fattades. Såväl överenskommelsen den 4 april 2019 som den kompletterande överenskommelsen i augusti 2022 är behörigen undertecknade för Brf Fyrhusens räkning. De styrelseledamöter som undertecknade den kompletterande överenskommelsen i augusti 2022 var vid denna tidpunkt behöriga firmatecknare för Brf Fyrhusen. Varken lantmäterimyndigheten eller övriga parter i överenskommelsen har någon kännedom om att Brf Fyrhusens föreningsstämma skulle

Sid 7

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

ha ändrat sitt tidigare beslut eller att firmatecknarnas rätt att företräda Brf Fyrhusen i den pågående lantmäteriförrättningen på annat sätt skulle ha återkallats eller inskränkts. Brf Fyrhusen är därför bunden av de överenskommelser som träffats inom ramen för förrättningen.

Samtliga parter har känt till fastighetsbildningen avseende bergrummet. Överenskommelser avseende bergrummet skickades in tidigt i förrättningen. De tidigare överenskommelserna, ÖK1-3, har ersatts av den överenskommelse som tecknades 2022, ÖK4, men om ÖK4 skulle bedömas vara ogiltig är de tidigare överenskommelserna fortsatt giltiga.

Det bestrids att marken betingar ett högt värde. Det är endast markområdet på 38 m som ska tas hänsyn till, då resterande del av området reglerades utan ersättning i överenskommelsen från 2019. Enligt detaljplanerna utgör hela markområdet prickmark och får därmed inte bebyggas.

Den överklagade lantmäteriförrättningen omfattar inte övernattningslägenheten inom Brf Fyrhusens fastighet.

MARK- OCH MILJÖÖVERDOMSTOLENS DOMSKÄL

Prövningsramen Lantmäterimyndighetens prövning i det nu överklagade ärendet har inte omfattat frågan om inrättande av gemensamhetsanläggning för övernattningslägenhet. Eftersom inte kan pröva andra frågor än de som har varit föremål för prövning i underinstanserna, ska Brf Fyrhusens yrkande om bildande av gemensamhetsanläggning för övernattningslägenhet avvisas.

Prövningen i sak bedömer inledningsvis att M.C. och L.S. har undertecknat överenskommelsen i aktbilaga ÖK4 i egenskap av

Sid 8

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

särskilda firmatecknare för Brf Fyrhusen (9 kap. 12 § bostadsrättslagen samt 7 kap. 35 och 37 § lagen om ekonomiska föreningar [2018:672]).

Den fråga som därefter har att ta ställning till är om M.C. och L.S. har haft behörighet att ingå överenskommelsen i aktbilaga ÖK4 för Brf Fyrhusens räkning (7 kap. 43 § första stycket lagen om ekonomiska föreningar).

Enligt 9 kap. 15 § första stycket bostadsrättslagen ska beslut som innebär väsentliga förändringar av föreningens hus eller mark fattas på en föreningsstämma, om inte något annat har bestämts i stadgarna. Av förarbetena till bestämmelsen framgår att bedömningen av om en förändring är väsentlig endast ska göras i förhållande till ingreppets art (se prop. 1990/91:92 s. 218).

gör följande bedömning.

Lantmäterimyndigheten har till grund för sitt beslut lagt en överenskommelse, aktbilaga ÖK4, mellan sakägarna. Den är inte någon komplettering eller tillägg till tidigare överenskommelser eftersom det uttryckligen anges att den ersätter tidigare ingångna överenskommelser. Överenskommelsen innebär bland annat att Brf Fyrhusen, utan ersättning, avstår ett 3D-utrymme samt ett markområde om 88 m från sin fastighet C till A respektive D . 3D-utrymmet består av bergrum som enligt gällande detaljplaner får innehålla parkering och hamnverksamhet. Markområdet utgör enligt gällande detaljplaner kvartersmark för bostadsändamål och är punktprickad dvs. mark som inte får bebyggas (se detaljplaner för A m.fl. Telegrafberget i Boo, Nacka kommun, DP 572, DP 614 och DP 642). Av utredningen framgår att det överförda markområdet utgörs av en hårdgjord yta som behövs och ska användas för angöring och utrymning från bostadshus på fastigheten D .

Det förhållandet att det aktuella markområdet inte får bebyggas utesluter inte att Brf Fyrhusen kan använda området för något annat ändamål. Vidare kan en användning av

Sid 9

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

markområdet som utfart medföra viss olägenhet och störning för Brf Fyrhusens medlemmar. bedömer mot denna bakgrund att överenskommelsen i aktbilaga ÖK4 innebär en väsentlig förändring av Brf Fyrhusens mark i den mening som avses i 9 kap. 15 § första stycket bostadsrättslagen. (Jfr Svea hovrätts dom den 16 december 2019 i mål nr T 3843-18.)

Brf Fyrhusens stadgar medger inte att avsteg kan göras från att beslut om en sådan väsentlig förändring kan fattas av annan än föreningsstämman. Det har inte framkommit att föreningsstämman har fattat något beslut om att ingå överenskommelsen i aktbilaga ÖK4. Föreningsstämmans beslut den 23 maj 2022 att ge styrelsen mandat att representera bostadsrättsföreningen i lantmäteriförrättningar kan inte förstås på annat sätt än att det endast avser bildande av gemensamhetsanläggning för övernattningslägenhet.

M.C. och L.S. har således inte varit behöriga att ingå överens-kommelsen i aktbilaga ÖK4 för Brf Fyrhusens räkning. Överenskommelsen gäller därför inte mot Brf Fyrhusen (7 kap. 43 § första stycket lagen om ekonomiska föreningar). Eftersom den överenskommelse som lantmäterimyndigheten har lagt till grund för sitt beslut inte är gällande är beslutet fattat på felaktig grund. Det är inte möjligt att, såsom Nacka kommun har yrkat, skilja ut fastighetsregleringen rörande B . Lantmäterimyndighetens beslut ska därför undanröjas i sin helhet och förrättningen återförvisas till myndigheten för fortsatt behandling.

Rättegångskostnader

Brf Kajen är tappande part i och kan därför inte tillerkännas någon ersättning för rättegångskostnader (jfr 16 kap. 14 § första stycket och 17 kap. 3 § fastighetsbildningslagen [1970:988]). Brf Kajens yrkande om ersättning för rättegångskostnader ska därför avslås.

Sid 10

SVEA HOVRÄTT DOM F 14440-23

Domen får enligt 5 kap. 5 § lagen (2010:921) om mark- och miljödomstolar inte överklagas.

I avgörandet har deltagit hovrättsråden Liselotte Rågmark och Mikael Hagelroth, referent, tekniska rådet Lennart Gustafsson samt tf. hovrättsassessorn Anna Lundgren. Föredragande har varit Carolina Fredin Haslum.

Bilaga A

Sid 1 (7)

NACKA TINGSRÄTT DOM Mål nr F 3853-23

Mark- och miljödomstolen 2023-10-25 meddelad i Nacka

PARTER

Klagande

HSB Brf Fyrhusen i Nacka c/o HSB Stockholm Fleminggatan 41 112 84 Stockholm

Motpart

1Bostadsrättsföreningen Segelvyn 1 c/o Alm Equity AB Regeringsgatan 59 111 56 Stockholm

2Hsb Bostadsrättsförening Kajen i Nacka c/o Hsb Stockholm Fleminggatan 41 112 84 Stockholm

3Nacka kommun 131 81 Nacka

4Telegrafberget Fastighets AB c/o HSB Bostad AB Box 8160 104 20 Stockholm

ÖVERKLAGAT BESLUT

Lantmäterimyndigheten Nacka kommuns beslut den 28 april 2023 i ärende nr AB167636

SAKEN

Fastighetsreglering samt anläggningsförrättning berörande fastigheterna C , A samt D i Nacka kommun

DOMSLUT

Mark- och miljödomstolen avslår överklagandet.

Sid 2

NACKA TINGSRÄTT DOM F 3853-23

Mark- och miljödomstolen

BAKGRUND

Den 23 juni 2016 inkom en ansökan om avstyckning, fastighetsreglering och inrättande av gemensamhetsanläggningar för C , A och F i Nacka kommun till Lantmäterimyndigheten i Nacka kommun (lantmäterimyndigheten). Ansökan gavs in av Telegrafberget Fastighets AB (fastighetsbolaget). Ansökan (aktbilaga A1) kompletterades därefter med tre överenskommelser under åren 2018, 2019 och 2020 (aktbilagor ÖK1, ÖK2 och ÖK 3).

Ansökan och överenskommelserna ÖK1, ÖK2 och ÖK 3 ersattes sedermera av en ny överenskommelse och komplettering av ansökan om fastighetsreglering (aktbilaga ÖK4) som kom in till lantmäterimyndigheten den 24 augusti 2022. Överenskommelsen är ingången mellan - HSB Brf Fyrhusen i Nacka (Brf Fyrhusen), ägare av C , - HSB Brf Kajen i Nacka (Brf Kajen), ägare av D , - Nacka kommun, ägare av B , - fastighetsbolaget, ägare av A och - Brf Segelvyn 1 (Brf Segelvyn), ägare av E .

Överenskommelsen är elektronisk signerad av parterna. M.C. och L.S. har signerat överenskommelsen för Brf Fyrhusens räkning den 18 respektive 22 augusti 2022.

Enligt överenskommelsen ÖK4 avsåg ansökan fastighetsreglering av två områden till D , fastighetsreglering av 3D-utrymme (bergrum) till A , nytt servitut för entré till bergrummet till förmån för A , bildande av gemensamhetsanläggningar samt nya servitut.

Den 6 mars 2023 inkom ytterligare en överenskommelse (aktbilaga ÖK5) mellan fastighetsbolaget och Brf Kajen som komplettering av överenskommelse ÖK4. Överenskommelsen justerade ett fåtal punktar i den tidigare överenskommelsen avseende vissa servitut.

Sid 3

NACKA TINGSRÄTT DOM F 3853-23

Mark- och miljödomstolen

Den 28 april 2023 beslutade lantmäterimyndigheten i ett fastighetsbildningsbeslut bland annat om överföring av mark i enlighet med de överenskommelser om fastighetsreglering som träffats mellan berörda fastighetsägare.

Samma dag beslutade lantmäterimyndigheten i ett anläggningsbeslut att inrätta dels en gemensamhetsanläggning för körbanan m.m. (blivande Skarpnäs ga:21), dels en gemensamhetsanläggning för kallvattenledningar m.m. (blivande Skarpnäs ga:22) i enlighet med de överenskommelser om bildande av gemensamhetsanläggningar som träffats i överenskommelse ÖK4.

Lantmäterimyndigheten beslutade vidare om tillträde, ersättning och fördelning av förrättningskostnader.

Lantmäterimyndighetens beslut har överklagats till mark- och miljödomstolen av Brf Fyrhusen.

YRKANDEN M.M.

Brf Fyrhusen har yrkat lantmäterimyndighetens beslut ska upphävas.

Brf Fyrhusen har i huvudsak anfört följande till stöd för sin talan.

Förrättningen har skett med otillåtet mandat från föreningens styrelse och medlemmar. Majoriteten av styrelsen har inte varit medveten om ärendet. Det finns inga stämmobeslut och eller stämmoprotokoll som behandla ärendet.

Ingen har gett M.C. fullmakt att företräda föreningen eller ingå avtalgällande fastighetsreglering och anläggningsförrättning berörande fastigheterna C , A och D i Nacka kommun. Ingen mer än M.C. själv i sittande styrelse har varit informerad över detta tilltag som kan skada föreningen som ekonomisk helhet och nuvarande styrelse.

Sid 4

NACKA TINGSRÄTT DOM F 3853-23

Mark- och miljödomstolen

Inga mandat har givits gällande ärendet, varken på stämman eller av styrelsen. Det stämmobeslut som L.B. , HSB Bostad, hä nvisar till, finns inte, och har inte heller tagits på stämman 2022.

Det finns inte heller någon fullmakt från Brf Fyrhusen som ger L.B. rätt att företräda föreningen.

Kontexten är att lantmäterimyndighetens beslut saknar laglig grund.

Även om M.C. haft teckningsrätt har hon inte varit behörig att ingå avtal med annan part gällande fastighetsreglering samt anläggningsförrättning. L.O.S. har skrivit under i tron att den berättel se M.C. g ivit henne varit legitim och att det var bråttom. L.O.S. har uppge tt att hon saknade anledning att misstro M.C . Utifrån de samtal som Brf Fryshusens ordförande haft med L.O.S. har hon således ”lurats” till att skriva under i tron av att det var giltigt och att det var av stor vikt att handlingarna måste skrivas under på en gång. Detta utan övriga styrelsens mandat och vetskap, och utan mandat från stäm man och föreningens medlemmar o ch styre lse. Det enda som det har funnits mandat för är en övernattningslägenhet.

Beslutet har tagits på bedrägliga grunder och troligtvis utifrån vilseledande upp- gifter från L.B. som representerat för HSB Bostad.

DOMSKÄL

Målets handläggning

Mark- och miljödomstolen har avgjort målet utan sammanträde med stöd av 31 § anläggningslagen (1973:1149) och 16 kap. 8 § fastighetsbildningslagen, (1970:988), FBL. Brf Fryshusen har beretts tillfälle slutfört sin talan.

Sid 5

NACKA TINGSRÄTT DOM F 3853-23

Mark- och miljödomstolen

Rättsliga utgångspunkter

Enligt 9 kap. 12 § bostadsrättslagen (1991:614), BRL, gäller bestämmelserna om en förenings ledning i 7 kap. lagen (2018:672) om ekonomiska föreningar, EFL, även i fråga om bostadsrättsföreningar dock med vissa i paragrafen närmare angivna undantag.

Enligt 7 kap. 35 § EFL är det styrelsen som är ställföreträdare för föreningen och tecknar dess firma. Styrelsen kan sålunda ingå avtal för föreningens räkning, ta upp lån och inteckna föreningens fasta egendom. Beträffande försäljning av föreningens hus, om bostadsrätt är upplåten, krävs dock beslut av stämman (se 9 kap. 16 § första stycket 4 BRL).

Av 7 kap. 40 § EFL följer att s tyrelsen får besluta att rätten att företräda föreningen och teckna dess firma får utövas endast av två eller flera personer i förening. Någon annan inskränkning i en firmatecknares rätt att teckna föreningens firma får inte registreras i föreningsregistret.

I 7 kap. 43 § EFL behandlas vad som gäller när en företrädare för föreningen har överskridit sin behörighet respektive befogenhet. Med behörighet avses den beslutskompetens eller rätt att företräda föreningen som lagen ger ett föreningsorgan, dvs. vad organet kan göra med bindande verkan för föreningen. Med befogenhet avses vad organet får göra, sedan hänsyn tagits till såväl de uppdrag och inskränkande föreskrifter som överordnade föreningsorgan har lämnat som till de s.k. legala befogenhetsinskränkningarna som lagen innehåller (t.ex. generalklausulen i 7 kap. 42 §) (se se prop. 2015/16:4 s. 228 f.).

Av 7 kap. 43 § första stycket EFL följer att om styrelsen eller en särskild firmatecknare har rättshandlat för föreningen i strid med bestämmelserna i EFL om föreningsorganens behörighet, gäller rättshandlingen inte mot föreningen.

Enligt huvudregeln i 7 kap. 43 § andra stycket EFL gäller en rättshandling inte heller mot föreningen om styrelsen, en verkställande direktör eller en särskild firmatecknare har överskridit sin befogenhet och föreningen visar att motparten

Sid 6

NACKA TINGSRÄTT DOM F 3853-23

Mark- och miljödomstolen

insåg eller borde ha insett befogenhetsöverskridandet, dvs. att motparten varit i ”ond tro” . I andra meningen i samma stycke finns två undantagen från huvudregeln. Det första undantaget är när styrelsen eller verkställande direktör har överträtt en bestämmelse i stadgarna. Det andra är när styrelsen eller verkställande direktör har överträtt en bestämmelse som har meddelats av ett annat föreningsorgan. I båda fallen gäller rättshandlingen mot föreningen även om föreningen lyckas visa att motparten var i ond tro om befogenhetsöverskridandet.

Huvudregeln är tillämplig när ställföreträdaren har saknat uppdrag eller har gått längre än uppdraget medgav. Undantagsreglerna är tillämpliga exempelvis om styrelsen har sålt en fastighet, trots att den enligt stadgarna inte får sälja fast egendom utan stämmans medgivande eller trots att stämman har gett styrelsen anvisning om att inte sälja fastigheten. Ett annat exempel som träffas av undantagsreglerna är att styrelsen har sålt en fastighet utan att inhämta stämmans godkännande, när det enligt stadgarna fordras ett sådant godkännande. Föreningen kan i dessa situationer inte på associationsrättslig grund göra gällande att försäljningen inte gäller mot föreningen. En annan sak är att föreningen eventuellt kan angripa försäljningen med stöd av ogiltighetsreglerna i avtalslagen. (se Mallmén m.fl., Lagen om ekonomiska föreningar, [1 juni 2022, version 5C, JUNO], kommentar till 7 kap. 43 §).

Vad motparten “bort inse” får bedömas mot bakgr und av den information som var tillgänglig för honom eller henne, däribland den information som finns i föreningsregistret. Ond tro torde också föreligga om motparten mot bakgrund av kända omständigheter bort inse att det fanns en betydande risk för att en åtgärd innebar ett behörighets- eller befogenhetsöverskridande (se, Mallmén m.fl., a.a., kommentar till 7 kap. 43 §).

Mark- och miljödomstolens bedömning

Överenskommelsen i aktbilaga ÖK4 är för Brf Fryshusens räkning undertecknad av styrelseledamöterna M.C. och L.S. Av Bolagsverkets register framgår att Brf Fryshusens firma, vid den tidpunkt då överenskommelsen ingicks, tecknades av dels styrelsen, dels två i förening av bland andra M.C. och L.S . M.C. och L.S. har således

Sid 7

NACKA TINGSRÄTT DOM F 3853-23

Mark- och miljödomstolen

varit behöriga att teckna Brf Fyrhusens firma. Även om de har saknat uppdrag att ingå den aktuella överenskommelsen har Brf Fyrhusen inte visat att motparterna insåg eller borde ha insett befogenhetsöverskridandet. Rättshandlingen gäller således mot Brf Fyrhusen och det saknas därmed skäl att upphäva lantmäterimyndighetens beslut på av Brf Fyrhusen angiven grund. Överklagandet ska därför avslås.

HUR MAN ÖVERKLAGAR, se bilaga (MMD-02) Överklagande senast den 15 november 2023.

Katarina Winiarski Dol Monica Lagerqvist Nilsson _____________ I domstolens avgörande har deltagit rådmannen Katarina Winiarski Dol, ordförande, och tekniska rådet Monica Lagerqvist Nilsson.

Bilaga 1 Hur man överklagar MMD-02