lagen.nu
Högsta domstolen

NJA 2007 not 22

P-Å.S. mot B.S. och D.S. angående underhållsbidrag till barn.

Domstol
Högsta domstolen
Avgörandedatum
2007-04-02
Målnummer
T3415-05

A.F. och P-Å.S. har varit gifta med varandra och har tillsammans sönerna B.S. och D.S., vilka sedan separationen år 1995 var bosatta hos modern, A.F.

P-Å.S. överklagade domen i

P-Å.S. anförde till stöd för sin talan att det fanns risk för att medlen inte skulle komma sönerna till godo om de betalades ut till A.F.

B.S. och D.S. förnekade att det förelåg en sådan risk och uppgav att de, även sedan de fyllt 18 år, skulle komma att bo hos A.F.

Högsta domstolen

P-Å.S. yrkade att HD skulle ändra hovrättens dom på så sätt att han från den 1 augusti 2005 förpliktades att utge underhållsbidragen till sönerna B.S. och D.S. och inte till modern A.F.

B.S. och D.S. medgav ändringsyrkandet.

Enligt 7 kap. 2 § FB skall en förälder som inte bor tillsammans med barnet fullgöra sin underhållsskyldighet genom att betala underhållsbidrag till barnet. Underhållsbidraget tillkommer således barnet. Mot bakgrund härav och då B.S. och D.S., som numera är myndiga, har medgett P-Å.S:s yrkande skall hans talan bifallas.