NJA 2007 not 5
E.C. mot C.N. angående resning.
E.C. ansökte om resning. C.N., som bereddes tillfälle att yttra sig över ansökan, avhördes inte.
E.C. har som grund för resningsansökningen åberopat resultatet av en förälderundersökning daterad den 10 maj 2006. Undersökningen har utförts av Rättsmedicinalverket, Avdelningen för rättsgenetik och rättskemi, med utnyttjande av DNA-analyser. Resultatet av undersökningen visar att E.C. inte är C.N:s far.
Det är uppenbart att E.C:s talan om ogiltigförklaring av faderskapserkännandet av C.N. inte skulle ha ogillats, om resultatet av undersökningen varit känt för hovrätten.
På grund av det anförda beviljar HD enligt 58 kap. 1 § 1 st. 3 RB resning i hovrättens mål och upptar med stöd av 7 § 1 st. samma kapitel målet till omedelbart avgörande.
Med upphävande av hovrättens dom förklarar HD att E.C:s erkännande den 5 maj 1966 av faderskapet till C.N. saknar verkan mot honom.