lagen.nu
Regeringsrätten

RÅ 1995 not 327

Avslag (preskription hade inträtt i fråga om disciplinansvar) / Preskription hade inträtt i fråga om disciplinansvar (avslag)

Domstol
Regeringsrätten
Avgörandedatum
1995-11-08
Målnummer
95-11

Sökord Återställande av försutten tid - avslag (preskription hade inträtt i fråga om disciplinansvar) · Återställande av försutten tid - preskription hade inträtt i fråga om disciplinansvar (avslag)

Not 327. Ansökan av Jacob L. om återställande av försutten tid för att överklaga beslut i ärende ang. disciplinansvar. - Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd avgjorde den 6 maj 1993 ett ärende som avsåg en anmälan av Jacob L. mot legitimerade läkaren Helena Silfverhielm. Jacob L. fick del av beslutet den 7 maj 1993. En skrivelse från honom angående beslutets innehåll och utebliven underrättelse om överklagandetid m.m. kom in till nämnden den 19 augusti 1993. I beslut den 25 augusti 1993 avvisade nämnden, såsom för sent anförd, Jacob L:s talan i den del den kunde uppfattas som ett överklagande. Regeringsrätten avslog därefter den 24 mars 1994 och den 5 december 1994 ansökningar av Jacob L. om återställande av försutten tid för att överklaga nämndens beslut den 6 maj 1993. - Jacob L. ansökte på nytt om återställande av den försuttna tiden för att överklaga nämndens beslut den 6 maj 1993. -

Lagrum

  • Ej angivet