RÅ 1999 not 274
För äldreboende, försämrad utsikt för närboende (avslag) / Beslut att anta detaljplan för äldreboende, försämrad utsikt för närboende (rättsprövning, avslag)
Sökord Rättsprövning - plan- och bygglagen - beslut att anta detaljplan - för äldreboende, försämrad utsikt för närboende (avslag) · Byggnadsmål - detaljplanefrågor - beslut att anta detaljplan för äldreboende, försämrad utsikt för närboende (rättsprövning, avslag)
Not 274. Ansökan av Bostadsrättsföreningen Utsikten m.fl. om rättsprövning av beslut att anta detaljplan för äldreboende. - Kommunfullmäktige i Gävle kommun beslutade den 20 maj 1996 att anta detaljplan för Stigslund 55:l m.fl., Stigslunds centrum, Äldreboende, i kommunen. - Sedan kommunfullmäktiges beslut överklagats beslutade Länsstyrelsen i Gävleborgs län den 19 augusti 1996 att bifalla överklagandena och upphäva kommunfullmäktiges antagandebeslut. - Gävle kommun överklagade länsstyrelsens beslut. Kommunen anförde därvid att byggnaden var acceptabel som ett led i en stadsdels utveckling för att tillgodose äldreomsorgens angelägna behov inom stadsdelen Stigslund. Detaljplanen innebar att ett antal närboende skulle komma att få störd utsikt, men jämfört med det angelägna behovet av bostäder för äldre fick den olägenheten accepteras. - Boverket yttrade sig i ärendet den 7 januari 1997. Verket, som besökt området, hade därvid bl.a. bedömt att den föreslagna byggnaden inte skulle komma att påverka områdets utformningsmässiga helhet i sådan grad att planen av den anledningen inte borde kunna accepteras. Behovet av nya bostäder för äldre var stort. Dessa bostäder kunde lämpligen placeras i stadsdelscentrum och det var en fördel om parkmark inte togs i anspråk för bebyggelse. Boverket gjorde den bedömningen att det allmänna intresset att uppföra bostäder för äldre var starkare än det enskilda intresset om en oförändrad närmiljö. - Bostadsrättsföreningen Utsikten m.fl. framhöll att detaljplanen inte tagit skälig hänsyn till byggnadernas placering i förhållande till landskapsbilden eller till naturvärdena i miljön. Den planerade byggnaden kunde inte anses ha lokaliserats till mark som var lämpad för ändamålet med hänsyn till de boendes hälsa, fysiska förhållanden och möjligheter att förebygga luftföroreningar eller olyckor. Planläggningen hade inte skett med främjande av en från allmän synpunkt lämplig utveckling av bostadsbebyggelsen eller för erhållande av bästa möjliga miljöförhållanden. I synnerhet hade inte byggnadens olägenheter för omgivningen i förhållande till vad som erhölls bedömts med en tillräcklig och korrekt avvägning. -
Lagrum
- 1 § lagen (1988:205) om rättsprövning av vissa förvaltningsbeslut
- 3 kap. 2 § och 5 kap. 2 § plan- och bygglagen (1987:10)