RÅ 2000 not 104
Förutsättningar för förenklad delgivning förelåg inte (upplysning om att sådan delgivning kunde komma att användas hade inte delgetts eller skickats ut i nära anslutning till att handling gavs in i målet)
Sökord Delgivning - förutsättningar för förenklad delgivning förelåg inte (upplysning om att sådan delgivning kunde komma att användas hade inte delgetts eller skickats ut i nära anslutning till att handling gavs in i målet)
Not 104. Överklagande av Bertil A. och Hedda A. ang. avvisande av talan. - Kammarrätten i Stockholm avvisade enligt beslut den 1 september 1999 Bertil A:s talan mot kammarrättens dom den 9 juni 1999 avseende avregistrering från folkbokföring. Kammarrätten hänvisade därvid till att överklagandet kommit in för sent. - Bertil A. överklagade kammarrättens avvisningsbeslut. Han anförde bl.a. att han och hans hustru Hedda A. varit på resande fot under hela den aktuella perioden och har inte hade kunnat ta del av och reagera på information förrän i augusti. -
Lagrum
- Ej angivet