RÅ 2002 not 21
Bygglov för utbyggnad av golfbana (intresseavvägning, avslag) / Beslut om bygglov för utbyggnad av golfbana (intresseavvägning, avslag)
Sökord Rättsprövning - plan- och bygglagen - beslut om bygglov för utbyggnad av golfbana (intresseavvägning, avslag) · Byggnadsmål - bygglov, rättsprövning - bygglov för utbyggnad av golfbana (intresseavvägning, avslag)
Not 21. Ansökan av J-E.J. om rättsprövning av beslut ang. bygglov. - Byggnadsnämnden i Karlshamns kommun beslutade den 28 april 1999 att, på ansökan av Karlshamns Golfklubb, bevilja bygglov för utbyggnad av golfbana på Hästaryd 24:1, 4:9, 4:68 och 2:15 i kommunen. - Sedan beslutet överklagats beslutade Länsstyrelsen i Blekinge län den 19 juli 1999 bl.a. att lämna ett överklagande av J-E.J. utan bifall. - J-E.J. överklagade länsstyrelsens beslut. Han hänvisade till vad som anförts tidigare och anförde därutöver bl.a. följande. Han motsätter sig utbyggnaden av hålen 11 och 12, eftersom han anser att det utgör stor fara för honom och anhöriga m.fl. om dessa banor tillåts byggas. Han vill inte att hans "arrendetomt" skall inhägnas med nät för att garantera säkerheten på tomten. Han anser att utbyggnaden i stället borde ske norr om de befintliga banorna i enlighet med tidigare planering. Han ifrågasatte även om inte delar av hål 11 är inom arrendeområdet. - Kammarrätten i Jönköping överlämnade genom beslut den 9 februari 2000 ärendet med eget utlåtande till regeringen för prövning. Kammarrätten anförde därvid bl.a. att de av J-E.J. påtalade olägenheterna inte kan anses betydande och att de i vart fall inte är större än vad som får tålas. Det förelåg därför inte skäl att vägra bygglov med stöd av bestämmelserna i 3 kap. plan- och bygglagen (1987:10), PBL. - J-E.J. inkom med ytterligare skrivelser och bifogade därvid fotografier. Han anförde bl.a. att byggnadsnämndens uppgift om att tomten är tät och vildvuxen inte är sann. -
Lagrum
- 1 § lagen (1988:205) om rättsprövning av vissa förvaltningsbeslut