lagen.nu
Regeringsrätten

RÅ 2004 not 136

Ökning av avsättningen i balansräkningen avseende pensionsutfästelse till anställd i fåmansföretag skulle påverka beskattningsunderlaget då den anställde inte hade ett bestämmande inflytande i företaget men inte då den anställde hade sådant inflytande i motsatt fall (förhandsbesked) / Särskild löneskatt på pensionskostnader (ökning av avsättningen i balansräkningen avseende pensionsutfästelse till anställd i fåmansföretag skulle påverka beskattningsunderlaget då den anställde inte hade ett bestämmande inflytande i företaget men inte då den anställde hade sådant inflytande)

Domstol
Regeringsrätten
Avgörandedatum
2004-06-29
Målnummer
2799-03

Sökord Förhandsbesked - övriga skatter - särskild löneskatt på pensionskostnader (ökning av avsättningen i balansräkningen avseende pensionsutfästelse till anställd i fåmansföretag skulle påverka beskattningsunderlaget då den anställde inte hade ett bestämmande inflytande i företaget men inte då den anställde hade sådant inflytande) · Särskild löneskatt på pensionsmedel - ökning av avsättningen i balansräkningen avseende pensionsutfästelse till anställd i fåmansföretag skulle påverka beskattningsunderlaget då den anställde inte hade ett bestämmande inflytande i företaget men inte då den anställde hade sådant inflytande i motsatt fall (förhandsbesked)

Not 136. Överklagande av Skatteverket och X AB ang. särskild löneskatt på pensionskostnader. - I ansökan om förhandsbesked uppgav X AB bl.a. följande. X AB, nedan kallat bolaget, ägs av A. och B. A. äger 66,66 procent av aktierna i bolaget och B. äger 33,33 procent av aktierna. Det föreligger inte något släktskap mellan A. och B. - Bolaget har årligen sedan 1996 tecknat kapitalförsäkringar i samband med utfästelse om direktpension till A. och B. Kapitalförsäkringarna har pantförskrivits till de pensionsberättigade som säkerhet för bolagets fullgörande av pensionsutfästelserna. - Av direktpensionsutfästelserna/försäkringsbreven framgår att det är bolaget som tecknat kapitalförsäkringarna och att pensionen utbetalas med belopp som motsvarar vad bolaget är berättigat att erhålla från försäkringsbolaget på grund av försäkringarna. Pensionen skall utbetalas månadsvis i efterskott till A. och B. från och med kalendermånaden efter den då A. respektive B. uppnår 60 års ålder och till och med den tidpunkt de uppnår 65 års ålder. - Bolaget har t.o.m. beskattningsåret 2000 i balansräkningen redovisat pensionsåtagandena för A. och B. under rubriken Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser. Bolaget har nu ändrat sina rutiner vad gäller redovisningen av pensionsskuld. I balansräkningen avseende beskattningsåret 2001 redovisar bolaget istället den del av pensionsskulden som avser utfäst pension till B. under rubriken Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser och pensionsskulden avseende utfäst pension till A. redovisas under rubriken Övriga avsättningar på grund av att A. har bestämmande inflytande över bolaget. Denna ändring har skett för att redovisningen skall överensstämma med tryggandelagens regler om särskild redovisning av pensionsskuld. Detta kommer att framgå av årsredovisningen avseende 2001 som kommer att inskickas till Skatterättsnämnden så snart den är färdigställd. - Kapitalförsäkringarnas värde per den 31 december 2001 uppgick till 68 959 117 kr. Bolaget har inte något år betalat särskild löneskatt för pensionskostnader vid pensionsavsättningar i balansräkningen då man ansett att det är fråga om otryggade pensionsåtaganden. Bolaget anser av samma anledning att det ej skall utgå någon särskild löneskatt vid 2002 års taxering. -

Lagrum