lagen.nu
Regeringsrätten

RÅ 2009 not 35

Svenskt företag fick inte dra av koncernbidrag till ett dotterföretag i ett annat EU- land för att täcka underskott i detta företag när det inte visats att möjligheterna att utnyttja dotterföretagets underskott i hemviststaten blivit helt uttömda / Svenskt företag fick inte dra av koncernbidrag till ett dotterföretag i ett annat EU-land för att täcka underskott i detta företag när det inte visats att möjligheterna att utnyttja dotterföretagets underskott i hemviststaten blivit helt uttömda (förhandsbesked)

Domstol
Regeringsrätten
Avgörandedatum
2009-03-11
Målnummer
7444-06

Hänvisat till av

Sökord Förhandsbesked, skatter - inkomstskatt - svenskt företag fick inte dra av koncernbidrag till ett dotterföretag i ett annat EU- land för att täcka underskott i detta företag när det inte visats att möjligheterna att utnyttja dotterföretagets underskott i hemviststaten blivit helt uttömda · Inkomst av näringsverksamhet - svenskt företag fick inte dra av koncernbidrag till ett dotterföretag i ett annat EU-land för att täcka underskott i detta företag när det inte visats att möjligheterna att utnyttja dotterföretagets underskott i hemviststaten blivit helt uttömda (förhandsbesked) · EG-rätt - inkomstskatt - svenskt företag fick inte dra av koncernbidrag till ett dotterföretag i ett annat EU-land för att täcka underskott i detta företag när det inte visats att möjligheterna att utnyttja dotterföretagets underskott i hemviststaten blivit helt uttömda (förhandsbesked)

Not 35. Överklagande av X AB av ett förhandsbesked ang. inkomstskatt. - I en ansökan om förhandsbesked uppgav X AB bl.a. följande. X är en industrikoncern med verksamhet i flera europeiska länder. Moderbolaget i koncernen är X AB (bolaget). I koncernen ingår dotterbolag ibland annat England och Spanien. Dotterbolagen motsvarar svenska aktiebolag. Verksamheten i nämnda dotterbolag har gått, och kommer under kommande beskattningsår, att gå med underskott. De ansamlade underskotten av näringsverksamhet i England och Spanien uppgår till betydande belopp. - Om de spanska och engelska dotterbolagen hade varit svenska bolag eller hade varit skattskyldiga för näringsverksamhet i Sverige hade bolaget med skattemässig verkan kunnat lämna koncernbidrag till bolagen enligt bestämmelserna i 35 kap. (1999:1229), IL. Koncernbidragen hade då varit avdragsgilla för det givande bolaget och skattepliktiga för de mottagande bolagen. På grund av att de nämnda dotterbolagen inte är skattskyldiga för näringsverksamhet i Sverige medger 35 kap. IL inte att avdragsgilla koncernbidrag lämnas. - Då bolaget avser att under beskattningsår 2005 och efterföljande beskattningsår lämna vederlagsfria bidrag till dotterbolagen i England och Spanien är det av stor betydelse för bolaget att få nedanstående frågor om den skattemässiga behandlingen av bidragen i Sverige besvarade. Frågorna är av stort ekonomiskt intresse för bolaget samt är, särskilt med hänvisning till gemenskapsrätten, av synnerlig vikt för rättstillämpningen. -

Lagrum