FFFS 2021:11
Genomför EU-direktiv
Dessa föreskrifter gäller för företag som hör hemma utanför EES och som driver värdepappersrörelse från filial i Sverige med tillstånd enligt 4 kap. 4 § lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden.
Termer och uttryck i dessa föreskrifter har samma betydelse som i lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden.
Uppgifter till Finansinspektionen
Ett företag enligt 1 § ska årligen lämna Finansinspektionen uppgifter om
1. omfattningen av filialens tjänster och verksamhet i Sverige,
2. omsättningen och det sammanlagda värdet av de tillgångar som är knutna till de tjänster och den verksamhet som avses i 1,
3. en detaljerad beskrivning av de arrangemang för investerarskydd som är tillgängliga för filialens kunder, inbegripet deras rättigheter med anledning av det investerarskydd som följer av 4 kap. 4 § 7 lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden,
4. den strategi och de arrangemang för riskhantering som filialen tillämpar för de tjänster och den verksamhet som avses i 1,
5. hur filialen styrs inklusive vilka personer som innehar nyckelfunktioner för filialens verksamhet, och
6. det totala antalet kunder som filialen har.
Ett företag enligt 1 § som utför handel för egen räkning motsvarande sådan verksamhet som avses i 2 kap. 1 § 3 lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, ska årligen lämna Finansinspektionen uppgifter för varje månad om sin minimala, genomsnittliga och maximala exponering för motparter i EES.
Jfr Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU av den 15 maj 2014 om marknader för finansiella instrument och om ändring av direktiv 2002/92/EG och av direktiv 2011/61/EU, i lydelsen enligt Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2019/2034.
Ett företag enligt 1 § som utför garantigivning som avser finansiella instrument eller placering av finansiella instrument med fast åtagande motsvarande sådan verksamhet som avses i 2 kap. 1 § 6 lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden, ska årligen lämna Finansinspektionen uppgifter om det totala värdet av finansiella instrument som härrör från motparter i EES och som har garanterats eller placerats på grundval av ett fast åtagande under de föregående 12 månaderna.
Ett företag ska lämna uppgifter till Finansinspektionen enligt 3–5 §§ på det sätt som närmare anges på myndighetens webbplats.
_______________
Dessa föreskrifter träder i kraft den 7 juli 2021.
ERIK THEDÉEN
Kristina Wollter