HSLF- FS-2020:19 Socialstyrelsens föreskrifter om ändring i föreskrifterna och allmänna råden (SOSFS 2015:8) om läkarnas specialiseringstjänstgöring
Ändrar
Bemyndigande
4. Vid tillämpningen av 3 kap. 2 § 1 och 4 kap. 4 § ska den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i a) arbets- och miljömedicin jämställas med den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i yrkes- och miljömedicin, och b) arbetsmedicin jämställas med den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i arbets- och miljömedicin eller företagshälsovård.
5. Vid tillämpningen av 3 kap. 2 § 1 och 4 kap. 4 § ska till och med den 30 juni 2025 den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i a) beroendemedicin jämställas med den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i barn- och ungdomspsykiatri eller psykiatri, b) skolhälsovård jämställas med den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i allmänmedicin, barn- och ungdomsmedicin eller barn- och ungdomspsykiatri, c) vårdhygien jämställas med den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i infektionssjukdomar eller klinisk mikrobiologi, och d) äldrepsykiatri jämställas med den läkare som har ett bevis om specialistkompetens i geriatrik eller psykiatri.
HSLF-FS
2020:19 Denna författning träder i kraft den 1 maj 2020.
Socialstyrelsen
OLIVIA WIGZELL Anders Kring
HSLF-FS kan laddas ned eller beställas via Socialstyrelsens publikationsservice webb: www.socialstyrelsen.se/publikationer e-post: publikationsservice@socialstyrelsen.se