lagen.nu
Prop. 1914:b113

angående anordnande av elektrisk belysning rn. m. i vissa trupp¬ förbands kasernetablissemang

Typ
Proposition
Källa
weburn.kb.se

Kungl. Maj:ts Nåd. Proposition Nr 113.

1 Nr 113.

Kungl. Maj:ts nådiga proposition till riksdagen angående anordnande av elektrisk belysning rn. m. i vissa truppförbands kasernetablissemang; given Stockholms slott den 6 juni 1914.

Under åberopande av härvid fogade utdrag av statsrådsprotokollet över lantförsvarsärenden för denna dag vill Kungl. Maj:t härmed föreslå Riksdagen medgiva,

att av fjärde huvudtitelns allmänna besparingar ett belopp av 47,900 kronor må tagas i anspråk för anordnande av elektrisk belysning m. m. i vissa truppförbands kasernetablissemang.

De till ärendet hörande handlingar skola tillhandahållas riksdagens vederbörande utskott; och Kungl. Maj:t förbliver riksdagen med all kungl. nåd och ynnest städse välbevågen.

Under Hans Maj:ts

Min allernådigste Konungs och Herres frånvaro

GUSTAF ADOLF.

IIj. L. Hammarskjöld.

Bihang till senare riksdagens protokoll 1914. 1 samt. 77 höft. (Nr 113.)

2 Kungl. Majds Nåd. Proposition Nr 113.

Etablissemangen i Karlskrona.

Utdrag av protokollet över l an tför sv ar sär end en, hållet inför Hans Kungl. Höghet Kronprinsen- Regenten i statsrådet å Stockholms slott den 6 juni 1914.

Närvarande:

Hans excellens herr statsministern Hammarskjöld,

Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena Wallenberg, Statsråden: Hasselrot, von Sydow, friherre Beck-Friis,

Stenberg,

Linnér,

Mörcke,

Vennersten,

Westman,

Broström.

Chefen för lantförsvardepartementet, hans excellens herr statsministern Hammarskjöld anförde härefter:

»I arméns kasernetablissemang i Karlskrona och i Hässleholm åstadkommes belysning genom fotogen. Förslag föreligga nu om anordnande av elektrisk belysning m. m. i dessa etablissemang.

I skrivelse den 1 februari 1913 hava arméförvaltningens fortifkationsoch intendentsdepartement anfört, att enär staden Karlskrona hade gasverk, hade möjlighet förelegat att anordna gasbelysning i dåvarande två etablissemang för Karlskrona grenadjärregemente och Göta ingenjörkårs fästningsingenjörkompani, men dels skulle anordnandet av gasledningar med hänsyn till en i så fall behövlig, ganska omfattande gravsprängning

3 Eungl. Maj:ts Nåd. Proposition Nr 113.

m. m. ställt sig mycket dyrt, dels hade man ansett en sådan belysning vara alltför otidsenlig för att böra anordnas i de nya kasernetablissemangen. Elektrisk energi för belysning både likaså kunnat erhållas från i staden befintligt elektricitetsverk, men priset på elektrisk ström både vant satt så högt, att det ej kunde komma i fråga att anordna sådan belysning. Sedermera både chefen för Karlskrona grenadjärregemente dels framkommit med förslag, att kronan skulle uppföra eget elektricitetsverk, gemensamt för regementet och ingenjörkompaniet, dels, då en utredning visade, att detta förslag med hänsyn till kostnader m. m. ej borde komma i fråga, föreslagit, att elektrisk ström, till visst angivet pris och under jissa förutsättningar beträffande strömmens utnyttjande, skulle tagas från stadens elektricitetsverk. Detta senare förslag hade dock avstyrkts av elektriska prövningsanstalten i Stockholm, enär det ansågs mindre ekonomiskt.

Under år 1912 hade emellertid drätselkammaren i Karlskrona erbjudit sig att för de ifrågavarande kasernetablissemangen leverera elektrisk ström till samma pris, som numera i allmänhet betalades vid övriga kasernetablissemang, där elektrisk belysning införts, eller 20 öre för kilowattimme, varför chefen för första arméfördelningen anmodats låta uppgöra förslag jämte kostnadsberäkningar å elektrisk installation i de båda kasernetablissemangen i Karlskrona. Enligt den utredning, som sålunda verkställts, skulle den elektriska installationen belöpa sig till en kostnad av 27,100 kronor för grenadjäretablissemanget och 6,800 kronor för ingenjöretablissemanget eller tillhopa 33,900 kronor.

Chefen för Karlskrona grenadjärregemente hade vid flera tillfällen framhållit de olägenheter, risker och obehag, vilka, med hänsyn såväl till de sanitära förhållandena som till många andra omständigheter, vore förknippade med fotogenbelysningen. Då nu tillfälle erbjudits att erhålla elektrisk ström till fullt antagligt pris, syntes de båda här ^ifrågavarande truppförbanden hava grundad anledning begära att i fråga om belysning bliva likställda med övriga kasernerade truppförband.

Arméförvaltningens fortifikations- och intendentsdepartement ville därför föreslå, att Kungl. Maj:t täcktes anbefalla fortifikationsdepaitementet att gå i författning om anordnandet av elektriska belysningsledningar m. m. för Karlskrona grenadjärregemente och Göta ingenjörkårs fästningsingenjörkompani i Karlskrona för en sammanlagd kostnad av högst 33,900 kronor samt att, enär departementen icke hade till sitt förfogande några medel, varifrån kostnaden för dessa arbeten skulle kunna bestridas, fortifikationsdepartementet måtte bemyndigas av omhänderhavande medel förskjuta kostnaden och framdeles anmäla densamma till ersättande från fjärde huvudtitelns allmänna besparingar.

4 Kungl. Maj:ts Nåd. Proposition Nr 113.

trängkårens , påpekande av de olägenheter, som fotogenbelysning medför,

etablissemang bär chefen för Skånska trängkåren upprepade gånger bos arméförvalt- 1 Hässleholm, ningen anhållit om anordnande av elektrisk belysning i kårens etablissemang. Dessa framställningar hava emellertid avslagits med hänsyn till det höga pris, Hässleholms samhälle fordrat för leverans av elektrisk ström till etablissemanget.

Sedan samhället emellertid under år 1913 erbjudit sig att leverera 6,000 volt högspänd, växelström till ett pris av 20 öre för kilowatttimme och att därjämte framdraga erforderlig jordkabel i och för strömmens levererande i trängkårens transformatorstation, har kårchefen låtit genom Södra Sveriges Ångpanneförenirigs elektriska avdelning uppgöra förslag till anordnande av elektrisk belysning i kårens etablissemang. Detta förslag slutar å 13,000 kronor, inberäknat kostnaden för träns!ormator och en sex hästkrafters pumpmotor.

I skrivelse den 13 juni 1913 till arméförvaltningens fortifikations- och intendentsdepartement bär kårchefen anmält, att det trots all omvårdnad och skötsel icke kunnat undvikas, att väggar blivit svärtade, att luften i lärosalar, och logement varit dålig till följd av fotogenbelysningen och att åtskilliga eldsvådetillbud inträffat såväl i kanslihus som i kasern och stallar. Kårchefen har vidare beräknat, att kostnaderna under år 1912 för fotogenbelysning uppgått till 2,452 kronor, men att årliga kostnaden, i händelse av elektrisk belysning, icke skulle uppgå till mer än. omkring 1,940 kronor, mätarhyra och ersättning för skadad materiel dock oberäknat, samt att kostnaden för drivandet av den nu befintliga för vattenuppfordring avsedda fotogenmotorn, vilken enligt intyg är försliten, under år 1912 uppgått till 1,314 kronor. Med hänsyn till den pågående stegringen i priset å fotogen och de fördelar, elektrisk belysning erbjuder i fråga om hygien, brandsäkerhet och kasernvård, har kårchefen förordat antagandet av samhällets anbud och hemställt om anvisande av 13,000 kronor för installerande av elektriska belysningsanordningar jämte armatur m. m.

Med insändande av kårchefens framställning hava arméförvaltningens fortifikations- och intendentsdepartement i skrivelse den 9 juli 1913 förklarat, att intendentsdepartementet funnit det nu erbjudna priset på elektrisk ström vara fullt antagligt, såsom överensstämmande med det pris, som i allmänhet betalas för strömleverans till kasernetablissemangen. Vad åter rörde den av kårchefen beräknade kostnaden för installationen, 13,000 kronor, syntes den vara väl lågt tilltagen. I förslaget hade nämligen, efter vad upplyst blivit, icke medräknats några kostnader för grävning för kablars nedläggning, återfyllning av den

f>

Kungl. Maj:ts Nåd. Proposition Nr 113.

uppgrävda jorden, upptagandet av behövliga grundmurshål, efterlagningsarbeten samt oförutsedda utgifter. För dessa arbeten m. m. krävdes ett belopp av omkring 1,000 kronor, och ansåge fortifikationsdepartementet alltså, att hela kostnaden för den elektriska installationen borde beräknas till 14,000 kronor. Åt fortifikationsdepartementet borde uppdragas att gå i författning om utförandet av den elektriska installationen i fråga för en kostnad av högst 14,000 kronor samt att av omhänderhavande medel för ändamålet förskjuta högst detta belopp och framdeles anmäla detsamma till ersättande från fjärde huvudtitelns allmänna besparingar, då dessa därtill lämnade tillgång.

Då ifrågavarande anläggnings utförande icke syntes kunna utan olägenhet uppskjutas samt särskilt anslag icke funnes för ändamålet anvisat, har arméförv ältning ens civila departement förklarat, att departementet icke funnit något att erinra mot bifall till förevarande framställning.

Fotogenbelysning måste ju anses medföra olägenhet i flera avseenden; och då nu elektrisk energi kan erhållas till rimligt pris såväl för arméns i Karlskrona förlagda truppförband som för Skånska trängkåren, instämmer jag i föreliggande förslag om anordnande av elektrisk belysning m. m. i kasernetablissemangen för Karlskrona grenadjärregemente, Göta ingenjörkårs fästningsingenjörkompani i Karlskrona och Skånska trängkåren. Mot fortifikations- och intendentsdepartementens kostnadsberäkningar har jag icke funnit något att erinra. Det synes mig lämpligt, att kostnaderna härför bestridas av fjärde huvudtitelns allmänna besparingar, vilka härtill lämna tillgång.

Jag hemställer alltså, det Kungl. Maj:t täcktes föreslå riksdagen medgiva,

att av fjärde huvudtitelns allmänna besparingar ett belopp av 47,900 kronor må tagas i anspråk för anordnande av elektrisk belysning m. m. i vissa truppförbands kasernetablissemang.))

Till denna, av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan täcktes Hans Kungl. Höghet Kronprinsen- Regenten lämna bifall; och skulle till riksdagen avlåtas proposition av den lydelse, bilaga till detta protokoll utvisar.

Ex protocollo: C. E. Odhner.

Departements-

chefen.

Bihang till senare riksdagens protokoll 1914. 1 saml. 77 käft. (Nr 113.)