lagen.nu
Prop. 1917:353

angående tillämp¬ ning av allmän tjänsteplikt med avseende å visst ändamål

Typ
Proposition
Källa
weburn.kb.se

Kungl. Majas nåd. proposition, nr 353

I

Sr 353.

Kungl. Majds nådiga proposition till riksdagen angående tillämpning av allmän tjänsteplikt med avseende å visst ändamål; given Stockholmws slott den 7 maj 1917.

Kungl. Maj:t, som denna dag till riksdagen avlåtit proposition med förslag till lag om allmän tjänsteplikt, vill, under åberopande av bilagda i statsrådet hållna protokoll, härmed föreslå riksdagen att, under förutsättning att berörda lagförslag varder av riksdagen antaget, lämna samtycke till att tjänsteplikt, i den omfattning som må finnas påkallad, tilllämpas med avseende å verksamhet, som för kronans räkning bearives för täckande av behovet av bränsle till hushållen, industrien eller kommunikationsmedlen.

Kung!. Maj:t förbliver riksdagen med all kungl. nåd och ynnest välbevågen.

GUSTAF.

Stena Stenberg.

Bihang till riksdagens protokoll 1917. 1 samt. 306 Käft. (N:r 353.)

l

2 Kungl. Maj:ts nåd. propositioki nr 353.

Utdrag av protokollet över justitiedepartementsärenden, hdllet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott måndagen den 7 maj 1917.

Närvarande:

Hans excellens herr statsministern Swartz,

Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena Lindman*, Statsråden: von Sydow,

Stenberg,

Falk,

Hammarström,

Mårten Ericsson,

Åkerman,

Carleson,

Hans Ericson,

Dahlberg.

Chefen för justitiedepartementet, statsrådet Stenberg, anförde efter gemensam beredning med cheferna för civil-, finans- och jordbruksdepartementen :

»Kungl. Maj:t har tidigare denna dag beslutat till riksdagen avlåta proposition" med förslag till lag om allmän tjänsteplikt, om vilket förslag närmare förmäles i statsrådsprotokollet för den 27 nästlidne april.

Såsom chefen för finansdepartamentet vid ärendets föredragning sistnämnda dag erinrat, erfordras enligt förslaget att, sedan lagen antagits, riksdagens samtycke lämnas även för fastställande av det eller de ändamål bland de i lagen angivna, för vilka tillämpning av tjänsteplikt må ifrågakomma. I fråga om den utsträckning, vari sådan tillämpning nu bör ske, torde, såsom bemälde departementschef vid nyssnämnda

Kungl. Maj:/,* nåd. proposition nr 353

‘A

tillfälle anfört, tjänsteplikt för närvarande böra påkallas allenast för tillgodoseende av behovet av bränsle till hushållen, industrien eller kommunikationsmedlen och endast för verksamhet, som för sådant ändamål bedrives för kronans räkning; och får jag på grund härav hemställa, att till riksdagen måtte avlåtas proposition med förslag att, i händelse av bifall till förstnämnda proposition, riksdagen måtte samtycka till att tjänsteplikt, i den omfattning som må finnas påkallad, tillämpas med avseende å verksamhet, vilken för kronans räkning bedrives för täckande av behov som nyss nämnts.»

Med bifall till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan täcktes Hans Maj:t Konungen förordna, att till riksdagen skulle avlåtas proposition av den lydelse, bilaga vid detta protokoll utvisar.

Ur protokollet: Erik Öländer.