lagen.nu
Prop. 1918:106

angående höjning av lösenavgift för godkännande av rekvisition av socker för industriell tillverkning m. m.

Typ
Proposition
Källa
weburn.kb.se

Kungl. Maj:ts nåd. proposition Nr 106.

Nr 106.

Kungl. Maj:ts nådiga proposition till riksdagen angående höjning av lösenavgift för godkännande av rekvisition av socker för industriell tillverkning m. m.; given Stockholms slott den 22 februari 1918.

Under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över jordbruksärenden för denna dag vill Kungl. Maj:t föreslå riksdagen

att medgiva, att den lösen, som jämlikt kungörelsen den 3 februari 1917 skall utgå lör bevis om godkännande av rekvisition av socker för industriell eller hantverksmässig tillverkning eller för hotell, restaurang, kafé. eller dylikt näringsställe, skall tillsvidare till den dag, Kungl. Maj:t bestämmer, dock ej längre än till den 1 mars 1919, utgå med ett till 50 öre för varje kilogram socker, som godkännandet avser, förhöjt belopp.

Kungl. Maj:t förbliver riksdagen med all kungl. nåd och ynnest städse välbevågen.

GUSTAF.

Alfred Petersson.

6 Kung!. Maj ds nåd. proposition Nr 106.

Utdrag av protokollet över jordbruksärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet ä Stockholms slott den 22 februari 1918.

Närvar a nde:

Hans excellens herr statsministern Eden,

Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena HELLNER,

Statsråden: PETERSSON,

SCHOTTE,

Petrén,

Nilson,

Löfgren,

friherre PALMSTIERNA,

Rydén,

Undén,

Thorsson.

Chefen för jordbruksdepartementet, statsrådet Petersson anförde: Förut i dag vid behandling av frågan om åtgärder för främjande av odlingen av sockerbetor instundande sommar har jag förordat, att för beredande av ersättning åt sockerfabriksaktiebolagen för ökat pris å sockerbetor av 1918 års skörd måtte användas, bland annat, de till och med den 31 oktober 1918 inflytande lösenavgifterna för socker, avsett till industriellt behov eller till restauranger m. m., samt att denna avgift måtte höjas från nuvarande 25 öre till 50 öre för kilogram.

Jag anser framställning nu böra göras till riksdagen om medgivande för Kungl. Maj:t att förordna om dylik höjning av sagda avgift.

Under erinran att genom de av mig föreslagna åtgärderna för beredande av medel till dylik ersättning icke hela det behövliga ersättningsbeloppet erhålles utan eu del måste uttagas under konsumtionsåret 1918—1919, samt under framhållande av sannolikheten att även andra

7 Kunyl. Maj:ts nåd. proposition Nr 106.

utgifter då komma att visa sig oundvikliga, till vilkas bestridande inkomsten av eu dylik lösenavgift lämpligen kan användas, vill jag emellertid tillstyrka, att sådant medgivande måtte begäras tillsvidare, enligt Kungl. Maj:ts bestämmande, för tiden intill utgången av februari månad år 1919.

Jag får på grund härav nu hemställa, att Eders Kungl. Maj:t måtte föreslå riksdagen

att medgiva, att den lösen, som jämlikt kungörelsen den 3 februari 1917 skall erläggas för bevis om godkännande av rekvisition av socker för industriell eller hantverksmässig tillverkning eller för hotell, restaurang, kafé eller dylikt näringsställe, skall tillsvidare till den dag, Kung]. Maj:t bestämmer, dock ej längre än till den 1 mars 1919, utgå med ett till 50 öre för varje kilogram socker, som godkännandet avser, förhöjt belopp.

Till vad föredragande departementschefen sålunda hemställt, häruti statsrådets övriga ledamöter förenade sig, behagade Hans Maj:t Konungen lämna bifall och förordnade, att proposition i ämnet skulle med den lydelse bil. — vid detta protokoll utvisar, avlåtas till riksdagen.

Ur protokollet: linne Thygesen.