angående tillskott till dyrtidstillägg för vissa lantmätare
Kungl. \faj:ts proposition Nr 124.
It
Jir 124.
Kungl- Maj:ts proposition till riksdagen angående tillskott till dyrtidstillägg för vissa lantmätare; given Stockholms slott den 14 februari 1920.
Under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över jordbruksärenden för denna dag vill Knngl. Maj:t härmed föreslå riksdagen att
dels medgiva, att under år 1920 må till distriktslantmätare och extra lantmätare ävensom till 1 antmäteriauskultanter med arvode, utöver dyrtidstillägg på grund av lön eller arvode, av statsmedel utgå tillskott därtill på grund av inkomster för arbete enligt gällande lantmäteri taxa, beräknade för distriktslantmätare till 4,000 kronor, för extra lantmätare till 3,200 kronor och för lantmäteriauskultant till 2,400 kronor, allt för år räknat;
dels förklara, att beträffande tillskott, som nu nämnts, de angående dyrtidstillägg för innevarande år gällande bestämmelser skola i tillämpliga delar lända till efterrättelse, med rätt för Kungl. Maj:t att meddela de närmare föreskrifter, söm kunna vara erforderliga för tilllämpning av dessa bestämmelser;
dels medgiva, att Kungl. Maj:t må äga att, med tillämpning i den mån så ske kan av de angående dyrtidstillägg för år 1920 gällande grunder, för samma år medgiva tillskott av statsmedel jämväl åt kom-
12 Kungl. Maj-.ts proposition Nr 124.
missionslantmätare och vice kommissionslantmätare, son; fortfarande utöva praktisk verksamhet;
dels ock för nu angivna ändamål såsom tillskott till dyrtidstillägg m. m. för vissa lantmätare å tilläggsstat för år 1920 anvisa ett förslagsanslag av ......................................................................... kronor 500,000.
GUSTAF.
Alfred Petersson.
Kungl. Maj:ts proposition Nr 124.
13 Utdrag av protokollet över jordbruksfonden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott den 14 februari 1920.
N är var ande:
Hans excellens herr statsministern Edén,
Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena Hellner, Statsråden: Petersson,
Petrén,
Nilson,
Löfgren,
friherre Palmstierna,
Undén,
Thorsson,
Holmquist,
Olsson.
Chefen för jordbruksdepartementet, statsrådet Petersson anförde:
I punkten 26 under nionde huvudtiteln har Kungl. Maj:t i den till riksdagen den 7 januari 1920 avlåtna propositionen om anslag å tilläggsstat för innevarande år föreslagit riksdagen att i avbidan på den proposition angående tillskott till krigstidstillägg för vissa lantmätare, som Kungl. Maj:t kunde komma att avlåta till riksdagen, för detta ändamål å tilläggsstat för år 1920 beräkna ett anslag av 500,000 kronor.
Sedan Kungl. Maj:t numera den 30 januari 1920 till riksdagen avlåtit proposition angående grunder för dyrtidstillägg åt befattningshavare i statens tjänst m. in., anhåller jag att få anmäla förenämnda ärende.
14 Kungl. MajUs proposition Nr 124.
Med bifall till vad Kungl. Maj:t föreslagit hava 1917 års riksdag samt 1918 och 1919 års lagtima riksdagar medgivit, att tillskott till krigstidstil lägg eller dyrtidstillägg finge på grund av inkomst för arbete enligt taxa utgå av statsmedel till distriktslantmätare, extra lantmätare och lantmäteriauskultanter, därvid beräknats, att distriktslantmätare och extra lantmätare erhölle från arbeten enligt taxa dubbelt så stor inkomst som statsavlöningen eller alltså respektive 4,000 och 3,200 kronor samt auskultant en dylik inkomst av 2,400 kronor. Därjämte har medgivits, att tillskott av statsmedel finge enligt vissa grunder utgå även till kommissionslantmätare och vice kommissionslantmätare, som fortfarande utövade praktisk verksamhet.
Tillskott till dyrtidstillägg bör givetvis även innevarande år utgå till ifrågavarande lantmäteritjänstemän. Det bör anordnas i överensstämmelse med de grunder, som angivits i nyssnämnda proposition. I avseende å den inkomst av arbete enligt taxa, vara tillskottet bör beräknas, anser jag icke någon ändring böra ske i de belopp, som legat till grund för de under de tre föregående åren beviljade tillskotten.
Det behövliga anslaget torde böra upptagas till samma belopp, som beräknats i propositionen om anslag å tilläggsstat.
Jag hemställer därför, att Eders Kungl. Maj:t måtte föreslå riksdagen att
dels medgiva, att under år 1920 må till distriktslantmätare och extra lantmätare ävensom till lantmäteriauskultanter med arvode, utöver dyrtidstillägg på grund av lön eller arvode, av statsmedel utgå tillskott därtill på grund av inkomster för arbete enligt gällande lantmäteri taxa, beräknade för distriktslantmälare till 4,000 kronor, för extra lantmätare till 3,200 kronor och för lantmäteriauskultant till 2,400 kronor, allt för år räknat;
dels förklara, att beträffande tillskott, som nu nämnts, de angående dyrtidstillägg för innevarande år gällande bestämmelser skola i tillämpliga delar lända till efterrättelse, med rätt för Kungl. Maj:t att meddela de närmare föreskrifter, som kunna vara erforderliga för tillämpning av dessa bestämmelser;
dels medgiva, att Kungl. Maj:t må äga att, med tillämpning i den mån så ske kan av de angående dyrtidstillägg för år 1920 gällande grunder, för samma år medgiva tillskott av statsmedel jämväl åt kommissionslantmätare och vice kommissionslantmätare, som fortfarande utöva praktisk verksamhet;
dels ock för nu angivna ändamål såsom tillskott till dyrtidstillägg
Kungl. Maj:ts proposition Nr 124. 15
in. in. för vissa lantmätare ä tilläggsstat för år 1920 anvisa ett förslagsanslag av...................................................................................... kronor 500,000.
Till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan behagade Hans Maj:t Konungen lämna bifall; och skulle proposition i ämnet till riksdagen avlåtas av den lydelse, bil. . . . vid detta protokoll utvisar.
Vid protokollet: Rune Thygesen.