med förslag till lag om ändrad lydelse av § 3 i lagen angående folkskole¬ väsendet i Stockholm den 15 maj 1903
Kungl. Majds proposition Nr 27.
1 Nr 27.
. Kungl. Maj:ts proposition till riksdagen med förslag till lag om ändrad lydelse av § 3 i lagen angående folkskoleväsendet i Stockholm den 15 maj 1903; given Stockholms slott den 16 januari 1920.
Under åberopande av bifogade utdrag av statsrådsprotokollet över ecklesiastikärenden för denna dag vill Kungl. Maj:t bärmed föreslå riksdagen att antaga härvid fogade förslag till lag om ändrad lydelse av § 3 i lagen angående folkskoleväsendet i Stockholm den 15 maj 1903.
De till ärendet hörande handlingar skola tillhandahållas riksdagens vederbörande utskott.
GUSTAF.
Olof Olsson.
Bihang till riksdagens protokoll 1920. 1 sand. 22 käft. (Nr 27.)
2741 19 1
2 Kungl. Maj:ts proposition Nr 27.
Förslag
till
Lag
om ändrad lydelse av § 3 i lagen angående folkskoleväsendet i Stockholm den 15 maj 1903.
Härigenom förordnas, att § 3 i lagen angående folkskoleväsendet i Stockholm den 15 maj 1903 skall i nedan intagna delar erhålla följande ändrade lydelse:
§ 3.
Mom. 1. Direktionen utgöres, efter stadsfullmäktiges beprövande, av minst nio, högst tjugnen ledamöter. Av dessa utses en av Stockholms stads konsistorium, en, tillika ordförande, av stadskollegiet i Stockholm bland borgarråden, en, tillika vice ordförande, av stadskollegiet bland dess övriga jämlikt § 34 i förordningen om kommunalstyrelse i Stockholm valda ledamöter, samt de övriga av stadsfullmäktige bland stadens vid fullmäktigeval röstberättigade inbyggare, som uppnått tjugufem års ålder.
Mom. 2. De av stadskollegiet utsedda ledamöterna i direktionen tjänstgöra under den tid de tillhöra kollegiet eller den kortare tid kollegiet bestämmer. Bliva platser, varom här är fråga, lediga, skola de av stadskollegiet omedelbart återbesättas. Där borgarråd, som valts till ordförande i direktionen, avgår före tjänstgöringstidens utgång eller åtnjuter tjänstledighet, skall den, som jämlikt § 34 i nyssnämnda förordning av stadskollegiet utses i borgarrådets ställe, uppehålla jämväl ordförandeplatsen i direktionen.
Övriga ledamöter utses för en tid av två år, räknat från den 1 januari. Avgår sådan ledamot under den tid, för vilken han blivit utsedd, väljes annan ledamot för den tid, som återstått för den avgångne.
Mom. 3. Konsistorium utser suppleant för den av konsistoriet välde ledamoten, varjämte stadsfullmäktige må utse suppleanter för övriga ledamöter till det antal, som anses erforderligt, allt för en tid av två år, räknat frän den 1 januari.
Ledamöter och suppleanter kunna omväljas.
Kungl. Maj:t* proposition Nr 27.
3 Kvinna, som blivit utsedd till ledamot eller suppleant, är berättigad att när som helst avsäga sig uppdraget.
Mom. 4. Ledamöter — — — — företrädda.
Denna lag träder i kraft den 1 april 1920. Av stadsfullmäktige enligt förut meddelade bestämmelser utsedda ledamöter i direktionen skola fortfara med sitt uppdrag till den 10 april 1920. Från och med sist sagda dag skall direktionen hava den sammansättning, som i lagen stadgas, i följd varav enligt däri meddelade föreskrifter val till ledamöter och suppleanter i direktionen skola dessförinnan av stadsfullmäktige och stadskollegiet företagas. De ledamöter och suppleanter, som då utses av stadsfullmäktige, väljas för tiden till och med den 31 december 1921, dock att bland dessa halva antalet eller, där hela antalet är ojämnt, det antal, som närmast understiger hälften, skall efter lottning inför direktionen utträda vid slutet av år 1920.
4 Kungl. Maj:ts proposition Nr 27.
Utdrag av protokollet över ecklesiastikärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott den 16 januari 1620.
Närvarande:
Hans excellens herr statsministern Eden,
Hans excellens herr ministern för utrikes ärendena Hellnek,
Statsråden Petrén,
Nilson,
Löfgren,
friherre Palmstierna,
Undén,
Thorsson,
Holmquist,
Olsson.
Efter gemensam beredning med chefen för civildepartementet anförde chefen för ecklesiastikdepartementet, statsrådet Olsson:
Chefen för civildepartementet har förut denna dag anmält Stockholms stadsfullmäktiges skrivelse den 16 juni 1919 angående omorganisation av den centrala stadsförvaltningen i Stockholm; och har Kungl. Maj:t i anledning härav beslutat genom proposition förelägga riksdagen förslag till lag om ändrad lydelse i vissa delar av förordningen om kommunalstyrelse i Stockholm den 23 maj 1862. Såsom av nämnde departementschefs yttrande framgår, förutsätter den ifrågavarande omorganisationen’ jämväl viss ändring i lagen angående folkskoleväsendet i Stockholm den 15 maj 1903, en lagändring, om vilken det torde ankomma på mig att framlägga förslag. Sådant .förslag har även utarbetats av den kommitté, som av stadsfullmäktige tillsatts för utredning av hithörande spörsmål. Efter det beredningsutskottet med vissa ändringar tillstyrkt kommitténs förslag, hava stadsfullmäktige i sin förutnämnda skrivelse hemställt, att Kungl. Maj:t måtte avlåta proposition till riksdagen med förslag bl. a. om ändring av § 3 i nyssnämnda lag i huvudsaklig över-
Kung1. Majits proposition Nr 27. 5
ensstämmelse med till skrivelsen fogat förslag. Denna hemställan har av överståthållarämbetet tillstyrkts.
Till en början tillåter jag mig att hänvisa till chefens för civildepartementet yttrande i fråga om innebörden och omfattningen av det i fråga varande omorganisationsförslaget.
Vad nu särskilt angår förslaget till lag om ändrad lydelse av § 3 i lagen angående folkskoleväsendet i Stockholm, åsyftas därmed att giva stadganden därom, att vissa medlemmar av det föreslagna stadskollegiet skola vara ledamöter av folkskoledirektionen. Enligt förslaget skall en av direktionens medlemmar, tillika ordförande, utses av stadskollegiet bland borgarråden och en, tillika vice ordförande, likaledes av kollegiet bland dess övriga jämlikt § 34 i kommunalförordningen valda ledamöter. Därjämte meddelas bestämmelser om de av kollegiet utsedda ledamöternas tjänstgöringstid och vad därmed har samband.
De sålunda föreslagna bestämmelserna hava i huvudsak ej föranlett erinran från min sida. Såsom motivering till desamma får jag åberopa vad av chefen för civildepartementet därom anförts. I visst hänseende har emellertid förslaget inom ecklesiastikdepartementet underkastats jämkning av formell natur, för vilken någon motivering ej torde vara erforderlig.
Lagändringen är i likhet med förslaget om ändring i kommunalförordningen avsedd att träda i kraft redan den 1 april 1920. Till förslaget hava fogats övergångsbestämmelser, avseende bl. a. tiden för det första valet av ledamöter i direktionen och de först utsedda ledamöternas tjänstgöringstid.
Föredragande departementschefen uppläste härefter det ifrågavarande förslaget till lag om ändrad lydelse av § 3 i lagen angående folkskoleväsendet i Stockholm den 15 maj 1903 samt hemställde, att förslaget måtte genom proposition föreläggas riksdagen till antagande.
Till denna, av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan täcktes Hans Maj:t Konungen lämna bifall; och skulle proposition till riksdagen avlåtas av den lydelse, bilaga till detta protokoll utvisar.
Ur protokollet:
P. Cederquist.
Bihang till riksdagens protokoll 1920. 1 samt. 22 käft. (Nr 27.)