angående er¬ sättande av en skadad telefonkabel inom Karlskrona fästning
Kungl. Majus proposition nr 286.
1 Nr 286.
Kungl. Majus -proposition till riksdagen angående ersättande av en skadad telefonkabel inom Karlskrona fästning; given Stockholms slott den 9 april 1937.
Kungl. Maj:t vill härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över försvarsärenden för denna dag, föreslå riksdagen att bifalla det förslag, örn vars avlåtande till riksdagen föredragande departementschefen hemställt.
Under Hans Maj:ts
Min allernådigste Konungs och Herres frånvaro:
GUSTAF ADOLF.
Janne Nilsson.
Utdrag av protokollet över försvarsärenden, hållet inför Hans Kungl. Höghet Kronprinsen-Regenten i statsrådet å Stockholms slott den 9 april 1937.
Kärvarande:
Statsministern Hansson, ministern för utrikes ärendena Sandlek, statsråden Pehrsson-Bramstorf, Westman, Wigforss, Levinson, Engberg, Sköld, Nilsson, Quensel, Forslund.
Efter gemensam beredning med chefen för finansdepartementet anför chefen för försvarsdepartementet, statsrådet Nilsson:
I skrivelse till Kungl. Majit den 10 mars 1937 har marinförvaltningen — med förmälan, att befälhavande amiralen i Karlskrona hos ämbetsverket anmält, att en telefonkabel inom Karlskrona fästning skadats av en försänkningsboj, vilken på grund av rådande isskruvning råkat i drift, samt att Bihang till riksdagens protokoll W31’. 1 sami. Nr 286.
87(1 37
2 Kungl. Majlis proposition nr 286.
rtements-
chefen.
kabeln i följd härav måste kasseras — hemställt örn anvisande av de för kabelns ersättande erforderliga medel, 21,500 kronor.
Statskontoret har i utlåtande i ärendet den 17 mars 1937 anfört, att under förutsättning, att inga andra för sjöförsvaret anvisade medel kunde tagas i anspråk för ersättande av den skadade telefonkabeln, annan utväg icke syntes stå öppen än att för ändamålet anlita det å riksstaten uppförda förslagsanslaget till oförutsedda utgifter.
Att den här ifrågavarande skadade telefonkabeln snarast möjligt ersättes, synes mig vara en angelägenhet av vikt. Emot de härför beräknade kostnaderna, 21,500 kronor, lärer intet vara att erinra. Emellertid kunna medel för ändamålet icke beredas å något av de för sjöförsvaret för innevarande budgetår anvisade anslagen. Vid sådant förhållande och då den inträffade skadan är att hänföra till en händelse, som icke kunnat beräknas, synas kostnaderna ifråga böra bestridas från det för innevarande budgetår å riksstaten utom huvudtitlarna uppförda förslagsanslaget till oförutsedda utgifter. Härtill lärer emellertid riksdagens medgivande böra inhämtas.
Det synes mig icke lämpligt att närmare till statsrådsprotokollet redogöra för detta ärende; riksdagens vederbörande utskott torde därom erhålla ytterligare upplysningar genom de handlingar, som tillhandahållas utskottet.
Under åberopande av vad sålunda anförts får jag hemställa, att Kungl. Majit måtte föreslå riksdagen medgiva,
att till bestridande av kostnaderna för ersättande av en skadad telefonkabel inom Karlskrona fästning må av det för budgetåret 1936/1937 anvisade förslagsanslaget till oförutsedda utgifter tagas i anspråk ett belopp av högst 21,500 kronor.
Till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan behagar Hans Kungl. Höghet Kronprinsen- Regenten lämna bifall samt förordnar, att proposition av den lydelse bilaga vid detta protokoll utvisar skall avlåtas till riksdagen.
Ur protokollet:
Alf Ewerlöf.
Stockholm 1937. K. L. Beckmans Boktryckeri.