lagen.nu
Prop. 1939:u39

angående dispo¬ nerande av medel för uppförande av förläggnings- baracker för till neutralitetsvakt inkallad personal

Typ
Proposition
Källa
weburn.kb.se

Kungl. Majus proposition nr 39.

1 Nr 39.

Kungl. Maj-.ts proposition till riksdagen angående disponerande av medel för uppförande av förläggningsbaracker för till neutralitetsvakt inkallad personal; given Stockholms slott den 29 september 1939.

Kungl. Majit vill härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över försvarsärenden för denna dag, föreslå riksdagen att bifalla det förslag, örn vars avlåtande till riksdagen föredragande departementschefen hemställt.

GUSTAF.

Per Edvin Sköld.

Utdrag av protokollet över försvarsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott den 29 september 1939.

Närvarande:

Statsministern Hansson, ministern för utrikes ärendena Sandler, statsråden

Pehrsson-Bbamstorp, Westman, Wigforss, Möller, Engberg, Sköld,

Quensel, Forslund, Eriksson, Strindlund.

Chefen för försvarsdepartementet, statsrådet Sköld, anför efter gemensam beredning med chefen för finansdepartementet:

I skrivelse den 15 september 1939 med vissa förslag i fråga örn organiserandet av neutralitetsvakten vid luftvärnet m. m. framhöll chefen för försvarsstaben, bland annat, att särskilda åtgärder krävdes för förläggningarnas ordnande. Sålunda borde förläggningsbaracker av enklaste slag anordnas i omedelbar anslutning till stridsställningarna för de förband, som fullgjorde neutralitetsvakt.

Bihang till urtima riksdagens protokoll 1939. 1 sami. Nr 39. 2116 39

2 Departements-

chefen.

Kungl. Majus proposition nr 39.

Med anknytning till nämnda uttalande Ilar ekefen för försvarsstaben i skrivelse den 26 september 1939, efter samråd med arméförvaltningens fortifikationsstyrelse, inkommit med närmare förslag angående anordnande av förläggningsbaracker av förenämnt slag på sådana platser, där förläggningsmöjligketer icke på annat sätt kunde lämpligen beredas. Efter en redogörelse för det antal luftvärnsförband av olika slag, för vilka dylika förläggningsutrymmen erfordrades, samt med erinran att förläggningsbaracker erfordrades jämväl för personalen vid vissa luftbevakningsstationer, kar ckefen för försvarsstaben uppgivit, att kostnaderna för barackernas uppförande kunde beräknas icke överstiga sammanlagt 900,000 kronor. Det vore emellertid icke uteslutet, att de verkliga kostnaderna komme att bliva lägre. I avvaktan på resultatet av en närmare undersökning därom, ansåge sig ckefen för försvarsstaben nödsakad räkna med nyssnämnda maximibelopp. Med framhållande av önskvärdheten av att de ifrågavarande åtgärderna snarast kunde påbörjas, hemställde chefen för försvarsstaben, att för anordnande av baracker åt såsom neutralitetsvakt grupperade luftbevaknings- och luftvärnsförband måtte från försvarsväsendets förskottsstat till fortifikationsstyrelsens förfogande ställas ett belopp av högst 900,000 kronor.

Att förläggningsförhållandena för de värnpliktiga, vilka inkallas till neutralitetsvakt, ordnas på ett tillfredsställande sätt, är uppenbarligen en angelägenhet av den största vikt. En förläggning i kasern eller eljest inomhus i redan befintliga byggnader kan emellertid på sina håll icke åstadkommas, beroende på att förläggningen på grund av tjänstens natur måste vara belägen i omedelbar närhet av den plats, där själva vakttjänsten utövas. Detta är i främsta rummet fallet med för neutralitetsvakten organiserade luftbevaknings- och luftvärnsförband, vilka måste vara förlagda nära sina batteriplatser, luftbevakningsstationer o. s. v. Då en längre tids förläggning i tält under den kallare årstiden måste sägas innebära allvarliga risker ur hälsosynpunkt, torde det därför bliva nödvändigt att på de platser, där förläggning inomhus icke för närvarande kan beredas dessa förband, gå i författning örn anordnande av provisoriska förläggningsutrymmen, som äro uppvärmbara och även i andra avseenden fylla rimliga anspråk på bekvämlighet.

Till vad chefen för försvarsstaben i sin framställning anfört vill jag således i princip ansluta mig. Emellertid bör en undersökning företagas, huruvida icke det föreliggande behovet av förläggningslokaler på sina håll kan tillgodoses på ett enklare och mindre kostsamt sätt än genom att uppföra nya barackbyggnader, exempelvis genom att från andra håll flytta redan befintliga baracker till de ifrågavarande batteriplatserna etc. En sådan undersökning har också igångsatts inom fortifikationsstyrelsen men ännu icke hunnit slutföras. Även örn härigenom det av chefen för försvarsstaben för ändamålet angivna medelsbehovet, 900,000 kronor, kan komma att reduceras, anser jag mig dock böra räkna med att nämnda belopp erfordras för att åstadkomma de erforderliga nya barackbyggnaderna. Dessa avses skola uppföras av trä i redan befintliga standardmodeller, vilket medför, att färdig-

3 Kungl. Maj:ts proposition nr 39.

ställandet kan ske inom förhållandevis kort tid. Nyssnämnda belopp, 900,000 kronor, torde böra uppföras såsom ett obetecknat anslag å tilläggsstat till riksstaten för innevarande budgetår.

Under åberopande av det anförda får jag hemställa, att Kungl. Majit måtte föreslå riksdagen

att till förläggningsbaraeher för till neutralitetsvakt inkallad personal å tilläggsstat I till riksstaten för budgetåret 1939/40 anvisa ett anslag av........................ kronor 900,000.

Till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan behagar Hans Majit Konungen lämna bifall samt förordnar, att proposition av den lydelse bilaga vid detta protokoll utvisar skall avlåtas till riksdagen.

Ur protokollet:

Alf Ewerlöf.