lagen.nu
Prop. 1941:300

angående anvi¬ sande av medel för uppförande av en verkstadsbygg¬ nad vid Västernorrlands regemente

Typ
Proposition
Källa
weburn.kb.se

Kungl. Maj:ls proposition nr 300.

i

Nr 300.

Kungl. Maj:ts proposition till riksdagen angående anvisande av medel för uppförande av en verkstadsbyggnad vid Västernorrlands regemente; given Stockholms slott den 6 juni 1941.

Kungl. Majit vill härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över f örsvar särén den för denna dag, föreslå riksdagen att bifalla det förslag, örn vars avlåtande till riksdagen föredragande departementschefen hemställt.

GUSTAF.

Per Edvin Sköld.

Utdrag av protokollet över försvarsärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott den 6 juni 1941.

Närvarande:

Statsråden Pehesson-Bramstorp, Westman, Wigforss, Möller, Sköld, Eriksson, Andersson, Domö, Hosander, Gjöres, Ewerlöf.

Chefen för försvarsdepartementet, statsrådet Sköld, anmäler, efter gemensam beredning med chefen för finansdepartementet, fråga om anvisande av medel för uppförande av en verkstadsbyggnad vid Västernorrlands regemente samt anför därvid följande:

I skrivelse till arméförvaltningens fortifikation sstyrelse den 8 juni 1939 anmälde chefen för Västernorrlands regemente behov av en nybyggnad för regemenlets intendenturverkstäder och anförde därvid följande:

Bihang till riksdagens protokoll 1941. 1 sami. Nr 300.

128f> 41

2 Kungl. Majlis proposition nr ‘>00.

Efter genomförandet av 1925 års härordning kunde till intendenturverkstäderna upplåtas en kompanilokal, vilken åtgärd varit nödvändig, enär verkstäderna dessförinnan disponerat otillräckliga, i hygieniskt avseende bristfälliga och å skilda ställen inom etablissementet belägna lokaler, vilka omständigheter hade varit till förfång för verkstadsrörelsen. Numera erfordras emellertid samtliga kompanilokaler för förläggning. Uppförandet av en särskild verkstadsbyggnad vore för den skull nödvändigt. Arméförvaltningen hade ock vid inventering sommaren 1938 av regementets förrådsutrymmen m. m. bestyrkt regementschefens åsikt.

Med förmälan att chefen för andra arméfördelningen vitsordat behovet av nybyggnad för ifrågavarande ändamål upptog arméförvaltningen i sin skrivelse rörande lantförsvarets medelsbehov för budgetåret 1940/41 förevarande bvggnadsärende till behandling och anförde därvid följande:

Enär ifrågavarande kompaniförläggning måste frigöras för inkvartering och verkstäderna icke kunna inrymmas i förut disponerade lokaler, vilka lämpligen kunna användas som förråd, samt slutligen en fortsatt centralisering av verkstadsrörelsen är nödvändig, bör enligt arméförvaltningens förmenande en njUyggnad för intendenturverkstäderna komma till utförande. Kostnaderna härför har av fortifikationsstyrelsen beräknats till 150,000 kronor.

I anslutning till det anförda hemställde arméförvaltningen, att Kungl. Majit måtte föreslå riksdagen att för uppförande av omförmälda verkstadsbyggnad anvisa ett anslag av 150,000 kronor.

I sin skrivelse rörande lantförsvarets medelsbehov för budgetåret 1941/42 hemställde arméförvaltningen ånyo örn anvisande av medel för verkstadsbyggnadens uppförande. Frågan har emellertid hittills icke gjorts till föremål för någon Kungl. Maj:ts framställning till riksdagen.

Fortifikationsstyrelsen har nu i en den 20 maj 1941 dagtecknad, den 30 i samma månad inkommen skrivelse gjort förnyad framställning i ämnet och därvid anfört följande:

I skrivelse den 18 april 1941 till fortifikationsstyrelsen har chefen för Västernorrlands regemente anmält, att behovet av verkstadsbyggnad för att kunna frigöra en kompaniförläggning, numera kommit i ett så trängande läge, att frågan därom, trots den framskridna tiden, syntes honom böra upptagas till förnyad omprövning för medels äskande vid nu pågående riksdag. Sålunda krävdes numera, att samtliga 12 kompaniförläggningar ianspråktoges för truppförläggning, därest även rimligt ställda anspråk på trevnad och hygien vid förläggning under den kalla årstiden skulle kunna tillgodoses. Ifrågasatt ianspråktagande av »Gamla lägret» hade måst frångås på grund av att det vid förläggning därstädes under sistlidna vinter förekommit ett stort antal fall av gastroenteriter och övre luftvägsinfektioner och lokalerna vid företagen hygienisk inspektion i sitt nuvarande skick blivit utdömda för förläggning under längre tid. — Chefen för andra arméfördelningen, som tillstyrkt regementschefens framställning, har framhållit, att med nuvarande organisation regementet vore i behov av samtliga lokaler avsedda till förläggning, och vore det därför nödvändigt att lokalfrågan för intendenturverkstäder snarast bleve löst genom nybyggnad. — Slutligen har chefen för armén tillstyrkt, att här ifrågavarande byggnadsärende blir föremål för förnyad underdånig framställning om medels äskande hos innevarande års riksdag.

3 Kungl. Majus proposition nr 300.

Beträffande kostnaderna hava dessa år 1939 beräknats till 150,000 kronor. Med hänsyn till sedan dess inträffade stegringar i avseende på såväl materiel- som arbetspriser är en däremot svarande uppräkning av kostnaderna med 20 procent till 180,000 kronor erforderlig.

Under åberopande av det anförda hemställde fortifikationsstyrelsen, att Kungl. Maj:t måtte föreslå riksdagen att för nybyggnad för intendenturverkstäder vid Västernorrlands regemente för budgetåret 1941/42 anvisa ett reservationsanslag av 180,000 kronor.

Av den lämnade redogörelsen framgår, att för intendenturverkstäderna vid Västernorrlands regemente för närvarande tages i anspråk en ursprungligen för förläggningsändamål avsedd lokal. Med hänsyn till angelägenheten av att i fortsättningen kunna disponera denna lokal för förläggning och då annat för intendenturverkstäderna lämpat utrymme icke står till buds inom regementet, finner jag mig böra biträda fortifikationsstyrelsens förevarande förslag att för ändamålet uppföres en helt ny byggnad.

Mot den i ärendet framlagda kostnadsberäkningen har jag i och för sig intet att erinra; dock förutsätter jag, att densamma liksom ritningar till nybyggnaden bliva föremål för granskning inom 1940 års militära byggnadsutredning, innan dispositionsbeslut meddelas.

På grund av det anförda får jag hemställa, att Kungl. Majit måtte föreslå riksdagen

att till Verkstadsbyggnad vid Västernorrlands regemente såsom kapitalinvestering i försvarsväsendets fastighetsfond, arméförvaltningens delfond, för budgetåret 1941/42 anvisa ett reservationsanslag av...................................... kronor 180,000.

Vad föredragande departementschefen sålunda hemställt, däri statsrådets övriga ledamöter instämma, behagar Hans Majit Konungen bifalla samt förordnar, att proposition av den lydelse bilaga vid detta protokoll utvisar skall avlåtas till riksdagen.

Ur protokollet:

Sigurd Lind.

Departements-

chefen.