angående lönegradspla- cering för viss biträdes personal in. m.
Hänvisat till av
Kungl. Maj:ts proposition nr 245.
1 Nr 245.
Kungl. Maj:ts proposition till riksdagen angående lönegradsplacering för viss biträdes personal in. m.; given Stockholms slott den 23 oktober 1952.
Kungl. Maj:t vill härmed, under åberopande av bilagda utdrag av statsrådsprotokollet över civilärenden för denna dag, föreslå riksdagen att bifalla de förslag, om vilkas avlåtande till riksdagen föredragande departementschefen hemställt. '
Under Hans Maj :ts
Min allernådigste Konungs och Herres frånvaro:
BERTIL
John Lingman.
Propositionens huvudsakliga innehåll.
I överensstämmelse med de av riksdagen godkända allmänna riktlinjerna för anställnings- och avlöningsförhållanden för viss biträdespersonal föreslås i propositionen ändrad lönegradsplacering för personal med kontorsoch biblioteksgöromål vid ett antal verk och institutioner. De förordade ändringarna framgår av den vid statsrådsprotokollet i ärendet såsom bilaga fogade sammanställningen. Förslagen, som är avsedda att genomföras i viss omfattning med verkan från och med den 1 juli 1952 och i övrigt från och med den 1 januari 1953, beräknas medföra en kostnadsökning per år för löner med i runt tal 625 000 kronor.
1 Bihang till riksdagens protokoll 1952. 1 samt. Nr 245.
2 Kungl. Maj.ts proposition nr 245.
Utdrag av protokollet över civilärenden, hållet inför Hans Kungl.
Höghet Regenten, Hertigen av Halland i statsrådet å Stockholms slott den 23 oktober 1952.
Närvarande:
Statsministern Erlander, statsråden Sköld, Zetterberg, Torsten Nilsson,
Sträng, Ericsson, Andersson, Lingman, Hammarskjöld, Norup, Hedlund,
Persson, Hjälmar Nilson, Lindell, Nordenstam.
Efter gemensam beredning med statsrådets övriga ledamöter anmäler chefen för civildepartementet, statsrådet Lingman, fråga om lönegradsplacering för viss biträdes personal m. m. samt anför därvid följande.
På min hemställan har Kungl. Maj:t den 28 december 1951 till riksdagen avlåtit proposition (nr 14) angående lönegradsplacering för viss biträdespersonal m. m. I propositionen, som grundats på förslag avgivna av 1947 års biträdesutredning, framhölls, att ytterligare förslag från utredningen kunde förväntas bli framlagda senare under innevarande år och att åtgärder syntes böra vidtagas för att möjliggöra ett snabbt genomförande av dessa förslag. I sådant syfte har Kungl. Maj:t, likaledes på min hemställan, i årets statsverksproposition föreslagit riksdagen besluta, att de personalförteckningar, som riksdagen fastställde innan riksdagen hade meddelat beslut i anledning av bl. a. biträdesutredningens ytterligare förslag, skulle gälla endast i den mån annat inte följde av vad riksdagen i samband med behandlingen av nämnda förslag beslutade. I skrivelse den 5 mars 1952 (nr 44) har riksdagen anmält, att riksdagen fattat beslut av angivna innebörd. Vidare har Kungl. Maj:t på min hemställan den 14 mars 1952 till riksdagen avlåtit proposition (nr 146) angående lönegradsplacering för viss biträdespersonai m. m. I skrivelser den 5 mars 1952 (nr 45) och den 27 maj 1952 (nr 314) har riksdagen godkänt de i propositionerna nr 14 och nr 146 framlagda förslagen.
Såsom resultat av sitt fortsatta arbete har 1947 års biträdesutredning under åberopande av de i utredningens betänkande den 10 oktober 1951 förordade grunderna överlämnat förslag angående lönegradsplacering för biträdespersonal dels med skrivelser den 21 och den 27 maj 1952 beträffande universitet, högskolor och undervisningssjukhus, dels med skrivelse den 7 juli 1952 beträffande länsstyrelserna, dels med skrivelser den 3 september och den 8 oktober 1952 beträffande ytterligare vissa verk inom allmänna
Kungl. Maj.ts proposition nr 2A5. 3
civilförvaltningen, dels ock med skrivelse den 12 september 1952 beträffande försvaret.
Över förslagen har yttranden avgivits av berörda myndigheter samt Tjänstemännens centralorganisation (TCO) ävensom, beträffande länsstyrelsernas follcbokföringsdetaljer, av statistiska centralbyrån.
Under den nu avslutade etappen av utredningens arbete har frågan om löneställningen för personal sysselsatt med maskinbokföring gjorts till föremål för viss ytterligare undersökning. Vidare får jag erinra att jag vid anmälan av ovannämnda proposition nr 14 uttalade att vissa av de i yttrandena över de då föreliggande detalj förslagen framförda yrkandena skulle — i den mån nya omständigheter förebragts eller eljest stöd härför ansetts föreligga — bli föremål för ytterligare prövning av biträdesutredningen. En sådan prövning har nu verkställts beträffande vissa i propositionerna nr 14 och 146 behandlade tjänster och i ett fåtal fall föranlett förslag till ändring i tidigare förordad lönegradsplacering. Med hänsyn till förenämnda uttalande i proposition nr 14 torde hinder icke böra möta att nu framlägga dessa ändringsförslag för riksdagen.
De förslag, som avser artilleri- och ingenjörofficersskolan samt arméhundväsendet, har med hänsyn till ifrågasatt omorganisation av dessa institutioner ansetts böra prövas först i samband med behandlingen av anslagsäskandena för nästa budgetår. I övrigt har biträdesutredningens förslag upptagits i en sammanställning, vilken torde såsom bilaga få fogas till statsrådsprotokollet i detta ärende.
De av biträdesutredningen framlagda förslagen och de däröver avgivna yttrandena har granskats med utgångspunkt från de av riksdagen godkända allmänna riktlinjerna för anställnings- och avlöningsförhållandena för viss biträdespersonal samt nu rådande organisation inom de olika verken och institutionerna. Beträffande länsstyrelserna har dock till grund för bedömningen av biträdesutredningens förslag lagts den organisation som föreslagits i propositionen den 14 mars 1952 (nr 155) angående vissa anslag
Grupp
Grupp
Stockholms län ... Övriga län .........
I Stockholms län ... Övriga län .........
4 Kungl. Maj:ts proposition nr 2i5.
under landsstaten för budgetåret 1952/53. Enligt nämnda proposition indelas länsstyrelserna i 8 grupper med hänsyn till arbetsbelastningen inom de olika länsstyrelserna. Det nu framlagda förslaget utgår från principen att biträdestjänslernas fördelning på de ifrågakommande lönegraderna skall vara densamma inom varje grupp, varvid dock undantag göres för Stockholms län. Den förordade fördelningen framgår av en inom civildepartementet upprättad sammanställning (s. 3).
Resultatet av granskningen av biträdesutredningens förslag redovisas i det följande. Ändringar med avseende på lönegradsplaceringen redovisas härjämte i förenämnda bilaga.
IV huvudtiteln.
Försvarets civilförvaltning. På personalförteckningen uppföres 2 kansliskrivartjänster i Ca 15 i utbyte mot 2 kontoristtjänster i Ca 13, 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 samt 2 kanslibiträdesstjänster i Ca 11 i utbyte mot 2 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 lcansliskrivartjänst i Ce 15 och 3 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 4 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Försvarets sjukvårdsstyrelse. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 och 2 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Fortifikationsförvaltningen. På personalförteckningen uppföres 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13, för 4 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 4 kanslibiträdestjänster i Ce 11 samt för 4 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 4 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Arméförvaltningen. På personalförteckningen uppföres 9 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 9 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under ickeordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11 samt för 6 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 6 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Marinförvaltningen. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 3 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Flygförvaltningen. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Kungl. Maj.ts proposition nr 2i5.
5 Försvarsstaben.1 På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13, 4 kontoristtjänster i Ca 13 (varav 1 i kassatjänst) i utbyte mot 3 kanslibiträdestjänster i Ca 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8 samt 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 (i kassatjänst) i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 samt för 5 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 5 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången. ■<?.;' <.j5
Arméstaben. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8 samt 1 kontoristtjänst i Ce 13 och 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 och 3 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Militärbefälssiaberna. På personalförteckningen uppföres 14 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 14 kontorsbiträdestjänster i Ca 8, 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 (i kassatjänst) i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13, 1 kontoristtjänst i Ce 13 (i kassatjänst) i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 samt 12 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 12 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Staben för Kiruna-Jokkmokks försvarsområden. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 samt 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 (i kassatjänst) i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Arméns förband. På personalförteckningen uppföres 48 kansliskrivartjänster i Ca 15 (i kassatjänst) i utbyte mot 48 kontoristtjänster i Ca 13, 48 konloristtjänster i Ca 13 (i kassatjänst) i utbyte mot 48 kanslibiträdestjänster i Ca 11, 1 kontoristtjänst i Ce 13 (i kassatjänst) i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 samt 41 kanslibiträdestjänster i Ce 11 (på mobiliseringsdetalj) i stället för 41 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Arméns intendenturförråd i Stockholm. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 (i kassatjänst) och 1 kontoristtjänst i Ce 13 (i kassatjänst) i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Arméns underofficersskola. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 samt 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 (i kassatjänst) i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Infanteriets kadettskola. På personalförteckningen uppföres 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8.
l Beträffande viss personal under försvarsstaben kommer en inom civildepartementet upprättad promemoria att överlämnas till riksdagens vederbörande utskott.
6 Kungl. Maj.ts proposition nr 245.
Krigsskolan. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjiinst i Ca 15 (i kassatjänst) och 1 kontoristtjänst i Ca 13 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11.
Infanteriskjutskolan. Beträffande en på personalförteckningen uppförd kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassatjänst) utgår anmärkningen, att befattningen tills vidare må utnyttjas endast såsom kontoristbefattning.
Tggförvaltningsskolan. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassatjänst), varvid 1 kontoristtjänst i Ca 13 utgår ur personalförteckningen för Vaxholms kustartilleriregemente (jfr Kungl. Maj:ts beslut den 25 september 1952). På personalförteckningen för tygförvaltningsskolan uppföres vidare 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 2 kontorsbiträdestjänster i Ca 8.
Arméns signalskola. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 (i kassatjänst) i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Hemvärnsstaben. På personalförteckningen uppföres 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8.
Marinstaben. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 samt 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8.
Kuslarlilleriförsvar och kustartilleriregementen. På personalförteckningarna för kustartilleriförsvaren (utom Göteborgs kustartilleriförsvar) uppföres 4 kansliskrivartjänster i Ca 15 (i kassatjänst) och 5 kontoristtjänster i Ca 13 (i kassatjänst), varvid ur samma personalförteckningar utgår 4 kontoristtjänster i Ca 13 och 4 kanslibiträdestjänster i Ca 11, samt ur personalförteckningen för Vaxholms kustartilleriregemente 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11. På personalförteckningen för Älvsborgs kustartilleriregemente uppföres 1 kansliskrivartjänst (i kassatjänst) och 1 kontoristtjänst i Ca 13 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11. På personalförteckningen för Stockholms kustartilleriförsvar uppföres vidare 1 kontoristtjänst i Ce 13 (i kassatjänst), varvid 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången utgår ur personalförteckningen för Vaxholms kustartilleriregemente.
Marinens underofficer sskola. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassaljänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13.
Flygstaben. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 (i kassatjänst) i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 samt 3 kontoristtjänster i Ce 13 (varav 1 i kassatjänst) i stället för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Flygvapnets förband. På personalförteckningen uppföres 18 kansliskrivartjänster i Ca 15 (i kassatjänst) och 18 kontoristtjänster i Ca 13 (i lcassatjänst) i utbyte mot 18 kontoristtjänster i Ca 13 och 18 kanslibiträdestjäns-
Kungl. Maj.ts proposition nr 245.
ter i Ca 11 samt 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 (i kassatjänst) och 1 kontoristtjänst i Ce 13 (i kassatjänst) i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Flygvapnets centrala skolor. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 (i kassatjänst) i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13.
Krigsarkivet. På personalförteckningen uppföres 1 biblioteksassistenttjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8.
Armémuseum. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 (i kassatjänst) i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13.
Försvarets läroverk. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 och 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Garnisonssjukhusen. På personalförteckningen uppföres 7 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 7 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under ickeordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kontoristtjänster i Ce 13 (varav 1 i kassatjänst) i stället för 2 kanslibiträdestjänsier i Ce 11 samt för 5 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 5 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Militärapoteket. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
V huvudtiteln.
*
Statens skolor tillhörande barna- och ungdomsvården. På personalförteckningen uppföres 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 och 9 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 och 9 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Den offentliga arbetsförmedlingen. På personalförteckningen uppföres 25 kontoristtjänster i Ca 13 och 23 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 25 kanslibiträdestjänster i Ca 11 och 23 kontorsbiträdestjänster i Ca 8.
Arbetarskyddsstyrelsen. På personalförteckningen uppföres 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under ickeordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Pensionsstyrelsen. På personalförteckningen uppföres 2 kansliskrivartjänster i Ca 15 i utbyte mot 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11, 6 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot G kanslibiträdestjänster i Ca 11 samt 13 kansli-
8 Kungl. Maj:ts proposition nr 245.
biträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 13 kontorsbiträdestjurister i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13 samt för 5 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 5 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
VI huvudtiteln.
Väg- och vaitenbyggnadsstgrelsen. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11, 3 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot 3 kanslibiträdestjänster i Ca 11 samt 14 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 14 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kansliskrivartjänster i Ce 15 i stället för 2 kontoristtjänster i Ce 13, för 4 ritbiträdestjänster i Ce 13 i stället för 4 ritbiträdestjänster i Ce 12, för 3 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11, för 8 ritbiträdestjänster i Ce 11 i stället för 8 ritbiträdestjänster i Ce 10 samt för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 3 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Vägförvaltningarna. På personalförteckningen uppföres 2 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11 samt 21 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 21 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 3 kontoristtjänster i Ce
13 i stället för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11, för 23 ritbiträdestjänster i
•
Ce 11 i stället för 23 ritbiträdestjänster i Ce 10 samt för 21 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 21 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången. *
Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 och 1 biblioteksbiträdestjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 8 kanslibiträdestjänster i Ce 11 (teleprinterbiträden) i stället för 8 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Byggnadsstyrelsen. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11, 4 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot 3 kanslibiträdestjänster i Ca 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8 samt 13 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 13 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposterna torde medel få disponeras för 3 kansliskrivartjänster i Ce 15 i stället för 1 tjänst såsom förste kontorist i Ce 14 och 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11, för 9 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 9 kanslibiträdestjänster i Ce 11 samt för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 3 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Kungl. Maj:ts proposition, nr 245.
9 Länsarkitektsorgainsalionen. På personalförteckningen uppföres 6 kanslibiträdestjänster i Ca It i utbyte mot 6 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 23 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 23 kanslibiträdestjänster i Ce 11 samt för 12 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 12 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
VII huvudtiteln.
Finansdepartementet. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 samt 1 förste telefonisttjänst i Ca 13 och 1 telefonisttjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 tjänst som telefonist, tillika föreståndarinna i Ca 11 och 1 telefonisttjänst i Ca 8.
Kammarkollegiet. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 och 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 2 kontorsbiträdestjänster i Ca 8.
Kontrollstyrelsen. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 lcontoristljänst i Ca 13.
VIII huvudtiteln.
Kungl. biblioteket. På personalförteckningen uppföres 3 biblioteksassistenttjänster i Ca 15 och 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 3 kanslibiträdestjänster i Ca 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under ickeordinarieposten torde medel få disponeras för 3 biblioteksassistenttjänster i Ce 15 och 7 biblioteksbiträdestjänster i Ce 13 (varav 1 med halvtidstjänstgöring) i stället för 10 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Nationalmuseet. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 assistenttjänst och 1 biblioteksassistenttjänst (halvtidstjänst) i Ce 15 i stället för 1 kontoristljänst i Ce 13 och 1 kontorsbiträdestjänst (halvtidstjänst) i den reglerade befordringsgången.
Livrustkammaren. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 biblioteksassislenltjänst i Ce 15 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Riksantikvarieämbetet och statens historiska museum. På personalförteckningen uppföres 2 ritbiträdestjänster och 1 museibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 2 ritbiträdestjänster och 1 museibiträdestjänst i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 biblioteksassistenttjänst i Ce 15 och 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Musikaliska akademien med musikhögskolan. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 biblioteksassistenttjänsler i Ce 15 i stället för 2 biblioteksassistenttjänster i Ce 11 samt för 1 biblioteksbiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 biblioteksbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
10 Kungl. Maj.ts proposition nr 2i5.
Uppsala universitet.
Biblioteket. På personalförteckningen uppföres 3 biblioteksassistenttjänster i Ca 15 i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11, 6 biblioteksbiträdestjänster i Ca 13 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 och 5 kontorsbiträdestjänster i Ca 8 samt 1 biblioteksbiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 3 biblioteksbiträdestjänster i Ce 13 och 4 biblioteksbiträdestjänster i Ce 11 i stället för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 4 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Vetenskapliga institutioner och inrättningar. På personalförteckningen uppföres 3 kontoristtjänster i Ca 13 och 6 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i stället för 9 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 5 kansliskrivartjänster i Ce 15 i stället för 4 kanslibiträden i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången, för 9 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 7 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 2 kontorsbiträden i den reglerade befordringsgången samt för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 2 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Kansliet. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11.
Drätselverket. På personalförteckningen uppföres 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Egendoms- och skogsförvaltningen. 1 extra ordinarie kanslibiträde i Ce 11 och 1 kontorsbiträde i den reglerade befordringsgången uppflyttas till kontorister i Ce 13.
Lunds universitet.
Biblioteket. På personalförteckningen uppföres 4 biblioteksbiträdestjänster i Ca 13 i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 3 kanslibiträdestjänster i Ca 11 samt 3 biblioteksbiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 3 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 biblioteksbiträdestjänster i Ce 13 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Vetenskapliga institutioner och inrättningar. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 3 kansliskrivartjänster i Ce 15 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången, för 14 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 13 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i
Kungi. Maj.ts proposition nr 2i5.
den reglerade befordringsgången samt för 11 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 11 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Kansliet- och räntekammaren. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Karolinska medilco-kirurgiska institutet. På personalförteckningen uppföres 1 biblioteksassistenttjänst i Ca 15 och 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 6 kansliskrivartjänster i Ce 15 i stället för 5 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången, för 12 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 8 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 4 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången samt för 7 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 7 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Medicinska högskolan i Göteborg. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 3 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Stockholms högskola. På personalförteckningen uppföres 1 biblioteksassistenttjänst i Ce 15 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11, 5 kontoristtjänster i Ce 13 i utbyte mot 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 2 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången samt 1 biblioteksbiträdestjänst och 3 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i utbyte mot 4 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Göteborgs högskola. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ce 13 och 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst
1 Ce 11 och 2 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Tandläkarhögslcolan i Stockholm. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kassörstjänst i Ca 11. Under ickeordinarieposten torde medel få disponeras för 4 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 4 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Tandläkarhögskolan i Malmö. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 i stället för 1 kassörstjänst i Ce 11.
Instituten för socialpolitisk och kommunal utbildning och forskning.
2 kontoristtjänster i Ce 13 uppflyttas till kansliskrivartjänster i Ce 15, 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 till kontoristtjänst i Ce 13 samt 3 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången till kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Tekniska högskolan i Stockholm. På personalförteckningen uppföres 1 biblioteksassistenttjänst i Ca 15 och 1 biblioteksbiträdestjänst i Ca 13 i utbyte mot 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 biblioteksbiträdestjänster i Ce 13 och 2
12 Kungl. Maj:ts proposition nr 245.
biblioteksbiträdestjänster i Ce 11 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11 och 2 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Chalmers tekniska högskola. På personalförteckningen uppföres 1 biblioteksassistenttjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 biblioteksbiträdestjänster och 4 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 6 kanslibiträdestjänster i Ce 11 samt för 1 biblioteksbiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
IX huvudtiteln.
Lantbruksnämnderna. På personalförteckningen uppföres 25 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot 25 kanslibiträdestjänster i Ca 11.
Statens växtskgddsanstalt. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Lantbrukshögskolan och statens lantbruksförsök. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11, varvid 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 på övergångsstat utgår. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 biblioteksassistenttjänst i Ce 15 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Veterinärhögskolan. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 biblioteksassistenttjänst i Ce 15 (halvtidstjänst) i stället för 1 kontorsbiträdestjänst (halvtidstjänst) i den reglerade befordringsgången samt för 5 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 5 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Skogshögskolan. På personalförteckningen uppföres 1 biblioteksassistenttjänst i Ca 15 och 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 och 1 kontorsbiträdestjänst i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Lappfogdarna. På personalförteckningen uppföres 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 2 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
X huvudtiteln.
Statens provningsanstalt. På personalförteckningen uppföres 1 biblioteksassistenttjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 kontoristtjänst i Ca 13.
Riksnämnden för ekonomisk försvarsberedskap. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11.
Kungl. Maj.ts proposition nr 245. XI huvudtiteln.
13 Sjukvårdsberedskapsnämnden. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Statens farmacevtiska laboratorium. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 i stället för 1 kontorsbiträdestjänst i den reglerade befordringsgången.
Karolinska sjukhuset. På personalförteckningen uppföres 1 kansliskrivartjänst i Ca 15 i utbyte mot 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11, 2 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11 samt 4 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 4 kontorsbiträdestjänster i Ca 8, varvid 2 kanslibiträdestjänster i Ca 11 på övergångsstat utgår. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kansliskrivartjänst i Ce 15 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11, för 5 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 5 kanslibiträdestjänster i Ce 11 samt för 24 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 24 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången. 1 kontoristtjänst i Ce 13 (maskinbokförare) nedflyttas vid ledigblivande till kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Serafimerlasarettet. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 2 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 3 kansliskrivartjänster i Ce 15 i stället för 1 kontoristtjänst i Ce 13 och 2 kanslibiträdestjänster i Ce It, för 1 kontoristtjänst i Ce 13 i stället föi 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11 samt för 8 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 8 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Medicinalstyrelsens skärmbildscentral. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 konloristtjänst i Ce 13 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Centrala sjukvårdsberedningen. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Länsstyrelserna.
Landskanslierna. På personalförteckningen uppföres 4 kansliskrivartjänster i Ca 15 i utbyte mot 4 kontoristtjänster i Ca 13, 32 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot 32 kanslibiträdestjänster i Ca 11 samt 86 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 86 kontorsbiträdestjänster i Ca 8.
Landskontoren. På personalförteckningen uppföres 32 kansliskrivartjänster i Ca 15 i utbyte mot 32 kontoristtjänster i Ca 13, 59 kontoristtjänster i Ca 13 i utbyte mot 59 kanslibiträdestjänster i Ca It samt 167 kanslibiträdestjänster i Ca 11 i utbyte mot 167 kontorsbiträdestjänster i Ca 8.
14 Kungl. Maj:ts proposition nr 24-5.
Civilförsvarsstyrelsen. På personalförteckningen uppföres 1 kontoristtjänst i Ca 13 och 1 kanslibiträdestjänst i Ca 11 i utbyte mot 2 kontorsbiträdestjänster i Ca 8. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 2 kontoristtjänster i Ce 13 i stället för 2 kanslibiträdestjänster i Ce 11 samt för 5 kanslibiträdestjänster i Ce 11 i stället för 5 kontorsbiträdestjänster i den reglerade befordringsgången.
Statens brandskola. Under icke-ordinarieposten torde medel få disponeras för 1 kontoristtjänst i Ce 13 i stället för 1 kanslibiträdestjänst i Ce 11.
Utöver vad som framgår av det föregående är jag ej beredd att nu föreslå någon ändrad anställningsform eller lönegradsplacering eller eljest vidtaga någon ändring i anledning av utredningens förslag.
Beträffande biträdespersonal med arbetsuppgifter i bibliotek har mycket skiljaktiga uppfattningar kommit till uttryck med avseende på frågan om den riktiga lönegradsplaceringen av nämnda personal. Från personalhåll hai sålunda framförts yrkanden, som i huvudsak innebär att samtliga nu befintliga biträdestjänster på biblioteken skall utbytas mot biblioteksassistenttjänster i lägst 15 lönegraden. Jag har ansett mig inte kunna tillmötesgå dessa yrkanden bl. a. av den anledningen att ett bifall till dessa förslag skulle innebära ett fullständigt frångående av den av statsmakterna hittills avsedda personalorganisationen inom biblioteken. Först sedan organisationen av biblioteken underkastats en genomgående granskning synes frågan om löneställningen för biträdespersonal kunna upptagas till förnyad prövning.
I fråga om de övergångsbestämmelser och övriga åtgärder som fordras för ett genomförande av utredningens förslag får jag hänvisa till vad jag i dessa hänseenden anfört i förenämnda proposition nr 14.
Vad angår tidpunkten för genomförandet av nu föreliggande förslag får jag erinra att jag tidigare denna dag vid anmälan av bl. a. 1949 års tjänsteförteckningskommittés senaste överenskommelser angående lönegradsplaceringen för vissa tjänster föreslagit, att de i nämnda överenskommelser avsedda tjänsteförändringarna skall i viss utsträckning erhålla retroaktiv verkan fr. o. m. den 1 juli 1952. Med hänsyn till det nära sambandet mellan den allmänna tjänsteförteckningsrevisionen och revisionen av biträdenas lönegradsplacering anser jag mig böra förorda att även de i förevarande proposition framlagda förslagen erhåller retroaktiv verkan i den utsträckning och enligt de grunder, som jag föreslagit i fråga om den allmänna tjänsteförteckningsrevisionen. I fråga om länsstyrelserna innebär detta mitt ställningstagande dock att förslagen bör genomföras först i samband med länsstyrelsernas omorganisation den 1 januari 1953.
De här framlagda förslagen har beräknats medföra en kostnadsökning för löner med i runt tal 625 000 kronor för år.
Kungl. Maj.ts proposition nr 245.
15 Biträdesutredningens arbete är nu i det närmasté avslutat. Förslag i åteistående frågor torde få underställas 1953 års riksdag.
Under åberopande av det anförda hemställer jag, att Kungl. Maj :t måtte föreslå riksdagen att
a) bemyndiga Kungl. Maj :t att vidtaga de ändringar i de för ifrågavarande myndigheter gällande personalförteckningarna, som framgår av de förut återgivna detaljförslagen;
b) bemyndiga Kungl. Maj:t att meddela de övergångsbestämmelser, som kan påkallas vid genomförandet av nämnda förslag;
c) bemyndiga Kungl. Maj:t att för budgetåret 1952/53 medgiva de överskridanden av maximerade anslag och anslagsposter, som erfordras i anledning av vad i det föregående förordats.
Med bifall till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan förordnar Hans Kungl. Höghet Regenten att proposition av den lydelse, bilaga till detta protokoll utvisar, skall avlåtas till riksdagen.
Ur protokollet:
Ingvar Rörs.
16 Kungl. Maj.ts proposition nr 245.
Bilaga.
1 I kassatjänst. 2 Arméöverläkarens expedition. 3 Befattningen må t. v. utnyttjas
endast såsom kontoristbefattning.
Kungl. Maj:ts proposition nr 245.
1 I kassatjänst. 2 Biblioteksassistent. 2 Boden. 4 Karlsborg, Skövde, Eksjö och Sollefteå. 6 Lövsta skolhem och yrkesskola. 0 Övriga skolor.
2 Bihang till riksdagens protokoll 1952. 1 samt. Nr 245.
18 Kungl. Maj.ts proposition nr 245.
Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut.
i Biblioteksbiträde. 2 Teleprinterbiträden. * Biblioteksassistent. < Skall ytterligare
omprövas, b Varav 1 med halvtidstjänstgöring. 6 Assistent. 7 Med halvtidstjänstgöring.
Kungl. Maj.ts proposition nr 245.
IS
Medicinska högskolan i Göteborg.
11 13 13
Stockholms högskola.
11 13 151
11 13 13
8 13 13
8 11 ll2
8 11 11
Göteborgs högskola.
11 13 13
8 11 11
Tandläkare g skolan i Stockholm.
11 13 13
Tandläkarhögskolan i Malmö. 11 13 13
Instituten för socialpolitisk och kommunal utbildning och forskning.
Socialinstitutet i Stockholm.
11 13 13
8 11 11
Socialinstitutet i Göteborg.
13 - 15
8 11 11
Sydsvenska socialinstitutet.
13 — 15
8 11 11
Tekniska högskolan i Stockholm. 11 15 151
11 13 132
11 — 132
8 11 ll2
8 — ll2
Chalmers tekniska högskola.
1 Biblioteksassistent. 2 Biblioteksbiträde. 3 Vakant; uppehälles av kansliskrivare på
övergångsstat. 4 Med halvtidstjänstgöring. 8 Maskinbokförare. 0 Vakanta; uppehälles
av kanslibiträden på övergångsstat.
20 Kungl. Maj ds proposition nr 24-5.
Emil Kihlströms Tryckeri A.-B. Stockholm 1952 621861