lagen.nu
Prop. 1953:18

med förslag till förord¬ ning om fortsatt giltighet av förordningen den 12 maj 1950 (nr 164) angående rätt för Konungen att för¬ ordna om uttagande av antidumping- och utjämnings- tullar

Typ
Proposition
Källa
weburn.kb.se

Kungl. Maj.ts proposition nr 18.

1 Nr 18.

Kungl. Maj:ts proposition till riksdagen med förslag till förordning om fortsatt giltighet av förordningen den 12 maj 1950 (nr 164) angående rätt för Konungen att förordna om uttagande av antidumping- och utjämningstullar; given Stockholms slott den 19 december 1952.

Under åberopande av härvid fogade utdrag av statsrådsprotokollet över finansärenden för denna dag vill Kungl. Maj :t föreslå riksdagen att antaga bilagda förslag till förordning om fortsatt giltighet av förordningen den 12 maj 1950 (nr 164) angående rätt för Konungen att förordna om uttagande av antidumping- och utjämningstullar.

GUSTAF ADOLF.

Per Edvin Sköld.

Förslag

till

förordning om fortsatt giltighet av förordningen den 12 maj 1950 (nr 164) angående rätt för Konungen att förordna om uttagande av antidumping- och utjämningstullar.

Härigenom förordnas, att förordningen den 12 maj 1950 angående rätt för Konungen att förordna om uttagande av antidumping- och utjämningstullar, vilken förordning gäller till och med den 30 juni 1953, skall äga fortsatt giltighet till och med den 30 juni 1955.

1 Bihang till riksdagens protokoll 1953. 1 samt. Nr 18.

2 Kungl. Maj:ts proposition nr 18.

Utdrag av protokollet över finansärenden, hållet inför Hans Maj:t Konungen i statsrådet å Stockholms slott den 19 december 1952.

Närvarande:

Statsministern Erlander, ministern för utrikes ärendena Undén, statsråden

Sköld, Zetterberg, Torsten Nilsson, Sträng, Ericsson, Andersson,

Lingman, Hammarskjöld, Norup, Hedlund, Persson, Hjälmar Nilson,

Lindell, Nordenstam.

Chefen för finansdepartementet, statsrådet Sköld, anför efter gemensam beredning med chefen för handelsdepartementet.

Genom anslutning till allmänna tull- och handelsavtalet (GATT) enligt det som resultat av Annecy-förhandlingarna upprättade anslutningsprotokollet har Sverige bundit tullsatserna för en stor del av importen. För de av avtalet sålunda berörda varuslagen finnes därför icke möjlighet att i händelse av behov möta eventuell dumping från utlandet genom vanlig tullhöjning. Emellertid ger avtalet vissa möjligheter att ingripa mot dumpingföreteelser genom speciella tullar — antidumping- och utjämningstullar — som uttagas endast för de varor, som verkligen utgöra föremål för dumping. Avtalets regler härom (artikel VI med tillhörande anmärkningar) äro analoga med de bestämmelser om antidumping- och utjämningstullar, som intagits i den s. k. Havana-stadgan för en blivande världshandelsorganisation.

Rörande de närmare förutsättningarna för uttagande av antidumping- och utjämningstullar torde jag få hänvisa till den redogörelse, som finnes intagen i proposition nr 228/1950 (utdrag av Havana-stadgan i berörda del har såsom bilaga fogats vid sistnämnda proposition).

För Sveriges del har möjligheter till påläggande av antidumping- och utjämningstullar tillskapats genom beslut av 1950 års riksdag. Denna riksdag biföll sålunda ett av Kungl. Maj :t i nyssnämnda proposition nr 228/1950 framlagt förslag till förordning angående rätt för Konungen att förordna om uttagande av antidumping- och utjämningstullar. Förordningen, som utfärdades den 12 maj 1950 (nr 164) och äger giltighet till och med den 30 juni 1953, har följande lydelse.

Föreligga i fråga om importvara sådana omständigheter, som enligt bestämmelserna i Havana-stadgan eller allmänna tull- och handelsavtalet (GATT) berättiga till uttagande av antidumping- eller utjämningstull, äger Konungen, där så prövas erforderligt, förordna om uttagande av dylik tull i enlighet med nämnda bestämmelser.

Kungl. Maj:ts proposition nr 18.

3 Då skäl därtill äro må sådant förordnande meddelas provisoriskt i avbidan på ytterligare utredning. Föranleder utredningen icke definitivt förordnande, skall det provisoriska förordnandet förklaras förfallet och i anledning därav erlagd antidumping- eller utjämningstull utan dröjsmål återbetalas.

I skrivelse den 3 december 1952 har generaltullstyrelsen hemställt, att Kungl. Maj :t måtte avlåta proposition till riksdagen med förslag om utsträckning av giltighetstiden för 1950 års förordning förslagsvis till och med den 30 juni 1955. I skrivelsen framhålles, att något förordnande enligt nyssnämnda författning hittills icke meddelats, men önskemål hade framställts om införande av antidumpingtull för vissa varor. Såvitt styrelsen nu kunde bedöma, torde jämväl i fortsättningen under avsevärd tid sådana förhållanden komma att råda, att Kungl. Maj:t, såsom för närvarande vore fallet, borde äga befogenhet att belägga importvaror med antidumping- eller utjämningstull.

Departementschefen. I enlighet med vad generaltullstyrelsen föreslagit torde förordningen angående rätt för Konungen att förordna om uttagande av antidumping- och utjäinningstullar — vars giltighetstid utgår den 30 juni 1953 — böra erhålla giltighet jämväl för tiden därefter. Jag förordar sålunda, att nyssnämnda förordning förlänas fortsatt giltighet under tiden till och med den 30 juni 1955.

Under åberopande av det anförda hemställer jag, att ett inom finansdepartementet upprättat förslag till förordning om fortsatt giltighet av förordningen den 12 maj 1950 (nr 16b) angående rätt för Konungen att förordna om uttagande av antidumping- och utjämningstullar måtte genom proposition föreläggas riksdagen till antagande.

Med bifall till denna av statsrådets övriga ledamöter biträdda hemställan förordnar Hans Maj:t Konungen, att proposition i ämnet av den lydelse, bilaga till detta protokoll utvisar, skall avlåtas till riksdagen.

Ur protokollet: Nils Fjellander.

528036. Stockholm 1953. Isaac Marcus Boktryckeri Aktiebolag