lagen.nu
RGKFS 2015:1

Föreskrifter om ändring av Riksgäldskontorets föreskrifter och allmänna råd (RGKFS 2006:1) till förordningen (2006:1097) om statliga myndigheters betalningar och medelsförvaltning

Titel
Föreskrifter (RGKFS 2015:1) om ändring av Riksgäldskontorets föreskrifter och allmänna råd (RGKFS 2006:1) till förordningen (2006:1097) om statliga myndigheters betalningar och medelsförvaltning
Utgivare
Riksgäldskontoret
Beslutad
2015-02-18
Ikraftträdande
2015-04-01
Källa
www.riksgalden.se

Ändrar

Bemyndigande

Riksgäldskontorets föreskrifter till 6 §

Myndigheten ska kontrollera att samtliga utbetalningar sker till rätt mottagare, med rätt belopp och vid rätt tidpunkt. Myndigheten ska dokumentera hur denna kontroll ska utföras hos myndigheten. Myndigheten ska särskilt bevaka att utbetalningar inte sker för tidigt och att inbetalningar inte sker för sent i förhållande till överenskomna betalningsvillkor. Myndigheten ska lämna uppgift till banken om vem eller vilka som har behörighet att företräda myndigheten gentemot banken att öppna/avsluta bankkonto, betala från bankkonto, besluta om och ändra beloppsgränser på bankkonto m.m. För bankkonton enligt 4 § andra stycket förordningen gäller 1. att myndigheten ska bekräfta sina utbetalningar med signatur/debiteringsbemyndigande/avstämningsuppgift eller motsvarande, 2. att myndigheten ska använda sig av beloppsgränser på de bankkonton som används för utbetalningar, 3. att myndigheten inte får medge automatiska dragningar (autogiro) från dessa bankkonton i andra fall än när betalning sker mellan statliga myndigheter och 4. att Riksgäldskontoret ska förhandsinformeras om en myndighet har ineller utbetalningar som var för sig under en och samma dag beräknas överstiga 300 miljoner kronor.

Senaste lydelse RGKFS 2011:1 1

Om det finns särskilda skäl kan Riksgäldskontoret för ett eller flera bankkonton medge undantag från kravet om beloppsgräns. En myndighet som önskar ett sådant undantag ska göra en skriftlig ansökan hos Riksgäldskontoret. En myndighet ska informera Riksgäldskontoret i förväg om den avser att omorganisera sin betalningsverksamhet eller göra större ändringar i sina betalningsrutiner. Myndigheten ska hantera lösenord och utrustning (pin-koder, dosor, kort) som används vid signering/debiteringsbemyndigande/avstämningsuppgift eller liknande på ett säkert sätt. Myndighetens kommunikation av betalningsinformation ska ske på ett säkert sätt. Informationen ska vara förändringsskyddad (skyddad mot förvanskning). Myndigheter med omfattande eller kritiska samhällsbetalningar ska identifiera, avropa och dokumentera reservrutiner för – sina affärssystem eller interna system som genererar betalningsuppdrag – kommunikationstjänster till och från banker – betalningstjänster i banker.

Riksgäldskontorets allmänna råd till 6 §

Utbetalning bör normalt ske genom s.k. betalningsbevakning i myndighetens system eller hos betalningsförmedlare. Betalningsinformation till och från myndigheten bör vara insynsskyddad (skyddad mot obehörig åtkomst). Vilket förändrings- och insynsskydd som är tillämpligt vid överföring av betalningsinformation till banken framgår av ramavtal om betaltjänster som träffats för statens räkning. Motsvarande gäller även för betalningsinformation som återrapporteras till myndigheten. Myndigheten bör förändrings- och insynsskydda betalningsinformation när den hanteras inom myndigheten, d.v.s. från det att filen skapas i myndighetens interna system till dess att den läses in i myndighetens system. E-post innehållande känslig information till och från banken bör vara krypterad. Med beloppsgräns avses en begränsning av uttag från ett bankkonto. Begränsningen kan gälla enskilda betalningar eller betalningar under en viss tidsperiod. Överskrids beloppsgränsen stoppas betalningen.

Denna författning träder i kraft den 1 april 2015.

På Riksgäldskontorets vägnar

HANS LINDBLAD Jenny Rolling

2 Senaste lydelse RGKFS 2011:1 Norstedts Juridik AB/Fritzes Elanders Sverige AB, 2015