Ställningstagandet ”Mervärdesskatt vid privat bruk av personbil i bilhandelsföretag, en kommentar med anledning av Regeringsrättens beslut 2008-01-30, mål nr 1133–07” ska inte längre tillämpas
Ställningstagandet ”Mervärdesskatt vid privat bruk av personbil i bilhandelsföretag, en kommentar med anledning av Regeringsrättens beslut 2008-01-30, mål nr 1133–07” daterat den 20 mars 2008, dnr 131 177409-08/111 , ska inte längre tillämpas.
Skatteverket klargör i ställningstagandet sin syn att uttagsbeskattning av förmån av bil ska ske oavsett om betalning görs till arbetsgivaren. En sådan betalning ses i ställningstagandet som en reglering av löneförmånens värde som ska beaktas och reducera värdet vid beräkning av beskattningsunderlaget och inte som en betald ersättning för en beskattningsbar transaktion. Transaktionerna kan därför vara föremål för uttagsbeskattning.
Högsta förvaltningsdomstolen har i HFD 2024 ref. 33 och HFD 2024 not. 63 angett att ett netto- eller bruttolöneavdrag kan vara en ersättning för en beskattningsbar transaktion. Någon särskild hantering för personbilar eller motorcyklar kommer inte längre tillämpas.
Vad som framgår i ställningstagandet överensstämmer inte med senare praxis från Högsta förvaltningsdomstolen. Med hänsyn till denna praxis får det anses vara klarlagt hur betalning genom netto- eller bruttolöneavdrag ska tolkas vad gäller om det kan vara ersättning för en beskattningsbar transaktion. Information om detta kan framgå direkt på en vägledningssida i Rättslig vägledning.