lagen.nu
SIFS 2026:3

Spelinspektionens föreskrifter om det nationella självavstängningsregistret

Titel
Spelinspektionens föreskrifter (SIFS 2026:3) om det nationella självavstängningsregistret
Utgivare
Spelinspektionen
Beslutad
2026-04-23
Ikraftträdande
2026-08-01
Källa
www.spelinspektionen.se

Bemyndigande

1 §

Dessa föreskrifter innehåller bestämmelser om det nationella självavstängningsregistret enligt 14 kap. 12 § spellagen (2018:1138) och gäller för den som har licens och ska registrera sina spelare enligt 12 kap. 1 § spellagen.

2 §

De uttryck och benämningar som används i dessa föreskrifter har samma betydelse som i spellagen (2018:1138) och spelförordningen (2018:1475). I dessa föreskrifter avses med 1. anslutningsuppgifter: den identifikationsuppgift (Actor ID) och det lösenord (API Key) som Spelinspektionen tilldelar varje enskild licenshavare, 2. API: applikationsprogrammeringsgränssnitt som används för kommunikation mellan licenshavarens spelsystem och det nationella självavstängningsregistret, och 3. kontroll: de kontroller en licenshavare är skyldig att utföra mot det nationella självavstängningsregistret vid följande situationer: a) direktriktad marknadsföring enligt 15 kap. 2 § första stycket spellagen, b) registrering av spelare enligt 11 kap. 9 § första stycket spelförordningen, och c) spelares inloggning i spelsystemet enligt 11 kap. 9 § andra stycket spelförordningen.

Se Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2015/1535 av den 9 september 2015 om ett informationsförfarande beträffande tekniska föreskrifter och beträffande föreskrifter för informationssamhällets tjänster.

3 §

En kontroll är genomförd när kontrollen visat om personen är avstängd från spel eller inte.

4 §

Vid en kontroll ska de anslutningsuppgifter som tilldelats licenshavaren användas. Om en licenshavare ger i uppdrag åt annan att utföra kontrollen ska den uppdragsgivande licenshavarens anslutningsuppgifter användas vid kontrollen.

5 §

En kontroll ska utföras mot det API som motsvarar syftet med kontrollen, enligt följande 1. en sådan kontroll som avses i 2 § andra stycket 3 a får endast utföras mot API:erna för marknadsföring, och 2. en sådan kontroll som avses i 2 § andra stycket 3 b och c får endast utföras mot API för inloggning.

Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 augusti 2026.

På Spelinspektionens vägnar

JOHAN RÖHR

Lina Wiker

Ljungbergs tryckeri, 2026