Statens jordbruksverks föreskrifter om seminverksamhet med svin
Bemyndigande
Genomför EU-direktiv
1 kap. ALLMÄNNA BESTÄMMELSER
Definitioner
I dessa föreskrifter avses med anordnare: den som har Statens jordbruksverks tillstånd att bedriva ett eller flera delmoment i seminverksamhet, ansvarig veterinär: den veterinär som är utsedd av en anordnare och godkänd av Jordbruksverket och som skriftligen har förbundit sig att fortlöpande utföra de veterinära uppgifter på en galtstation eller i internseminverksamhet som följer av dessa föreskrifter, med undantag för de uppgifter som skall utföras av en officiell veterinär, distribution: alla former av förmedling av sperma, galtstation: en anläggning i vilken sperma från galtar samlas för att användas i seminverksamhet, hälsostatus: djur som har hanterats och testats på ett sådant sätt att de från smittskyddssynpunkt har samma status, internseminverksamhet: spermasamling i en besättning med användning av sperman i samma besättning, officiell veterinär: en veterinär som har utsetts av Jordbruksverket att vara officiell veterinär, seminverksamhet: samling, behandling, lagring eller distribution av sperma samt seminering,
Jfr rådets direktiv 90/429/EEG av den 26 juni 1990 om djurhälsokrav som är tillämpliga vid handel inom gemenskapen med och import av sperma från tamdjur av svin (EGT nr L 224, 18.8.1990, s. 62, Celex 390L0429). Anmälan till kommissionen har gjorts enligt Europaparlamentets och rådets direktiv 98/34/EG av den 22 juni 1998 om ett informationsförfarande beträffande tekniska standarder och föreskrifter (EGT L 204, 21.7.1998, s. 37, Celex 398L0034).
Saknr M 25 sperma: ett obehandlat eller behandlat ejakulat från galt, suggpool: en större besättning, där betäckning och sinsugghållning av hondjuren sker i en central enhet medan grisning och smågrisuppfödning sker i ett antal geografiskt spridda satellitbesättningar; till suggpool räknas även suggring, verksamhetsledare: den som är utsedd av en anordnare och godkänd av Jordbruksverket att leda den praktiska verksamheten på galtstationen, samt veterinär som övervakar fältverksamheten: den veterinär som är utsedd av en anordnare och godkänd av Jordbruksverket och som skriftligen har förbundit sig att utföra övervakning av seminverksamhet som bedrivs utanför en galtstation.
Tillstånd
För att få bedriva seminverksamhet krävs tillstånd av Jordbruksverket. Tillståndet kan omfatta ett eller flera delmoment. Delmomenten är samling och behandling, lagring, distribution samt seminering. Tillstånd till seminverksamhet som lämnas till en galtstation kan omfatta tillstånd för en djurhållare eller anställd personal hos denne, att utföra seminering i djurhållarens besättning till vilken galtstationen förmedlar sperma. Ansökan om tillstånd skall lämnas till Jordbruksverket och innehålla uppgifter om 1. sökandens namn, adress, telefon- och, i förekommande fall, organisationsnummer, 2. aktuellt djurslag, 3. vilket eller vilka delmoment seminverksamheten skall omfatta, 4. seminverksamhetens geografiska område, 5. namn och adress på galtstationens anlitade distributörer, 6. ansvarig veterinär och verksamhetsledare på galtstationen, samt 7. veterinärer som ansvarar för övervakning av fältverksamheten med uppgift om geografiskt område för övervakningen. De veterinärer som avses i tredje stycket punkterna 6 och 7 skall lämna ett skriftligt åtagande till Jordbruksverket. Om annat laboratorium än Statens veterinärmedicinska anstalt anlitas för att genomföra de tester som anges i dessa föreskrifter skall Jordbruksverket godkänna detta. En ansökan härom skall innehålla ett skriftligt åtagande från laboratoriet. Av intyget skall framgå att laboratoriet tillämpar den metodik som anges i dessa föreskrifter.
En ansökan om tillstånd för att bedriva internseminverksamhet i en besättning skall innehålla de uppgifter som anges i 2 § tredje stycket 1 - 3 och 6 samt uppgift om produktionsplats.
Saknr M 25 En ansökan om tillstånd för att bedriva internseminverksamhet i en suggpool skall innehålla de uppgifter som anges i 2 § tredje stycket 1 - 3 och 6 samt uppgift om adress till respektive ansluten satellitbesättning.
Utbildning
Anordnaren ansvarar för att de personer som anlitas i seminverksamhet har den utbildning som anges i 5 - 9 §§.
Ansvarig veterinär skall ha genomgått en av Jordbruksverket godkänd utbildning. Den ansvariga veterinären skall ansvara för personalens utbildning i hygien och smittskydd.
Seminering av hondjur får endast utföras av den som har genomgått en av Jordbruksverket godkänd utbildning. Seminering av egna hondjur får utföras av djurägaren eller en av denne anställd person under förutsättning att dessa har genomgått en av Jordbruksverket godkänd utbildning. Seminering av andras hondjur får endast utföras av veterinär som har genomgått en av Jordbruksverket godkänd utbildning eller av den som har genomgått en av Jordbruksverket godkänd utbildning till husdjurstekniker.
Personal som svarar för samling och hantering av sperma på galtstation och i internseminverksamhet skall ha genomgått en av Jordbruksverket godkänd utbildning.
Veterinärer som övervakar fältverksamhet skall ha genomgått en av Jordbruksverket godkänd utbildning.
Andra personer än de som anges i 5 - 8 §§, som anlitas i seminverksamhet, skall ha sådana kunskaper om hygien och smittskydd att smittspridning i verksamheten förhindras.
En utländsk utbildning kan prövas och godkännas av Jordbruksverket för att ge behörighet till seminverksamhet.
Hygien och smittspridning
I alla led av seminverksamheten skall god hygien upprätthållas. Åtgärder skall vidtas för att förebygga smittspridning. All utrustning, som kan komma i kontakt med djur eller sperma under samling, behandling eller seminering, skall rengöras och desinficeras noggrant före användningen, såvida inte engångsutrustning används.
Saknr M 25 12 § Personal på en galtstation som har haft kontakt med andra klövbärande djur än de som befinner sig på galtstationen skall anmäla detta till den ansvariga veterinären. Personalen skall följa de särskilda hygienvillkor som den ansvariga veterinären bestämmer.
2 kap. VILLKOR FÖR GALT SOM ANVÄNDS I SEMIN- VERKSAMHET
Godkännande av galtstation
Samling och behandling av sperma skall ske på en av Jordbruksverket godkänd galtstation. För att bli godkänd skall galtstationen uppfylla de villkor som anges i bilagan till dessa föreskrifter.
Villkor för insättning av galt på galtstation
Vid insättning av galt på en galtstation skall de villkor som anges i 3 - 8 §§ vara uppfyllda.
Vid insättning av galt på en galtstation skall galten 1. ha varit isolerad, i minst 30 dagar efter den sista galtens ankomst, i utrymme som har godkänts för detta ändamål av Jordbruksverket och där endast galtar från besättningar som uppfyller de villkor som anges i punkt 2 har befunnit sig, 2. före insättning i den isolering som anges i punkt 1 ha kommit från en besättning a. som är officiellt fri från klassisk svinpest, b. som är fri från brucellos, c. där inga djur har vaccinerats mot mul- och klövsjuka under de senaste tolv månaderna, d. där det inte har konstaterats tecken på Aujeszkys sjukdom eller porcine reproductive and respiratory syndrome (PRRS) genom kliniska, serologiska och virologiska undersökningar under de senaste tolv månaderna, samt e. som inte omfattas av restriktioner i fråga om afrikansk svinpest, swine vesicular disease (SVD), svinlamhet (teschensjuka) eller mul- och klövsjuka. Galten får inte tidigare ha haft kontakt med djur i annan besättning med lägre hälsostatus.
Galten skall inom 30 dagar före den isolering som anges i 3 § första stycket 1 ha genomgått följande tester med negativt resultat 1. ett komplementbindningstest för brucellos, 2. ett serumneutralisationstest eller ett ELISA-test med användning alla virala antigener för Aujeszkys sjukdom, samt
Saknr M 25 3. ett ELISA-test eller ett serumneutralisationstest för klassisk svinpest. Jordbruksverket kan efter ansökan medge att de provtagningar som anges i första stycket får utföras i sådant isoleringsutrymme som anges i 3 § första stycket 1 förutsatt att resultaten är kända före den 30 dagar långa isoleringstiden som föreskrivs i 3 § första stycket 1.
Galten skall efter tre veckor av den isoleringsperiod som anges i 3 § första stycket 1 genomgå följande tester med negativt resultat 1. ett serumagglutinationsprov och ett komplementbindningstest för brucellos, 2. ett serumneutralisationstest eller ett ELISA-test med användning av alla virala antigener för Aujeszkys sjukdom, 3. ett ELISA-test för PRRS, samt 4. ett mikroskopiskt agglutinationstest för leptospiros (serotyperna pomona, grippotyphosa, tarassovi, hardjo, bratislava och ballum). Om galten under den isoleringstid som anges i 3 § första stycket 1 har behandlats mot leptospiros med två injektioner streptomycin (25 mg per kg levande vikt) med ett tidsintervall om 14 dagar behöver inte galten ha genomgått det i första stycket punkt 4 angivna mikroskopiska agglutinationstestet.
En galt får föras till isoleringsutrymme och produktionsstall endast efter medgivande av den ansvariga veterinären. Alla förflyttningar av galtar till och från galtstationen skall journalföras.
Galt som skall sättas in på en galtstation får på insättningsdagen inte ha visat kliniska tecken på sjukdom och skall dessförinnan ha hållits i sådant isoleringsutrymme som anges i 3 § första stycket 1. Vid tidpunkten för förflyttning av en galt från isoleringsutrymmet till produktionsstallet skall isoleringsutrymmet 1. vara beläget i mitten av ett område med en radie av tio kilometer, inom vilket det inte har förekommit något fall av mul- och klövsjuka eller svinpest under de senaste 30 dagarna, 2. sedan minst tre månader ha varit fritt från mul- och klövsjuka och brucellos, samt 3. sedan minst 30 dagar ha varit fritt från rabies, mjältbrand, svinlamhet (teschensjuka), klassisk svinpest, afrikansk svinpest, swine vesicular disease (SVD) och Aujeszkys sjukdom. 8 § Vid insättning av en galt i isoleringsutrymmet skall den åtföljas av ett hälsokort, som skall innehålla uppgifter om galtens identitet, namn, ras, ursprungsbesättning och att galten samt djuren i ursprungsbesättningen vid transporttillfället inte har visat tecken på de sjukdomar som anges i 3 § första stycket 2. Hälsokortet skall vara undertecknat av djurägaren.
Saknr M 25
Undersökning av galt som hålls på galtstation
En galt, som hålls på en godkänd galtstation, skall i samband med att den lämnar stationen genomgå följande tester med negativt resultat 1. ett serumneutralisationstest eller ett ELISA-test med användning av alla virala antigener för Aujeszkys sjukdom, 2. ett komplementbindningstest för brucellos, samt 3. ett ELISA-test eller ett serumneutralisationstest för klassisk svinpest. Proverna får tas tidigast 30 dagar innan galten lämnar stationen. En galt, som hålls längre än tolv månader på stationen, skall provtas senast 18 månader efter galtens ankomst till stationen.
Om något av de tester som anges i 9 § utfaller med positivt resultat skall galten isoleras och sperma som har samlats sedan föregående negativa prov får inte användas. Sperma som har samlats från andra galtar på stationen efter den tidpunkt då det positiva resultatet konstaterades, skall förvaras avskilt och får inte användas förrän stationens hälsostatus har återupprättats.
Verksamhetsledaren skall omgående underrätta den ansvariga veterinären på stationen om en galt visar tecken på sjukdom eller om spermans kvalitet avviker från det normala.
På en galtstation skall det finnas en journal över de galtar som hålls eller har hållits på stationen. Journalen skall för varje galt innehålla uppgifter om 1. ras, 2. födelsedatum, 3. identitet, 4. ursprungsbesättning, 5. datum och resultat av samtliga blodprovsundersökningar och tester i anslutning till galtens insättning, vistelse och utgallring från stationen, 6. datum för utförda vaccinationer, samt 7. sjukdomar och hälsotillstånd. Journalen får föras i form av dataregister och skall vara arkiverad på galtstationen i minst tre år. För fryst sperma gäller att journaler skall finnas på galtstationen under den tid som sådan sperma finns på galtstationen, dock minst i tre år.
3 kap. SAMLING OCH BEHANDLING AV SPERMA
Sperma som används vid seminering skall, med undantag för användning i den internseminverksamhet som anges i 5 och 6 §§,
Saknr M 25 1. vara samlad och behandlad på en godkänd galtstation, 2. vara samlad från galt vars hälsotillstånd uppfyller de villkor som anges i 2 kap. 2 - 10 §§, samt 3. ha samlats, behandlats, lagrats och transporterats på sätt som anges i 2 kap. 1 § och 3 kap. 2 och 3 §§.
Sperma skall vara samlad från galt som 1. på samlingsdagen inte har visat tecken på sjukdom, 2. inte har vaccinerats mot mul- och klövsjuka, 3. inte har använts för naturlig betäckning under den tid spermasamling sker, 4. har hållits på en galtstation, som har varit fri från mul- och klövsjuka under minst tre månader före samlingen och som ligger i mitten av ett område, med en radie av tio kilometer, där det inte har förekommit något fall av mul- och klövsjuka under de senaste 30 dagarna, 5. har hållits på en galtstation som inte ligger i ett område som blivit spärrat på grund av rabies, brucellos, mjältbrand, mul- och klövsjuka, svinlamhet (teschensjuka), klassisk svinpest, afrikansk svinpest, swine vesicular disease (SVD) eller Aujeszkys sjukdom, samt 6. har hållits vid en galtstation som under en period av 30 dagar närmast före samlingen har varit fri från de sjukdomar som anges i punkt 5.
Vid utförsel av galtsperma till länder inom den Europeiska unionen (EU) skall sperman tillsättas antibiotika som minst är likvärdig med effekten av 500 IE streptomycin per ml, 500 IE penicillin per ml, 150 g lincomycin per ml och 300 g spectinomycin per ml när den utspädda sperman efter antibiotikatillsatsen hålls vid en temperatur av lägst 15 C under 45 minuter. För sperma som är avsedd för användning i landet skall antibiotika användas som förhindrar tillväxt av bakterier i sperman. Antibiotikavalet kan revideras vid behov.
På galtstationen skall för varje galt föras en spermasamlingsjournal, av vilken skall framgå 1. datum för spermasamling, och 2. spermans volym, koncentration och motilitet samt eventuellt avvikande morfologi. Blandning av sperma från galtar får inte ske, utom för produktion av slaktsvin. Förpackning och följesedel till sådana doser skall märkas med kodnummer som anger att det är blandsperma. Av journalföringen skall de ingående galtarnas identitet i varje sats av blandsperma framgå. Det skall vidare på stationen föras en journal över använd spädningsvätska, typ av antibiotika och kemoterapeutika. Denna journal får
Saknr M 25 föras i form av dataregister. Journalen skall finnas arkiverad på galtstationen i minst tre år.
Internseminverksamhet
För seminering av hondjur gäller de villkor som anges i 5 kap. 1 §.
Vid all internseminverksamhet skall den ansvariga veterinären övervaka verksamheten. I en suggpool skall denna övervakning omfatta såväl centralenheten som de anslutna satellitbesättningarna. Den ansvariga veterinären skall se till att 1. åtgärder vidtas i alla led för att förebygga smittspridning, 2. särskilda utrymmen för spermasamling och spermahantering finns, samt 3. galt inte används för naturlig betäckning under den tid spermasamling sker.
Vid internseminverksamhet i en suggpool samt i besättningar som säljer livdjur skall innan spermasamling påbörjas samtliga galtar som används för spermasamling ha genomgått följande tester 1. ett serumneutralisationstest eller ett ELISA-test med användning alla virala antigener för Aujeszkys sjukdom, 2. ett ELISA-test för PRRS, samt 3. ett mikroskopiskt agglutinationstest för leptospiros (serotyperna pomona, grippotyphosa, tarassovi, hardjo, bratislava och ballum). Om galten innan spermasamling påbörjas har behandlats mot leptospiros med två injektioner streptomycin (25 mg per kg levande vikt) med ett tidsintervall om 14 dagar behöver inte galten ha genomgått det i första stycket punkt 3 angivna mikroskopiska agglutinationstestet. Dessa tester och behandlingar skall upprepas med sex månaders intervall under tid som internseminverksamheten pågår.
4 kap. DISTRIBUTION OCH LAGRING AV SPERMA
Spermadistribution får endast ske direkt från en galtstation eller genom distributörer som galtstationen har angett i ansökan om tillstånd för seminverksamhet. Galtstationens verksamhetsledare skall föra ett register med uppgifter om produktionsplatsnummer på alla besättningar som köper sperma direkt eller via distributör och med uppgifter om den utbildning i seminering som djurägaren och dennes personal har. Galtstationens verksamhetsledare är skyldig att på begäran tillhandahålla den veterinär som övervakar fältverksamheten ett utdrag ur det i andra stycket angivna registret.
Saknr M 25 2 § Vid försäljning eller leverans av sperma från en galtstation skall varje sändning åtföljas av en följesedel som innehåller uppgifter om mottagarens namn och adress, datum för leverans samt spermans kodnummer. Kopior av dessa följesedlar skall finnas arkiverade på galtstationen i minst tre år. Den som distribuerar sperma skall föra en journal över varje enskild besättning, till vilken leverans av sperma har skett, med uppgifter om spermans kodnummer, leveransdatum, mottagarens namn och adress samt eventuella medlemsnummer.
5 kap. SEMINERING
Ägaren eller brukaren av en besättning i vilken seminering har utförts skall föra en journal över varje hondjur som har seminerats, med uppgifter om använd spermas kodnummer, hondjurets identitet och semineringsdatum. Om ett hondjur, som har seminerats, lämnar kullar med avvikande resultat vad gäller storlek, missbildningar eller annat konstaterat fel, skall djurägaren rapportera detta till suggkontrollen och galtstationen.
Galtstationens verksamhetsledare skall göra regelbundna sammanställningar över de uppgifter som erhålls i enlighet med 1 §. Sammanställningarna skall utföras på ett sådant sätt att bedömningar av enskilda besättningars fertilitetssituation och av enskilda galtars egenskaper kan göras. Verksamhetsledaren skall samråda med den ansvariga veterinären om den fortsatta användningen av sperma från galt med avvikande resultat.
6 kap. ÖVRIGA BESTÄMMELSER
Den ansvariga veterinären skall fortlöpande kontrollera och övervaka den seminverksamhet som bedrivs av anordnaren. Den ansvariga veterinären skall omedelbart påpeka brister i seminverksamheten för anordnaren och är skyldig att rapportera till länsstyrelsen om inte rättelse sker. De veterinärer som övervakar fältverksamheten skall omedelbart påpeka brister i seminverksamheten för den ansvariga veterinären. Den ansvariga veterinären skall den 1 mars varje år lämna en rapport till tillsynsmyndigheten avseende föregående års verksamhet vid den galtstation som veterinärens åtagande omfattar. De veterinärer som övervakar fältverksamheten skall den 1 mars varje år lämna en rapport till tillsynsmyndigheten avseende den övervakning som utförts föregående år i den seminverksamhet som veterinärernas åtagande omfattar.
Saknr M 25 2 § Länsstyrelsen utövar tillsyn över den seminverksamhet som bedrivs i länet. Utöver de skyldigheter som följer av tillsynsansvaret skall länsstyrelsen rapportera till Jordbruksverket om allvarliga brister uppdagas samt om en anordnare vid upprepade tillfällen inte följt länsstyrelsens eller den ansvariga veterinärens anvisningar eller anvisningar från den veterinär som övervakar fältverksamheten.
Tillstånd att bedriva seminverksamhet medför skyldighet att bereda tillsynsmyndigheterna och den ansvariga veterinären samt den veterinär som övervakar fältverksamheten tillträde till samtliga lokaler, där seminverksamheten bedrivs, för att där göra undersökningar och ta prover samt att på begäran tillhandahålla de handlingar tillsynsmyndigheten efterfrågar.
En anordnare, eller annan som omfattas av ett semintillstånd, som inte följer dessa föreskrifter eller villkor som meddelats vid tillståndsgivningen kan få sitt tillstånd återkallat av Jordbruksverket.
Om det finns särskilda skäl kan Jordbruksverket medge undantag från bestämmelserna i dessa föreskrifter.
-------------------------
Denna författning träder i kraft den 1 december 1999, då Statens jordbruksverks föreskrifter (SJVFS 1997:135) om seminverksamhet med svin skall upphöra att gälla.
INGBRITT IRHAMMAR
Eva-Marie Stålhammar (Djurmiljöenheten)
Saknr M 25
Bilaga Villkor för godkännande av galtstation
Galtstationen skall 1. stå under fortlöpande tillsyn av en ansvarig veterinär, 2. vara utrustad med a. djurstallar med utrymme för temporär isolering av sjuka djur, b. utrymmen för samling av sperma med ett särskilt rum för rengöring och desinficering eller sterilisering av utrustning som används vid samlingen, c. ett rum för behandling av sperma, samt d. ett förvaringsrum för sperma, 3. vara utformad på ett sådant sätt att all kontakt med husdjur utanför anläggningen förhindras, 4. vara utformad på ett sådant sätt att djurstallar och spermasamlings-, hanterings- och förvaringsutrymmen lätt kan rengöras och desinficeras, 5. vara utformad på ett sådant sätt att djurstallarna är avskilda från spermabehandlingsrummet och att båda dessa utrymmen är avskilda från förvaringsrummet för sperma, samt 6. ha ett från andra utrymmen avskilt isoleringsutrymme för insättning av galtar på stationen.
Villkor för övervakning av galtstation
På en galtstation gäller följande villkor: 1. Endast galtar avsedda för spermasamling får finnas på stationen. 2. Obehöriga får inte ges tillträde till stationen. Besökare skall följa de villkor som den ansvariga veterinären uppställer. 3. Journal skall fortlöpande föras över galtarna på sätt som anges i 2 kap. 12 §. 4. Inspektion skall göras minst två gånger per år av en officiell veterinär för att kontrollera att samtliga villkor är uppfyllda. 5. Personalen skall ha sådan utbildning i desinficering och hygienteknik att smittspridning förhindras. 6. Endast sperma som har samlats vid en godkänd galtstation får behandlas och lagras på stationen. Sådan sperma får inte komma i kontakt med andra spermapartier. 7. Samling, behandling och förvaring av sperma får endast ske i utrymmen som är avsedda för dessa ändamål och under strikta hygieniska förhållanden. 8. Material av animaliskt ursprung som används vid behandling av sperma skall härröra från källor som inte utgör risk för smitta. Stamlösning som används vid spädning av sperma skall vara steril. 9. Förvaringskärl och transportbehållare skall vara rengjorda och desinficerade före ny påfyllning, såvida inte engångsutrustning används.
Saknr M 25 Rengjorda behållare får vid återanvändning inte föras in i galtstall eller beredningsutrymmen. 10. Vid frysning av sperma får det använda frysmedlet inte tidigare ha använts till andra produkter av animaliskt ursprung. 11. Varje individuell dos av sperma skall vara märkt på ett sådant sätt att samlingsdatum för sperman, galtens ras och identitet (kodnummer) samt stationens namn kan fastställas.