Förordning om särskilda programmål för grundläggande vuxenutbildning för utvecklingsstörda (grundläggande särvux)
Upphäver
För de delar av vuxenutbildning för utvecklingsstörda (särvux) som motsvarar den obligatoriska särskolan, skall gälla de särskilda programmål som framgår av bilagan till denna förordning. Dessa mål gäller utöver de kunskapsmål för särvux som anges i förordningen (SKOLFS 1994:2) om 1994 års läroplan för de frivilliga skolformerna.
__________
Denna förordning skall kungöras i Statens skolverks författningssamling (SKOLFS). Förordningen träder i kraft två veckor efter den dag då förordningen enligt uppgift på den utkom från trycket i SKOLFS och tillämpas i fråga om utbildning som äger rum från och med den 1 juli 1994. Genom förordningen upphävs förordningen (SKOLFS 1992:29) om programmål för de delar av vuxenutbildning för psykiskt utvecklingsstörda som motsvarar den obligatoriska särskolan.
På regeringens vägnar
PER UNCKEL Thomas Janson (Utbildningsdepartementet)
Bilaga
Programmål för de delar av särvux som motsvarar den obligatoriska särskolan
Syfte
Utbildningen skall utifrån de enskilda elevernas förutsättningar och behov ge sådana kunskaper som de behöver för att bättre klara arbete, boende, fritid och fortsatta studier.
Strävan
Skolan skall sträva mot att eleverna utvecklar förmågan att lösa problem i vardagslivet, själva eller i samverkan med andra.
Krav på utbildningen
I den del av särvux som motsvarar grundsärskolan har skolan ansvar för att eleverna efter fullföljd utbildning • har ökat medvetenheten om sina egna förutsättningar, • har utvecklat kunskaper i att lyssna, läsa och kommunicera, • har utvecklat sådana färdigheter i matematik att de kan lösa problem i den dagliga livsföringen, • känner till och förstår grundläggande sammanhang i sin omvärld, • har ökat sin förmåga att söka kunskap och veta var man får hjälp att göra det, • kan förstå och använda enklare ord och uttryck på engelska, • har ökat sin förmåga att kompensera verkningarna av utvecklingsstörningen i det dagliga livet, • har grundläggande praktiska kunskaper i datoranvändning. I den del av särvux som motsvarar träningsskolan har skolan ansvar för att eleverna efter fullföljd utbildning har utvecklat sin förmåga • att samspela socialt, • att kommunicera genom språk, symboler, tecken eller signaler, • att hantera tid, rum, kvalitet, kvantitet och orsakssammanhang i sin omvärld, • att vara nyfikna och ta initiativ, • att reagera på egna känslor och vara mottagliga för intryck, • att använda olika uttrycksmedel i upplevelser och för kreativt skapande, • att medverka i och försöka ta ansvar för återkommande aktiviteter i sina dagliga liv, • att använda färdigheter och känna till regler som gör det lättare att fungera i vardagslivet, • att uppfatta sig själva som individer och ha förståelse för andra, • att aktivt intressera sig för något område som kan berika individen och tillvaron också utanför skolan.