Skolverkets föreskrifter om påbyggnadsutbildningar inom kommunal vuxenutbildning
Bemyndigande
- 1 kap. 5 § 2 st Förordning (1992:403) om kommunal vuxenutbildning
- 1 kap. 6 § 3 st Förordning (1992:403) om kommunal vuxenutbildning
- 2 kap. 3d § Förordning (1992:403) om kommunal vuxenutbildning
- 3 kap. 9 § 1 st Förordning (1992:403) om kommunal vuxenutbildning
- 4 kap. 6 § 2 st Förordning (1992:403) om kommunal vuxenutbildning
Påbyggnadsutbildningar enligt denna föreskrift skall ge fördjupade eller breddade yrkeskunskaper.
För utbildningen skall tillämpas timplan enligt bilaga 1 och kursplan enligt bilaga 2 till dessa föreskrifter.
Kursplan enligt bilaga 2 omfattar tre målområden. För varje område utarbetas och fastställs kurser lokalt som ger möjlighet att nå de nationella utbildningsmålen för olika yrkesinriktningar.
Fastställda lokala kurser skall, tillsammans med en beskrivning av utbildningens syfte och yrkesinriktning, tillställas Skolverket för registrering och erhållande av kod för studievägen.
Vid utformningen av lokala kurser för de olika målområdena skall samråd ske med företrädare för lokalt eller centralt arbetsliv.
Som förkunskapskrav för utbildningen skall gälla fullföljd gymnasieutbildning, på nationellt eller specialutformat program eller motsvarande kunskaper.
Kurser från gymnasieskolans totala utbud som inte erbjudits inom elevens gymnasieprogram men som utgör förkunskapskrav, kan erbjudas inom ramen för en sammanhållen påbyggnadsutbildning. Omfattningen får maximalt uppgå till 400 poäng. För dessa kurser gäller gymnasieskolans betygskriterier.
Delar av utbildningen skall genomföras på arbetsplats utanför skolan.
Till slutbetyget skall bifogas en översikt som visar utbildningens syfte och yrkesinriktning.
Bilaga 1
Timplan
Målområden: Timmar
Gemensamma mål 200 Mål för yrkesområde 200--700 Mål för yrkesspecialisering 200--700
Summa timmar 800--1200
Bilaga 2
Kursplan för påbyggnadsutbildningar
Gemensamma mål
Utbildningen skall ge möjligheter till fördjupade kunskaper om hur ekonomi, arbetsorganisation, miljö- och kvalitetstänkande utvecklas i arbetsliv och samhälle. Den ökande internationaliseringens betydelse och påverkan skall belysas speciellt. Utbildningen skall även ge möjlighet att använda modern informationsteknik, utveckla förmågan att själv söka kunskap samt att följa kunskapsutvecklingen inom yrkesområdet. Dessutom skall utbildningen ge möjlighet till utveckling av samarbetsförmåga, problemlösningsförmåga och kritisk bedömning i samband med yrkesutövning.
Efter genomgången utbildning skall eleven
ha kunskap om vilka ekonomiska samband och faktorer som styr det valda verksamhetsområdet samt ha kunskaper om hur dessa faktorer kan påverkas ha kunskap om hur olika former av arbetsorganisation påverkar kvalitetssäkring och arbetsmiljö, samt om hur detta bidrar till kompetensutveckling och personligt ansvarstagande ha insikt i vilka möjligheter och begränsningar den ökade internationaliseringen medför i yrkes- och samhällsliv kunna använda modern teknik för informationssökning och kommunikation samt som hjälpmedel i samband med yrkesutövning ha fördjupade kunskaper i att lösa problem både självständigt och i samverkan med andra samt ha ökad förmåga att kritiskt granska och bedöma ingångsvärden, resultat och information.
Mål för yrkesområde
Utbildningen skall ge möjligheter att förvärva fördjupade kunskaper som krävs för självständigt arbete inom yrkesområdet. Dessutom skall utbildningen ge kunskaper om arbetsmetoder och arbetsförlopp inom det valda yrkesområdet så att förmågan till analys och åtgärdsförslag grundas på teori och beprövad erfarenhet. Utbildningen skall ge ökade kunskaper om sociala, etiska, miljömässiga, serviceinriktade, tekniska och ekonomiska aspekter med tyngdpunkt på det valda yrkesområdet.
Efter genomgången utbildning skall eleven
självständigt kunna välja och tillämpa aktuella arbetsmetoder inom yrkesområdet samt kontinuerligt ifrågasätta, analysera och genom åtgärdsförslag bidra till en långsiktig utveckling av yrkesområdet tillägnat sig de teoretiska kunskaper som krävs för att inta ett reflekterande förhållningssätt till det praktiska utförandet och kunna tillämpa dessa kunskaper i yrkesverksamheten kunna utföra arbetsuppgifter med tillämpning av för yrkesområdet specifika kompetenser som bidrar till hög kvalitet på arbetsprocess och slutprodukt ha tillägnat sig aktuella teori modeller för yrkesområdet samt relevanta ämnesteoretiska kunskaper.
Mål för yrkesspecialisering
Utbildningen skall ge möjligheter till specialisering där hög grad av yrkesmässig färdigutbildning kan uppnås. Utbildningen skall ge möjlighet till yrkesmässig användning och tillämpning av fördjupade teoretiska kunskaper, aktuella arbetsmetoder och utrustningar. Dessutom skall utbildningen ge kunskap om hur god kvalité säkerställs. Utbildningen skall även ge möjlighet att självständigt vidarutveckla yrkesmässiga kunskaper samt ge beredskap för framtida förändringar inom yrket.
Efter genomgången utbildning skall eleven
kunna utföra arbetsuppgifter på ett yrkesmannamässigt sätt kunna tillämpa för yrket relevanta teorimodeller och ämnesteoretiska kunskaper kunna välja, använda, vårda och underhålla aktuella utrustningar kunna arbeta så att kvaliteten säkerställs i arbete och på slutprodukt kunna arbeta så att de yrkesmässiga kunskaperna fortlöpande vidareutvecklas vara medveten om hur omvärldsförändringar kan påverka yrket.
------ Dessa föreskrifter träder i kraft den 1 augusti 1995.
ULF P. LUNDGREN
Kjell Grälls