lagen.
STEMFS 2020:11

STEMFS 2020:11

Utgivare
Statens energimyndighet
Beslutad
2020-12-02
Ikraftträdande
2021-01-11
Utkom från trycket
2020-12-29

Källa

Bemyndigande

De uppgifter som ska lämnas in enligt dessa föreskrifter ska, på begäran, lämnas till Statens energimyndighet eller till den som Statens energimyndighet utser.

Uppgifter ska lämnas enligt bilaga av näringsidkare som ingår i Havsoch vattenmyndighetens register över 1. licenserade fiskare i saltvatten (bilaga 1), och 2. licenserade fiskare i sötvatten (bilaga 2). Uppgifterna ska lämnas vid den tidpunkt som Statens energimyndighet bestämmer och avse förhållandena under närmast föregående kalenderår.

Om det finns särskilda skäl får Statens energimyndighet medge undantag från bestämmelserna i dessa föreskrifter. Den som är skyldig att lämna uppgifter kan ansöka om undantag till Statens energimyndighet.

Ikraftträdandebestämmelser

Dessa föreskrifter träder i kraft den 11 januari 2021.

På Statens energimyndighets vägnar

ROBERT ANDRÉN Martina Högberg

STEMFS Bilaga 1, 2020:11 Sida 1 av 2

Statens energimyndighet

Blankett för saltvattensfiske för undersökning tillhörande

Bilaga 1, Sida 1 av 2

statistikprodukt Energianvändningen inom fiskesektorn

(EN0115). Blankett för saltvattensfiske för undersökning tillhörande

statistikprodukt Energianvändningen inom fiskesektorn (EN0115).

Nedanstående fartygssignaler fanns registrerade på er som fiskelicensinneha vare under föregående kalenderår. Nedanstående fartygssignaler fanns registrerade på er som fiskelicensinnehavare under föregående kalenderår. Markera om de var i drift eller inte. Markera om de var i drift eller inte.

Fartygssignal Fartygssignal I drift I drift Inte i drift Såld/inte kvar i ägo Inte i drift Såld/inte kvar i ägo

Här lägger du till fartygsignaler som saknas ovan men som var aktuella

under föregående kalenderår.

Här lägger du till fartygsignaler som saknas ovan men som var

aktuella under föregående kalenderår.

Bilaga 1, STEMFS

Statens energimyndighet

Sida 2 av 2 2020:11

Statens energimyndighet

Bilaga 1, Sida 2 av 2

Hur mycket bränsle har fiskefartygen använt för drift under

föregående kalenderår?

Bilaga 1, Sida 2 av 2

Hur mycket bränsle har fiskefartygen använt för drift under föregående

Bränsleuppgifter ska avse en total volym för alla fartyg angivna ovan. Bräns- Hur mycket bränsle har fiskefartygen använt för drift under föregående kalenderår? levolymer som använts för uppvärmning ska inte tas med. Volymerna för drift kalenderår? Bränsleuppgifter ska avse en total volym för alla fartyg angivna ovan. får uppskattas om exakta uppgifter inte är tillgängliga. Om det är svårt att ange Bränslevolymer som använts för uppvärmning ska inte tas med. Volymerna för Bränsleuppgifter ska avse en total volym för alla fartyg angivna ovan. bränslet i den enhet som efterfrågats går det bra att skriva in en annan enhet i drift får uppskattas om exakta uppgifter inte är tillgängliga. Om det är svårt att Bränslevolymer som använts för uppvärmning ska inte tas med. Volymerna för ange bränslet i den enhet som efterfrågats går det bra att skriva in en annan enhet rutan till höger. drift får uppskattas om exakta uppgifter inte är tillgängliga. Om det är svårt att i rutan till höger. Samband mellan mått: 1 000 liter = 1 m3 ange bränslet i den enhet som efterfrågats går det bra att skriva in en annan enhet Samband mellan mått: 1 000 liter = 1 m3 i rutan till höger. Samband mellan mått: 1 000 liter = 1 m3

Bränsleslag Total bränsleanvändning Om annan måttenhet,

skriv vilken

Bränsleslag Diesel (liter) Total bränsleanvändning Om annan måttenhet,

skriv vilken

Diesel (liter) Bensin (liter)

Bensin (liter) Eldningsolja 1 (liter)

Eldningsolja 1 (liter) Eldningsolja 2 (liter)

Eldningsolja 2 (liter) Gasol (propan, butan) (kg)

Gasol (propan, butan) (kg) Naturgas (inkl. LNG och CNG) (kg) Naturgas (inkl. LNG och CNG) Biodiesel (FAME, RME, HVO) (kg) (liter) Biodiesel (FAME, RME, HVO) Etanol (liter) (liter) Etanol (liter)

Övriga bränslen som inte listas ovan:

Övriga bränslen som inte listas ovan: Bränsleslag Total bränsleanvändning Enhet

Bränsleslag Total bränsleanvändning Enhet

Lämna eventuella kommentarer till uppgifterna här!

Lämna eventuella kommentarer till uppgifterna här!

Lämna eventuella kommentarer till uppgifterna här! Kontaktuppgifter

Namn Telefon dagtid (även riktnummer) Mobil

Kontaktuppgifter

Namn Telefon dagtid (även riktnummer) Mobil E-post

E-post

Kontaktuppgifter

Telefon dagtid Namn (även riktnummer) Mobil

E-post

STEMFS Bilaga 2, 2020:11 Sida 1 av 2

Blankett för sötvattensfiske för undersökning tillhörande

statistikprodukt Energianvändningen inom fiskesektorn

(EN0115).

Har ni haft båtar i drift under föregående kalenderår?

¨ Ja Nej → Skriv kontaktuppgifter på nästa sida och sänd in blanketten i ¨ bifogat svarskuvert.

Hur många båtar var i drift under föregående kalenderår?

st

Hur mycket bränsle har fiskefartygen använt för drift föregående

kalenderår?

Bränsleuppgifter ska avse en total volym för alla fartyg angivna ovan. Bränslevolymer som använts för uppvärmning ska inte tas med. Volymerna för drift får uppskattas om exakta uppgifter inte är tillgängliga. Om det är svårt att ange bränslet i den enhet som efterfrågats går det bra att skriva in en annan enhet i rutan till höger. Samband mellan mått: 1 000 liter = 1 m3

Bränsleslag Total Om annan måttenhet,

bränsleanvändning skriv vilken

Diesel (liter)

Bensin (liter)

Eldningsolja 1 (liter)

Eldningsolja 2 (liter)

Gasol (propan, butan) (kg) Naturgas (inkl. LNG och CNG) (kg) Biodiesel (FAME, RME, HVO) (liter) Etanol (liter)

Bilaga 2, STEMFS Sida 2 av 2 2020:11

Övriga bränslen som inte listas ovan:

Bränsleslag Total bränsleanvändning Enhet

Lämna eventuella kommentarer till uppgifterna här!

Kontaktuppgifter

Telefon dagtid (även Namn riktnummer) Mobil

E-post

Elanders Sverige AB, 2020