lagen.
SFS 1960:667

Reglemente (1960:667) för Töfsingdalens nationalpark

Utfärdad
1960-10-28
Upphävd
1988-01-01
Källa
SFS 1960:667

Källa

Upphävd författningUpphörde att gälla 1988-01-01 genom SFS 1987:938.
Jämför lydelser 1

Töfsingdalens nationalpark, som har tillkommit i syfte att bevara i dess naturliga tillstånd ett blockmarks- och barrskogsområde i de södra fjälltrakterna, skall vårdas och förvaltas i överensstämmelse med detta syfte.

Inom nationalparken skall, med de undantag som framgå av 3 § här nedan och 6 § naturvårdslagen den 11 december 1964 (nr 822), vara förbjudet

att förstöra eller skada markens yta eller fast naturföremål så ock att bortföra mineral;

att fälla eller skada växande eller döda träd eller buskar så ock att borttaga andra växter eller växtdelar;

att fiska utan särskilt tillstånd;

att jaga, fånga eller avsiktligt döda vilda djur så ock att från ort till annan föra dödat eller fångat djur eller att skada eller bortföra ägg, rom eller bo;

att uppföra byggnad eller stadigvarande bostad, verkställa odling eller beta kreatur;

att medföra hund;

att nyttja motordrivet fordon eller motorbåt. Kungörelse (1968:669).

Utan hinder av bestämmelserna i 2 § skall vara tillåtet

att vid tillfälligt behov använda torra grenar för att göra upp eld eller anordna skydd;

att plocka bär för omedelbar förtäring;

att döda djur då det sker till försvar mot angrepp på person eller egendom;

att vid färd inom nationalparken beta medförda, för resan erforderliga rid- och klövjedjur.

Om åliggande för domänverket att meddela ordningsföreskrifter för nationalparken samt om rätt för verket att medgiva undantag från förbud, som meddelas i detta reglemente eller i ordningsföreskrifterna, stadgas i naturvårdskungörelsen den 11 december 1964 (nr 825). Kungörelse (1968:669).

Ändringar och övergångsbestämmelser

Ändring, SFS 1968:669

Omfattning
ändr. 2, 4 §§

Ändring, SFS 1987:938

Omfattning
upph.