Förordning (2026:727) om upplysningsskyldighet i fråga om bidragsbrott
En åklagare ska, i fråga om en överträdelse som kan leda till ett beslut om administrativ sanktionsavgift av Försäkringskassan enligt 108 a kap. 2 § socialförsäkringsbalken eller 4 kap. 8 c § lagen (2008:145) om statligt tandvårdsstöd, informera Försäkringskassan om att
- 1 en förundersökning med anledning av misstanke om brott enligt bidragsbrottslagen (2007:612) har inletts eller återupptagits, om förundersökningen har inletts av någon annan anledning än att Försäkringskassan har gjort en anmälan, eller
- 2 överträdelsen omfattas av ett utfärdat strafföreläggande eller ett beslut om åtalsunderlåtelse för brott enligt bidragsbrottslagen.
Om ett beslut om att inleda eller återuppta en sådan förundersökning som avses i första stycket 1 meddelas av Polismyndigheten ska i stället den myndigheten informera Försäkringskassan.
En åklagare ska, i fråga om en överträdelse som kan leda till ett beslut om administrativ sanktionsavgift av Pensionsmyndigheten enligt 108 a kap. 2 § socialförsäkringsbalken, informera Pensionsmyndigheten om att
- 1 en förundersökning med anledning av misstanke om brott enligt bidragsbrottslagen (2007:612) har inletts eller återupptagits, om förundersökningen har inletts av någon annan anledning än att Pensionsmyndigheten har gjort en anmälan, eller
- 2 överträdelsen omfattas av ett utfärdat strafföreläggande eller ett beslut om åtalsunderlåtelse för brott enligt bidragsbrottslagen.
Om ett beslut om att inleda eller återuppta en sådan förundersökning som avses i första stycket 1 meddelas av Polismyndigheten ska i stället den myndigheten informera Pensionsmyndigheten.