Ifrågasatt missbruk av dominerande ställning - införande av startavgift på 020-samtal från Telias telefonautomater
Global TeleSystems AB (GTS) anförde klagomål över Telias införda startavgift för 020-samtal från Telias telefonautomater. GTS och andra teleoperatörer, bl.a. Tele 2, hävdade att Telias införda startavgift medförde negativa effekter eftersom konkurrenternas tjänster inte blev åtkomliga för användaren utan att denne först köpte Telias telefonkort. Under utredningen framkom att det fanns förutsättningar att reglera frågan om ersättning för användning av Telias telefonautomater i avtal med Telia. Med en sådan lösning kan kunder med telefonkort utgivna av konkurrerande teleoperatörer använda Telias telefonautomater även utan att samtidigt behöva ha tillgång till Telias telefonkort. Med hänsyn bl.a. härtill och till att GTS sedermera även ingått ett sådant avtal, fann Konkurrensverket inte skäl att utreda ärendet vidare.
Telia AB, org.nr. 556103-4249, 123 86 FARSTA
SAKEN
Ifrågasatt missbruk av dominerande ställning; införande av startavgift för frisamtalstjänster (020-samtal eller motsvarande) från Telias telefonautomater
BESLUT
Konkurrensverket vidtar ingen åtgärd med stöd av konkurrenslagen (1993:20).
ifrågasatt konkurrensbegränsning
1. Global TeleSystems (Sverige) AB (GTS) har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 28 mars 2000 hemställt att Konkurrensverket skall pröva om Telias införda startavgift för 020-samtal eller motsvarande från Telias telefonautomater utgör ett missbruk av dominerande ställning enligt 19 § konkurrenslagen (1993:20), KL. GTS har därvid också hemställt att Konkurrensverket interimistiskt skall ålägga Telia att upphöra med ifrågavarande avgiftsuttag. Enligt vad GTS har anfört i sitt klagomål har Telias införda startavgift medfört negativa effekter för konkurrerande operatörer eftersom konkurrenternas tjänster inte blir åtkomliga för användaren utan att denne först köper Telias telefonkort.
2. Tele2 AB har i yttrande som kom in till Konkurrensverket den 10 april 2000 bl.a. belyst effekterna av Telias införda startavgift för 020-samtal. Tele2 har hävdat att Telias avgiftsuttag leder till konkurrensbegränsande effekter på marknaden för telefonkort och marknaden för att tillhandahålla frisamtalstjänster. Enligt Tele2 kräver Tele2:s återförsäljare och distributörer att få tillbaka vad de har betalt till Tele2 för telefonkort, som inte längre går att sälja. Telefonkortskunderna köper inte längre telefonkort från Tele2.
3. Även andra aktörer har vid kontakter med Konkurrensverket uppgett att Telias införda avgiftsuttag får konkurrensbegränsande effekter.
4. Konkurrensverket fann i beslut den 28 april 2000 att det då inte förelåg förutsättningar att meddela något interimistiskt åläggande.
företagen
5. Telia AB är moderbolag i Teliakoncernen vars verksamhet är indelad i fem affärsområden: Carrier & Nät, Mobil, Företag, Privat och Enterprises. Affärsområde Privat svarar för utveckling, marknadsföring och försäljning av telekommunikationstjänster till mindre företag och privatpersoner. I affärsområdet ingår bolaget Telia Nära AB som bl.a. svarar för utveckling, marknadsföring och försäljning av telekomprodukter till mindre företag och privatpersoner. En enhet i bolaget, kallad Offentlig Telekom, har förvaltnings- och driftansvar för Telias telefonautomater.
6. GTS är ett amerikanskägt teleoperatörsföretag som totalt i koncernen omsätter ca 8 miljarder kronor. GTS är etablerat i 18 länder i Europa. GTS verksamhet är primärt riktad mot företagsmarknaden. GTS tjänster omfattar bl.a. telefoni, telekonferenser och Internettjänster. GTS har ett väl utbyggt telenät i Europa. GTS omsättning i Sverige (total försäljning till slutanvändare) uppgår till ca 260 miljoner kronor. GTS tillhandahåller telefonkort.
Bakgrund
Branschförhållanden
7. Telemarknaden kan delas upp i olika delmarknader. En betydelsefull marknad är marknaden för teletjänster. I begreppet teletjänster ingår i princip alla typer av tjänster som allmänheten kan komma i åtnjutande av från fasta eller mobila nätanslutningspunkter. Den vanligaste teletjänsten är telefonitjänsten som enligt telelagens (1993:597) definition består i överföring av tal och som även medger överföring av telefaxmeddelanden samt datakommunikation via låghastighetsmodem. Vissa teletjänster nås genom speciella nummerserier eller anropsnummer, t.ex. frisamtalstjänster, nummerupplysning, tjänster med delad kostnad och betalteletjänster.
8. Av den svenska nummerplanen för telefoni (E.164) framgår att med frisamtalstjänster menas att det är kostnadsfritt att ringa till dessa nummer. Nummerkapacitet har tilldelats 020-serien för frisamtalstjänster. Nummerserien 0800 har reserverats i nummerplanen för framtida användning för frisamtalstjänster. Frisamtalstjänster baserade på ett system där vissa nummerserier särskilt har reserverats är vanligt förekommande i flera länder.
9. Systemet med frisamtalstjänster har gett upphov till olika tjänstemarknader som är baserade på användning av 020-nummer eller 0200-nummer. I den fortsatta framställningen används beteckningen 020-nummer. En sådan tjänstemarknad kan primärt sägas innehålla olika kundtjänstfunktioner såsom riktad kundupplysning eller specifik information. En annan delmarknad är marknaden för telefonkort som kan användas för telefoni. Exempel på företag som är verksamma på denna marknad är Telia, GTS, Global One, Gnanam, Tele2 och RSL COM.
10. Telia tillhandahåller flera olika telefonkort med olika användningsområden och prisvillkor. Samtliga Telias kort är emellertid möjliga att använda för såväl nationell som internationell telefoni. Telias kontantkort är ett förbetalt kort som utgör ett renodlat betalningsmedel för användning av Telias telefonautomater. Telia Travel Card och Telia Access är telefonkort med magnetremsa för traditionell telefoni. Det senare är ett efterbetalt kort där användaren faktureras beloppet i efterhand. Dessa kort är emellertid inte inriktade på att användas i Telias telefonautomater. Merparten av den trafik som dessa kort genererar är från utlandet. Enligt Telia genererar dessa kort trafik endast i mycket liten omfattning från Telias telefonautomater. Telia Budget Call är en relativt ny tjänst och är ett telefonkort av 020-karaktär för s.k. IP-telefoni. Produkten är framtagen för att användas från vilket abonnemang som helst. Det huvudsakliga användningsområdet förväntas bli från ordinarie fast abonnemang. Bensin- och bankkort med magnetremsa kan också användas som telefonkort till att nyttja Telias telefonautomater. När denna typ av kort används i Telias telefonautomater är kostnaden för kunden densamma som vid användningen av Telias kontantkort förutom att kunden erlägger en högre startavgift. Den del som överstiger den startavgift Telia allmänt tillämpar går till respektive kortföretag.
11. De på marknaden förekommande telefonkort som tillhandahålls av med Telia konkurrerande teleoperatörer är sådana där det finns angivet ett frisamtalsnummer samt en s.k. PIN-kod. Slutanvändaren kan ringa det angivna 020-numret från vilken terminal som helst, t.ex. en telefonkiosk eller annan fast ansluten telefon. När slutanvändaren anropar det angivna 020-numret kopplas samtalet i normalfallet till en kortplattform som förenklat kan sägas utgöras av en server. När kontakt med kortplattformen erhållits kan kunden via knapptryckningar ringa nationella eller internationella samtal. En användare av ett 020-nummer debiteras inte någon avgift vid en uppkoppling från en fast ansluten telefon.
12. GTS tillhandahåller tre typer av förbetalda telefonkort. Vision-Line är ett kort avsett för användare som företrädesvis ringer inom Sverige och övriga nordiska länder samt dem som ringer från mobiltelefoner. Hela Världen är ett kort avsett för användare som ringer mycket till länder utanför Norden. Kortet kan endast användas från Sverige. Promotion-Line är ett telefonkort som vänder sig till företag och föreningar som vill ha sin egen design på korten och använda detta som ett gåvokort vid t.ex. kampanjer. Härutöver tillhandahåller GTS ett efterbetalt telefonkort, kallat VIP-line .
rättslig bedömning
13. Enligt 19 § konkurrenslagen (1993:20), KL, är missbruk från ett eller flera företags sida av en dominerande ställning på marknaden förbjudet.
14. Den fråga som aktualiserats i ärendet gäller huruvida Telias införande av startavgift för 020-samtal från Telias telefonautomater kan anses strida mot 19 § KL.
15. Telia har i ärendet som främsta skäl till den införda avgiften gjort gällande att Telias telefonautomater går med förlust. Under 1998 uppgick förlusten enligt Telia till 110 miljoner kronor och under 1999 till 36 miljoner kronor. Telia har vidare motiverat den nya ordningen med att samtliga användare av automaterna får betala en avgift för själva nyttjandet av automaten som sådan. Enligt Telia är avgifterna generella och tillämpas gentemot samtliga användare av telefonautomaterna oavsett vilken telefonitjänst de önskar utnyttja. Telia har dessutom påpekat att vem som helst har rätt och möjlighet att placera ut telefonautomater och erbjuda allmänheten tillgång till dessa mot ersättning. Det finns därför enligt Telia inte i sig någon skyldighet för Telia att upplåta sina telefonautomater till konkurrerande operatörer. När ärendet inleddes hade varken GTS eller Tele2 vänt sig till Telia för att diskutera frågan om nyttjande av Telias telefonautomater och därvid exempelvis begärt ett avtal med Telia som reglerar frågan om ersättning för användning av automaterna.
16. Telias införande av den aktuella avgiften innebär att teletjänster som tillhandahålls genom frisamtalsnummer via Telias telefonautomater endast går att komma i åtnjutande av om kunden först betalar en startavgift som uppgår till tre kortmarkeringar, ca tre kronor. Det sätt på vilket avgiften tas ut innebär att kunden i normalfallet nödgas föra in ett Telia telefonkort i automaten för att kunna slå frisamtalsnumret i fråga. För användning av Telias telefonautomater kan kunden i och för sig även använda bensin- eller bankkort men priset blir då avsevärt högre, mellan 7-9 kronor. Vid tidpunkten för Telias införande av den aktuella avgiften för frisamtal uppkom således den direkta effekten att telefonkort utgivna av Telias konkurrenter inte kunde användas i Telias telefonautomater om inte kunderna samtidigt hade tillgång till Telias telefonkort.
17. Under utredningen har framkommit att det finns förutsättningar för konkurrerande teleoperatörer att reglera frågan om ersättning för användning av Telias telefonautomater i avtal med Telia. GTS har begärt och sedermera ingått ett avtal med Telia som i huvudsak innebär en möjlighet för GTS att direkt med Telia reglera frågan om ersättning för användning av automaterna. Telia har uppgett att det härutöver pågår diskussioner med ytterligare en teleoperatör om en motsvarande lösning för deras kunder. Kunder med telefonkort utgivna av konkurrerande teleoperatörer kan med denna lösning använda Telias telefonautomater även utan att samtidigt behöva ha tillgång till Telias telefonkort.
18. Post- och telestyrelsen, som bl.a. utövar tillsyn över efterlevnaden av telelagen, har vidare genom beslut den 24 maj 2000 har förelagt Telia att från och med den 14 juni 2000 upphöra med att debitera användare som ringer 020-samtal från Telias telefonautomater.
19. Med hänsyn till vad som har framkommit i ärendet finner Konkurrensverket inte skäl att utreda ärendet vidare. Konkurrensverket vidtar således inga åtgärder med stöd av KL i detta fall.
20. Konkurrensverket har i ärendet inte utrett huruvida Telias erbjudna villkor skulle kunna anses oskäliga i KL:s mening.
21. Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande enligt 23 § första stycket KL, får Marknadsdomstolen enligt andra stycket samma paragraf göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.
Detta beslut har fattats av generaldirektören. Föredragande har varit konkurrenssakkunnige Erik Westerström. I den slutliga handläggningen har också konkurrensrådet Ulf Malmström deltagit.
Ann-Christin Nykvist
Erik Westerström
Kopia till: Telia AB Global TeleSystems (Sverige) AB Post- och telestyrelsen
Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket.