Påstått missbruk av dominerande ställning - marknaden för optisk fiber (s.k. svart fiber)
Telenor Sverige AB/B2 Bredband AB Kenny Carlsson Gernandt & Danielsson Box 5747 114 87 STOCKHOLM
Påstått missbruk av dominerande ställning på marknaden för optisk fiber (s.k. svart fiber)
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare.
Ärendet
Telenor Sverige AB och B2 Bredband AB (nedan gemensamt kallade ”Bredbandsbolaget”) har i klagomål som kom in till verket den 19 juni 2008 anfört att TeliaSonera Network AB (”TeliaSonera”) missbrukar en dominerande ställning. Bredbandsbolaget uppger att klagomålet rör samma sak som två andra klagomål som B2 Bredband AB och Tele2 Sverige AB tillställde verket i oktober respektive december 2006 (ärenden med dnr 590/2006 och 699/2006), och som Konkurrensverket skrev av genom beslut den 14 maj 2008.
Bredbandsbolaget har vidare anfört bl.a. följande.
Bakgrunden till förevarande klagomål är att Bredbandsbolaget överväger att utnyttja sin särskilda talerätt enligt 23 § andra stycket konkurrenslagen (1993:29), KL, men är osäker på om de tidigare klagomålen utformats så, att de ger möjlighet för Bredbandsbolaget att hos Marknadsdomstolen även yrka att TeliaSonera ska åläggas att tillhandahålla utrymme i kanalisation för inläggning av optisk fiber.
Förevarande klagomål är därför enbart av formell natur och görs med hänsyn till att det är en processförutsättning att Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande för att den särskilda talerätten ska kunna utnyttjas. Bredbandsbolaget hemställer därför om att Konkurrensverket inte utreder detta klagomål vidare utan omedelbart meddelar ett avskrivningsbeslut.
I det tidigare klagomålet framställde Bredbandsbolaget yrkanden om att Konkurrensverket enligt 23 § första stycket KL skulle meddela ålägganden som svarade mot de alternativt påstådda missbruken.
Nu yrkar Bredbandsbolaget att Konkurrensverket, på grund av att TeliaSonera har missbrukat sin dominerande ställning genom att upphöra med att tillhandahålla vissa grossisttjänster avseende uthyrning av svart fiber och ersätta dessa med en ny grossisttjänst, enligt 23 § första stycket KL ska ålägga TeliaSonera att på skäliga villkor tillgodose varje rimlig begäran från andra operatörer att hyra ut utrymme i kanalisation.
När det gäller de närmare omständigheterna beträffande det ifrågasatta förfarandet hänvisar Bredbandsbolaget till de tidigare, ovan nämnda, klagomålen.
Skäl för beslutet
Klagomålet gäller ett förfarande som Konkurrensverket redan tidigare har behandlat i ärendena med dnr 590/2006 och 699/2006 och som verket efter utredning i beslut den 14 maj 2008 skrev av från vidare handläggning. Det är således i detta ärende fråga om samma påstådda överträdelse av förbudet i 19 § KL som verket redan har tagit ställning till i de nyss nämnda ärendena varför det inte heller nu finns anledning att besluta om ålägganden.
I anledning av det som Bredbandsbolaget framfört i nu aktuellt klagomål finns därför inte skäl till någon ytterligare åtgärd.
Hur ni kan gå vidare
Eftersom Konkurrensverket beslutar att inte göra något i detta fall kan ett företag som berörs av beslutet vända sig till Marknadsdomstolen för att få saken prövad. Detta beslut kan inte överklagas.
Detta beslut har fattats av tf. generaldirektören. Föredragande har varit konkurrenssakkunnige Erik Westerström.
Jan-Erik Ljusberg
Erik Westerström
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats