lagen.nu
KKV dnr 429/2003

Ifrågasatt missbruk av dominerande ställning - taxi

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2003-05-08
Diarienummer
429/2003
Sakområde
11 Missbruk dominerande ställning
Motpart
City Taxi i Östersund AB
Källa
www.konkurrensverket.se

Ifrågasatt missbruk av dominerande ställning

Ni har ifrågasatt om Taxi Östersund AB har missbrukat sin dominerande ställning i Östersund eller i vissa fall i hela Jämtlands län genom underprissättning i lands­tingets upphandling av taxitjänster.

På marknaden för taxitjänster gäller i princip fri prissättning. I Konkurrensverkets uppgifter ingår normalt inte att bedöma om ett pris är skäligt. Däremot kan verket ingripa mot sådan prissättning som innebär ett missbruk av dominerande ställ­ning. Exempel på sådan prissättning är underprissättning i syfte att slå ut konkur­renter från marknaden. För att det ska vara möjligt att ingripa mot underprissätt­ning krävs därför bevisning som visar både att priset är lägre än den genomsnitt­liga rörliga kostnaden och att det dominerande företaget på detta sätt försöker eliminera en konkurrent.

Konkurrensverket har i varje enskilt fall att ta ställning till om de förhållanden som påtalas i skrivelser till verket bör leda till en närmare granskning. Av bety­delse är också vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse av konkurrenslagen ( 1993:20 ), KL. Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkur­renssynpunkt närmare granska de förhållanden som påtalats i Er skrivelse.

Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknadsdomstolen enligt 23 § 2 stycket KL göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.

Detta beslut har fattats av konkurrensrådet Forsberg. Föredragande har varit Björn Lidén.

Barbro Forsberg

Björn Lidén

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.