lagen.nu
KKV dnr 638/2004

Ifrågasatt missbruk av dominerande ställning - kontanthantering

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2004-11-18
Diarienummer
638/2004
Sakområde
11 Missbruk dominerande ställning
Motpart
Heros Transport GmbH
Källa
www.konkurrensverket.se

Ifrågasatt missbruk av dominerande ställning m.m. - kontanthantering

Konkurrensverket s beslut

Enligt Konkurrensverket s bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrenslagen (1993:20), KL eller artikel 82 i EG-fördraget eller i övrigt från konkurrenssyn­punkt granska det ifrågasatta agerandet av Securitas Värde AB (Securitas). Konkurrens­verket kommer därför inte att göra något mer i detta fall.

Beskrivning av ärendet

Heros Transport GmbH (Heros) anser att kundavtal har överlåtits av Pengar i Sverige AB (PSAB) till Securitas i strid mot 38 § 2 stycket KL i samband med den företagskoncentration Securitas anmälde till Konkurrensver­ket den 22 mars 2004 (koncentrationen). Heros hemställer att Konkurrensverket tillser att samtliga kundavtal som har överlåtits till Securitas i samband med koncentrationen återgår till PSAB.

Heros har uppmärksammat Konkurrens­verket på att Securitas misstänks för missbruk av dominerande ställning i strid mot förbudet i 19 § KL. Detta har, enligt Heros, skett genom att Securitas tvingat, eller försökt tvinga, tidigare kun­der i PSAB att ingå långvariga avtal till väsentligt sämre villkor än tidigare och utan någon uppsägningsmöjlighet för kunderna vilket utgör ett missbruk av Securitas dominerande ställning. Heros hemställer att Konkurrensverket ålägger Securitas att upphöra att tillämpa dessa avtal samt att Konkurrensverket för talan mot Securitas om konkurrensskadeavgift enligt 26 § KL.

Motiv för beslutet

Påstått för tidigt genomförande av koncentrationen

Den av Securitas anmälda koncentrationen omfattade tillgångar i PSAB, dock inte kundavtal. Enligt Konkurrensverkets bedömning saknas därför förutsättningar att med stöd av KL ingripa mot det av Heros påtalade förhållandet att Securitas ingått avtal med tidigare PSAB-kunder under den i 38 § 2 st. KL angivna tids­fristen.

Påstått missbruk av dominerande ställning

För att Konkurrensverket ska utreda klagomål krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom är det viktigt att det finns möjligheter att utreda och styrka en överträdelse av konkurrenslagen. Enligt Konkurrensverkets bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkur­rens­lagen eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhål­landen Heros tar upp.

Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknadsdomstolen enligt konkurrenslagen göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.

Detta beslut har fattats av avdelningschefen Gunnel Schön. Föredragande har varit Joachim Allard.

Gunnel Schön Joachim Allard

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.