lagen.nu
KKV dnr 849/2000

Försäkringsvillkor importerade bilar

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2000-10-18
Diarienummer
849/2000
Sakområde
10 Konkurrensbegränsande samarbete
Motpart
Får inte visas i e-diariet
Källa
www.konkurrensverket.se

Er skrivelse angående försäkringshinder bilköp

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 6 oktober 2000 anfört klagomål över de krav försäkringsbolagen ställer på skadeförebyggande åtgärder för importerade bilar. Ni anser att dessa pålagor är oskäliga.

Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verk­samhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrens­lagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden. Konkurrens­verket skall också lämna förslag till regeländringar och andra åtgärder för att undan­röja hinder mot en effektiv konkurrens i privat och offentlig sektor.

För att Konkurrensverket skall utreda enskilda klagomål krävs normalt att de förhållanden som klagomålet gäller är ägnade att på ett påtagligt sätt hindra effektiv konkurrens i fråga om produktion av och handel med varor, tjänster och andra nyttigheter. Se även bifogade informationsskrift.

Upplysningsvis önskar verket informera om att försäkringsbolagen fått undantag från KL:s förbudsregler beträffande bl.a. upprättande av gemensamma tariffer för riskpre­mier, fastställande av standardvillkor och samarbete om gemensamma regler för säkerhetsanordningar. Dessa undantag finns i en av regeringen utfärdad förordning (1996:1368) om gruppundantag enligt 17 § KL från förbudet i 6 § samma lag.

Mot denna bakgrund vidtar Konkurrensverket ingen ytterligare åtgärd i detta fall.

Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch.

Per-Arne Sundbom

Bertel Kinch

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket .