Jordbruksutskottets betänkande i anledning av motioner angående miljövårdspolitiken, m. m.
Jordbruksutskottets betänkande nr 44 år 1974 JoU 1974:44
Nr 44
Jordbruksutskottets betänkande i anledning av motioner angående miljövårdspolitiken, m. m.
Motionerna
I motionen 1974:233 av fru Anér m. fl. (fp) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att en årlig miljörapport med i motionen diskuterad utformning föreläggs riksdagen.
I motionen 1974:235 av herr Helén m. fl. (fp) hemställs, såvitt nu är i fråga (yrkandena D-G), D. att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att uppdrag om forsknings- och utvecklingsarbete rörande decentraliserad miljövänlig teknik läggs ut på härför lämpliga organ i enlighet med vad som anförs i motionen; E. att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att Sverige i internationella sammanhang driver kraven på internationell miljölagstiftning; F. att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att studier utförs av härför lämpligt organ rörande möjligheterna att skapa ökad medverkan och ökad delaktighet från allmänhetens sida i frågor som rör dess miljö i vid mening i enlighet med vad som anförs i motionen; G. att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär förslag som ger sammanslutningar av konsumenter, naturvårdare, handikappade, forskare etc. rätt att överklaga beslut enligt livsmedelslagen samt lagen om hälso- och miljöfarliga varor.
I motionen 1974:510 av herr Hörberg (fp) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att få sig förelagt ett förslag till successivt införande av ett system med avgift på miljöskadlig engångsförpackning för konsumtionsfärdig vara.
I motionen 1974:511 av herr Israelsson m. fl. (vpk) hemställs att riksdagen i skrivelse till regeringen begär förslag om förbud mot tillverkning och försäljning av öl och läskedrycker i engångsförpackningar av glas, plast och metall inom läskedrycks- och bryggeribranschen.
I motionen 1974:832 av herr Sörenson m. fl. (s) hemställs 1. att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär omedelbart förbud för industriellt och kommersiellt bruk av ämnena beta-naftylamin, benzidin, 4-aminodifenyl och 4-nitrodifenyl, 2. att Kungl. Maj:t överväger att delegera beslutsrätten enligt 7 § lagen om hälso- och miljöfarliga varor till berörda tillsynsmyndigheter.
I motionen 1974:833 av herr Wachtmeister i Johannishus (m) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om utredning och förslag angående
1 Riksdagen 1974. 16 sami. Nr 44
JoU 1974:44
miljövårdsavgift för anläggningar för förbränning av svavelhaltig oija, där icke tillfredsställande anordningar för avgasernas avsvavling vidtagits.
I motionen 1974:1461 av fröken Eliasson (c) och herr Åsling (c) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär tilläggsdirektiv till utredningen om kostnaderna för miljövården, avseende framläggande av förslag till avgiftssystem för att minska användningen av icke reproducerbar materia i produktionen och för att stimulera till ökad återanvändning och återvinning m. m. i enlighet med vad som anförs i motionen.
Utskottet
I motionen 1974:235 framhålls, såvitt nu är i fråga, de starka bindningar som föreligger mellan energi- och miljöpolitiken, särskilt sambandet mellan energiframställning och miljöskador. Motionärerna påpekar också att praktiskt taget all energiförbrukning medför påfrestningar på miljön - uppdämda älvar, utsläpp av luftföroreningar och kylvatten, radioaktiv strålning. Vidare är snabb industritillväxt och ökat råvaruuttag förknippat med ökat uttag av energi och har även lett till miljöskador. Enligt motionärerna måste en ny energipolitik inriktas på sparsamhet med energi och underordnas de miljöpolitiska värderingarna. Det framhålls därjämte att det också är viktigt att tillräckligt stöd ges åt den forskning som söker komma fram till biologiska metoderatt framställa energi. I motionen begärs i enlighet härmed, yrkande D, att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att uppdrag om forsknings- och utvecklingsarbete rörande decentraliserad miljövänlig teknik läggs ut på härför lämpliga organ, t. ex. universitetsinstitutioner, Ingenjörsvetenskapsakademien eller styrelsen för teknisk utveckling.
Utskottet finnér de i motionen upptagna frågorna beaktansvärda och anser det värdefullt att desamma ägnas ingående belysning. Åtskilligt av den berörda problematiken torde dock komma under prövning inom det till statsrådsberedningen knutna framtidssekretariatet. Vidare vill utskottet erinra om att chefen för industridepartementet den 28 december 1973 tillkallade en kommitté, energiprogramkommittén, för att utarbeta förslag till forsknings- och utvecklingsarbete inom energiområdet. Sagda kommitté har i september i år överlämnat sitt betänkande jämte ett omfattande expertmaterial. I sammanhanget må även nämnas att energiprognosutredningen i sitt samma månad avlämnade betänkande behandlat miljöaspekterna på energiförsörjningen och även diskuterat möjligheterna att begränsa energikonsumtionen. Betänkandena är f. n. föremål för remissbehandling. I avvaktan på resultatet av prövningen av bl. a. ifrågavarande utredningsmaterial anser utskottet det inte motiverat att nu påfordra någon särskild åtgärd från riksdagens sida i anledning av motionen 1974:235 i förevarande del.
Ej heller finner utskottet att något särskilt riksdagens initiativ erfordras i anledning av yrkandet i samma motion om att Sverige i internationella
JoU 1974:44
sammanhang driver kraven på en internationell miljölagstiftning (yrkande E). Utskottet vill erinra om att det från svenskt håll bedrivs en betydande aktivitet på det internationella planet när det gäller miljövårdsfrågor. Som exempel kan nämnas 1972 års miljökonferens i Stockholm, som i stor utsträckning tillkom på svenskt initiativ. På basis av rekommendation från nämnda konferens upprättades av 1972 års generalförsamling FN:s miljöstyrelse, vari bl. a. Sverige ingår. Aktiva insatser från svensk sida har bl. a. gjorts i fråga om tillskapandet av en global konvention om förhindrande av havsföroreningar till följd av dumpning av avfall. Utskottet finner anledning anta att Kungl. Majit och övriga berörda myndigheter och organ även i fortsättningen liksom hittills kommer att verksamt delta i det internationella samarbetet på miljövårdsområdet och därvid vidtar de åtgärder som kan befinnas påkallade.
I motionen 1974:235 tas därjämte upp frågan om att skapa möjligheter för allmänheten till ökad medverkan och delaktighet i beslut som rör dess miljö i vid mening. Det under punkten F i motionens hemställan framlagda yrkandet i fråga är emellertid enligt utskottets mening ej sådant att det utgör tillräckligt underlag för ett positivt beslut i ämnet från riksdagens sida. Motionen avstyrks därför även i denna del.
1 sistnämnda sammanhang förordar motionärerna vidare att sammanslutningar av forskare, miljögrupper och andra måste ha en reell möjlighet att kontrollera beslutsfattarna, slå larm när så behövs men också ha legala möjligheter att föra talan och överklaga myndighetsbeslut i miljöärenden. Ett första konkret steg är enligt motionen 1974:235 att ge dem rätt att överklaga sådana beslut om frisläppande av kemiska ämnen och livsmedelstillsatser. Förslag till ändring av livsmedelslagen och lagen om hälsooch miljöfarliga varor i angivet syfte bör enligt yrkande G i motionen föreläggas riksdagen.
Utskottet vill erinra om att nu ifrågavarande spörsmål tidigare har varit föremål för riksdagens behandling, senast förra året i samband med antagandet av lagen om hälso- och miljöfarliga varor (prop. 1973:17, JoU 1973:19, rskr 1973:145). I utskottsbetänkandet erinrades i anslutning till väckta motioner i ämnet att miljökontrollutredningen för sin del inte hade uppställt någon regel om vem som hade rätt att anföra besvär mot beslut enligt lagen om hälso- och miljöfarliga varor. Rätten att föra talan mot dylikt beslut skulle därför enligt utredningens förslag komma att regleras enligt bestämmelserna i förvaltningslagen. Enligt 11 § denna lag fick talan mot sådant beslut av myndighet som kan överklagas genom besvär överklagas av den som beslutet angick, om det gått honom emot. Talerätt tillkom således i första hand endast sökande som fått avslag på sin ansökan om den åtgärd varom är fråga. En ledamot i utredningen hade dock förordat en utvidgad besvärsrätt för tillvaratagande av deras intressen som utsattes eller riskerade att utsättas för hälso- och miljöfarliga varors skadeverkningar. Även departementschefen hade funnit det från vissa synpunkter otillfreds -
1* Riksdagen 1974. 16 sami. Nr 44
JoU 1974:44
ställande att klagomål genom besvär inte kunde föras från konsumenternas sida inom området för hälso- och miljöfarliga varor. För att tillgodose dessa intressen borde enligt departementschefens mening besvärsrätt ges åt de fackliga huvudorganisationerna. Bestämmelse härom gavs i 19 § lagförslaget. Det framlagda förslaget, som godkändes av riksdagen, överensstämde till sin konstruktion med en av 1972 års riksdag beslutad lagändring på livsmedelslagstiftningens område i syfte att ge konsumenterna ökat inflytande i fråga om beslut enligt livsmedelslagen. Motionsyrkanden motsvarande det nu föreliggande avstyrktes i enlighet härmed.
Enligt utskottets mening har sedan nyssnämnda riksdagsbeslut fattades inga nya sådana omständigheter förebragts som skulle tala för ett ändrat ståndpunktstagande från riksdagens sida på nu berörda punkt. Motionen 1974:235 bör därför även i förevarande del (yrkande G) lämnas utan bifall av riksdagen.
1 motionen 1974:233 framlagt förslag om att riksdagen föreläggs en årlig miljörapport som underlag för en allmän debatt om miljöpolitiken överensstämmer med motionsyrkanden som riksdagen tidigare några gånger, senast förra året, haft att pröva (JoU 1973:43). Vid riksdagsbehandlingen har bl. a. anförts att naturvårdsverkets årsbok väl motsvarar önskemålen om en lättillgänglig redovisning av problemen på miljövårdsområdet. Det har dock framhållits att man givetvis kan ha olika meningar om hur utförlig en information av angivet slag bör vara. Otvivelaktigt saknas i årsboken en del uppgifter, exempelvis kvantitativa uppgifter om utsläpp, m. m. I avvaktan på miljökontrollutredningens prövning av informationsfrågorna har emellertid motionerna i frågan hittills inte ansetts böra föranleda någon särskild riksdagens åtgärd.
I anslutning till nu behandlad motion vill utskottet erinra om att riksdagen innevarande år på grundval av bl. a. miljökontrollutredningens förslag i ämnet fattat beslut om riktlinjerna för utvecklingen av ett informationssystem för miljövården (prop. 1974:46, JoU 1974:20, rskr 1974:218). I enlighet med nyssnämnda riksdagsbeslut har en miljödatanämnd tillsatts med uppgift att ansvara för utvecklingen av miljövårdens informationssystem. Vid behandlingen av hithörande frågor har framhållits att en löpande statistikproduktion på miljövårdsområdet är ett betydelsefullt hjälpmedel för att man kontinuerligt skall kunna följa miljöförhållandena. Det är därför angeläget att statistiken presenteras i form av officiell redovisning i likhet med annan för samhället viktig statistik. Beslut har fattats om att en särskild årlig publikation, kallad Miljöstatistisk årsbok, skall utges i serien Sveriges Officiella Statistik. Även om publikationen inledningsvis kan antas få ett tämligen begränsat innehåll, har förberedelser för densammas utgivande ansetts böra påbörjas redan under innevarande budgetår. Det praktiska arbete som hänger samman med utgivningen handhas av statistiska centralbyrån. Mot bakgrund av vad nu anförts finnér utskottet inte skäl föreslå någon särskild riksdagens åtgärd i anledning av motionen 1974:233.
JoU 1974:44
1 motionen 1974:511 framläggs yrkande om förbud mot tillverkning och försäljning av öl och läskedrycker i engångsförpackningar av glas, plast och metall inom läskedrycks- och bryggeribranschen.
Utskottet vill erinra om att ett motsvarande yrkande prövats av 1973 års riksdag i samband med behandlingen av förslaget till lag om hälsooch miljöfarliga varor. Yrkandet lämnades utan åtgärd under hänvisning till att det enligt lagförslaget skulle åvila Kungl. Maj:t eller myndighet som Kungl. Maj:t bestämmer att handlägga hithörande frågor.
Ifrågavarande bestämmelser återfinns i 7 § lagen om hälso-och miljöfarliga varor. Enligt nämnda lagrum kan Kungl. Majit eller myndighet som Kungl. Majit bestämmer, om det är av särskild betydelse från hälso- eller miljöskyddssynpunkt, förbjuda hantering eller import av hälso- eller miljöfarlig vara av visst slag. Enligt 6 § lagen om hälso- och miljöfarliga varor kan vidare Kungl. Majit eller myndighet som Kungl. Majit bestämmer, om det är påkallat från hälso- eller miljöskyddssynpunkt, föreskriva att hälso- och miljöfarlig vara av visst slag får hanteras eller importeras endast efter särskilt tillstånd eller att för hantering eller import av sådan vara skall gälla annat särskilt villkor.
Av skäl som redovisats i det föregående förordar utskottet att riksdagen lämnar motionen 1974:511 utan åtgärd.
Även det i motionen 1974:832 framförda yrkandet om förbud mot industriellt och kommersiellt bruk av vissa kemiska ämnen av cancerogen natur faller inom ramen för vad som enligt 1973 års riksdagsbeslut åvilar Kungl. Majit eller myndighet som Kungl. Majit bestämmer att pröva. Utskottet, som utgår från att den i motionen väckta frågan med hänsyn till dess allvarliga natur uppmärksamt beaktas, får i överensstämmelse med sitt tidigare ställningstagande föreslå att motionen i övrigt inte föranleder någon riksdagens särskilda åtgärd. I anslutning till vad i motionen sägs om delegering av beslutsrätten enligt 7 § lagen om hälso- och miljöfarliga varor till berörda tillsynsmyndigheter vill utskottet erinra om att departementschefen i sitt av riksdagen godkända uttalande i frågan anförde att befogenheten att införa förbud vid en delegering i regel torde böra ligga hos produktkontrollorganet, alltså den nuvarande produktkontrollnämnden.
Frågan om uttagande av avgifter i miljöskyddande syfte tas i olika former upp i motionerna 1974:510, 1974:833 och 1974:1461. 1 den förstnämnda motionen begärs sålunda att Kungl. Majit förelägger riksdagen ett förslag till successivt införande av ett system med avgift på miljöskadlig engångsförpackning för konsumtionsfärdig vara. Enligt den andra motionen, 1974:833, bör riksdagen hos Kungl. Majit anhålla om utredning och förslag angående miljövårdsavgift för sådana anläggningar för förbränning av svavelhaltig olja, där icke tillfredsställande anordningar för avgasernas avsvavling vidtagits. I motionen 1974:1461 slutligen begärs att utredningen om kostnaderna för miljövården ges tilläggsdirektiv, avseende bl. a. att utredningen skall framlägga förslag till avgiftssystem föra» minska användningen
JoU 1974:44
av ej reproducerbar materia i produktionen och för att stimulera till ökad återanvändning m. m.
Utskottet vill i anledning av förevarande motioner nämna att den berörda utredningen (Jo 1971:8)rörande kostnaderna för miljövården enligt utfärdade direktiv har att - mot bakgrund av de mål som gäller för miljövårdspolitiken - analysera efTekterna av olika avgiftssystem och de problem som är förenade med sådana system. Såsom direktiven utformats faller samtliga i nu berörda motioner väckta spörsmål inom ramen för vad utredningen har att behandla. Utskottet, som i förevarande sammanhang även vill erinra om att utredningen nyligen avlämnat en rapport rörande effekterna av den
avgift som genom beslut av 1973 års riksdag införts beträffande vissa
dryckesförpackningar (SOU 1974:44), finnér mot bakgrund av vad i det föregående anförts inte anledning påfordra någon riksdagens åtgärd till följd av motionerna 1974:510, 1974:833 och 1974:1461.
Utskottet hemställer således att riksdagen
1. lämnar motionen 1974:233 utan åtgärd,
2a. lämnar motionen 1974:235, yrkande D, utan åtgärd,
2b. lämnar motionen 1974:235, yrkande E, utan åtgärd,
2c. lämnar motionen 1974:235, yrkande F, utan åtgärd,
2d. lämnar motionen 1974:235, yrkande G, utan åtgärd,
3. lämnar motionerna 1974:510, 1974:833 och 1974:1461 utan åtgärd,
4a. lämnar motionen 1974:511 utan åtgärd,
4b. lämnar motionen 1974:832 utan åtgärd.
Stockholm den 13 november 1974
På jordbruksutskottets vägnar UNO HEDSTRÖM
Närvarande: herrar Larsson i Borrby (c)*. Hedström (s), Magnusson i Tanum (s), Kronmark (m), fru Theorin (s), herr Jonasson (c), fru Lundblad (s), fru Anér (fp), herrar Wachtmeister i Johannishus (m), Wictorsson (s), Takman (vpk), Strömberg i Vretstorp (s), fru Fredrikson (c), fru Ohlin (s) och fru Andersson i Trollhättan (c).
* Ej närvarande vid betänkandets justering.
JoU 1974:44
7 Reservationer
1. angående avlämnande av en årlig miljörapport av fru Anér (fp) som anser att
dels det stycke i utskottets yttrande på s. 4 som börjar med ”1 anslutning” och slutar med ”motionen 1974:233” bort ha följande lydelse:
Enligt utskottets mening är miljövården en så viktig del av statens verksamhet att den kräver särskild uppmärksamhet i riksdagen varje år i form av en debatt kring en rapport om statens miljövårdande verksamhet, som bör avlämnas före vårsessionens slut. Rapporten bör på liknande sätt som t. ex. Statsföretag AB:s årsredovisning föreläggas riksdagen såsom regeringens eget utlåtande - inte som en rapport från ett verk - och kunna göras till föremål för motioner. Den skulle givetvis dessutom uppfylla ett för massmedia och allmänhet värdefullt informationsbehov. Utskottet vill nämna att den i år beslutade utgivningen av en Miljöstatistisk årsbok kan medverka till att ge underlag till en rapport till riksdagen av nyss åsyftat slag. Utskottet tillstyrker alltså bifall till motionen 1974:233.
dels utskottets hemställan under 1 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av motionen 1974:233 som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört angående avlämnande av en årlig miljörapport till riksdagen,
2. angående forsknings- och utvecklingsarbete rörande decentraliserad miljövänlig teknik m. m. av fru Anér (fp) som anser att
dels det stycke i utskottets yttrande på s. 2 som börjar med ”Utskottet finner” och slutar med ”förevarande del” bort ha följande lydelse:
Utskottet finner (lika med utskottet) ingående belysning. Som
även anförs i motionen gäller det att se efter, om de rent tekniska förutsättningarna både för produktion och för distribution verkligen gör storskaliga anläggningar ofrånkomliga. I många fall torde de inte göra det. Det finns andra former av teknik som passar för små anläggningar och blir ekonomiskt riktiga där, samtidigt som de trycker mindre hårt på både miljö och människor. Att utforma den sortens teknik är en väsentlig uppgift på lång sikt. Statens stöd till industrin bör inte minst inriktas på sådana innovationer. Riksdagen bör som sägs i motionen hos Kungl. Maj:t begära att forsknings- och utvecklingsarbete rörande småskalig teknik läggs ut på lämpliga organ, t. ex. universitetsinstitutioner, Ingenjörsvetenskapsakademien eller styrelsen för teknisk utveckling.
dels utskottets hemställan under 2a bort ha följande lydelse
2a. i anledning av motionen 1974:235, yrkande D, som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört om forsknings -
JoU 1974:44
och utvecklingsarbete rörande decentraliserad miljövänlig teknik,
3. angående studier i syfte att öka allmänhetens möjligheter till medverkan i beslut rörande miljöfrågor, m. m., av fru Anér (fp) som anser att
dels det stycke i utskottets yttrande på s. 3 som börjar med ”1 motionen” och slutar med ”denna del” bort ha följande lydelse:
1 motionen (lika med utskottet) vid mening. Utskottet anser
i yrkande F berörda fråga om ökade möjligheter för allmänheten att deltaga i och få sin mening hörd när det gäller miljöärenden vara av en art väl lämpad att utredas av ett institut för framtidsforskning. Då ett sådant ännu inte existerar i landet, får det ankomma på Kungl. Majit att finna andra lämpliga, fristående organ för forskning, som kan bearbeta frågorna om hur medborgarnas inflytande på miljön bäst skall kunna kanaliseras och uttryckas.
dels utskottets hemställan under 2c bort ha följande lydelse:
2c. i anledning av motionen 1974:235, yrkande F, som sin mening ger Kungl. Majit till känna vad utskottet anfört angående studier i syfte att öka allmänhetens möjligheter till medverkan i beslut rörande miljöfrågor m. m.,
4. angående rätten att anföra besvär mot beslut enligt livsmedelslagen och lagen om hälso- och miljöfarliga varor av fru Anér (fp) och herr Takman (vpk) som anser att
dels det avsnitt av utskottets yttrande som på s. 3 börjar med ”Utskottet vill” och på s. 4 slutar med ”av riksdagen” bort ha följande lydelse:
Enligt utskottets mening är nuvarande rättsregler i förevarande avseenden inte så utformade att de i tillfredsställande grad tillgodoser konsumenternas intressen i dessa viktiga frågor. De beslut som fattas av livsmedelsverket resp. produktkontrollmyndigheterna är av stor betydelse för alla människor. Det bör därför införas en generell rätt för konsumenterna att komma med initiativ och att anföra besvär mot fattade beslut. Av praktiska skäl är det dock nödvändigt att göra en viss avgränsning. Med hänsyn till att det här gäller frågor om användande av ämnen som kan vara hälso- och miljöfarliga bör en generöst bestämd krets av organisationer ges besvärsrätt. Det kan också vara motiverat att ge konsumentverket samma rätt. Kungl. Maj:t bör överväga frågan och med beaktande av nu anförda synpunkter föreslå riksdagen en sådan utvidgad besvärsrätt för konsumenterna som här skisserats.
dels utskottets hemställan under 2d bort ha följande lydelse:
2d. i anledning av motionen 1974:235, yrkande G, som sin mening ger Kungl. Majit till känna vad utskottet anfört om utvidgad
JoU 1974:44
besvärsrätt enligt livsmedelslagen och lagen om hälso- och miljöfarliga varor,
5. angående förbud mot tillverkning och försäljning av vissa varor av herr Takman (vpk) som anser att
dels det avsnitt av utskottets yttrande på s. 5 som börjar med ”Utskottet vill” och slutar med ”utan åtgärd” bort ha följande lydelse:
Engångsförpackningar av glas, plast och metall för öl och läskedrycker utgör en dominerande del av nedskräpningsprocessen. De är ett framträdande inslag i dagens Sverige. De innebär risker för djur och människor som trampar på sönderslagna flaskor eller skadas av trasiga plåtburkar och ökande kostnader för kommuner som har ambitioner att hålla rent i naturen och på gator och vägar. Konsumenterna får dessutom dyrt betala engångsförpackningarna. I de kraftigt ökade priserna på öl och läskedrycker är emballaget en starkt fördyrande faktor. Att den ökande användningen av engångsförpackningar för öl och läskedrycker dessutom är ett enormt slöseri med material och energi är ställt utom allt tvivel. Utskottet finnér det därför väl motiverat att begära förslag om förbud mot tillverkning och försäljning av engångsförpackningar inom öl- och läskedrycksbranschen.
dels utskottets hemställan under 4a bort ha följande lydelse:
4a. i anledning av motionen 1974:511 som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört angående förbud mot tillverkning och försäljning av vissa varor,