Med anledning av motion om redovisningen av underlaget för budgetpropositionen
FiU 1975/76:4
Finansutskottets betänkande 1975/76:4
med anledning av motion om redovisningen av underlaget för budgetpropositionen
I den vid föregående riksmöte väckta motionen 1975:1034 av herr Romanus (fp) hemställs att riksdagen till regeringen uttalar
1. att budgetpropositionen bör utformas så att förslagens innebörd klart framgår, bl. a. i vilken utsträckning de innebär en förändring av verksamhetens omfattning i förhållande till föregående år,
2. att de anslagsäskanden som ligger till grund för regeringens förslag bör redovisas i budgetpropositionen på ett systematiskt och överskådligt sätt,
3. att även anslagsäskanden från utomstående organisationer bör redovisas där detta kan ske utan olägenhet och inte endast det ansvariga ämbetsverkets förslag.
Motionären anför att det är angeläget att regeringens budgetproposition är så utformad, att den verkliga innebörden av förslagen står klar för riksdagen. Bl. a. bör det framgå om de uppförda anslagen betyder en ökning eller en minskning av verksamheten i förhållande till föregående år, och i så fall med hur mycket. Det är också viktigt att riksdagen informeras om bedömningen hos de olika myndigheterna, genom att deras begäran om anslag redovisas på ett överskådligt sätt.
I motionen framhålls att årets budgetförslag inte fyller dessa krav, och ett exempel hämtat från socialhuvudtiteln beskrivs. Motionären anser att myndigheternas anslagsframställningar i socialhuvudtiteln över lag är osystematiskt redovisade och förutsätter att socialhuvudtiteln inte utgör något undantag från övriga huvudtitlar.
Mot den bakgrunden krävs att de anslagsäskanden rutinmässigt redovisas som ligger bakom regeringens förslag. Detta skulle inte behöva leda till någon nämnvärd utökning av propositionens omfång. Det finns i regel gott om plats för dessa väsentliga uppgifter i den lilla tabell som inleder varje anslagspunkt. 1 motionen yrkas även att när ett anslag innefattar bidrag till utomstående organisationer bör även organisationernas egna ansökningar redovisas. Även om sådana anslag utgör en obetydlig del av budgeten, har de ofta ansetts betydelsefulla av riksdagen.
Utskottet. Det råder bred enighet om motionärens huvudkrav. Underlaget för budgetpropositionen skall således redovisas fullständigt, systematiskt och objektivt för riksdagen. En sådan redovisning utgör ett nödvändigt villkor för att riksdagen på ett tillfredsställande sätt skall kunna fylla sin grund -
1 Riksdagen 1975/76. 5 samt. Nr 4
FiU 1975/76:4
iagsfästa skyldighet att företa budgetreglering (9 kap. 2 § RF).
När det gäller utformningen av propositioner vill utskottet erinra om att statsrådsberedningen sedan lång tid tillbaka utfärdat anvisningar för regeringskansliet. Sedan 1965 finns dessa anvisningar samlade i den s. k. röda boken. Anvisningarna har senast setts över inför ikraftträdandet av den nya författningen innevarande år. Under rubriken ”Vad skall en proposition innehålla?” sägs i anvisningarna: "En proposition skall innehålla underlag för det förslag regeringen förelägger riksdagen. Det är regeringens sak att se till att riksdagen förses med det material som behövs för att riksdagen skall kunna ta ställning.”
Enligt utskottets bedömning täcker denna formulering det krav som motionären framför under moment 1 i hemställan.
I motionen yrkas även att de anslagsäskanden som ligger till grund för regeringens förslag bör redovisas i budgetpropositionen på ett systematiskt och överskådligt sätt. I ”röda boken” finns en lång rad föreskrifter som syftar till en systematisk presentation av regeringens förslag. Beträffande budgetpropositionen föreskrivs att ”i budgetpropositionen skall behandlingen av varje anslag inledas med en uppställning som visar det föreslagna anslagets storlek, storleken av det anslag som har beviljats för löpande budgetår samt utgift under anslaget under närmast föregående budgetår. En sådan uppställning används även när ett nytt anslag avses bli uppfört på statsbudgeten. Om anslagsrubriken ändras eller tidigare har ändrats, görs anmärkning i not till uppställningen.”
I samråd med statsrådsberedningen utfärdar budgetchefen inom finansdepartementet varje år närmare anvisningar angående utformning av budgetpropositionen. Avsikten härmed är också att skapa systematik i budgetarbetet och åstadkomma en enhetlig utformning av budgetpropositionens bilagor, främst de olika departementshuvudtitlarna. I det cirkulär som utfärdades inför årets budgetproposition (nr 7, 1974/75) framhålls i bilaga nr 1, Mall för departementsavsnitt, bl. a. att "behandling av varje anslag skall inledas med uppgift om senaste kända anslagsbelastning ... Vidare anges storleken av anslaget enligt riksstaten för innevarande budgetår och det förslag till anslag för nästa budgetår som föreläggs riksdagen. Om anslaget har bytt namn eller nybildats skall förutvarande anslagsrubrik(er) anges i not omedelbart efter den inledande uppställningen. I not skall också anges eventuella tilläggsstatsanslag under innevarande budgetår.” Vidare framhålls i cirkuläret att ”myndighetens beräkning av anslagsbehovet alltid skall anges”.
Utskottet finnér att de anvisningar angående utformning av propositioner som utfärdats av dels statsrådsberedningen, dels budgetchefen i finansdepartementet utgör tillräckliga styrinstrument för en samordnad och systematisk utformning av budgetpropositionen.
I motionen yrkas slutligen att även anslagsäskande från utomstående organisationer bör redovisas där detta kan ske utan olägenhet och inte endast
FiU 1975/76:4
det ansvariga ämbetsverkets förslag. Utskottet bedömer att detta krav normalt bör kunna tillgodoses inom ramen för de allmänna riktlinjer för propositionsskrivning, för vilka utskottet ovan redogjort.
Till slut vill utskottet erinra om att statliga myndigheter har skyldighet att lämna upplysningar och avgiva yttrande då utskott så begär (4 kap. 10 S RO). Denna möjlighet utnyttjas i betydande utsträckning vid utskottens beredning av ärenden.
Mot bakgrund av det anförda bedömer utskottet att något särskilt uttalande av riksdagen med anledning av motionen ej påfordras.
Utskottet hemställer
att riksdagen avslår motionen 1975:1034.
Stockholm den 28 oktober 1975
På finansutskottets vägnar NILS G. ÅSLING
Näivarande: herrar Åsling (c), Burenstam Linder (m), Knut Johansson i Stockholm (s), Kristiansson (c), Franzén (s), Löfgren (fp), Larsson i Karlskoga (s), Fågelsbo (c), Jansson (s), Söderström (m), Pettersson i Malmö (s), fru Söder (c), herrar Hermansson (vpk), Wirtén (fp) och Bergman i Nyköping (s).
Särskilt yttrande
av herrar Löfgren (fp) och Wirtén (fp) som anfört:
Med tillfredsställelse noterar vi vad utskottet anför i det första stycket angående den enighet som råder om motionärens huvudkrav och hur angeläget det är att en fyllig redovisning sker i framlagda propositioner.
I fortsättningen redovisar utskottet ingående de anvisningar angående utformning av propositioner, som utfärdats av statsrådsberedningen och budgetchefen i finansdepartementet. Utskottet anser att dessa utgör tillräckliga styrinstrument för en samordnad och systematisk utformning av budgetpropositionen. Även i övrigt anser utskottet att de av motionären anförda önskemålen bör kunna tillgodoses inom ramen för de allmänna riktlinjer för propositionsskrivning för vilka utskottet redogjort.
Motionären har emellertid anfört exempel på sådana fall, där propositioners utformning företer brister, vilka ej bort ha förekommit om de utfärdade riktlinjerna följts.
Att utskottet avslutningsvis erinrar om att statliga myndigheter har skyldighet att lämna upplysningar och avge yttranden, då utskott så begär, är givetvis av värde. Detta förändrar emellertid inte en riksdagsledamots för -
utsättning för bedömningar vid studier av propositioner i samband med motionsöverväganden.
Då det ej har ansetts ligga inom finansutskottets område att bedöma hur utfärdade föreskrifter iakttagits, har vi måst ansluta oss till yrkande om avslag på motionens förslag. Med hänsyn till vad som nu framkommit utgår vi från att konstitutionsutskottet kommer att ingående studera hur propositioner i framtiden utformas i de avseenden, som aktualiserats i motionen.
GOTAB 75 10162 S Stockholm 1975