Om vissa anslag inom finansdepartementets område (prop. 1985/86:100 delvis)
Näringsutskottets betänkande
1985/86:26
om vissa anslag inom finansdepartementets område (prop. 1985/86:100 delvis)
NU
1985/86:26
Ärendet
I detta betänkande behandlas proposition 1985/86:100 (budgetpropositionen) bilaga 9 (finansdepartementet) punkterna C 2, C 3, D 10-D 12 och F 8. Förslagen under de angivna punkterna gäller huvudsakligen anslag till vissa myndigheter. Beträffande en av dessa, statens pris- och kartellnämnd, föreligger en motion.
Sammanfattning
Utskottet tillstyrker regeringens förslag. I fråga om statens pris- och kartellnämnd har dock avgetts reservationer för en viss anslagssänkning (fp) resp. åtgärder för att begränsa medelsanvändningen (m).
SJUNDE HUVUDTITELN
1. Näringsfrihetsombudsmannen
Utskottet tillstyrker regeringens förslag under punkt C 2 (s. 48 f.) och hemställer
att riksdagen till Näringsfrihetsombudsmannen förbudgetåret 1986/ 87 anvisar ett förslagsanslag av 6 616 000 kr.
2. Statens pris-och kartellnämnd
Regeringen har under punkt C 3 (s. 49 f.) föreslagit riksdagen att till Statens pris- och kartellnämnd för budgetåret 1986/87 anvisa ett förslagsanslag av 36 542 000 kr.
I motion 1985/86:N311 av Anne Wibble (fp) hemställs att riksdagen anvisar ett [i förhållande till regeringens förslag] med 3 milj. kr. reducerat förslagsanslag till statens pris- och kartellnämnd för budgetåret 1986/87.
1 Riksdagen 1985186. 17sami. Nr26
Utskottet
NU 1985/86:26
Statens pris- och kartellnämnd (SPK) är central förvaltningsmyndighet för frågor om prisövervakning. Nämnden har till uppgift att följa utvecklingen av och främja allmän kännedom om pris- och konkurrensförhållanden inom näringslivet. Bland åliggandena märks att SPK skall biträda marknadsdomstolen och näringsfrihetsombudsmannen vid utredning i frågor som kan vara av betydelse för prövning enligt konkurrenslagen (1982:729). Enligt en tidigare instruktionsbestämmelse skulle SPK genom överläggningar med företag, organisationer och andra prissättare söka påverka prissättningen i en för konsumenterna gynnsam riktning. Denna bestämmelse upphävdes i juni 1982 och har ingen motsvarighet i den nu gällande förordningen (1983:407) med instruktion för statens pris- och kartellnämnd. SPK:s administrativa uppgifter i de fall då regeringen - enligt allmänna prisregleringslagen (1956:236) - har beslutat om extraordinära åtgärder på prisområdet grundar sig på särskilda uppdrag av regeringen. Någon personal som är speciellt avdelad för sådana uppgifter finns inte. Den totala personalstyrkan i år motsvarar 169 heltidstjänster.
SPK har under budgetåren 1981/82 och 1982/83 genomfört ett besparingsprogram enligt riktlinjer som statsmakterna drog upp hösten 1980 (prop. 1980/81:20). Nämnden har också liksom andra myndigheter omfattats av årliga anslagsbegränsningar med 2 %. För budgetåret 1986/87 föreslår regeringen att SPK får ett förslagsanslag av ca 36,5 milj. kr., varav huvuddelen, ca 28,1 milj. kr., är avsedd för lönekostnader. Till grund för anslagsberäkningen ligger det huvudförslag, siktande till en real minskning av utgifterna med 5 % under en treårsperiod, som SPK i likhet med andra myndigheter har varit ålagd att lägga fram.
I motionl985/86:N311 (fp) föreslås att riksdagen skall reducera SPK:s anslag för det kommande budgetåret med ytterligare 3 milj. kr., dvs. till ca 33,5 milj. kr. Motionären hänvisar till att folkpartiet under flera år har motsatt sig förlängd tillämpning av allmänna prisregleringslagen. Prisstopp liksom sådana prisregleringar som resulterar i förhandlingar mellan SPK och olika företag eller företagsgrupper är olämpliga, säger motionären, och motverkar återupprättandet av en väl fungerande marknadsekonomi. Anslagsminskningen skulle helt gå ut över SPK:s funktion på prisregleringens område. Annan verksamhet, t. ex. utredningsinsatser med anknytning till NO:s arbete, skulle däremot inte beröras.
Utskottet vill erinra om att det i praktiken knappast är möjligt för SPK att göra några nämnvärda ytterligare besparingar under det nya budgetårets första hälft (jfr NU 1984/85:36 s. 3). De redan vidtagna eller påbjudna besparingarna genomförs med utnyttjande av den naturliga avgången, som åtföljs av att vissa tjänster vakantsätts. Enligt lagen (1974:12) om anställningsskydd samt allmänna anställningsavtalet för statliga och andra tjänstemän (AST) gäller sådana regler om uppsägningstid och dessförinnan varsel med föregående överläggning, att man får räkna med en tid av åtminstone något halvår innan arbetsgivaren har kunnat skilja ett nämnvärt antal tjänstemän från deras befattningar med hänvisning till arbetsbrist. För att tjänstemän utan uppsägning skall kunna överföras till uppgifter vid andra
myndigheter behövs också avsevärd tid, och möjligheterna därtill är dessutom med nuvarande besparingskrav och arbetsmarknadsläge mycket begränsade. Den nedskärning som skulle få vidtas under senare delen av budgetåret skulle därför bli inemot dubbelt så omfattande som vad relationen mellan regeringens och motionärens föreslagna anslagsbelopp tycks ge vid handen.
Även bortsett från denna omständighet finner utskottet en ytterligare minskning av SPK:s anslag för budgetåret 1986/87 olämplig. Utskottet vill särskilt framhålla att en sådan minskning inte torde kunna genomföras utan att menligt påverka de aktiviteter vid SPK vilka motionären betecknar som värdefulla och vill undanta från besparingseffekter.
Slutligen noterar utskottet att föredragande statsrådet i propositionen aviserar en översyn av SPK:s organisation, något som myndigheten själv har uttryckt önskemål om. Även från motionärens utgångspunkt borde det, menar utskottet, finnas anledning att avvakta resultatet av denna översyn.
Utskottet tillstyrker således regeringens förslag och avstyrker motion 1985/86:N311 (fp).
Utskottet hemställer
att riksdagen med bifall till regeringens förslag och med avslag på motion 1985/86:N311 till Statens pris- och kartellnämnd för budgetåret 1986/87 anvisar ett förslagsanslag av 36 542 000 kr.
3. Bankinspektionen
Regeringen har under punkt D 10 (s. 79-82) föreslagit riksdagen att
1. bemyndiga regeringen att vid bankinspektionen inrätta en ordinarie tjänst för generaldirektör med beteckningen Cp,
2. till Bankinspektionen för budgetåret 1986/87 anvisa ett reservationsanslag av 1 000 kr.
Utskottet
Anslaget till bankinspektionen utgörs av ett formellt belopp. Över anslaget redovisas de uppbördsmedel i form av bidrag från institut under bankinspektionens tillsyn som finansierar inspektionens verksamhet. Den föreslagna tjänsten inrättas i stället för den nuvarande chefstjänsten med förordnande tills vidare. Förslagen beträffande försäkringsinspektionen (se nästa sida) har motsvarande innebörd.
Utskottet tillstyrker regeringens förslag under denna punkt och hemställer att riksdagen
1. bemyndigar regeringen att vid bankinspektionen inrätta en ordinarie tjänst för generaldirektör med beteckningen Cp,
2. till Bankinspektionen för budgetåret 1986/87 anvisar ett reservationsanslag av 1 000 kr.
NU 1985/86:26
4. Försäkringsinspektionen
NU 1985/86:26
Utskottet tillstyrker regeringens förslag under punkt D 11 (s. 82 f.) och hemställer att riksdagen
1. bemyndigar regeringen att vid försäkringsinspektionen inrätta en ordinarie tjänst för generaldirektör med beteckningen Cp,
2. till Försäkringsinspektionen för budgetåret 1986/87 anvisar ett reservationsanslag av 1 000 kr.
5. Statens krigsförsäkringsnämnd m. m.
Utskottet tillstyrker regeringens förslag under punkt D 12 (s. 84) och hemställer
att riksdagen till Statens krigsförsäkringsnämnd m. m. för budgetåret 1986/87 anvisar ett förslagsanslag av 73 000 kr.
6. Kompensation för förluster i Vänerskogs konkurs
Utskottet tillstyrker regeringens förslag under punkt F 8 (s. 92) och hemställer att
riksdagen till Kompensation för förluster i Vänerskogs konkurs för budgetåret 1986/87 anvisar ett förslagsanslag av 1 000 kr.
Stockholm den 6 maj 1986
På näringsutskottets vägnar
Nils Erik Wååg
Närvarande: Nils Erik Wååg (s), Christer Eirefelt (fp), Rune Jonsson (s), Olof Johansson (c), Sten Svensson (m), Birgitta Johansson (s), Åke Wictorsson (s), Per Westerberg (m), Bo Finnkvist (s), Ivar Franzén (c), Jörn Svensson (vpk), Reynoldh Furustrand (s), Per-Richard Molén (m), KjellArne Welin (fp) och Mats Lindberg (s).
Reservationer
1. Statens pris- och kartellnämnd (punkt 2)
Sten Svensson, Per Westerberg och Per-Richard Molén (alla m) anser att utskottets yttrande och hemställan under denna punkt (s. 2 f.) bort ha följande lydelse:
Statens pris- och kartellnämnd (=utskottet) inte beröras.
Utskottet har liksom motionärerna den principiella uppfattningen att kostnaderna för SPK:s verksamhet bör kunna minskas väsentligt. Från moderata samlingspartiets sida har en sammanslagning av SPK och konsumentverket förordats (senast NU 1985/86:6 y). En sådan åtgärd, som skulle genomföras i samband med en omfattande avreglering på det område där de
båda myndigheterna agerar, skulle uppenbarligen redan i sig medföra avsevärda besparingseffekter, större än dem som man enligt motion 1985/ 86:N311 tycks räkna med från folkpartiets sida. Utskottet noterar att föredragande statsrådet i propositionen aviserar en översyn av SPK:s organisation. Denna översyn bör ta sikte på en sådan sammanslagning som nyss har nämnts. Under det närmast förestående budgetårets inledningsskede torde det emellertid - med hänsyn bl. a. till gällande bestämmelser om anställningsskydd och till de i rådande läge begränsade möjligheterna att bereda övertalig personal andra uppgifter i statsförvaltningen - inte vara möjligt för SPK att minska sin personal så mycket som motionären har tänkt sig. Utskottet vill förorda att riksdagen anvisar det av regeringen begärda anslaget men därvid uttalar att regeringen med det snaraste bör vidta särskilda åtgärder för att såväl på kort som på lång sikt begränsa medelsanvändningen för SPK:s verksamhet.
Utskottet hemställer att riksdagen
a) med bifall till regeringens förslag och med avslag på motion 1985/86:N311 till Statens pris- och kartellnämnd för budgetåret 1986/87 anvisar ett förslagsanslag av 36 542 000 kr.,
b) som sin mening ger regeringen till känna vad utskottet anfört om besparingar i pris- och kartellnämndens verksamhet.
2. Statens pris- och kartellnämnd (punkt 2)
Christer Eirefelt (fp) och Kjell-Arne Welin (fp) anser att utskottets yttrande och hemställan under denna punkt (s. 2 f.) bort ha följande lydelse:
Statens pris- och kartellnämnd (=utskottet) inte beröras.
Utskottet finner den ytterligare minskning av anslaget till SPK som motionären föreslår väl motiverad och tillstyrker att den genomförs. Samtidigt bör regeringen konsekvent avstå från att förordna om prisstopp och andra prisreglerande åtgärder. Sådana ingrepp har starkt negativa verkningar, eftersom priserna i en marknadsekonomi spelar en fundamental roll som informationssignaler och förmedlare av konkurrensens effekter. En riktpunkt för dispositionen av anvisade medel bör vara att den del av SPK:s verksamhet som avser utredningar om prisutvecklingen på skilda delområden och om fusioner, karteller och andra konkurrensbegränsande företeelser inte skall påverkas av den nu aktuella besparingen.
Utskottet hemställer
att riksdagen med anledning av regeringens förslag och med bifall till motion 1985/86:N311 till Statens pris- och kartellnämnd för budgetåret 1986/87 anvisar ett förslagsanslag av 33 542 000 kr.
NU 1985/86:26