Ändring av förordning (EEG) nr 2511/69 om särskilda åtgärder för att förbättra produktionen och saluföringen av citrusfrukter från gemenskapen
Avis juridique important
Rådets förordning (EEG) nr 2481/75 av den 29 september 1975 om ändring av förordning (EEG) nr 2511/69 om särskilda åtgärder för att förbättra produktionen och saluföringen av citrusfrukter från gemenskapen Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 254 , 01/10/1975 s. 0001 - 0002 "Grekisk specialutgåva " Område 03 Volym 13 s. 0138 Spansk specialutgåva: Område 03 Volym 9 s. 0003 Portugisisk specialutgåva: Område 03 Volym 9 s. 0003 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 6 s. 0152 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 6 s. 0152
RÅDETS FÖRORDNING (EEG) nr 2481/75 av den 29 september 1975 om ändring av förordning (EEG) nr 2511/69 om särskilda åtgärder för att förbättra produktionen och saluföringen av citrusfrukter från gemenskapen
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen, särskilt artikel 43 i detta,
med beaktande av kommissionens förslag,
med beaktande av Europaparlamentets yttrande(1), och
med beaktande av följande:
I rådets förordning (EEG) nr 2511/69 av den 9 december 1969 om särskilda åtgärder för att förbättra produktionen och saluföringen av citrusfrukter från gemenskapen(2), ändrad genom förordning EEG nr 175/73(3), föreskrivs att ett extra stöd skall beviljas småbrukare för att till en del kompensera det inkomstbortfall som förorsakas av omställning av odlingen.
Ett av villkoren för att bevilja detta stöd är att företagets totala areal inte överstiger fem hektar. När företagets totala areal överstiger fem hektar men den areal som kan brukas inte överstiger den gränsen eftersom resten av jorden inte är brukningsbar, är jordbrukarens ekonomiska situation densamma som i de fall som avses i den nämnda förordningen. Alla jordbrukare som har en brukningsbar areal som inte överstiger fem hektar bör således behandlas lika.
Genom förordning (EEG) nr 2511/69 har det särskilt införts en ordning för ekonomisk kompensation för att främja försäljningen av gemenskapsproducerade apelsiner och mandariner på gemenskapens importmarknader genom avtal som säkrar tillgången på dessa marknader.
Erfarenheten har visat att detta system med avtal inte har fått önskad effekt vad avser ökning av avsättningen av de berörda produkterna inom gemenskapen. Dessutom kan den ökande konkurrensen från vissa producerande tredje länder bara försvåra försäljningen på gemenskapens marknad av citrusfrukter från gemenskapen.
För att avhjälpa dessa svårigheter bör förordning (EEG) nr 2511/69 ändras genom att systemet med avtal avskaffas och att den ekonomiska kompensationsnivån höjs. Kompensationen bör utvidgas till att gälla även klementiner.
Under de senaste regleringsåren har det också funnits svårigheter med distributionen av gemenskapsproducerade citroner på gemenskapens importmarknader. I förebyggande syfte bör därför ekonomisk kompensation beviljas för denna produkt under återstoden av regleringsåret 1975/76.
För att säkra en sådan ordnings effektivitet bör därför de fastställda beloppen för apelsiner, mandariner och klementiner uppdateras med hänsyn tagen till utvecklingen för baspriser och uppköpspriser för de berörda produkterna.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
I artikel 4.1 första strecksatsen i förordning (EEG) nr 2511/69 skall ordet "totala areal" ersättas med "brukningsbara areal".
Artikel 2
Texten i artikel 6 i förordning (EEG) nr 2511/69 skall ersättas med följande:
"Säljare i producerande medlemsstater skall i enlighet med de nedan fastställda villkoren få ekonomisk kompensation för apelsiner, mandariner, klementiner och citroner som produceras inom gemenskapen och saluförs i andra medlemsstater.
Vad gäller citroner skall dock denna ekonomiska kompensation endast beviljas för regleringsåret 1975/76."
Artikel 3
Texten i artikel 7 i förordning (EEG) nr 2511/69 skall ersättas med följande:
"1. För regleringsåret 1975/76 skall den ekonomiska kompensationen fastställas till följande:
- 7,8 beräkningsenheter/100 kg netto för apelsiner av sorterna Moro, Tarocco, Ovale calabrese, Belladonna, Navel och Valencia late.
- 6,7 beräkningsenheter/100 kg netto för apelsinsorten Sanguinello.
- 4,4 beräkningsenheter/100 kg netto för apelsiner av sorterna Sanguigno och Biondo comune.
- 6,7 beräkningsenheter/100 kg netto för mandariner.
- 3,9 beräkningsenheter/100 kg netto för klementiner.
- 4,7 beräkningsenheter/100 kg netto för citroner.
2. För de efterföljande regleringsåren skall den ekonomiska kompensationsnivån för apelsiner, mandariner och klementiner fastställas varje år före den första augusti för det regleringsår som börjar under det påföljande året, i enlighet med det förfarande som fastställs i artikel 43.2 i fördraget och med hänsyn dels till de föregående kompensationsnivåernas storlek, dels till utvecklingen av baspriserna och uppköps priserna på de berörda produkterna. Den procentuella variationen av den ekonomiska kompensationen jämfört med föregående regleringsår får dock inte överstiga basprisernas och uppköpsprisernas procentuella variation.
3. Ekonomisk kompensation skall endast beviljas för produkter i kvalitetsklasserna Extra och I."
Artikel 4
Texten i artikel 8 i förordning (EEG) nr 2511/69 skall ersättas med följande:
"1. Ekonomisk kompensation skall betalas ut till säljarna på deras egen begäran, så snart det har lämnats bevis på att de aktuella varorna har förts in till den importerande medlemsstatens territorium och har erbjudits till konsumenterna.
2. Tillämpningsföreskrifter för denna artikel skall fastställas i enlighet med förfarandet i artikel 33 i förordning (EEG) nr 1035/72."
Artikel 5
Texten i artikel 9 i förordning (EEG) nr 2511/69 skall ersättas med följande:
"Reglerna för finansieringen av den gemensamma jordbrukspolitiken skall tillämpas på den ekonomiska kompensation som avses i artikel 6."
Artikel 6
Denna förordning träder i kraft den 1 oktober 1975.
Artikel 2, 3 och 4 skall gälla
- för apelsiner, mandariner och klementiner från och med början av regleringsåret 1975/76,
- för citroner från och med den dag då denna förordning träder i kraft.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 29 september 1975.
På rådets vägnar
G. MARCORA
Ordförande
(1) Yttrandet avgivet den 26 september 1975.
(2) EGT nr L 318, 18.12.1969, s. 1.
(3) EGT nr L 25, 30.1.1973, s. 2.