Ändring av förordning (EEG) nr 1056/72 om anmälan till kommissionen av investeringsprojekt av intresse för gemenskapen inom petroleum-, naturgas- och elektricitetssektorerna
Avis juridique important
Rådets förordning (EEG) nr 1215/76 av den 4 maj 1976 om ändring av förordning (EEG) nr 1056/72 om anmälan till kommissionen av investeringsprojekt av intresse för gemenskapen inom petroleum-, naturgas- och elektricitetssektorerna Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 140 , 28/05/1976 s. 0001 - 0003 "Grekisk specialutgåva " Område 10 Volym 1 s. 0109 Spansk specialutgåva: Område 12 Volym 2 s. 0104 Portugisisk specialutgåva: Område 12 Volym 2 s. 0104 Finsk specialutgåva Område 12 Volym 1 s. 0095 Svensk specialutgåva Område 12 Volym 1 s. 0095
RÅDETS FÖRORDNING (EEG) nr 1215/76 av den 4 maj 1976 om ändring av förordning (EEG) nr 1056/72 om anmälan till kommissionen av investeringsprojekt av intresse för gemenskapen inom petroleum-, naturgas- och elektricitetssektorerna
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen, särskilt artiklarna 5 och 213 i detta,
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska atomenergigemenskapen, särskilt artiklarna 187 och 192 i detta,
med beaktande av kommissionens förslag,
med beaktande av Europaparlamentets yttrande (),
med beaktande av Ekonomiska och sociala kommitténs yttrande (), och
med beaktande av följande:
Förordning (EEG) nr 1056/72 () fastställer att medlemsstaterna i början av varje år till kommissionen skall överlämna information om investeringsprojekt rörande produktion, transport, lagring eller distribution av petroleum, naturgas eller elkraft som beräknas påbörjas inom tre år från den 1 januari det aktuella året.
Erfarenheten har visat att det, på grund av tekniska, finansiella, industriella och sociala aspekter på investeringsprojekt inom elsektorn, finns en ökande tendens att utforma sådana projekt åtminstone fem år före den beräknade starten av arbetet.
Det är därför nödvändigt att säkerställa att kommissionen underrättas om investeringsprojekt inom elsektorn som beräknas påbörjas inom fem år från den 1 januari det aktuella året.
Erfarenheten har visat att kommissionen inte har underrättats om vissa investeringsprojekt på grund av att de i ett eller flera viktiga hänseenden skulle ytterligare ses över.
Artikel 2.1 i förordning (EEG) 1056/72 fastställer att vissa egenskaper skall anges för de investeringsprojekt som meddelas kommissionen.
Erfarenheten har visat att kommissionen, för att kunna bedöma betydelsen av ett investeringsprojekt behöver veta vilket stadium besluten om projektet befinner sig i och projektets plats i den nationella planeringen.
Erfarenheten har visat att förteckningen över investeringsprojekt enligt bilagan till förordning (EEG) nr 1056/72 inte är tillräckligt omfattande för att säkerställa att kommissionen har adekvat information för att utföra sin uppgift i samband med gemenskapens allmänna energipolitik, i synnerhet inom oljeraffinerings-, elproduktions- och överföringssektorerna.
I fråga om oljeraffinering är investeringar i avsvavlingsanläggningar för restoljor, gasolja och insatsvaror av ökande betydelse med hänsyn till de strikta kvalitetskrav som kommer att antas inom gemenskapen för att begränsa miljöförstöringen.
Förordning EEG nr 1056/72 omfattar inte investeringar inom elsektorn i fråga om kärnkraftanläggningar.
Artiklarna 41 och 42 i Fördraget om upprättandet av Europeiska atomenergigemenskapen fastställer att kommissionen måste underrättas om varje slag av investering i kärnenergiprojekt senast tre månader innan de första kontrakten med leverantörer avslutas eller tre månader innan arbetet börjar. Detta betyder att anmälan om projekten görs då de har nått ett mycket framskridet stadium och då endast på initiativ av och vid en tidpunkt vald av den person eller det företag som gör investeringen.
Upprättandet av en gemensam energipolitik är ett av gemenskapens beslutade mål och kommissionen har till uppgift att föreslå åtgärder för att uppnå detta mål. Om de mål skall uppnås, som angavs i rådets resolution av den 17 december 1974 om gemenskapens energipolitiska mål för 1985 (), rådets resolution av den 17 december 1974 om ett handlingsprogram för gemenskapen om rationell användning av energi () och rådets resolution av den 13 februari 1975, om åtgärder som måste vidtas för att uppnå gemenskapens energipolitiska mål, som antagits av rådet den 17 december 1974 (), måste gemenskapens industriella potential utnyttjas i högre utsträckning, särskilt inom kärnenergisektorn.
För att underlätta för tillverkningsindustrin att göra de investeringar och anpassningar som är nödvändiga för uppbyggnad av stora anläggningar inom de investeringsprogram som avser elektrisk kraftförsörjning måste kommissionen underrättas om de projekt som ingår i dessa program tillräckligt långt före deras idriftsättning för att kunna förse industrin med information - den exakta formen varierar beroende på i vilken grad byggnadsplanerna blivit bindande - som skall möjliggöra en noggrann värdering av de tekniska, finansiella och sociala risker som ingår.
Inom elsektorn är investeringsprojekt, som avser i mark och i vatten förlagda kablar som utgör väsentliga länkar i nationella eller internationella nät, av intresse för gemenskapen. Kommissionen behöver information om sådana projekt för att den skall kunna fullgöra sin uppgift inom elsektorn. Åtgärder bör vidtas för att säkerställa att sådana projekt meddelas till kommissionen.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Det följande skall ersätta artikel 1.1 i förordning (EEG) nr 1056/72:
"1. Medlemsstaterna skall före den 15 februari varje år överlämna till kommissionen den information de har erhållit till följd av bestämmelserna i punkt 2 rörande sådana investeringsprojekt förtecknade i bilagan som innefattar produktion, transport, lagring eller distribution av petroleum, naturgas eller elkraft och som beräknas starta inom tre år i fråga om petroleum och naturgassektorerna eller inom fem år i fråga om projekt inom elsektorn. Anmälningarna måste ta hänsyn till den senaste utvecklingen.
Medlemsstaterna skall foga eventuella kommentarer till sina anmälningar."
Artikel 2
Följande punkt skall läggas till i artikel 1 i förordning (EEG) nr 1056/72:
"5. Anmälningarna enligt punkterna 1 och 2 skall också omfatta investeringsprojekt i vilka viktiga delar (lokalisering, entreprenör, företag, tekniska funktioner etc.) helt eller delvis kan bli föremål för ytterligare granskning eller slutligt godkännande av en behörig myndighet."
Artikel 3
Följande skall läggas till i artikel 2.1 i förordning (EEG) nr 1056/72 efter den femte strecksatsen:
"I fråga om investeringsprojekt som är på planeringsstadiet skall anmälningarna innefatta följande information om var i beslutsprocessen varje projekt befinner sig:
- Huruvida slutgiltiga beslut har tagits för alla viktiga delar av projektet eller inte (lokalisering, entreprenör, företag, tekniska funktioner etc.).
- Vilken roll projektet spelar i den nationella planeringen."
Artikel 4
Följande skall läggas till i punkt 1.1 i bilagan till förordning (EEG) nr 1056/72 efter den tredje strecksatsen:
"- avsvavlingsanläggningar för restoljor/gasolja/insatsvaror."
Artikel 5
Följande skall ersätta punkt 3.1, första strecksatsen, i bilagan till förordning (EEG) nr 1056/72:
"- värmekraftanläggningar (generatorer med en effekt per enhet av 200 MW eller mer)."
Artikel 6
Följande skall ersätta punkt 3.2 i bilagan till förordning (EEG) nr 1056/72:
"3.2 Transporter
- kraftledningar (luftledningar), om de är konstruerade för en spänning av minst 345 kV,
- i mark eller vatten förlagda kraftkablar, om de är konstruerade för en spänning av minst 100 kV och utgör väsentliga delar av nationella eller internationella sammankopplade nät."
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 4 maj 1976.
På rådets vägnar
G. THORN
Ordförande
() EGT nr C 280, 8.12.1975, s. 58.
() EGT nr C 35, 16.2.1976, s. 22.
() EGT nr L 120, 25.5.1972, s. 7.
() EGT nr C 153, 9.7.1975, s. 2.
() EGT nr C 153, 9.7.1975, s. 5.
() EGT nr C 153, 9.7.1975, s. 6.