Fastställande av priser på vuxna nötkreatur på gemenskapens representativa marknader och om uppföljning av priser på vissa andra nötkreatur inom gemenskapen
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EEG) nr 610/77 av den 18 mars 1977 om fastställande av priser på vuxna nötkreatur på gemenskapens representativa marknader och om uppföljning av priser på vissa andra nötkreatur inom gemenskapen Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 077 , 25/03/1977 s. 0001 - 0013 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 8 s. 0177 "Grekisk specialutgåva " Område 03 Volym 33 s. 0118 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 8 s. 0177 Spansk specialutgåva: Område 03 Volym 12 s. 0083 Portugisisk specialutgåva: Område 03 Volym 12 s. 0083
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EEG) nr 610/77 av den 18 mars 1977 om fastställande av priser på vuxna nötkreatur på gemenskapens representativa marknader och om uppföljning av priser på vissa andra nötkreatur inom gemenskapen
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 805/68 av den 27 juni 1968 om den gemensamma organisationen av marknaden för nötkött(1), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 425/77(2), särskilt artiklarna 12.7 och 25 i denna, och
med beaktande av följande:
Enligt artikel 12.6 i förordning (EEG) nr 805/68 skall det registrerade priset på gemenskapens representativa marknader härledas från de pris som registrerats på den eller de representativa marknaderna i varje medlemsstat för de olika kategorier av vuxna nötkreatur och kött från dessa med beaktande av den relativa betydelsen av var och en av dessa kategorier och av nötkreaturspopulationen i varje medlemsstat.
Det registrerade priset på gemenskapens representativa marknader kan fastställas på samma nivå som det genomsnittliga priset för de berörda produkterna på den eller de representativa marknaderna i varje medlemsstat. Detta genomsnitt bör vägas med koefficienter som uttrycker nötkreaturspopulationens relativa betydelse i varje medlemsstat.
Det pris som registrerats på den eller de representativa marknaderna i en medlemsstat kan fastställas som det vägda genomsnittet av de priser som noterats i samma handelsled i den medlemsstaten under en bestämd period. Det är viktigt att de koefficienter som används för denna vägning avspeglar den relativa betydelsen av varje kategori och kvalitet som förs ut på marknaden.
För att göra det pris som registrerats på den eller de representativa marknaderna i Irland och Förenade kungariket jämförbart med det pris som registrerats på den eller de representativa marknaderna inom gemenskapen i dess ursprungliga sammansättning, bör det förstnämnda priset ökas med det utjämningsbelopp som avses i artikel 1.1 i rådets förordning (EEG) nr 430/77 av den 14 februari 1977 om allmänna regler för systemet med utjämningsbelopp för nötkött(3).
Den eller de representativa marknaderna i varje medlemsstat bör väljas ut med hänsyn till de senaste årens erfarenhet. Om det finns mer än en representativ marknad i en medlemsstat bör man använda genomsnittet av de noteringar som registrerats på dessa marknader.
I fråga om Italien skall noteringarna för överskottsområdet och noteringarna för underskottsområdet vägas var för sig med koefficienter som uttrycker den relativa inverkan som dessa områden har på prisbildningen i den medlemsstaten. De noteringar som registrerats i överskottsområdet i Italien kan tillsammans fastställas såsom genomsnittet av de noteringar som registrerats på de olika marknaderna inom det området.
Det pris som registreras på marknaden beräknas på grundval av priserna på levande nötkreatur exklusive skatter och avgifter. I vissa medlemsstater beräknas priserna på grundval av priserna på kött. Denna skillnad bör korrigeras med hjälp av en koefficient. Priset på slaktkroppar på marknaden i Rom bör dock minskas med summan av skatter och avgifter och andra kostnader och sedan ökas med värdet av slaktbiprodukterna före korrigeringen med den ovan nämnda koefficienten.
När priset på vuxna nötkreatur registreras på de representativa marknaderna i Förenade kungariket måste hänsyn tas till skillnaden mellan regionen Storbritannien och regionen Nordirland i fråga om nötköttsproduktionens relativa betydelse. Av denna anledning bör det genomsnittliga priset på vuxna nötkreatur som registreras på marknaderna i regionen Storbritannien och det genomsnittliga priset på vuxna nötkreatur som registreras på marknaderna i regionen Nordirland korrigeras med en koefficient som uttrycker produktionens omfattning i dessa båda regioner av Förenade kungariket.
För att ständigt ha en fullständig överblick över marknadssituationen är det nödvändigt att veta priserna på vissa nötkreatur med en levande vikt på högst 300 kg.
Medlemsstaterna kan på grund av veterinära bestämmelser eller hälsoskyddsbestämmelser finna det nödvändigt att vidta åtgärder som påverkar priserna. Under sådana omständigheter är det inte alltid lämpligt att vid registreringen av marknadspriserna beakta noteringar som inte avspeglar den normala utvecklingen av marknaden. Vissa kriterier bör därför fastställas som ger kommissionen rätt att ta hänsyn till en sådan situation.
En viss marginal bör tillåtas inom vilken variationer i de faktorer som påverkar priset på gemenskapens representativa marknader inte medför en förändring av det pris som skall ligga till grund för beräkningen av avgiften.
Kommissionens förordning (EEG) nr 320/73 av den 31 januari 1973 om fastställande av priser på kalvar och vuxna nötkreatur på gemenskapens representativa marknader(4), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 1351/76(5), bör upphöra att gälla.
De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Förvaltningskommittén för nötkött.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Det pris på vuxna nötkreatur på de för gemenskapen representativa marknader som avses i artikel 12.6 i förordning (EEG) nr 805/68 skall vara genomsnittet av de priser på vuxna nötkreatur som registrerats på den eller de representativa marknaderna i varje medlemsstat, vägt med de koefficienter som anges i bilaga 1.
Artikel 2
1. Priset på vuxna nötkreatur på den eller de representativa marknaderna i varje medlemsstat skall vara genomsnittet av de priser på de kategorier och kvaliteter av vuxna nötkreatur och kött från dessa som registrerats under en sjudagarsperiod i samma handelsled i den medlemsstaten, vägt med koefficienter som uttrycker den relativa betydelsen av varje kategori eller kvalitet.
2. Fram till och med den 31 december 1977 skall det pris på vuxna nötkreatur som registrerats enligt punkt 1 på marknaden eller marknaderna i Irland och i Förenade kungariket ökas med det utjämningsbelopp som avses i artikel 1.1 i förordning (EEG) nr 430/77.
3. I bilaga 2 fastställs
a) de representativa marknaderna i varje medlemsstat,
b) kategorier och kvaliteter av vuxna nötkreatur och kött från dessa,
c) de viktningskoefficienter som avses i punkt 1.
Artikel 3
1. I medlemsstater med flera representativa marknader skall priset på varje kategori och kvalitet vara det aritmetiska medelvärdet av de noteringar som registrerats på var och en av dessa marknader. Om marknader hålls mer än en gång under den sjudagarsperiod som avses i artikel 2.1 skall priset på varje kategori och kvalitet vara det aritmetiska medelvärdet av de noteringar som registrerats under varje marknadsperiod.
2. I Italien skall priset på varje kategori och kvalitet vara genomsnittet av det pris som registrerats i överskotts- och underskottsområdena, vägt med de särskilda koefficienter som anges i avsnitt F punkt 1 i bilaga 2. Det pris som noterats i överskottsområdet skall vara det aritmetiska medelvärdet av de noteringar som registrerats på var och en av marknaderna inom det området.
3. I Förenade kungariket skall det vägda genomsnittspriset på vuxna nötkreatur på de representativa marknaderna i regionen Storbritannien och i regionen Nordirland korrigeras med de särskilda koefficienter som anges i avsnitt I punkt 3 i bilaga 2.
Artikel 4
Om noteringarna inte baseras på priset per levande vikt exklusive skatter och avgifter skall noteringarna för de olika kategorierna och kvaliteterna korrigeras med hjälp av de koefficienter för omräkning av den levande vikt som anges i avsnitt D punkt 2, F punkt 2, G punkt 2, H punkt 2 och I punkt 2 b i bilaga 2, och när det gäller Italien skall noteringarna först ökas eller minskas med de korrigeringsbelopp som anges i avsnitt F punkt 3 i den nämnda bilagan.
Artikel 5
1. Medlemsstaterna skall senast varje torsdag anmäla till kommissionen de noteringar för vuxna nötkreatur som registrerats på deras representativa marknader under den sjudagarsperiod som föregår den dag då anmälan görs.
2. Om uppgifterna inte finns tillgängliga skall de noteringar som registrerats på gemenskapens representativa marknader fastställas med utgångspunkt från de senast kända noteringarna.
Artikel 6
Om en eller flera medlemsstater vidtar åtgärder av veterinärmedicinska orsaker eller av hälsoskyddsskäl som påverkar den normala utvecklingen av noteringarna på deras marknader får kommissionen
- antingen bortse från de noteringar som registrerats på den eller de berörda marknaderna,
- eller använda de noteringar som registrerats senast på den eller de berörda marknaderna innan dessa åtgärder vidtogs.
Om en sådan situation består under två på varandra följande veckor skall det beslutas om huruvida de villkor som angetts ovan skall ändras eller upphävas.
Artikel 7
Så länge som skillnaden mellan det pris på vuxna nötkreatur som registrerats på gemenskapens representativa marknader och som beräknats enligt ovanstående artiklar och det pris som tidigare använts för att beräkna avgiften är mindre än 0,20 beräkningsenheter per 100 kg levande vikt skall det senare priset bibehållas.
Artikel 8
1. De priser som anges i bilaga 3 på nötkreatur med en levande vikt på högst 300 kg som registrerats på den eller de representativa marknaderna i varje medlemsstat skall vara genomsnittet av de priser som registrerats för de olika kvaliteterna av de nämnda kreaturen och för kött från dessa under en sjudagarsperiod i samma handelsled i den medlemsstaten, vägt med koefficienter som uttrycker den relativa betydelsen av varje kvalitet.
2. I bilaga 3 fastställs
a) de representativa marknaderna i varje medlemsstat,
b) kategorier och kvaliteter av sådana nötkreatur och av kött från dessa,
c) de viktningskoefficienter som avses i punkt 1.
3. Medlemsstaterna skall senast varje torsdag anmäla till kommissionen de noteringar för de nötkreatur som avses i punkt 1 som registrerats på deras representativa marknader under den sjudagarsperiod som föregår den dag då anmälan görs.
För Belgien skall dock den period som avses i föregående stycke inbegripa den dag då anmälan görs. Belgien skall varje torsdag anmäla till kommissionen de noteringar som registrerats på dess representativa marknad under den dagen.
Artikel 9
Förordning (EEG) nr 320/73 upphör att gälla den 31 mars 1977.
Artikel 10
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
Den skall tillämpas för första gången vid beräkningen av avgifter som börjar tillämpas den 1 april 1977.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 18 mars 1977.
På kommissionens vägnar
Finn GUNDELACH
Vice ordförande
(1) EGT nr L 148, 28.6.1968, s. 24.
(2) EGT nr L 61, 5.3.1977, s. 1.
(3) EGT nr L 61, 5.3.1977, s. 20.
(4) EGT nr L 36, 8.2.1973, s. 13.
(5) EGT nr L 153, 12.6.1976, s. 29.
BILAGA 1
Koefficienter som skall användas vid beräkningen av priset på vuxna nötkreatur på gemenskapens representativa marknader
Förbundsrepubliken Tyskland 18,8
Belgien 3,6
Danmark 4,0
Frankrike 30,6
Irland 7,7
Italien 11,4
Luxemburg 0,3
Nederländerna 5,9
Förenade kungariket 17,7
BILAGA 2
Faktorer som skall beaktas vid beräkningen av priser på vuxna nötkreatur på gemenskapens representativa marknaderA. FÖRBUNDSREPUBLIKEN TYSKLAND1. Representativa marknader:Marknader KvaliteterBochum Alla kvaliteterBraunschweig Alla kvaliteterFrankfurt am Main Alla kvaliteterFreiburg im Breisgau Alla kvaliteterHamburg Alla kvaliteterHannover Alla kvaliteterKöln Alla kvaliteterMünchen Alla kvaliteterRegensburg Alla kvaliteterAugsburg Alla kvaliteter, utom "Ochsen A" och "Ochsen B"Kassel Alla kvaliteter, utom "Ochsen A" och "Ochsen B"Nürnberg Alla kvaliteter, utom "Ochsen A" och "Ochsen B"Stuttgart Alla kvaliteter, utom "Ochsen A" och "Ochsen B"2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter ViktningskoefficienterBullen A 36,1Bullen B 10,5Bullen C 1,5Ochsen A 1,5Ochsen B 0,5Färsen A 13,8Färsen B 3,7Färsen C 0,7Kühe A 8,2Kühe B 16,6Kühe C 5,9Kühe D 1,0B. BELGIEN1. Representativ marknad: Anderlecht2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter ViktningskoefficienterTaureaux 60 % / Stieren 60 % 13Taureaux 55 % / Stieren 55 % 14Boeufs 60 % / Ossen 60 % 6Boeufs 55 % / Ossen 55 % 7Génisses 60 % / Vaarzen 60 % 11Génisses 55 % / Vaarzen 55 % 12Vaches 55 % / Koeien 55 % 14Vaches 50 % / Koeien 50 % 17Bétail de fabrication /Fabrikatievee 6C. DANMARK1. Representativ marknad (noteringsort): København2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter ViktningskoefficienterUngtyre, 500 kg, prima?äQSà> 30,2Ungtyre, 500 kg, 1. klasse?äQSà> 14,0Ungtyre, 500 kg, 2. klasse?äQSà> 2,3Tyre, prima 2,0Tyre, 1. klasse 0,5Tyre, 2. klasse 0,1Stude, prima 1,2Stude, 1. klasse 0,2Stude, 2. klasse 0,1Kvier, prima 6,8Kvier, 1. klasse 2,7Kvier, 2. klasse 0,5Køer med kalvetænder, prima 3,7Køer med kalvetænder, 1. klasse 3,0Køer, 1. klasse 15,4Køer, 2. klasse 8,8Køer, 3. klasse 5,2Køer, 4. klasse 3,3D. FRANKRIKE1. Representativa marknader (noteringsorter):a) Unga nötkreaturNoteringsort KvaliteterParis Jeunes bovins F, R, A, Nb) Andra djur än unga nötkreaturMarknader KvaliteterBordeaux Boeufs R, A, N; Vaches R, A, N, C, EChâteaubriant Boeufs A, N; Génisses A, N; Vaches A, N, C, EChemillé Boeufs F, R, A, N; Génisses F, R, A, N; Vaches R, A, N, C, E; Taureaux R, ACholet Boeufs F, R, A, N; Génisses F, R, A, N; Vaches R, A, N, C, E; Taureaux R, AClisson Boeufs F, R, A, N; Génisses F, R, A, N; Vaches R, A, N, C, E; Taureaux R, AFougères Boeufs A, N, Génisses A, N; Vaches A, N, C, E; Taureaux R, ALyon Boeufs R, A, N; Génisses R, A, N; Vaches A, N, C, EMetz Boeufs A, N; Génisses A, N; Vaches N, C, ENancy Boeufs A, N; Génisses A, N; Vaches N, C, ENîmes Boeufs A; Génisses A, N; Vaches A, N, CParthenay Boeufs R, A, N; Génisses F, R, A, N; Vaches R, A, N, C, E; Taureaux R, ARouen Boeufs A, N; Génisses N; Vaches N, C, E; Taureaux ASancoins Boeufs F, R, A; Génisses F, R, A, N; Vaches R, A, N, C, E; Taureaux R, ASaint-Christopheen Brionnais Boeufs F, R, A; Génisses F, R, A, N; Vaches R, A, N, C, E; Taureaux R, AValenciennes Boeufs F, R, A, N; Génisses F, R, A, N; Vaches A, N, C, E; Taiureaux2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter Koefficienter för omräkning til levande vikt ViktningskoefficienterJeunes bovins F 62 1Jeunes bovins R 60 3Jeunes bovins A 58 6Jeunes bovins N 56 4Taureaux R 60 1Taureaux A 58 1Boeufs F 60 3Boeufs R 58 6Boeufs A 56 8Boeufs N 53 6Génisses F 60 1Génisses R 58 3Génisses A 56 6Génisses N 53 4Vaches R 57 4Vaches A 54 10Vaches N 52 20Vaches C 48 9Vaches E 45 4E. IRLAND1. Representativa marknader:Marknader KvaliteterBallymahon Alla kvaliteterBandon Alla kvaliteterAthenry Alla kvaliteterKiikenny Alla kvaliteterMaynooth Alla kvaliteter2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter ViktningskoefficienterSteers I 16Steers II 15Steers III 12Steers IV 4Steers V 3Heifers I 8Heifers II 13Heifers III 4Cows I 9Cows II 13Cows III 3F. ITALIEN1. Representativa marknader:>Plats för tabell>
2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter Koefficienter för omräkning til levande vikt(1) ViktningskoefficienterVitelloni 1a qualità 58 34Vitelloni 2a qualità 54 30Buoi 1a qualità 55 2Buoi 2a qualità 50 4Vacche 1a qualità 55 8Vacche 2a qualità 50,5 15Vacche 3a qualità - 73. Korrigeringsbelopp som skall användas på de noteringar som registreras på marknaden i Rom:>Plats för tabell>
G. LUXEMBURG1. Representativa marknader: Luxemburg ja Esch-sur-Alzette2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter Koefficienter för omräkning till levande vikt ViktningskoefficienterBoeufs, génisses, taureaux extra 56 65Boeufs, génisses, taureaux AA 54 11Boeufs, génisses, taureaux A 52 1Vaches extra 56 2Vaches AA 54 5Vaches A 52 12Vaches B 50 4H. NEDERLÄNDERNA1. Representativa marknader: 's Hertogenbosch, Leiden, Zwolle2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter Koefficienter för omräkning till levande vikt ViktningskoefficienterStieren, 1e kwaliteit 59 12Stieren, 2e kwaliteit 56 8Vaarzen, 1e kwaliteit 58 12Vaarzen, 2e kwaliteit 55 8Koeien, 1e kwaliteit 56 13Koeien, 2e kwaliteit 53 32Koeien, 3e kwaliteit 50 10Worstkoeien 47 5I. FÖRENADE KUNGARIKET1. Representativa marknader:Marknad Kvalitetera) Regionen StorbritannienAberdeen Steers light, medium, heavy; Heifers lightm, medium/heavy; Cows I, II, IIIAshford Heifers light, medium/heavy;Ayr Heifers medium/heavy; Cows I, II, IIIBanbury Steers light, medium, heavy; Heifers light, medium/heavyBoroughbridge Steers light, mediumBridgnorth Steers medium; Heifers light, medium/heavyBury St. Edmunds Steers light, mediumCarlisle Steers light, medium, heavy; Heifers light, medium/heavyChelmsford Cows I, II, IIIDarlington Heifers light, medium/heavyDriffield Steers light, mediumEdinburgh Steers light, heavy; Heifers lightExeter Steers medium, heavy; Heifers light, medium/heavyGainsborough Steers light, medium; Heifers lightGisburn Cows I, II, IIIGloucester Steers light, medium, heavy; Heifers light, medium/heavyGuildford Cows I, II, IIIHaywards Heath Cows I, II, IIIHull Steers heavyKettering Steers heavy; Heifers medium/heavyKidderminster Heifers light, medium/heavy; Cows I, IILanmark Steers light, medium; Heifers lightLaunceston Steers heavy; Heifers medium/heavyLeicester Steers light, medium, heavy; Heifers light, medium/heavy; Cows I, IILlangefni(2) Steers light, medium; Heifers light, medium/heavyMalton Steers light, medium, heavy; Heifers light; Cows I, IIMaud Steers mediumNorthampton Steers light, medium, heavy; Heifers light, medium/heavyNorwich Steers light, medium, heavyOswestry Steers light, medium; Heifers lightPerth Steers medium, heavyPreston Steers light, medium; Heifers light; Cows I, II, IIIRugby Steers light, medium, heavy; Heifers light, medium/heavySt. Asaph Steers light; Heifers light; Cows I, II, IIIStirling Steers light; Heifers light, medium/heavy; Cows I, IISturminster Newton Cows I, II, IIITruro Cows I, II, IIITyneside Steers light, medium, heavy; Heifers light, medium/heavy; Cows I, II, IIIWelshpool Steers light, Heifers light medium/heavyWetherby Steers medium, heavyYork Steers light; Heifers lightb) NordirlandMoy(3) Steers U, LM, LH, T; Heifers U/L, T; Steers and Heifers ENewry(4) Steers U, LM, LH, T; Heifers U/L, T; Steers and Heifers EOmagh(5) Steers U, LM, LH, T; Heifers U/L, T; Steers and Heifers ELurgan(6) Steers U, LM, LH, T; Heifers U/L, T; Steers and Heifers EBelfast CowsClogher CowsMarkethill Cows2. Kategorier, kvaliteter och koefficienter:Kategorier och kvaliteter Koefficienter för omräkning till levande vikt(7) Viktningskoefficientera) Regionen StorbritannienSteers light (380 460 kg) - 21Steers medium (465 555 kg) - 22Steers heavy (560 kg and over) - 10Heifers light (330 395 kg) - 13Heifers medium/heavy (400 kg and over) - 10Cows I - 10Cows II - 8Cows III - 6 b) NordirlandSteers U 55,5 1Steers LM (medium 196 271 kg) 54,0 17Steers LH (heavy, over 271 kg) 55,0 16Steers T 53,5 34Heifers U/L 53,5 4Heifers T 52,5 8Steers and Heifers E 51,5 6Cows - 143. Särskilda viktningskoefficienter:Regionen Storbritannien 88,5Nordirland 11,5
(1) Endast marknaden i Rom.
(2) Endast från juli till december.
(3) Slakterier.
BILAGA 3
Översikt över priser på kreatur med en levande vikt på högst 300 kg
A. FÖRBUNDSREPUBLIKEN TYSKLAND
1. Representativa marknader:
Marknader Kvaliteter
Bochum Alla kvaliteter
Braunschweig Alla kvaliteter
Frankfurt am Main Alla kvaliteter
Freiburg im Breisgau Alla kvaliteter
Hamburg Alla kvaliteter
Hannover Alla kvaliteter
Köln Alla kvaliteter
München Alla kvaliteter
Regensburg Alla kvaliteter
Augsburg Alla kvaliteter
Kassel Alla kvaliteter
Nürnberg Alla kvaliteter
Stuttgart Alla kvaliteter
2. Kvaliteter och koefficienter:
Kvaliteter Viktningskoefficienter
Kälber A 60,1
Kälber B 26,7
Kälber C 9,6
Kälber D 3,6
B. BELGIEN
1. Representativ marknad: Anderlecht
2. Kvaliteter och koefficienter:
Kvaliteter Viktningskoefficienter
Veaux/kalveren
Extra blancs / Extra 2
Bons / Goed gevormde 7
Ordinaires / Gewone 76
Médiocres / Middelmatige 15
C. DANMARK
1. Representativ marknad (noteringsort): København
2. Kvaliteter och koefficienter:
Kvaliteter Viktningskoefficienter
Kalve, prima 25,0
Kalve, 1. klasse 45,0
Kalve, 2. klasse 30,0
D. FRANKRIKE
1. Representativa marknader (noteringsort):
Noteringsorter Kvaliteter
Centre Alla kvaliteter
Centre-Est/Est Alla kvaliteter utom veaux blanc E, U, R
Nord/Nord-Ouest Alla kvaliteter utom veaux blanc E, U
Ouest Alla kvaliteter utom veaux blanc E, U, R
Sud-Ouest Alla kvaliteter utom veaux rosé clair O
2. Kvaliteter och koefficienter:
Kvaliteter Koefficenter för omräkning till levande vikt Viktningskoefficienter
Veau blanc E 66 3
Veau blanc U 64 3
Veau blanc R 62 5
Veau rosé clair U 64 9
Veau rosé clair R 62 15
Veau rosé clair O 60 8
Veau rosé U 64 11
Veau rosé R 62 16
Veau rosé O 60 9
Veau rouge R 62 12
Veau rouge O 60 9
E. IRLAND
1. Representativ marknad: Bandon
2. Kvalitet: Young calves
3. Korrigeringsbelopp: Priset per djur ökas med £ 70 per djur
4. Korrigeringskoefficent: Det korrigerade priset per djur multipliceras med 0,6124
F. ITALIEN
1. Representativa marknader:
>Plats för tabell>
2. Kvaliteter och koefficienter:
Kvaliteter Koefficienter för omräkning till levande vikt(1) Viktningskoefficienter
Vitelli 1a qualità 61 60
Vitelli 2a qualità 59 40
3. Korrigeringar:
Korrigeringsbelopp som skall tillämpas på de noteringar som registreras på marknaden i Rom.
>Plats för tabell>
G. LUXEMBURG
1. Representativa marknader: Luxemburg och Esch-sur-Alzette
2. Kvalitet och koefficient:
Kvalitet Koefficient för omräkning till levande vikt Viktningskoefficient
Veaux 60 100
H. NEDERLÄNDERNA
1. Representativa marknader: Barneveld, s' Hertogenbosch
2. Kvaliteter och koefficienter:
Kvaliteter Koefficienter för omräkning till levande vikt Viktningskoefficienter
Kalveren, 1e kwaliteit - 25
Kalveren, 2e kwaliteit - 55
Kalveren, 3e kwaliteit - 20
I. FÖRENADE KUNGARIKET
1. Representativ marknad: Smithfield
2. Kvalitet och koefficient:
Kvalitet Koefficient för omräkning till levande vikt
English Fats 61
3. Korrigeringsbelopp som skall adderas till de noteringar som registreras på marknaden i Smithfield: 0,0441 £/kg
(1) Endast för marknaden i Rom.