Beviljande av stöd till icke vinstdrivande institutioners och organisationers inköp av smör
Avis juridique important
Kommissionens förordning (EEG) nr 2191/81 av den 31 juli 1981 om beviljande av stöd till icke vinstdrivande institutioners och organisationers inköp av smör Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 213 , 01/08/1981 s. 0020 - 0023 Spansk specialutgåva: Område 03 Volym 23 s. 0027 Portugisisk specialutgåva: Område 03 Volym 23 s. 0027 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 13 s. 0205 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 13 s. 0205
KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EEG) nr 2191/81 av den 31 juli 1981 om beviljande av stöd till icke vinstdrivande institutioners och organisationers inköp av smör
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 804/68 av den 27 juni 1968 om den gemensamma organisationen av marknaden för mjölk och mjölkprodukter(), senast ändrad genom anslutningsakten för Grekland, särskilt artiklarna 12.3 och 28 i denna,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 878/77 av den 26 april 1977 om de växelkurser som ska tillämpas inom jordbrukssektorn(), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 850/81(), särskilt artikel 4.3 i denna, och
med beaktande av följande:
Genom rådets förordning (EEG) nr 1723/81 av den 24 juni 1981 om allmänna bestämmelser om åtgärder för att upprätthålla nivån på smörförbrukningen för vissa kategorier av förbrukare och industrier() ges möjlighet att bevilja stöd för smör som är tillängligt på marknaden för att särskilt icke vinstdrivande institutioner och organisationer skall kunna köpa denna produkt till nedsatt pris.
De relativt små smörkvantiteter som för närvarande finns i offentliga lager kommer inom kort att leda till tillfälligt upphörande av försäljningen från offentliga lager med stöd av kommissionens förordning (EEG) nr 1717/72 av den 8 augusti 1972 om försäljning av smör till sänkt pris till icke vinstdrivande institutioner och organisationer(), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 3474/80(). Under dessa omständigheter bör förordning (EEG) nr 1723/81 tillämpas som ger möjlighet att bevilja stöd för icke vinstdrivande institutioners och organisationers inköp av smör.
Stöd skall dock endast beviljas för smör som uppfyller de krav på högsta kvalitet som anges i artikel 1.3 i rådets förordning (EEG) nr 985/68 av den 15 juli 1968 om allmänna bestämmelser om intervention på marknaden för smör och grädde(), senast ändrad genom anslutningsakten för Grekland. Av kontrollskäl bör stödet begränsas till att avse smör som köps i den stödberättigades medlemsstat från en godkänd leverantör i den medlemsstaten.
Det bör säkerställas att stöd inte utgår enligt den här förordningen samtidigt med stöd till direkt konsumtion i enlighet med rådets förordning (EEG) nr 1269/79 av den 25 juni 1979(), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 854/81(), eller samtidigt med en minskning av den särskilda importavgift som anges i rådets förordning (EEG) nr 858/81 av den 1 april 1981() avseende nyzeeländskt smör som saluförs i Förenade kungariket.
För att underlätta kontrollen bör det fastställas hur märkningen ska vara utformad på förpackningarna med smör för vilket stöd utgår.
Medlemsstaterna bör informera kommissionen om de föreskrifter de antar för genomförandet av de åtgärder som anges i den här förordningen.
I artikel 4.1 i förordning (EEG) nr 878/77 föreskrivs att bestämmelserna i rådets förordning (EEG) nr 1134/68 av den 30 juli 1968 om tillämpningsföreskrifter för förordning (EEG) nr 653/68 om villkoren för ändring av värdet på den beräkningsenhet som används för den gemensamma jordbrukspolitiken() ska gälla i fråga om inverkan på de rättigheter och förpliktelser som gäller vid ändring av den representativa kursen. I artikel 4.2 i förordning (EEG) nr 1134/68 föreskrivs att beloppen som det hänvisas till i nämnda artikel skall betalas till den omräkningskurs som gäller när hela transaktionen eller en del av den genomförs. I artikel 4.3 i förordning (EEG) nr 878/77 föreskrivs dock att avvikelser får göras från ovan nämnda föreskrifter. Vid omräkning av stödet som avses i den här förordningen till nationell valuta bör den representativa kurs som används vara kurs den som gäller första dagen i den månad som det intyg som ger rätt till stödet är giltigt.
De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från Förvaltingskommittén för mjölk och mjölkprodukter.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
1. Stöd skall beviljas för inköp av smör som görs av ickevinstdrivande institutioner och organisationer i medlemsländerna på de villkor som fastställs i denna förordning.
2. Varje medlemsstat får bestämma vilka av de ickevinstdrivande institutionerna och organisationerna inom dess territorium, nedan kallade "stödberättigade", som har rätt att köpa smör till nedsatt pris.
3. Sådant stöd får endast beviljas för
a)
smör som köps i den medlemsstat där den stödberättigade har sin etableringsort, av leverantörer, packerier eller importörer, nedan kallade "leverantörer", som för ändamålet har godkänts av den behöriga myndigheten i den medlemsstaten, och
b)
P smör som i den medlemsstat där det framställs motsvarar definitionen och klassificeringen enligt artikel 1.3 b i förordning (EEG) nr 985/68 och vars förpackning är märkt på sätt som överensstämmer med föreskrifterna i den medlemsstat där den stödberättigade gör inköpet, eller
P nyzeeländskt smör som säljs i Förenade kungariket och som motsvarar smör av högsta kvalitet i den medlemsstaten.
4. En leverantör kan endast godkännas i enlighet med punkt 3 a om han förpliktar sig
a)
att föra register som bl.a anger smörtillverkarnas namn, de stödberättigades namn och adresser och de smörkvantiteter som har sålts till dem samt löpnumren på de intyg som avses i artikel 3, och
b)
att underkasta sig de kontrollåtgärder som fastställs av den berörda medlemsstaten, bland annat vad avser verifiering av registren och kontroll av smörkvaliteten.
Godkännandet skall återkallas om det kan konstateras att en allvarlig överträdelse av den här förordningen har skett.
Artikel 2
1. Stödbeloppet fastställs härmed till 170 ecu per 100 kg smör.
2. Stödbeloppet skall räknas om till nationell valuta med hjälp av den representativa kurs som gäller den första dagen i den kalendermånad som det intyg som avses i artikel 3 är giltigt.
3. Stödet som avses i punkt 1 får inte beviljas samtidigt som stöd beviljats enligt förordning (EEG) nr 1269/79 och när det gäller Förenade kungariket inte heller kombineras med en nedsättning av den särskilda importavgift som anges i artikel 3.1 i förordning (EEG) nr 858/81.
Med hänsyn till detta
a)
skall medlemsstater som beviljar stöd enligt förordning (EEG) nr 1269/79 vidtaga lämpliga åtgärder för att säkerställa att smör som berättigar till stöd enligt den här förordningen inte samtidigt berättigar till stöd enligt förordning (EEG) nr 1269/79,
b)
skall, med avseende på nyzeeländskt smör för vilket den särskilda importavgiften är nedsatt, stödet som anges i punkt 1 i denna artikel minskas med nämnda nedsättning av den särskilda importavgiften.
Artikel 3
1. Stöd skall beviljas till smörleverantören efter skriftlig ansökan och mot överlämnande av ett intyg med löpnummer som har utfärdats av den behöriga myndigheten i medlemsstaten.
Förutom i händelse av force majeure måste ansökan om stöd och de medföljande bevishandlingar som avses i punkt 7 inges inom 12 månader räknat från den första dagen i den kalendermånad som intyget är giltigt.
2. Intyget utfärdas under förutsättning att det föreligger
a)
en skriftlig försäkran av den stödberättigade till den behöriga myndigheten att endast tillhandahålla smöret till konsumenter vilka berörs av deras verksamhet och att betala tillbaka stödbeloppet när det kan konstateras att smör som köpts i enlighet med den här förordningen inte har använts på det avsedda sättet,
b)
en försäkran att på begäran ställa de dokument som möjliggör en dokumentering av smörets användning till den behöriga myndighetens förfogande,
c)
ett korrekt genomförande av åtaganden som gjorts i samband med eventuella tidigare tilldelningar.
3. Intyget ska bland annat innehålla uppgift om
a)
namn och adress på den berörda institutionen eller organisationen samt eventuellt ansvarigt ombud
b)
det maximala antalet konsumenter som institutionen eller organisationen ansvarar för,
c)
den maximala kvantiteten smör som intyget berättigar till,
d)
vilken månad och vilket år som intyget är giltigt.
4. Den maximala kvantitet smör som avses i punkt 3 c skall fastställas på grundval av det maximala antalet berörda konsumenter och den normala genomsnittskonsumtionen som fastställts av den behöriga myndigheten i medlemsstaten.
5. Intyget är giltigt för den på intyget angivna kalendermånaden och leverans måste ske under den månaden.
6. Den behöriga myndigheten får endast utfärda intyg för en period som omfattar högst sex månader.
7. Intyget berättigar endast till stöd om
a)
det innehåller en försäkran av den stödberättigade att kvantiteten smör verkligen har köpts och levererats med stöd av intyget, eller
b)
det åtföljs av en kopia på den kvitterade fakturan eller följesedeln attesterad av den stödberättigade.
8. Stödbeloppet skall utbetalas av den behöriga myndigheten inom 60 dagar från inlämnandet av alla handlingar i ärendet, förutom i händelse av force majeure eller när en myndighetsutredning har inletts avseende rätten till stödet. I dessa fall utbetalas stödet först när rätten till stöd har fastställts.
9. Alla bevishandlingar i ärendet och en rapport över de kontrollåtgärder som avses i artikel 6 skall sändas till den institution eller det organ som avses i artikel 4 i förordning (EEG) nr 729/70 som ansvarar för utbetalningen av stödet.
Artikel 4
1. Smöret skall levereras till den stödberättigade i förpackningar som med tydliga och outplånliga bokstäver märkts med en eller flera av följande påskrifter:
P "Butter at reduced price under Regulation (EEC) No 2191/81",
P "Beurre à prix réduit vendu au titre du règlement (CEE) no 2191/81",
P "Smør til nedsat pris i henhold til forordning (EØF) nr. 2191/81",
P "Verbilligte Butter gemäß Verordnung (EWG) Nr. 2191/81",
P "Âïýôõñï óå ìåéùìÝíç ôéìÞ ðùëçèÝí âÜóåé ôïõ êáíïíéóìïý (ÅÏÊ) áñéè. 2191/81",
P "Burro a prezzo ridotto venduto in conformità al regolamento (CEE) n. 2191/81",
P "Boter tegen verlaagde prijs overeenkomstig Verordening (EEG) nr. 2191/81".
2. Samtliga förpackningar eller portionsförpackningar i förpackningarna skall vara märkta med minst ett av följande:
P "Resale prohibited",
P "Revente interdite",
P "Videresalg forbudt",
P "Weiterverkauf verboten",
P "Áðáãïñåýåôáé ç ìåôáðþëçóç",
P "Vietata la rivendita"
P "Doorverkoop verboden".
Artikel 5
Medlemsstaterna skall bemyndigas att fastställa den minsta kvantitet smör som en ansökan om stöd kan avse.
Artikel 6
Medlemsstaterna skall vidta alla nödvändiga kontrollåtgärder för att säkerställa att bestämmelserna i den här förordningen följs och särskilt kontrollera leverantörens affärshandlingar och lagerbokföring. Sådana kontroller skall utföras minst en gång om året.
De skall informera kommissionen
a)
inom tre månader om de kontrollbestämmelser som antagits med avseende på smörets olika försäljningsled och de åtgärder som vidtagits i enlighet med artikel 2.3 a,
b)
före den 20:e i varje månad om de kvantiteter smör för vilka det under den föregående månaden
P har utfärdats intyg,
P har utbetalats stöd.
Artikel 7
Förordning (EEG) nr 1717/72 skall tills vidare upphävas med undantag för smör som säljs i enlighet med den förordningen innan den här förordningen träder i kraft.
Artikel 8
Denna förordning träder i kraft den tredje dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Bryssel den 31 juli 1981.
På kommissionens vägnar
Gaston THORN
Ordförande
()) EGT nr L 148, 28.6.1968, s. 13.
()) EGT nr L 106, 29.4.1977, s. 27.
()) EGT nr L 90, 4.4.1981, s. 1.
()) EGT nr L 172, 30.6.1981, s. 14.
()) EGT nr L 181, 9.8.1972, s. 11.
()) EGT nr L 363, 31.12.1980, s. 50.
()) EGT nr L 169, 18.7.1968, s. 1
()) EGT nr L 161, 29.6.1979, s. 8.
()) EGT nr L 90, 4.4.1981, s. 18.
()) EGT nr L 90, 4.4.1981, s. 14.
()) EGT nr L 188, 1.8.1968, s. 1.