Åtgärder för att främja konsumtion och avsättning av kvalitetsnötkött
Avis juridique important
Rådets förordning (EEG) nr 2067/92 av den 30 juni 1992 om åtgärder för att främja konsumtion och avsättning av kvalitetsnötkött Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 215 , 30/07/1992 s. 0057 - 0057 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 43 s. 0201 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 43 s. 0201
RÅDETS FÖRORDNING (EEG) nr 2067/92 av den 30 juni 1992 om åtgärder för att främja konsumtion och avsättning av kvalitetsnötkött
EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska ekonomiska gemenskapen, särskilt artikel 43 i detta,
med beaktande av kommissionens förslag(1),
med beaktande av Europaparlamentets yttrande(2), och
med beaktande av följande:
Marknaden för nötkött har påverkats av en långvarig konsumtionsnedgång inom gemenskapen. Det tvingande behovet av att åstadkomma en bättre balans mellan utbud och efterfrågan gör det nödvändigt att sänka interventionspriset inom marknadsorganisationen för nötkött och att ändra bidragssystemet samt att införa ett nytt bidrag för att ta unga kalvar av hankön av mjölkras ur produktionen.
Särskilda åtgärder som vidtagits av branschorganisationer och branschövergripande organ för att främja konsumtionen och avsättningen av kvalitetsnötkött inom gemenskapen kan bidra till att förbättra marknadsbalansen genom att stimulera efterfrågan. Sådana åtgärder bör utnyttjas för att begränsa ackumuleringen av överskott. Det är därför lämpligt att skapa en möjlighet för gemenskapen att delfinansiera sådana åtgärder.
Det bör fastställas vilka åtgärder som skall delfinansieras av gemenskapen.
Syftet med sådana bestämmelser är att skapa en bättre balans på nötköttsmarknaden. De utgifter som gemenskapens delfinansiering medför bör anses vara intervention i den bemärkelse som avses i artikel 3 i rådets förordning (EEG) nr 729/70 av den 21 april 1970 om finansiering av den gemensamma jordbrukspolitiken(3).
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
1. Gemenskapen får delfinansiera åtgärder som vidtas av branschorganisationer eller branschövergripande organ för att främja konsumtionen och avsättningen av kvalitetsnötkött. En sådan delfinansiering får inte överstiga 40 % av den verkliga kostnaden för sådana åtgärder.
2. Åtgärder för att främja konsumtion och avsättning som innebär kontroll av köttets kvalitet genom hela produktionskedjan, från producent till konsument, får prioriteras. I sådana fall kan gemenskapens delfinansiering ökas till 60 % av den verkliga kostnaden för åtgärden.
Artikel 2
De åtgärder och program som genomförs för att främja konsumtionen och avsättningen får inte vara riktade till något visst varumärke eller innebära fördelar för produkter från en viss medlemsstat.
Artikel 3
Utgifter som orsakas av gemenskapens delfinansiering skall anses vara intervention i den bemärkelse som avses i artikel 3.1 i förordning (EEG) nr 729/70.
Artikel 4
Tillämpningsföreskrifter till denna förordning, och i synnerhet regler om definitionen av åtgärder som främjar konsumtion och avsättning, skall antas av kommissionen enligt det förfarande som anges i artikel 27 i förordning (EEG) nr 805/68(4).
Artikel 5
Denna förordning träder i kraft den 1 januari 1993.
Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.
Utfärdad i Luxemburg den 30 juni 1992.
På rådets vägnar
Arlindo MARQUES CUNHA
Ordförande
(1) EGT nr C 303, 22.11.1991, s. 34.
(2) EGT nr C 94, 13.4.1992.
(3) EGT nr L 94, 28.4.1970, s. 13. Förordningen senast ändrad genom förordning (EEG) nr 2048/88 (EGT nr L 185, 15.7.1988, s. 1.).
(4) EGT nr L 148, 28.6.1968, s. 24. Förordningen senast ändrad genom förordning (EEG) nr 2066/92 (EGT nr L 215, 30.7.1992, s. 49).