lagen.nu
(EEG) nr 3519/93

Ändring av förordning (EEG) nr 3719/88 om gemensamma tillämpningsföreskrifter för systemet med import- och exportlicenser och förutfastställelselicenser för jordbruksprodukter

Titel
Kommissionens förordning (EEG) nr 3519/93 av den 21 december 1993 om ändring av förordning (EEG) nr 3719/88 om gemensamma tillämpningsföreskrifter för systemet med import- och exportlicenser och förutfastställelselicenser för jordbruksprodukter
CELEX
31993R3519
Datum
1993-12-21
Källa
eur-lex.europa.eu

Avis juridique important

Kommissionens förordning (EEG) nr 3519/93 av den 21 december 1993 om ändring av förordning (EEG) nr 3719/88 om gemensamma tillämpningsföreskrifter för systemet med import- och exportlicenser och förutfastställelselicenser för jordbruksprodukter Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 320 , 22/12/1993 s. 0016 - 0017 Finsk specialutgåva Område 3 Volym 54 s. 0074 Svensk specialutgåva Område 3 Volym 54 s. 0074

KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EEG) nr 3519/93 av den 21 december 1993 om ÃĊndring av förordning (EEG) nr 3719/88 om gemensamma tillÃĊmpningsföreskrifter för systemet med import- och exportlicenser och förutfaststÃĊllelselicenser för jordbruksprodukter

EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av Fördraget om upprÃĊttandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av rÃċdets förordning (EEG) nr 1766/92 av den 30 juni 1992 om den gemensamma organisationen av marknaden för spannmÃċl(1), ÃĊndrad genom kommissionens förordning (EEG) nr 2193/92(2), sÃĊrskilt artiklarna 9.2, 12.6, 13.6 och 21 i denna, och motsvarande bestÃĊmmelser i andra förordningar om den gemensamma organisationen av marknaden för jordbruksprodukter, och

med beaktande av följande:

TillÃĊmpningen av proportionalitetsprincipen innebÃĊr att vissa regler om slutlig faststÃĊllelse av licenser som ÃĊr utfÃĊrdade under sÃĊrskilda omstÃĊndigheter omedelbart mÃċste ÃĊndras; pÃċföljder p. g. a. dröjsmÃċl med att lÃĊgga fram bevis för de respektive licensernas anvÃĊndning mÃċste differentieras med hÃĊnsyn till om licenserna har anvÃĊnts helt eller delvis.

TillÃĊmpningen av reglerna om stÃĊllande av sÃĊkerhet för utfÃĊrdandet av import- och exportlicenser och förutfaststÃĊllelselicenser leder för vissa transaktioner av obetydlig omfattning till administrativa bördor som ÃĊr orimliga med tanke pÃċ deras ringa betydelse; dÃĊrför ÃĊr det önskvÃĊrt att göra systemet mer flexibelt.

I ljuset av den vunna erfarenheten ÃĊr det nödvÃĊndigt att skÃĊrpa villkoren för utfÃĊrdande av licenser som söks för en öppen anbudsinfordran i ett importerande tredje land.

Kommissionens förordning (EEG) nr 3719/88(3), senast ÃĊndrad genom förordning (EEG) nr 1963/93(4), bör ÃĊndras pÃċ motsvarande sÃĊtt.

De ÃċtgÃĊrder som föreskrivs i denna förordning ÃĊr förenliga med berörda förvaltningskommittéers yttranden.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Förordning (EEG) nr 3719/88 ÃĊndras pÃċ följande sÃĊtt:

1. I artikel 14.3 andra stycket skall "25 ecu" ersÃĊttas med "100 ecu".

2. Artikel 33.5 a skall ersÃĊttas av följande:

"a) Om licensen, med toleransen inrÃĊknad, har utnyttjats under giltighetsperioden, ÃĊr sÃĊkerheten förverkad till ett belopp som motsvarar ett schablonmÃĊssigt avdrag pÃċ 15 % av det i licensen angivna sammanlagda sÃĊkerhetsbeloppet."

3. Artikel 44.6 skall ersÃĊttas av följande:

"6. Ansökningar om förutfaststÃĊllelselicenser skall inte beviljas om det, under den frist som tillÃĊmpas vid utfÃĊrdandet av licenser för vissa produkter, vidtas en specialÃċtgÃĊrd som förhindrar utfÃĊrdandet av en sÃċdan licens.

Om en sÃċdan ÃċtgÃĊrd vidtas efter utgÃċngen av fristen hindrar inte detta att det utfÃĊrdas en eller flera licenser med förutfaststÃĊllelse för anbudsförfarandet i frÃċga om den ansökande har uppfyllt följande villkor:

a) De upplysningar som avses i punkt 3 första stycket har belagts med hjÃĊlp av relevanta dokument.

b) Bevis har lagts fram för att sökanden har tilldelats ett kontrakt.

c) Kontraktet har visats upp, eller

d) sökanden har, om det finns berÃĊttigade skÃĊl för att kontraktet inte visas upp, framlagt dokument som ger belÃĊgg för de förpliktelser han har Ãċtagit sig gentemot övriga avtalsslutande parter, inklusive en bekrÃĊftelse frÃċn hans eller deras bank pÃċ att köparens finansiella institut har öppnat ett oÃċterkalleligt bankkreditiv för den avtalade leveransen.

e) Den sÃĊkerhet som krÃĊvs för att licensen skall utfÃĊrdas har stÃĊllts.

FörutfaststÃĊllelselicensen eller licenserna skall utfÃĊrdas endast för det land som avses i punkt 3 första stycket första strecksatsen. Infordran av anbud skall anges pÃċ dem.

Den totala kvantitet för vilken licensen utfÃĊrdas skall vara lika stor som den totala kvantitet för vilken den sökande tilldelats kontrakt och framlagt det kontrakt eller de dokument som avses i d, vilken i sin tur inte fÃċr överstiga kvantiteten i ansökan.

Om ansökan avser flera förutfaststÃĊllelselicenser, fÃċr den kvantitet som licensen eller licenserna utfÃĊrdas för inte överstiga den ursprungligen begÃĊrda kvantiteten för varje licens.

För att faststÃĊlla licensens giltighetstid skall artikel 21.1 tillÃĊmpas.

Licens fÃċr inte utfÃĊrdas för en kvantitet som den sökande inte har tilldelats kontrakt för eller inte har uppfyllt villkoren för enligt a, b, c, e eller a, b, d, e ovan.

Licensinnehavaren ÃĊr primÃĊrt ansvarig för Ãċterbetalning av alla felaktigt utbetalade bidrag nÃĊr det kan fastslÃċs att de kontrakt eller förpliktelser som enligt d legat till grund för utfÃĊrdandet av licensen inte motsvarar det anbudsförfarande som öppnats av det tredje landet."

Artikel 2

Denna förordning trÃĊder i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska gemenskapernas officiella tidning.

Artikel 1.2 skall ocksÃċ tillÃĊmpas pÃċ fall som ÃĊnnu inte ÃĊr avslutade vid tiden för denna förordnings ikrafttrÃĊdande.

Denna förordning ÃĊr till alla delar bindande och direkt tillÃĊmplig i alla medlemsstater.

UtfÃĊrdad i Bryssel den 21 december 1993.

PÃċ kommissionens vÃĊgnar

René STEICHEN

Ledamot av kommissionen

(1) EGT nr L 181, 1.7.1992, s. 21.

(2) EGT nr L 196, 5.8.1993, s. 22.

(3) EGT nr L 331, 2.12.1988, s. 1.

(4) EGT nr L 177, 21.7.1993, s. 19.