RÅDETS BESLUT av den 20 december 2005 om ingående av ett avtal mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin (2006/232/EG) AVTAL mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin BILAGA I BILAGA II BILAGA III BILAGA IV BILAGA V BILAGA VI PROTOKOLL om märkning av vin i enlighet med artikel 8.2 i avtalet mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin Tillägg I Beteckningar som avses i del A, punkt 2.2.1 f i protokollet Tillägg II Definition av framställningsmetoder enligt del A, punkt 2.2.1 g i protokollet Tillägg III Produkttyper som avses i del A, punkt 2.2.3 a i protokollet Tillägg IV om namn på druvsorter enligt del A, punkt 3.3.6 i protokollet GEMENSAMMA FÖRKLARINGAR FÖRENTA STATERNAS FÖRKLARING om användning av vissa beteckningar när det gäller vin som exporteras från Förenta staterna
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR BESLUTAT FÖLJANDE
med beaktande av fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 133 jämförd med artikel 300.2 första stycket första meningen,
med beaktande av kommissionens förslag, och
av följande skäl:
(1) Den 23 oktober 2000 gav rådet kommissionen mandat att förhandla fram ett avtal om handel med vin mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater.
(2) Förhandlingarna har nu slutförts och ett avtal mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin (nedan kallat ”avtalet”) paraferades av båda parter den 14 september 2005. Avtalet betraktas som ett första steg i en process, och parterna bör inom 90 dagar från avtalets ikraftträdande inleda förhandlingar i syfte att ingå ett eller flera avtal som ytterligare underlättar handeln med vin dem emellan.
(3) Avtalet bör därför godkännas.
(4) För att underlätta genomförandet av avtalet och eventuella ändringar av bilagorna bör kommissionen bemyndigas att anta nödvändiga åtgärder i enlighet med förfarandet i rådets förordning (EG) nr 1493/1999 av 17 maj 1999 om den gemensamma organisationen av marknaden för vin ( 1 ) .
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Avtalet mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin (nedan kallat ”avtalet”) godkänns härmed på gemenskapens vägnar.
Texten till avtalet åtföljer detta beslut.
Artikel 2
Rådets ordförande bemyndigas härmed att utse den eller de personer som skall ha rätt att underteckna avtalet med bindande verkan för gemenskapen.
Artikel 3
För tillämpningen av artikel 5.4, artikel 7.2, artikel 8.2, artikel 9.5, artikel 11.5, artikel 11.6, artikel 13.1 och artikel 14 i avtalet, bemyndigas kommissionen härmed att, i enlighet med förfarandet i artikel 75.2 i förordning (EG) nr 1493/1999, anta de åtgärder som är nödvändiga för genomförandet av avtalet och för ändringar i bilagorna och protokollet och dess tillägg.
Artikel 4
Detta beslut skall offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning .
Utfärdat i Bryssel den 20 december 2005.
På rådets vägnar
Ordförande
M. BECKETT
( 1 ) EGT L 179, 14.7.1999, s. 1 . Förordningen senast ändrad genom förordning (EG) nr 2165/2005 ( EUT L 345, 28.12.2005, s. 1 ).
EUROPEISKA GEMENSKAPEN, nedan kallad ”gemenskapen”, och
AMERIKAS FÖRENTA STATER, nedan kallade ”Förenta staterna”, nedan kallade ”parterna”,
SOM ERKÄNNER att det är önskvärt att skapa närmare relationer inom vinsektorn,
SOM ÄR BESLUTNA att främja utvecklingen av handeln med vin inom ramen för en ökad ömsesidig förståelse,
SOM ÄR BESLUTNA att upprätta harmoniska villkor för parternas hantering av frågor som rör handeln med vin,
HAR ENATS OM FÖLJANDE BESTÄMMELSER.
AVDELNING I
INLEDANDE BESTÄMMELSER
Artikel 1 – Mål
Målen för detta avtal är
a) att främja handeln med vin mellan parterna och förbättra samarbetet i syfte att utveckla och förtydliga de regler som påverkar denna handel,
b) att i ett första steg lägga grunden för ett mer omfattande avtal mellan parterna om handel med vin, och
c) att upprätta en ram för fortsatta förhandlingar inom vinsektorn.
Artikel 2 – Definitioner
I detta avtal avses med
a) vinframställningsmetod : process, behandling, teknik eller material som används för att framställa vin,
b) COLA : Certificate of Label Approval eller Certificate of Exemption from Label Approval som erhålls efter en godkänd ansökan om Certification/Exemption of Label/Bottle Approval enligt amerikansk federal lagstiftning; COLA utfärdas av Förenta staternas regering och omfattar alla etiketter som godkänts för att fästas på vinflaskor,
c) med ursprung : (när vin från en part importeras till den andra partens territorium) det faktum att vinet ifråga har framställts i enlighet med endera partens lagar, andra författningar och krav och av druvor som uteslutande kommer från den berörda partens territorium.
d) WTO-avtalet : Avtalet om upprättande av Världshandelsorganisationen som undertecknades i Marrakech den 15 april 1994.
Artikel 3 – Tillämpningsområde och omfattning
1. I detta avtal avses med ”vin” drycker som framställs uteslutande genom total eller partiell alkoholjäsning av krossade eller okrossade färska druvor eller av druvmust, med eventuell tillsats av delar av färska druvor som tillåts hos den producerande parten, i enlighet med de vinframställningsmetoder som är godkända enligt gällande regler hos den part på vars territorium vinet är framställt, och
a) vars lägsta faktiska alkoholhalt är minst 7 (7 %) och högst 22 (22 %) volymprocent, och
b) som inte innehåller några konstgjorda färg- eller smakämnen eller någon tillsats av vatten utöver vad som är tekniskt nödvändigt.
2. Sådana åtgärder som vidtas av en part för att skydda människors hälsa och säkerhet ligger utanför det här avtalets tillämpningsområde.
AVDELNING II
VINFRAMSTÄLLNINGSMETODER OCH SPECIFIKATIONER
Artikel 4 – Nuvarande vinframställningsmetoder och specifikationer
1. Båda parter erkänner att den andra partens lagar, andra författningar och krav inom området vinframställning fyller samma syften som partens egna lagar, andra författningar och krav, i den mån som dessa godkänner vinframställningsmetoder som inte ändrar vinets druvkaraktär på ett sätt som är oförenligt med goda vinframställningsmetoder. Det rör sig om sådana metoder som fyller ett reellt och rimligt tekniskt eller praktiskt behov av att förbättra vinets lagringsegenskaper, andra egenskaper eller stabilitet och som åstadkommer den av vinproducenten önskade effekten; de får inte heller ge upphov till ett felaktigt intryck av produktens egenskaper och sammansättning.
2. Inom det här avtalets tillämpningsområde, enligt artikel 3, får ingen av parterna på grundval av vinframställningsmetoder eller produktspecifikationer begränsa importen, saluföringen eller försäljningen av vin med ursprung på den andra partens territorium, om detta vin framställts genom vinframställningsmetoder som är godkända enligt den andra partens lagar, andra författningar och krav enligt förteckningen i bilaga I, och som offentliggjorts eller meddelats av denna andra part.
Artikel 5 – Nya vinframställningsmetoder och specifikationer
1. Om en part föreslår att en ny vinframställningsmetod skall godkännas för kommersiell användning på det egna territoriet, eller att en befintlig vinframställningsmetod som är godkänd enligt de lagar, andra författningar och krav som finns förtecknade i bilaga I skall ändras, och parten avser att föreslå att den berörda metoden skall införas bland de godkända metoderna i bilaga I-dokumenten, skall parten offentliggöra detta och underrätta den andra parten och därvid ge denne en rimlig möjlighet att inkomma med synpunkter och få dessa beaktade.
2. Om den nya vinframställningsmetod eller den ändring som avses i punkt 1 godkänns, skall den godkännande parten skriftligen underrätta den andra parten om godkännandet inom 60 dagar.
3. En part får inom 90 dagar från mottagandet av den anmälan som avses i punkt 2 skriftligen inkomma med invändningar mot den godkända vinframställningsmetoden, på grundval av att den inte är förenlig med de mål som avses i artikel 4.1 eller de kriterier som fastställs i artikel 3.1, och begära samråd enligt artikel 11 om denna vinframställningsmetod.
4. Parterna skall ändra bilaga I, såsom anges i artikel 11, när det är nödvändigt för att täcka eventuella nya vinframställningsmetoder eller ändringar som inte blivit föremål för några invändningar enligt punkt 3 eller för vilka parterna gemensamt enats om en lösning efter samråd enligt punkt 3. När det gäller nya vinframställningsmetoder eller ändringar av befintliga metoder som föreslås efter den 14 september 2005, men före den dag då artikel 4 skall börja tillämpas i enlighet med artikel 17.2, får varje part ange att ändringen av bilaga I inte skall få verkan förrän den dag då artikel 4 börjar tillämpas.
AVDELNING III
SÄRSKILDA BESTÄMMELSER
Artikel 6 – Användning av vissa beteckningar på vinetiketter när det gäller vin som säljs i förenta staterna
1. När det gäller vin som säljs på Förenta staternas territorium skall Förenta staterna sträva efter att ändra den rättsliga statusen för beteckningarna i bilaga II, så att deras användning på vinetiketter helt begränsas till viner med ursprung i gemenskapen. På sådana viners etiketter får man använda beteckningarna i bilaga II på ett sätt som är förenligt med de amerikanska regler för märkning av vin som är i kraft från och med den 14 september 2005.
2. Punkt 1 skall inte tillämpas på en person eller annan efterföljande intressent som använder en beteckning som finns förtecknad i bilaga II på etiketten till ett vin som inte har sitt ursprung i gemenskapen, om beteckningen använts i Förenta staterna före den 13 december 2005, eller den dag då det här avtalet undertecknas, beroende på vilket som inträffar sist; med förbehållet att beteckningen endast får användas på etiketter till vin som bär det märkesnamn, eller i förekommande fall det märkesnamn och den fantasibeteckning, som tillämplig COLA utfärdades för före det senare datum som avses i detta stycke, och att beteckningen på etiketten presenteras i enlighet med de regler som har verkan den 14 september 2005.
3. Förenta staterna skall skriftligen meddela gemenskapen det datum då den ändrade rättsliga status som avses i punkt 1 har börjat gälla.
4. Förenta staterna skall vidta åtgärder för att se till att alla viner som inte märkts i enlighet med den här artikeln dras tillbaka från marknaden, eller inte släpps ut på marknaden, till dess att de försetts med märkning som överensstämmer med den här artikeln.
Artikel 7 – Ursprungsbeteckningar
1. Förenta staterna skall se till att vissa namn endast får användas som ursprungsbeteckningar för viner som är av det ursprung som det berörda namnet anger, och det gäller bland annat de namn som finns förtecknade i bilaga IV del A (namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden och namn på bordsviner med geografiska beteckningar) och del B (namn på medlemsstater).
2. Gemenskapen skall se till att de namn av betydelse för vinnäringen som finns förtecknade i bilaga V endast får användas som ursprungsbeteckningar för viner som är av det ursprung som det berörda namnet anger.
3. Båda parters behöriga myndigheter skall vidta åtgärder för att se till att alla viner som inte är märkta i enlighet med den här artikeln dras tillbaka från marknaden, eller inte släpps ut på marknaden, till dess att de försetts med märkning i enlighet med den här artikeln.
4. Utöver de skyldigheter som avses i punkterna 1 och 3 skall Förenta staterna upprätthålla statusen för de namn som finns förtecknade i Title 27 US Code of Federal Regulations , Section 12.31, och som anges i bilaga IV del C, som icke-generiska namn av geografisk betydelse vilka erkänns som distinkta beteckningar för ett visst vin som kommer från viss plats eller visst område inom gemenskapen och kan särskiljas från alla andra viner, i enlighet med Title 27 US Code of Federal Regulations , Section 4.24 c.1 och 4.24 c.3 samt Section 12.31 i gällande lydelse.
Artikel 8 – Märkning av vin
1. Båda parter skall se till att etiketterna till viner som säljs på det egna territoriet inte innehåller några felaktiga eller vilseledande uppgifter, i synnerhet inte vad gäller vinets egenskaper, sammansättning eller ursprung.
2. Om inte annat följer av punkt 1 skall båda parter tillåta att viner märks med frivilliga uppgifter eller ytterligare uppgifter i enlighet med protokollet om märkning av vin (nedan kallat ”protokollet”).
3. Ingen part får kräva att de processer, behandlingar eller tekniker som används för vinframställning skall anges på etiketten.
4. Förenta staterna skall tillåta att de namn som finns förtecknade i bilaga II används som klass- eller typbeteckning på viner med ursprung i gemenskapen.
Artikel 9 – Intyg och andra villkor för saluföring
1. Gemenskapen skall tillåta att vin med ursprung i Förenta staterna importeras till och saluförs och säljs i gemenskapen om ett intyg bifogas; intygets format och obligatoriska uppgifter anges i bilaga III a.
2. Gemenskapen skall tillåta att uppgifterna på intyget enligt punkt 1 är förtryckta, med undantag för producentens underskrift. Gemenskapen skall tillåta att dokumentet sänds i elektronisk form till de behöriga myndigheterna i medlemsstaterna, under förutsättning att det är tekniskt möjligt.
3. Förenta staterna skall säkerställa att besluten om att godkänna eller inte godkänna en COLA är förenliga med offentliggjorda kriterier och kan överklagas. Formatet och de obligatoriska uppgifterna för COLA-ansökningsblanketten anges i bilaga III b.
4. Förenta staterna skall tillåta att uppgifterna på den ansökningsblankett som avses i punkt 3, med undantag för producentens underskrift, är förtryckta och sänds i elektronisk form.
5. Parterna får ändra sina respektive blanketter, som avses i punkterna 1 och 3, i enlighet med sina interna förfaranden; i sådana fall skall den andra parten underrättas i god tid. Parterna skall, när så är nödvändigt, ändra bilaga III i enlighet med det förfarande som fastställs i artikel 11.
6. Avtalet innehåller inga krav på intyg om att de behandlingar och metoder som används för vinframställning i gemenskapen uppfyller bestämmelserna om ”proper cellar treatment” i den mening som avses i Section 2002 i US Public Law 108–429.
AVDELNING IV
SLUTBESTÄMMELSER
Artikel 10 – Framtida förhandlingar
1. Parterna skall inleda förhandlingar inom 90 dagar från detta avtals ikraftträdande i syfte att ingå ett eller flera avtal som ytterligare underlättar handeln med vin mellan parterna.
2. Parterna skall göra sitt yttersta för att ingå avtal (ett eller flera) och se till att dessa träder i kraft senast två år efter detta avtals ikraftträdande.
3. För att underlätta förhandlingarna får parterna inleda en eller flera specifika dialoger på tjänstemannanivå för att behandla problem inom den bilaterala handeln med vin.
Artikel 11 – Förvaltning av avtalet och samarbete
1. Parterna skall hålla direkt kontakt med varandra om alla frågor som rör den bilaterala handeln med vin och genomförandet av detta avtal. Framför allt skall varje part, på begäran, bistå den andra parten genom att ge dennes producenter tillgång till information om de specifika gränsvärden för främmande ämnen och restprodukter som gäller på den första partens territorium.
2. Parterna skall i god tid underrätta varandra om föreslagna ändringar av sina märkningsregler och, med undantag för mindre ändringar som inte påverkar märkningen av vin från den andra parten, ge den andra parten rimlig tid att inkomma med synpunkter.
3. Parterna får skriftligen underrätta varandra om
a) förfrågningar om möten eller samråd mellan parternas företrädare för att diskutera eventuella frågor som rör genomförandet av avtalet, vilket även innefattar samråd om nya vinframställningsmetoder enligt artikel 5,
b) förslag om ändring av bilagorna eller protokollet, inklusive tilläggen,
c) lagstiftningsåtgärder, förvaltningsåtgärder eller rättsliga beslut som rör tillämpningen av detta avtal,
d) information eller förslag i avsikt att optimera genomförandet av avtalet, och
e) rekommendationer och förslag om frågor av ömsesidigt intresse för båda parter.
4. En part skall inom rimlig tid, som inte får överstiga 60 dagar från mottagandet, svara på underrättelser enligt punkt 3 a, b, d eller e. Efter en begäran om samråd enligt punkt 3 a, skall dock parterna sammanträda inom 30 dagar om de inte enas om något annat.
5. Eventuella ändringar av bilagorna eller protokollet, inklusive dess tillägg, till detta avtal skall få verkan den första dagen i den månad som följer på mottagandet av det skriftliga svaret på en parts underrättelse enligt punkt 3 b om den ändrade texten till bilagan eller protokollet, inklusive dess tillägg, om svaret bekräftar att den andra parten godkänner den ändrade texten, eller annat datum som anges av parterna.
6. Varje part skall ge den andra partens kontaktpunkt enligt bilaga IV tillgång till varje meddelande, begäran, svar, förslag, rekommendation och annan information inom ramen för detta avtal. Varje part skall utan dröjsmål meddela eventuella ändringar av sin kontaktpunkt.
7. | a) Varje part och berörda personer hos den parten får i) göra förfrågningar om frågor kopplade till avdelningarna I, II och III i avtalet, inklusive protokollet, och ii) överlämna information om åtgärder som kan vara oförenliga med skyldigheterna i dessa avdelningar till den andra partens kontaktpunkt enligt bilaga VI. b) Varje part skall genom sin kontaktpunkt i) se till att åtgärder vidtas för att utreda frågan och utan dröjsmål agera utifrån de förfrågningar och den information som inkommer, och ii) underlätta uppföljande kontakter mellan den andra parten, eller berörda personer hos den parten, och berörda kontrollmyndigheter eller andra myndigheter. | a) | Varje part och berörda personer hos den parten får i) göra förfrågningar om frågor kopplade till avdelningarna I, II och III i avtalet, inklusive protokollet, och ii) överlämna information om åtgärder som kan vara oförenliga med skyldigheterna i dessa avdelningar till den andra partens kontaktpunkt enligt bilaga VI. | i) | göra förfrågningar om frågor kopplade till avdelningarna I, II och III i avtalet, inklusive protokollet, och | ii) | överlämna information om åtgärder som kan vara oförenliga med skyldigheterna i dessa avdelningar | b) | Varje part skall genom sin kontaktpunkt i) se till att åtgärder vidtas för att utreda frågan och utan dröjsmål agera utifrån de förfrågningar och den information som inkommer, och ii) underlätta uppföljande kontakter mellan den andra parten, eller berörda personer hos den parten, och berörda kontrollmyndigheter eller andra myndigheter. | i) | se till att åtgärder vidtas för att utreda frågan och utan dröjsmål agera utifrån de förfrågningar och den information som inkommer, och | ii) | underlätta uppföljande kontakter mellan den andra parten, eller berörda personer hos den parten, och berörda kontrollmyndigheter eller andra myndigheter.
a) | Varje part och berörda personer hos den parten får i) göra förfrågningar om frågor kopplade till avdelningarna I, II och III i avtalet, inklusive protokollet, och ii) överlämna information om åtgärder som kan vara oförenliga med skyldigheterna i dessa avdelningar till den andra partens kontaktpunkt enligt bilaga VI. | i) | göra förfrågningar om frågor kopplade till avdelningarna I, II och III i avtalet, inklusive protokollet, och | ii) | överlämna information om åtgärder som kan vara oförenliga med skyldigheterna i dessa avdelningar
i) | göra förfrågningar om frågor kopplade till avdelningarna I, II och III i avtalet, inklusive protokollet, och
ii) | överlämna information om åtgärder som kan vara oförenliga med skyldigheterna i dessa avdelningar
b) | Varje part skall genom sin kontaktpunkt i) se till att åtgärder vidtas för att utreda frågan och utan dröjsmål agera utifrån de förfrågningar och den information som inkommer, och ii) underlätta uppföljande kontakter mellan den andra parten, eller berörda personer hos den parten, och berörda kontrollmyndigheter eller andra myndigheter. | i) | se till att åtgärder vidtas för att utreda frågan och utan dröjsmål agera utifrån de förfrågningar och den information som inkommer, och | ii) | underlätta uppföljande kontakter mellan den andra parten, eller berörda personer hos den parten, och berörda kontrollmyndigheter eller andra myndigheter.
i) | se till att åtgärder vidtas för att utreda frågan och utan dröjsmål agera utifrån de förfrågningar och den information som inkommer, och
ii) | underlätta uppföljande kontakter mellan den andra parten, eller berörda personer hos den parten, och berörda kontrollmyndigheter eller andra myndigheter.
Artikel 12 – Förhållande till andra instrument och lagar
1. Detta avtal
a) påverkar inte parternas rättigheter och skyldigheter enligt WTO-avtalet,
b) ålägger inte parterna att vidta sådana åtgärder som rör immateriella rättigheter som annars inte skulle vidtas enligt respektive parts lagar, andra författningar och förfaranden inom området immateriella rättigheter, i enlighet med led a.
2. Detta avtal hindrar inte att en part, när så är lämpligt, vidtar åtgärder för att tillåta användningen av homonyma ursprungsbeteckningar i de fall då konsumenterna inte kommer att vilseledas, eller för att tillåta en person att i samband med handel använda sitt eget namn eller namnet på sin företrädare på ett sätt som inte vilseleder konsumenten.
3. Detta avtal påverkar inte tillämpningen av yttrandefriheten i Förenta staterna, enligt första tillägget i Förenta staternas konstitution, eller i gemenskapen.
4. Artiklarna 6 och 7 skall inte tolkas som att de utgör en definition av immateriella rättigheter eller ålägger parterna att överföra eller erkänna eventuella immateriella rättigheter. Följaktligen skall de namn som finns förtecknade i bilaga IV inte nödvändigtvis betraktas som, men inte heller uteslutas från att betraktas som, geografiska beteckningar enligt amerikansk lagstiftning, och de namn som finns förtecknade i bilaga V skall inte nödvändigtvis anses utgöra, eller uteslutas från att anses utgöra, geografiska beteckningar enligt gemenskapslagstiftningen. Vidare skall de beteckningar som finns förtecknade i bilaga II varken betraktas som, eller uteslutas från att i framtiden betraktas som, geografiska beteckningar från gemenskapen enligt amerikansk lagstiftning.
Artikel 13 – Genomförande
1. Parterna skall vidta alla åtgärder som är nödvändiga för att ge verkan åt detta avtal.
2. Om inte annat fastställs i detta avtal skall import och saluföring på gemenskapens territorium ske i enlighet med den lagstiftning och de andra författningar som är gällande på gemenskapens territorium.
Artikel 14 – Upphävande
Varje part kan när som helst säga upp detta avtal genom att skriftligen underrätta den andra parten. Avtalet skall upphöra att gälla ett år efter den dag då den andra parten tog emot underrättelsen, om inte underrättelsen anger en senare tidpunkt eller uppsägningen återkallas före upphörandet.
Artikel 15 – Bilagor och protokoll
Avtalets bilagor och protokoll, inklusive tilläggen, utgör en integrerad del av avtalet.
Artikel 16 – Giltiga språk
Detta avtal är upprättat i två exemplar på danska, engelska, estniska, finska, franska, grekiska, italienska, lettiska, litauiska, maltesiska, nederländska, polska, portugisiska, slovakiska, slovenska, spanska, svenska, tjeckiska, tyska och ungerska, vilka alla texter är lika giltiga. Om olika tolkningar är motstridiga skall den engelska texten gälla.
Artikel 17 – Slutbestämmelser
1. Detta avtal träder i kraft vid undertecknandet.
2. Bestämmelserna i artiklarna 4 och 9 skall dock börja tillämpas först den första dagen i den andra månaden efter det att gemenskapen mottagit den skriftliga underrättelse som avses i artikel 6.3.
Bestämmelserna i alla andra artiklar skall tillämpas från och med den dag då avtalet träder i kraft.
Hecho en Londres el diez de marzo de dos mil seis.
V Londýně dne desátého března dva tisíce šest.
Udfærdiget i London den tiende marts to tusind og seks.
Geschehen zu London am zehnten März des Jahres zweitausendsechs.
Londonis, kahe tuhande kuuenda aasta kümnendal märtsil.
Έγινε στο Λονδίνο στις δέκα Μαρτίου δύο χιλιάδες έξι.
Done at London on the tenth day of March in the year two thousand and six.
Fait à Londres le dix mars deux mille six.
Fatto a Londra, addi' dieci marzo duemilasei.
Londonā, divi tūkstoši sestā gada desmitajā martā.
Priimta du tūkstančiai šeštųjų metų kovo dešimtą dieną Londone.
Kelt Londonban, a kétezer-hatodik év március havának tizedik napján.
Magħmul f'Londra fl-għaxar jum ta' Marzu tas-sena elfejn u sitta.
Gedaan te Londen, op de tiende dag van maart in het jaar tweeduizend zes.
Sporządzono w Londynie dnia dziesiątego marca dwa tysiące szóstego roku.
Feito em Londres, aos dez de Março de dois mil e seis.
V Londýne desiateho marca dvetisícšesť.
V Londonu, desetega marca dva tisoč šest.
Tehty Lontoossa kymmenentenä päivänä maaliskuuta vuonna kaksituhattakuusi.
Utfärdat i London den tionde mars år tjugohundrasex.
Por la Comunidad Europea
Za Evropské společenství
For Det Europæiske Fællesskab
Für die Europäische Gemeinschaft
Euroopa Ühenduse nimel
Για την Ευρωπαϊκή Κοινότητα
For the European Community
Pour la Communauté européenne
Per la Comunità europea
Eiropas Kopienas vārdā
Europos bendrijos vardu
az Európai Közösség részéről
Għall-Komunità Ewropea
Voor de Europese Gemeenschap
W imieniu Wspólnoty Europejskiej
Pela Comunidade Europeia
Za Európske spoločenstvo
Za Evropsko skupnost
Euroopan yhteisön puolesta
På Europeiska gemenskapens vägnar
Por los Estados Unidos de América
Za Spojené státy americké
For Amerikas Forenede Stater
Für die Vereinigten Staaten von Amerika
Ameerika Ühendriikide nimel
Για τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής
For the United States of America
Pour les Etats-Unis d'Amérique
Per gli Stati Uniti d'America
Amerikas Savienoto Valstu vārdā
Jungtinių Amerikos Valstijų vardu
az Amerikai Egyesült Államok részéről
Għall-Istati Uniti ta'l-Amerika
Voor de Verenigde Staten van Amerika
W imieniu Stanów Zjednoczonych Ameryki
Pelos Estados Unidos da América
Za Spojené štáty americké
Za Združene države Amerike
Amerikan yhdysvaltojen puolesta
På Amerikas förenta staters vägnar
a) | Förenta staterna 1. De bestämmelser som finns förtecknade i punkt 2 rör vinframställningsmetoder som är godkända enligt Förenta staternas lagar, andra författningar och krav, enligt artiklarna 3 och 4, och som godkänts senast den 14 september 2005. Gemenskapen skall tillåta import av begränsade volymer vin som framställs av druvor som inte är av arten Vitis vinifera och som produceras enligt traditionella metoder och betecknas som kosherviner med ursprung i Förenta staterna. 2. Förenta staternas lagar, andra författningar och krav. LAGAR: 26 USC. Part III – Cellar Treatment and Classification of Wine 26 USC. 5381 Natural wine 26 USC. 5382 Cellar treatment of natural wine 26 USC. 5383 Amelioration and sweetening limitations for natural grape wines 26 USC. 5385 Specially sweetened natural wines 26 USC. 5351 Bonded wine cellar 26 USC. Part II – Operations 26 USC. 5361 Bonded wine cellar operations 26 USC. 5363 Tax-paid wine bottling house operations 26 USC. 5373 Wine spirits ANDRA FÖRFATTNINGAR 27 CFR Part 24 Wine Subpart B Definitions Subpart F Production Practices Subpart G Production of Effervescent Wine Subpart K Spirits 24.225 General 24.233 Addition of spirits to wine 24.234 Other use of spirits 24.237 Spirits added to juice or concentrated fruit juice Subpart L Storage, Treatment and Finishing of Wine 27 CFR Part 4 Labelling and Advertising of Wine Subpart B Definitions Subpart C Standards of Identity for Wine 4.21 The standards of identity 4.22 Blends, cellar treatment, alteration of class or type | 1. | De bestämmelser som finns förtecknade i punkt 2 rör vinframställningsmetoder som är godkända enligt Förenta staternas lagar, andra författningar och krav, enligt artiklarna 3 och 4, och som godkänts senast den 14 september 2005. Gemenskapen skall tillåta import av begränsade volymer vin som framställs av druvor som inte är av arten Vitis vinifera och som produceras enligt traditionella metoder och betecknas som kosherviner med ursprung i Förenta staterna. | 2. | Förenta staternas lagar, andra författningar och krav. | 26 USC. 5381 | Natural wine | 26 USC. 5382 | Cellar treatment of natural wine | 26 USC. 5383 | Amelioration and sweetening limitations for natural grape wines | 26 USC. 5385 | Specially sweetened natural wines | 26 USC. 5351 | Bonded wine cellar | 26 USC. 5361 | Bonded wine cellar operations | 26 USC. 5363 | Tax-paid wine bottling house operations | 26 USC. 5373 | Wine spirits | | Subpart B Definitions | | Subpart F Production Practices | | Subpart G Production of Effervescent Wine | | Subpart K Spirits 24.225 General 24.233 Addition of spirits to wine 24.234 Other use of spirits 24.237 Spirits added to juice or concentrated fruit juice | 24.225 | General | 24.233 | Addition of spirits to wine | 24.234 | Other use of spirits | 24.237 | Spirits added to juice or concentrated fruit juice | | Subpart L Storage, Treatment and Finishing of Wine | | Subpart B Definitions | | Subpart C Standards of Identity for Wine 4.21 The standards of identity 4.22 Blends, cellar treatment, alteration of class or type | 4.21 | The standards of identity | 4.22 | Blends, cellar treatment, alteration of class or type
1. | De bestämmelser som finns förtecknade i punkt 2 rör vinframställningsmetoder som är godkända enligt Förenta staternas lagar, andra författningar och krav, enligt artiklarna 3 och 4, och som godkänts senast den 14 september 2005. Gemenskapen skall tillåta import av begränsade volymer vin som framställs av druvor som inte är av arten Vitis vinifera och som produceras enligt traditionella metoder och betecknas som kosherviner med ursprung i Förenta staterna.
2. | Förenta staternas lagar, andra författningar och krav.
26 USC. 5381 | Natural wine
26 USC. 5382 | Cellar treatment of natural wine
26 USC. 5383 | Amelioration and sweetening limitations for natural grape wines
26 USC. 5385 | Specially sweetened natural wines
26 USC. 5351 | Bonded wine cellar
26 USC. 5361 | Bonded wine cellar operations
26 USC. 5363 | Tax-paid wine bottling house operations
26 USC. 5373 | Wine spirits
| Subpart B Definitions
| Subpart F Production Practices
| Subpart G Production of Effervescent Wine
| Subpart K Spirits 24.225 General 24.233 Addition of spirits to wine 24.234 Other use of spirits 24.237 Spirits added to juice or concentrated fruit juice | 24.225 | General | 24.233 | Addition of spirits to wine | 24.234 | Other use of spirits | 24.237 | Spirits added to juice or concentrated fruit juice
24.225 | General
24.233 | Addition of spirits to wine
24.234 | Other use of spirits
24.237 | Spirits added to juice or concentrated fruit juice
| Subpart L Storage, Treatment and Finishing of Wine
| Subpart B Definitions
| Subpart C Standards of Identity for Wine 4.21 The standards of identity 4.22 Blends, cellar treatment, alteration of class or type | 4.21 | The standards of identity | 4.22 | Blends, cellar treatment, alteration of class or type
4.21 | The standards of identity
4.22 | Blends, cellar treatment, alteration of class or type
b) | Gemenskapen 1. De bestämmelser som finns förtecknade i punkt 2 rör vinframställningsmetoder som är godkända enligt lagstiftning, andra författningar och krav i gemenskapen, enligt artiklarna 3 och 4, och som godkänts senast den 14 september 2005. Viner behandlade med kåda från aleppotall som betecknas som Retsina skall inte av Förenta staterna anses innehålla en smaktillsats i den mening som avses i artikel 3.1. 2. Gemenskapens lagstiftning, andra författningar och krav. Rådets förordning (EG) nr 1493/1999 ( EGT L 179, 14.7.1999, s. 1 . Förordningen senast ändrad genom förordning (EG) nr 1428/2004 ( EUT L 263, 10.8.2004, s. 7 )), bilagorna IV och V Bilaga IV Förteckning över tillåtna oenologiska metoder och behandlingar Bilaga V Gränser och villkor i fråga om vissa oenologiska metoder Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000 ( EGT L 194, 31.7.2000, s. 1 ), avdelningarna II, III och IV Avdelning II (på sidan 5) Oenologiska metoder och behandlingar Avdelning II (på sidan 8) Oenologiska metoder Avdelning III Användning för försöksändamål av nya oenologiska metoder Avdelning IV Slutbestämmelser Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000, Bilagorna IV, V, VI, VII, VIII, VIIIa, IX X, XI, XII, XIIa, XIII, XIV, XV, XVI och XVII Bilaga IV Gränsvärden för användningen av vissa ämnen Bilaga V Bestämmelser och renhetskriterier för polyvinylpolypyrrolidon Bilaga VI Bestämmelser för kalciumtartrat Bilaga VII Bestämmelser för betaglukanas Bilaga VIII Mjölksyrabakterier Bilaga VIIIa Specifikationer för lysozym Bilaga IX Bestämning av jonbyteshartsers förluster av organiska ämnen Bilaga X Bestämmelser för behandling genom elektrodialys Bilaga XI Bestämmelser för ureas Bilaga XII Undantag beträffande halten av svaveldioxid BILAGA XIIa Höjning av den högsta tillåtna svaveldioxidhalten när väderleksförhållandena gör detta nödvändigt Bilaga XIII Halt av flyktiga syror Bilaga XIV Berikning när väderleken har varit exceptionellt ogynnsam Bilaga XV Fall där tillsättning av syra och berikning av en och samma produkt får utföras Bilaga XVI Datum före vilka berikning, tillsats av syra och avsyrning får utföras på grund av exceptionellt ogynnsam väderlek Bilaga XVII Egenskaper hos destillat av vin eller av torkade druvor som får tillsättas i likörviner och i vissa kvalitetslikörviner fso | 1. | De bestämmelser som finns förtecknade i punkt 2 rör vinframställningsmetoder som är godkända enligt lagstiftning, andra författningar och krav i gemenskapen, enligt artiklarna 3 och 4, och som godkänts senast den 14 september 2005. Viner behandlade med kåda från aleppotall som betecknas som Retsina skall inte av Förenta staterna anses innehålla en smaktillsats i den mening som avses i artikel 3.1. | 2. | Gemenskapens lagstiftning, andra författningar och krav. Rådets förordning (EG) nr 1493/1999 ( EGT L 179, 14.7.1999, s. 1 . Förordningen senast ändrad genom förordning (EG) nr 1428/2004 ( EUT L 263, 10.8.2004, s. 7 )), bilagorna IV och V Bilaga IV Förteckning över tillåtna oenologiska metoder och behandlingar Bilaga V Gränser och villkor i fråga om vissa oenologiska metoder Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000 ( EGT L 194, 31.7.2000, s. 1 ), avdelningarna II, III och IV Avdelning II (på sidan 5) Oenologiska metoder och behandlingar Avdelning II (på sidan 8) Oenologiska metoder Avdelning III Användning för försöksändamål av nya oenologiska metoder Avdelning IV Slutbestämmelser Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000, Bilagorna IV, V, VI, VII, VIII, VIIIa, IX X, XI, XII, XIIa, XIII, XIV, XV, XVI och XVII Bilaga IV Gränsvärden för användningen av vissa ämnen Bilaga V Bestämmelser och renhetskriterier för polyvinylpolypyrrolidon Bilaga VI Bestämmelser för kalciumtartrat Bilaga VII Bestämmelser för betaglukanas Bilaga VIII Mjölksyrabakterier Bilaga VIIIa Specifikationer för lysozym Bilaga IX Bestämning av jonbyteshartsers förluster av organiska ämnen Bilaga X Bestämmelser för behandling genom elektrodialys Bilaga XI Bestämmelser för ureas Bilaga XII Undantag beträffande halten av svaveldioxid BILAGA XIIa Höjning av den högsta tillåtna svaveldioxidhalten när väderleksförhållandena gör detta nödvändigt Bilaga XIII Halt av flyktiga syror Bilaga XIV Berikning när väderleken har varit exceptionellt ogynnsam Bilaga XV Fall där tillsättning av syra och berikning av en och samma produkt får utföras Bilaga XVI Datum före vilka berikning, tillsats av syra och avsyrning får utföras på grund av exceptionellt ogynnsam väderlek Bilaga XVII Egenskaper hos destillat av vin eller av torkade druvor som får tillsättas i likörviner och i vissa kvalitetslikörviner fso | | Bilaga IV Förteckning över tillåtna oenologiska metoder och behandlingar | | Bilaga V Gränser och villkor i fråga om vissa oenologiska metoder | Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000, | Bilagorna IV, V, VI, VII, VIII, VIIIa, IX X, XI, XII, XIIa, XIII, XIV, XV, XVI och XVII | Bilaga IV | Gränsvärden för användningen av vissa ämnen | Bilaga V | Bestämmelser och renhetskriterier för polyvinylpolypyrrolidon | Bilaga VI | Bestämmelser för kalciumtartrat | Bilaga VII | Bestämmelser för betaglukanas | Bilaga VIII | Mjölksyrabakterier | Bilaga VIIIa | Specifikationer för lysozym | Bilaga IX | Bestämning av jonbyteshartsers förluster av organiska ämnen | Bilaga X | Bestämmelser för behandling genom elektrodialys | Bilaga XI | Bestämmelser för ureas | Bilaga XII | Undantag beträffande halten av svaveldioxid | BILAGA XIIa | Höjning av den högsta tillåtna svaveldioxidhalten när väderleksförhållandena gör detta nödvändigt | Bilaga XIII | Halt av flyktiga syror | Bilaga XIV | Berikning när väderleken har varit exceptionellt ogynnsam | Bilaga XV | Fall där tillsättning av syra och berikning av en och samma produkt får utföras | Bilaga XVI | Datum före vilka berikning, tillsats av syra och avsyrning får utföras på grund av exceptionellt ogynnsam väderlek | Bilaga XVII | Egenskaper hos destillat av vin eller av torkade druvor som får tillsättas i likörviner och i vissa kvalitetslikörviner fso
1. | De bestämmelser som finns förtecknade i punkt 2 rör vinframställningsmetoder som är godkända enligt lagstiftning, andra författningar och krav i gemenskapen, enligt artiklarna 3 och 4, och som godkänts senast den 14 september 2005. Viner behandlade med kåda från aleppotall som betecknas som Retsina skall inte av Förenta staterna anses innehålla en smaktillsats i den mening som avses i artikel 3.1.
2. | Gemenskapens lagstiftning, andra författningar och krav. Rådets förordning (EG) nr 1493/1999 ( EGT L 179, 14.7.1999, s. 1 . Förordningen senast ändrad genom förordning (EG) nr 1428/2004 ( EUT L 263, 10.8.2004, s. 7 )), bilagorna IV och V Bilaga IV Förteckning över tillåtna oenologiska metoder och behandlingar Bilaga V Gränser och villkor i fråga om vissa oenologiska metoder Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000 ( EGT L 194, 31.7.2000, s. 1 ), avdelningarna II, III och IV Avdelning II (på sidan 5) Oenologiska metoder och behandlingar Avdelning II (på sidan 8) Oenologiska metoder Avdelning III Användning för försöksändamål av nya oenologiska metoder Avdelning IV Slutbestämmelser Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000, Bilagorna IV, V, VI, VII, VIII, VIIIa, IX X, XI, XII, XIIa, XIII, XIV, XV, XVI och XVII Bilaga IV Gränsvärden för användningen av vissa ämnen Bilaga V Bestämmelser och renhetskriterier för polyvinylpolypyrrolidon Bilaga VI Bestämmelser för kalciumtartrat Bilaga VII Bestämmelser för betaglukanas Bilaga VIII Mjölksyrabakterier Bilaga VIIIa Specifikationer för lysozym Bilaga IX Bestämning av jonbyteshartsers förluster av organiska ämnen Bilaga X Bestämmelser för behandling genom elektrodialys Bilaga XI Bestämmelser för ureas Bilaga XII Undantag beträffande halten av svaveldioxid BILAGA XIIa Höjning av den högsta tillåtna svaveldioxidhalten när väderleksförhållandena gör detta nödvändigt Bilaga XIII Halt av flyktiga syror Bilaga XIV Berikning när väderleken har varit exceptionellt ogynnsam Bilaga XV Fall där tillsättning av syra och berikning av en och samma produkt får utföras Bilaga XVI Datum före vilka berikning, tillsats av syra och avsyrning får utföras på grund av exceptionellt ogynnsam väderlek Bilaga XVII Egenskaper hos destillat av vin eller av torkade druvor som får tillsättas i likörviner och i vissa kvalitetslikörviner fso | | Bilaga IV Förteckning över tillåtna oenologiska metoder och behandlingar | | Bilaga V Gränser och villkor i fråga om vissa oenologiska metoder | Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000, | Bilagorna IV, V, VI, VII, VIII, VIIIa, IX X, XI, XII, XIIa, XIII, XIV, XV, XVI och XVII | Bilaga IV | Gränsvärden för användningen av vissa ämnen | Bilaga V | Bestämmelser och renhetskriterier för polyvinylpolypyrrolidon | Bilaga VI | Bestämmelser för kalciumtartrat | Bilaga VII | Bestämmelser för betaglukanas | Bilaga VIII | Mjölksyrabakterier | Bilaga VIIIa | Specifikationer för lysozym | Bilaga IX | Bestämning av jonbyteshartsers förluster av organiska ämnen | Bilaga X | Bestämmelser för behandling genom elektrodialys | Bilaga XI | Bestämmelser för ureas | Bilaga XII | Undantag beträffande halten av svaveldioxid | BILAGA XIIa | Höjning av den högsta tillåtna svaveldioxidhalten när väderleksförhållandena gör detta nödvändigt | Bilaga XIII | Halt av flyktiga syror | Bilaga XIV | Berikning när väderleken har varit exceptionellt ogynnsam | Bilaga XV | Fall där tillsättning av syra och berikning av en och samma produkt får utföras | Bilaga XVI | Datum före vilka berikning, tillsats av syra och avsyrning får utföras på grund av exceptionellt ogynnsam väderlek | Bilaga XVII | Egenskaper hos destillat av vin eller av torkade druvor som får tillsättas i likörviner och i vissa kvalitetslikörviner fso
| Bilaga IV Förteckning över tillåtna oenologiska metoder och behandlingar
| Bilaga V Gränser och villkor i fråga om vissa oenologiska metoder
Kommissionens förordning (EG) nr 1622/2000, | Bilagorna IV, V, VI, VII, VIII, VIIIa, IX X, XI, XII, XIIa, XIII, XIV, XV, XVI och XVII
Bilaga IV | Gränsvärden för användningen av vissa ämnen
Bilaga V | Bestämmelser och renhetskriterier för polyvinylpolypyrrolidon
Bilaga VI | Bestämmelser för kalciumtartrat
Bilaga VII | Bestämmelser för betaglukanas
Bilaga VIII | Mjölksyrabakterier
Bilaga VIIIa | Specifikationer för lysozym
Bilaga IX | Bestämning av jonbyteshartsers förluster av organiska ämnen
Bilaga X | Bestämmelser för behandling genom elektrodialys
Bilaga XI | Bestämmelser för ureas
Bilaga XII | Undantag beträffande halten av svaveldioxid
BILAGA XIIa | Höjning av den högsta tillåtna svaveldioxidhalten när väderleksförhållandena gör detta nödvändigt
Bilaga XIII | Halt av flyktiga syror
Bilaga XIV | Berikning när väderleken har varit exceptionellt ogynnsam
Bilaga XV | Fall där tillsättning av syra och berikning av en och samma produkt får utföras
Bilaga XVI | Datum före vilka berikning, tillsats av syra och avsyrning får utföras på grund av exceptionellt ogynnsam väderlek
Bilaga XVII | Egenskaper hos destillat av vin eller av torkade druvor som får tillsättas i likörviner och i vissa kvalitetslikörviner fso
Burgundy, Chablis, Champagne, Chianti, Claret, Haut Sauterne, Hock, Madeira, Malaga, Marsala, Moselle, Port, Retsina, Rhine, Sauterne, Sherry och Tokay.
a) Gemenskapen
Kommersiellt dokument (1) som skall åtfölja vinprodukter med ursprung i Amerikas förenta stater
1.
Exportör (namn och adress)
2.
Serienummer
3.
Importör (namn och adress)
4.
Behörig myndighet på avsändningsorten i USA (namn och adress)
[TTB Office]
5.
Tullstämpel (endast för officiellt EG-bruk)
6.
Datum för EG-tullklarering av vinet (endast för officiellt EG-bruk)
7.
Transportmedel och transportuppgifter
8.
Planerad leveransort (om annan än under 3)
9.
Beskrivning av den importerade produkten
framför allt: faktisk alkoholhalt:
färg:
10.
Kvantitet
11.
Intyg
Den produkt som beskrivs ovan är avsedd för direkt användning som livsmedel, uppfyller de krav för produktion och saluföring som är tillämpliga i Amerikas förenta stater, har framställts genom oenologiska metoder som är förenliga med villkoren i avtalet mellan EG och Förenta staterna om handel med vin, har producerats av en vingård med tillstånd från Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau för produktion av druvvin och är underkastad inspektioner och kontroll av ovannämnda myndighet.
Det federala tillståndets nummer (vingård):
12.
Kontrollnotering (endast för EG-bruk). Ifylles av den behöriga myndigheten.
13.
Den undertecknande personens företag, det federala tillståndets nummer samt telefonnummer
14.
Namnförtydligande
15.
Ort och datum
16.
Underskrift
(1)
I enlighet med bilaga III till avtalet mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin.
Anvisningar för utfärdandet av intyget
1) Exportör: Fullständigt namn och adress i Förenta staterna.
2) Löpnummer: Ett löpnummer genom vilket varupartiet kan identifieras i exportörens handlingar (t.ex. fakturanummer).
3) Importör: Fullständigt namn och adress i gemenskapen.
4) Behörig myndighet på avsändningsorten: Behörig myndighet på avsändningsorten: namn på och adress för det lokalkontor för US Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau som har ansvaret för att på vingården/produktionsplatsen kontrollera de uppgifter som anges i intyget.
5) Tullstämpel: Tullstämpel (ifylles ej, endast för EG-användning).
6) Datum för EG-tullklarering av vinet: Avsändningsdatum (ifylles ej, endast för EG-användning).
7. | Transportmedel och transportuppgifter: Avser endast transport till platsen för införsel till gemenskapen: — ange transportmedel (fartyg, flyg etc.); — ange namn och adress för den person som är ansvarig för transporten (om annan än exportören); — ange t.ex. fartygets namn eller flightnumret. | — | ange transportmedel (fartyg, flyg etc.); | — | ange namn och adress för den person som är ansvarig för transporten (om annan än exportören); | — | ange t.ex. fartygets namn eller flightnumret.
— | ange transportmedel (fartyg, flyg etc.);
— | ange namn och adress för den person som är ansvarig för transporten (om annan än exportören);
— | ange t.ex. fartygets namn eller flightnumret.
8) Leveransort: Om varorna inte skall levereras till den adress som angivits för mottagaren (i ruta 3, importör), ange den faktiska leveransorten i EG.
9. | Beskrivning av produkten: Ange följande: — typ av produkt (t.ex. ”Importerat vin”), — försäljningsbeteckning (t.ex. det som anges på etiketten, exempelvis namnet på producent och vinodlingsområde och märkesnamn), — ursprungsland (t.ex. ”USA”), — geografisk beteckning, om vinet har rätt att använda en sådan beteckning (t.ex. AVA, delstat, land), — faktisk alkoholhalt i volymprocent, — produktens färg (endast ”red”, ”rosé”, ”pink” eller ”white” får anges). | — | typ av produkt (t.ex. ”Importerat vin”), | — | försäljningsbeteckning (t.ex. det som anges på etiketten, exempelvis namnet på producent och vinodlingsområde och märkesnamn), | — | ursprungsland (t.ex. ”USA”), | — | geografisk beteckning, om vinet har rätt att använda en sådan beteckning (t.ex. AVA, delstat, land), | — | faktisk alkoholhalt i volymprocent, | — | produktens färg (endast ”red”, ”rosé”, ”pink” eller ”white” får anges).
— | typ av produkt (t.ex. ”Importerat vin”),
— | försäljningsbeteckning (t.ex. det som anges på etiketten, exempelvis namnet på producent och vinodlingsområde och märkesnamn),
— | ursprungsland (t.ex. ”USA”),
— | geografisk beteckning, om vinet har rätt att använda en sådan beteckning (t.ex. AVA, delstat, land),
— | faktisk alkoholhalt i volymprocent,
— | produktens färg (endast ”red”, ”rosé”, ”pink” eller ”white” får anges).
10) Kvantitet: Ange a) typ (otappat eller i flaska), b) volym, c) kvantitet för vinbehållarna.
11) Intyg: Tillhandahåll vingårdens federala tillstånd. Observera att undertecknaren intygar att utsagan är sanningsenlig och tillförlitlig.
12) Kontrollnotering. För den behöriga myndigheten: (lämnas tomt, endast EG-bruk).
13) Undertecknarens företag, det federala tillståndets nummer samt telefonnummer: Ange namnet på vinproducenten (person eller företag), numret på det federala tillståndet samt telefonnummer, i förekommande fall andra kontaktuppgifter.
14) Undertecknarens namn: T. ex. namnet på vinproducenten eller den tjänsteman i producentens företag som bemyndigats att underteckna intyget.
15) Ort och datum: Tid och plats för undertecknandet av intyget.
16) Underskrift: Originalnamnteckning, i bläck, för den person som anges i ruta 14.
b) Förenta staterna
COLA-ansökningsblanketten bär titeln ”Application for and certification/exemption of label/bottle approval” och produceras av US Department of Treasury, Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau , TTB Form 5100.31. Det är blanketten från maj 2005 eller den senaste versionen som lagts ut på www.ttb.gov som ska användas.
DEL A
I Österrike
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden Burgenland Carnuntum Donauland Kamptal Kärnten Kremstal Mittelburgenland Neusiedlersee Neusiedlersee-Hügelland Niederösterreich Oberösterreich Salzburg Steiermark Südburgenland Süd-Oststeiermark Südsteiermark Thermenregion Tirol Traisental Vorarlberg Wachau Weinviertel Weststeiermark Wien | Specificerade områden | Burgenland | Carnuntum | Donauland | Kamptal | Kärnten | Kremstal | Mittelburgenland | Neusiedlersee | Neusiedlersee-Hügelland | Niederösterreich | Oberösterreich | Salzburg | Steiermark | Südburgenland | Süd-Oststeiermark | Südsteiermark | Thermenregion | Tirol | Traisental | Vorarlberg | Wachau | Weinviertel | Weststeiermark | Wien
Specificerade områden
Burgenland
Carnuntum
Donauland
Kamptal
Kärnten
Kremstal
Mittelburgenland
Neusiedlersee
Neusiedlersee-Hügelland
Niederösterreich
Oberösterreich
Salzburg
Steiermark
Südburgenland
Süd-Oststeiermark
Südsteiermark
Thermenregion
Tirol
Traisental
Vorarlberg
Wachau
Weinviertel
Weststeiermark
Wien
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Bergland Steirerland Weinland Wien | Bergland | Steirerland | Weinland | Wien
Bergland
Steirerland
Weinland
Wien
I Belgien
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden Côtes de Sambre et Meuse Hagelandse Wijn Haspengouwse Wijn | Specificerade områden | Côtes de Sambre et Meuse | Hagelandse Wijn | Haspengouwse Wijn
Specificerade områden
Côtes de Sambre et Meuse
Hagelandse Wijn
Haspengouwse Wijn
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Vin de pays des jardins de Wallonie | Vin de pays des jardins de Wallonie
Vin de pays des jardins de Wallonie
I Cypern
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden På grekiska På engelska Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) Delområden (eventuellt föregånget av det specificerade områdets namn) Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) Delområden (eventuellt föregånget av det specificerade områdets namn) Κουμανδαρία Commandaria Κρασοχώρια Λεμεσού … Αφάμης eller Λαόνα Krasohoria Lemesou … Afames eller Laona Λαόνα Ακάμα Laona Akama Πιτσιλιά Pitsilia Βουνί Παναγιάς – Αμπελίτης Vouni Panayia – Ambelitis | På grekiska | På engelska | Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (eventuellt föregånget av det specificerade områdets namn) | Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (eventuellt föregånget av det specificerade områdets namn) | Κουμανδαρία | | Commandaria | | Κρασοχώρια Λεμεσού … | Αφάμης eller Λαόνα | Krasohoria Lemesou … | Afames eller Laona | Λαόνα Ακάμα | | Laona Akama | | Πιτσιλιά | | Pitsilia | | Βουνί Παναγιάς – Αμπελίτης | | Vouni Panayia – Ambelitis
På grekiska | På engelska
Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (eventuellt föregånget av det specificerade områdets namn) | Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (eventuellt föregånget av det specificerade områdets namn)
Κουμανδαρία | | Commandaria
Κρασοχώρια Λεμεσού … | Αφάμης eller Λαόνα | Krasohoria Lemesou … | Afames eller Laona
Λαόνα Ακάμα | | Laona Akama
Πιτσιλιά | | Pitsilia
Βουνί Παναγιάς – Αμπελίτης | | Vouni Panayia – Ambelitis
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar På grekiska På engelska Λάρνακα Larnaka Λευκωσία Lefkosia Λεμεσός Lemesos Πάφος Pafos | På grekiska | På engelska | Λάρνακα | Larnaka | Λευκωσία | Lefkosia | Λεμεσός | Lemesos | Πάφος | Pafos
På grekiska | På engelska
Λάρνακα | Larnaka
Λευκωσία | Lefkosia
Λεμεσός | Lemesos
Πάφος | Pafos
I Tjeckien
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) Delområden 1. (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) 2. (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller namnet på en vingård) čechy … litoměřická mělnická Morava … mikulovská slovácká velkopavlovická znojemská | Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden 1. (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) 2. (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller namnet på en vingård) | 1. | (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) | 2. | (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller namnet på en vingård) | čechy … | litoměřická | | mělnická | Morava … | mikulovská | | slovácká | | velkopavlovická | | znojemská
Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden 1. (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) 2. (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller namnet på en vingård) | 1. | (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) | 2. | (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller namnet på en vingård)
1. | (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område)
2. | (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller namnet på en vingård)
čechy … | litoměřická
| mělnická
Morava … | mikulovská
| slovácká
| velkopavlovická
| znojemská
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar české zemské víno moravské zemské víno | české zemské víno | moravské zemské víno
české zemské víno
moravské zemské víno
I Frankrike
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden Ajaccio Alsace Grand Cru, följt av namnet på en mindre geografisk enhet Anjou Côteaux dela Loire Anjou Val de Loire Anjou Villages Brissac Arbois Arbois Pupillin Auxey-Duresses eller Auxey-Duresses Côte de Beaune eller Auxey-Duresses Côte de Beaune-Villages Bandol Banyuls Béarn eller Béarn Bellocq Beaumes-de-Venise, eventuellt föregånget av ”Muscat de ” Bellet eller Vin de Bellet Bergerac Bienvenues Bâtard-Montrachet Blagny eller Blagny Côte de Beaune eller Blagny Côte de Beaune-Villages Blanc Fumé de Pouilly Blanquette de Limoux Blaye Bonnezeaux Bordeaux Côtes de Francs Bordeaux Haut-Benauge Bourg Bourgeais Bourgueil Bouzeron Buzet Cabardès Cabernet d’Anjou Cabernet de Saumur Cadillac Cahors Canon-Fronsac Cap Corse, föregånget av ”Muscat de” Cassis Cérons Chablis Grand Cru, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Chablis (*), eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Chambertin Clos de Bèze Champagne (*) Chapelle-Chambertin Charlemagne Chassagne-Montrachet Côte de Beaune eller Chassagne-Montrachet Côte de Beaune-Villages Château Châlon Château Grillet Châteaumeillant Châtillon-en-Diois Cheverny Chinon Chorey-lès-Beaune eller Chorey-lès-Beaune Côte de Beaune eller Chorey-lès-Beaune Côte de Beaune Villages Clairette de Bellegarde Clairette de Die Clairette du Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Clos de Tart Clos des Lambrays Clos Saint-Denis Collioure Condrieu Corbières, eventuellt följt av Boutenac Cornas Costières de Nîmes Côte Roannaise Coteaux Champenois, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Coteaux d’Aix-en-Provence Coteaux d’Ancenis, eventuellt följt av namnet på en druvsort Coteaux de Die Coteaux de l’Aubance Coteaux de Pierrevert Coteaux de Saumur Coteaux du Giennois Coteaux du Languedoc Picpoul de Pinet Coteaux du Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Coteaux du Layon Chaume Coteaux du Layon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Coteaux du Loir Coteaux du Lyonnais Coteaux du Quercy Coteaux du Tricastin Coteaux du Vendômois Coteaux Varois Côtes Canon-Fronsac Côtes d’Auvergne, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Côtes de Beaune, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Côtes de Bergerac Côtes de Blaye Côtes de Bordeaux Saint-Macaire Côtes de Bourg Côtes de Brulhois Côtes de Castillon Côtes de Duras Côtes de la Malepère Côtes de Millau Côtes de Montravel Côtes de Provence, eventuellt följt av Sainte Victoire Côtes de Saint-Mont Côtes de Toul Côtes du Frontonnais, eventuellt följt av Fronton eller Villaudric Côtes du Jura Côtes du Lubéron Côtes du Marmandais Côtes du Rhône Villages, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Côtes du Roussillon Côtes du Roussillon Villages, eventuellt följt av Caramany eller Latour de France eller Les Aspres eller Lesquerde eller Tautavel Côtes du Ventoux Côtes du Vivarais Cour-Cheverny Crémant de Bordeaux Crémant de Bourgogne Crémant de Die Crémant de Limoux Crémant de Loire Crémant du Jura Crépy Criots Bâtard-Montrachet Crozes Ermitage Crozes-Hermitage Entre-Deux-Mers Haut-Benauge Ermitage Faugères Fiefs Vendéens, eventuellt följt av Mareuil eller Brem eller Vix eller Pissotte Fitou Fixin Floc de Gascogne Fronsac Frontignan Gaillac Gaillac Premières Côtes Gigondas Givry Grand Roussillon Graves de Vayres Griotte-Chambertin Gros Plant du Pays Nantais Haut Poitou Haut-Montravel Irancy Irouléguy Jasnières Juliénas Jurançon L’Etoile La Grande Rue Ladoix eller Ladoix Côte de Beaune eller Ladoix Côte de Beaune-Villages Lalande de Pomerol Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Latricières-Chambertin Les-Baux-de-Provence Limoux Lirac Listrac-Médoc Loupiac Lunel, eventuellt föregånget av ”Muscat de” Lussac Saint-Émilion Mâcon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Mâcon-Villages Macvin du Jura Madiran Maranges Côte de Beaune eller Maranges Côtes de Beaune-Villages Maranges, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Marcillac Marsannay Maury Mazis-Chambertin Mazoyères-Chambertin Menetou Salon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Meursault Côte de Beaune eller Meursault Côte de Beaune-Villages Minervois Minervois-la-Livinière Mireval Monbazillac Montagne Saint-Émilion Montagny Monthélie eller Monthélie Côte de Beaune eller Monthélie Côte de Beaune-Villages Montlouis Montravel Morey-Saint-Denis Moselle (*) Moulis Moulis-en-Médoc Muscadet Coteaux de la Loire Muscadet Côtes de Grandlieu Muscadet Sèvre-et-Maine Néac Orléans Orléans-Cléry Pacherenc du Vic-Bilh Palette Patrimonio Pécharmant Pernand-Vergelesses eller Pernand-Vergelesses Côte de Beaune eller Pernand-Vergelesses Côte de Beaune-Villages Pessac-Léognan Petit Chablis, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Pineau des Charentes Pinot-Chardonnay-Mâcon Pouilly-sur-Loire Pouilly-Loché Pouilly-Vinzelles Premières Côtes de Blaye Premières Côtes de Bordeaux, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Puisseguin Saint-Émilion Puligny-Montrachet Côte de Beaune eller Puligny-Montrachet Côte de Beaune-Villages Quarts-de-Chaume Quincy Rasteau Rasteau Rancio Régnié Reuilly Rivesaltes, eventuellt föregånget av ”Muscat de” Rivesaltes Rancio Romanée (La) Rosé des Riceys Rosette Roussette de Savoie, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Roussette du Bugey, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Ruchottes-Chambertin Rully Saint-Aubin eller Saint-Aubin Côte de Beaune eller Saint-Aubin Côte de Beaune-Villages Saint-Bris Saint-Chinian Sainte-Croix-du-Mont Sainte-Foy Bordeaux Saint-Emilion Grand Cru Saint-Georges Saint-Émilion Saint-Jean-de-Minervois, eventuellt föregånget av ”Muscat de” Saint-Joseph Saint-Nicolas-de-Bourgueil Saint-Péray Saint-Pourçain Saint-Romain eller Saint-Romain Côte de Beaune eller Saint-Romain Côte de Beaune-Villages Saint-Véran Santenay Côte de Beaune eller Santenay Côte de Beaune-Villages Saumur Champigny Saussignac Sauternes Savennières Savennières-Coulée-de-Serrant Savennières-Roche-aux-Moines Seyssel Thouarsais Touraine Amboise Touraine Azay-le-Rideau Touraine Mesland Touraine Noble Joue Tursan Vacqueyras Valençay Vin d’Entraygues et du Fel Vin d’Estaing Vin de Corse, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Vin de Lavilledieu Vin de Savoie eller Vin de Savoie-Ayze, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Vin du Bugey, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet Vin Fin de la Côte de Nuits Viré Clessé Volnay Santenots Vougeot | Specificerade områden | Ajaccio | Alsace Grand Cru, följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Anjou Côteaux dela Loire | Anjou Val de Loire | Anjou Villages Brissac | Arbois | Arbois Pupillin | Auxey-Duresses eller Auxey-Duresses Côte de Beaune eller Auxey-Duresses Côte de Beaune-Villages | Bandol | Banyuls | Béarn eller Béarn Bellocq | Beaumes-de-Venise, eventuellt föregånget av ”Muscat de ” | Bellet eller Vin de Bellet | Bergerac | Bienvenues Bâtard-Montrachet | Blagny eller Blagny Côte de Beaune eller Blagny Côte de Beaune-Villages | Blanc Fumé de Pouilly | Blanquette de Limoux | Blaye | Bonnezeaux | Bordeaux Côtes de Francs | Bordeaux Haut-Benauge | Bourg | Bourgeais | Bourgueil | Bouzeron | Buzet | Cabardès | Cabernet d’Anjou | Cabernet de Saumur | Cadillac | Cahors | Canon-Fronsac | Cap Corse, föregånget av ”Muscat de” | Cassis | Cérons | Chablis Grand Cru, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Chablis (*), eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Chambertin Clos de Bèze | Champagne (*) | Chapelle-Chambertin | Charlemagne | Chassagne-Montrachet Côte de Beaune eller Chassagne-Montrachet Côte de Beaune-Villages | Château Châlon | Château Grillet | Châteaumeillant | Châtillon-en-Diois | Cheverny | Chinon | Chorey-lès-Beaune eller Chorey-lès-Beaune Côte de Beaune eller Chorey-lès-Beaune Côte de Beaune Villages | Clairette de Bellegarde | Clairette de Die | Clairette du Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Clos de Tart | Clos des Lambrays | Clos Saint-Denis | Collioure | Condrieu | Corbières, eventuellt följt av Boutenac | Cornas | Costières de Nîmes | Côte Roannaise | Coteaux Champenois, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Coteaux d’Aix-en-Provence | Coteaux d’Ancenis, eventuellt följt av namnet på en druvsort | Coteaux de Die | Coteaux de l’Aubance | Coteaux de Pierrevert | Coteaux de Saumur | Coteaux du Giennois | Coteaux du Languedoc Picpoul de Pinet | Coteaux du Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Coteaux du Layon Chaume | Coteaux du Layon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Coteaux du Loir | Coteaux du Lyonnais | Coteaux du Quercy | Coteaux du Tricastin | Coteaux du Vendômois | Coteaux Varois | Côtes Canon-Fronsac | Côtes d’Auvergne, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Côtes de Beaune, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Côtes de Bergerac | Côtes de Blaye | Côtes de Bordeaux Saint-Macaire | Côtes de Bourg | Côtes de Brulhois | Côtes de Castillon | Côtes de Duras | Côtes de la Malepère | Côtes de Millau | Côtes de Montravel | Côtes de Provence, eventuellt följt av Sainte Victoire | Côtes de Saint-Mont | Côtes de Toul | Côtes du Frontonnais, eventuellt följt av Fronton eller Villaudric | Côtes du Jura | Côtes du Lubéron | Côtes du Marmandais | Côtes du Rhône Villages, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Côtes du Roussillon | Côtes du Roussillon Villages, eventuellt följt av Caramany eller Latour de France eller Les Aspres eller Lesquerde eller Tautavel | Côtes du Ventoux | Côtes du Vivarais | Cour-Cheverny | Crémant de Bordeaux | Crémant de Bourgogne | Crémant de Die | Crémant de Limoux | Crémant de Loire | Crémant du Jura | Crépy | Criots Bâtard-Montrachet | Crozes Ermitage | Crozes-Hermitage | Entre-Deux-Mers Haut-Benauge | Ermitage | Faugères | Fiefs Vendéens, eventuellt följt av Mareuil eller Brem eller Vix eller Pissotte | Fitou | Fixin | Floc de Gascogne | Fronsac | Frontignan | Gaillac | Gaillac Premières Côtes | Gigondas | Givry | Grand Roussillon | Graves de Vayres | Griotte-Chambertin | Gros Plant du Pays Nantais | Haut Poitou | Haut-Montravel | Irancy | Irouléguy | Jasnières | Juliénas | Jurançon | L’Etoile | La Grande Rue | Ladoix eller Ladoix Côte de Beaune eller Ladoix Côte de Beaune-Villages | Lalande de Pomerol | Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Latricières-Chambertin | Les-Baux-de-Provence | Limoux | Lirac | Listrac-Médoc | Loupiac | Lunel, eventuellt föregånget av ”Muscat de” | Lussac Saint-Émilion | Mâcon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Mâcon-Villages | Macvin du Jura | Madiran | Maranges Côte de Beaune eller Maranges Côtes de Beaune-Villages | Maranges, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Marcillac | Marsannay | Maury | Mazis-Chambertin | Mazoyères-Chambertin | Menetou Salon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Meursault Côte de Beaune eller Meursault Côte de Beaune-Villages | Minervois | Minervois-la-Livinière | Mireval | Monbazillac | Montagne Saint-Émilion | Montagny | Monthélie eller Monthélie Côte de Beaune eller Monthélie Côte de Beaune-Villages | Montlouis | Montravel | Morey-Saint-Denis | Moselle (*) | Moulis | Moulis-en-Médoc | Muscadet Coteaux de la Loire | Muscadet Côtes de Grandlieu | Muscadet Sèvre-et-Maine | Néac | Orléans | Orléans-Cléry | Pacherenc du Vic-Bilh | Palette | Patrimonio | Pécharmant | Pernand-Vergelesses eller Pernand-Vergelesses Côte de Beaune eller Pernand-Vergelesses Côte de Beaune-Villages | Pessac-Léognan | Petit Chablis, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Pineau des Charentes | Pinot-Chardonnay-Mâcon | Pouilly-sur-Loire | Pouilly-Loché | Pouilly-Vinzelles | Premières Côtes de Blaye | Premières Côtes de Bordeaux, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Puisseguin Saint-Émilion | Puligny-Montrachet Côte de Beaune eller Puligny-Montrachet Côte de Beaune-Villages | Quarts-de-Chaume | Quincy | Rasteau | Rasteau Rancio | Régnié | Reuilly | Rivesaltes, eventuellt föregånget av ”Muscat de” | Rivesaltes Rancio | Romanée (La) | Rosé des Riceys | Rosette | Roussette de Savoie, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Roussette du Bugey, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Ruchottes-Chambertin | Rully | Saint-Aubin eller Saint-Aubin Côte de Beaune eller Saint-Aubin Côte de Beaune-Villages | Saint-Bris | Saint-Chinian | Sainte-Croix-du-Mont | Sainte-Foy Bordeaux | Saint-Emilion Grand Cru | Saint-Georges Saint-Émilion | Saint-Jean-de-Minervois, eventuellt föregånget av ”Muscat de” | Saint-Joseph | Saint-Nicolas-de-Bourgueil | Saint-Péray | Saint-Pourçain | Saint-Romain eller Saint-Romain Côte de Beaune eller Saint-Romain Côte de Beaune-Villages | Saint-Véran | Santenay Côte de Beaune eller Santenay Côte de Beaune-Villages | Saumur Champigny | Saussignac | Sauternes | Savennières | Savennières-Coulée-de-Serrant | Savennières-Roche-aux-Moines | Seyssel | Thouarsais | Touraine Amboise | Touraine Azay-le-Rideau | Touraine Mesland | Touraine Noble Joue | Tursan | Vacqueyras | Valençay | Vin d’Entraygues et du Fel | Vin d’Estaing | Vin de Corse, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Vin de Lavilledieu | Vin de Savoie eller Vin de Savoie-Ayze, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Vin du Bugey, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet | Vin Fin de la Côte de Nuits | Viré Clessé | Volnay Santenots | Vougeot
Specificerade områden
Ajaccio
Alsace Grand Cru, följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Anjou Côteaux dela Loire
Anjou Val de Loire
Anjou Villages Brissac
Arbois
Arbois Pupillin
Auxey-Duresses eller Auxey-Duresses Côte de Beaune eller Auxey-Duresses Côte de Beaune-Villages
Bandol
Banyuls
Béarn eller Béarn Bellocq
Beaumes-de-Venise, eventuellt föregånget av ”Muscat de ”
Bellet eller Vin de Bellet
Bergerac
Bienvenues Bâtard-Montrachet
Blagny eller Blagny Côte de Beaune eller Blagny Côte de Beaune-Villages
Blanc Fumé de Pouilly
Blanquette de Limoux
Blaye
Bonnezeaux
Bordeaux Côtes de Francs
Bordeaux Haut-Benauge
Bourg
Bourgeais
Bourgueil
Bouzeron
Buzet
Cabardès
Cabernet d’Anjou
Cabernet de Saumur
Cadillac
Cahors
Canon-Fronsac
Cap Corse, föregånget av ”Muscat de”
Cassis
Cérons
Chablis Grand Cru, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Chablis (*), eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Chambertin Clos de Bèze
Champagne (*)
Chapelle-Chambertin
Charlemagne
Chassagne-Montrachet Côte de Beaune eller Chassagne-Montrachet Côte de Beaune-Villages
Château Châlon
Château Grillet
Châteaumeillant
Châtillon-en-Diois
Cheverny
Chinon
Chorey-lès-Beaune eller Chorey-lès-Beaune Côte de Beaune eller Chorey-lès-Beaune Côte de Beaune Villages
Clairette de Bellegarde
Clairette de Die
Clairette du Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Clos de Tart
Clos des Lambrays
Clos Saint-Denis
Collioure
Condrieu
Corbières, eventuellt följt av Boutenac
Cornas
Costières de Nîmes
Côte Roannaise
Coteaux Champenois, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Coteaux d’Aix-en-Provence
Coteaux d’Ancenis, eventuellt följt av namnet på en druvsort
Coteaux de Die
Coteaux de l’Aubance
Coteaux de Pierrevert
Coteaux de Saumur
Coteaux du Giennois
Coteaux du Languedoc Picpoul de Pinet
Coteaux du Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Coteaux du Layon Chaume
Coteaux du Layon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Coteaux du Loir
Coteaux du Lyonnais
Coteaux du Quercy
Coteaux du Tricastin
Coteaux du Vendômois
Coteaux Varois
Côtes Canon-Fronsac
Côtes d’Auvergne, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Côtes de Beaune, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Côtes de Bergerac
Côtes de Blaye
Côtes de Bordeaux Saint-Macaire
Côtes de Bourg
Côtes de Brulhois
Côtes de Castillon
Côtes de Duras
Côtes de la Malepère
Côtes de Millau
Côtes de Montravel
Côtes de Provence, eventuellt följt av Sainte Victoire
Côtes de Saint-Mont
Côtes de Toul
Côtes du Frontonnais, eventuellt följt av Fronton eller Villaudric
Côtes du Jura
Côtes du Lubéron
Côtes du Marmandais
Côtes du Rhône Villages, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Côtes du Roussillon
Côtes du Roussillon Villages, eventuellt följt av Caramany eller Latour de France eller Les Aspres eller Lesquerde eller Tautavel
Côtes du Ventoux
Côtes du Vivarais
Cour-Cheverny
Crémant de Bordeaux
Crémant de Bourgogne
Crémant de Die
Crémant de Limoux
Crémant de Loire
Crémant du Jura
Crépy
Criots Bâtard-Montrachet
Crozes Ermitage
Crozes-Hermitage
Entre-Deux-Mers Haut-Benauge
Ermitage
Faugères
Fiefs Vendéens, eventuellt följt av Mareuil eller Brem eller Vix eller Pissotte
Fitou
Fixin
Floc de Gascogne
Fronsac
Frontignan
Gaillac
Gaillac Premières Côtes
Gigondas
Givry
Grand Roussillon
Graves de Vayres
Griotte-Chambertin
Gros Plant du Pays Nantais
Haut Poitou
Haut-Montravel
Irancy
Irouléguy
Jasnières
Juliénas
Jurançon
L’Etoile
La Grande Rue
Ladoix eller Ladoix Côte de Beaune eller Ladoix Côte de Beaune-Villages
Lalande de Pomerol
Languedoc, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Latricières-Chambertin
Les-Baux-de-Provence
Limoux
Lirac
Listrac-Médoc
Loupiac
Lunel, eventuellt föregånget av ”Muscat de”
Lussac Saint-Émilion
Mâcon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Mâcon-Villages
Macvin du Jura
Madiran
Maranges Côte de Beaune eller Maranges Côtes de Beaune-Villages
Maranges, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Marcillac
Marsannay
Maury
Mazis-Chambertin
Mazoyères-Chambertin
Menetou Salon, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Meursault Côte de Beaune eller Meursault Côte de Beaune-Villages
Minervois
Minervois-la-Livinière
Mireval
Monbazillac
Montagne Saint-Émilion
Montagny
Monthélie eller Monthélie Côte de Beaune eller Monthélie Côte de Beaune-Villages
Montlouis
Montravel
Morey-Saint-Denis
Moselle (*)
Moulis
Moulis-en-Médoc
Muscadet Coteaux de la Loire
Muscadet Côtes de Grandlieu
Muscadet Sèvre-et-Maine
Néac
Orléans
Orléans-Cléry
Pacherenc du Vic-Bilh
Palette
Patrimonio
Pécharmant
Pernand-Vergelesses eller Pernand-Vergelesses Côte de Beaune eller Pernand-Vergelesses Côte de Beaune-Villages
Pessac-Léognan
Petit Chablis, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Pineau des Charentes
Pinot-Chardonnay-Mâcon
Pouilly-sur-Loire
Pouilly-Loché
Pouilly-Vinzelles
Premières Côtes de Blaye
Premières Côtes de Bordeaux, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Puisseguin Saint-Émilion
Puligny-Montrachet Côte de Beaune eller Puligny-Montrachet Côte de Beaune-Villages
Quarts-de-Chaume
Quincy
Rasteau
Rasteau Rancio
Régnié
Reuilly
Rivesaltes, eventuellt föregånget av ”Muscat de”
Rivesaltes Rancio
Romanée (La)
Rosé des Riceys
Rosette
Roussette de Savoie, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Roussette du Bugey, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Ruchottes-Chambertin
Rully
Saint-Aubin eller Saint-Aubin Côte de Beaune eller Saint-Aubin Côte de Beaune-Villages
Saint-Bris
Saint-Chinian
Sainte-Croix-du-Mont
Sainte-Foy Bordeaux
Saint-Emilion Grand Cru
Saint-Georges Saint-Émilion
Saint-Jean-de-Minervois, eventuellt föregånget av ”Muscat de”
Saint-Joseph
Saint-Nicolas-de-Bourgueil
Saint-Péray
Saint-Pourçain
Saint-Romain eller Saint-Romain Côte de Beaune eller Saint-Romain Côte de Beaune-Villages
Saint-Véran
Santenay Côte de Beaune eller Santenay Côte de Beaune-Villages
Saumur Champigny
Saussignac
Sauternes
Savennières
Savennières-Coulée-de-Serrant
Savennières-Roche-aux-Moines
Seyssel
Thouarsais
Touraine Amboise
Touraine Azay-le-Rideau
Touraine Mesland
Touraine Noble Joue
Tursan
Vacqueyras
Valençay
Vin d’Entraygues et du Fel
Vin d’Estaing
Vin de Corse, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Vin de Lavilledieu
Vin de Savoie eller Vin de Savoie-Ayze, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Vin du Bugey, eventuellt följt av namnet på en mindre geografisk enhet
Vin Fin de la Côte de Nuits
Viré Clessé
Volnay Santenots
Vougeot
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Vin de pays de l’Agenais Vin de pays d ’Aigues Vin de pays de l’Ain Vin de pays de l’Allier Vin de pays d ’Allobrogie Vin de pays des Alpes de Haute-Provence Vin de pays des Alpes Maritimes Vin de pays de l’Ardèche Vin de pays d ’Argens Vin de pays de l’Ariège Vin de pays de l’Aude Vin de pays de l’Aveyron Vin de pays des Balmes dauphinoises Vin de pays de la Bénovie Vin de pays du Bérange Vin de pays de Bessan Vin de pays de Bigorre Vin de pays des Bouches du Rhône Vin de pays du Bourbonnais Vin de pays du Calvados Vin de pays de Cassan Vin de pays Cathare Vin de pays de Caux Vin de pays de Cessenon Vin de pays des Cévennes Vin de pays des Cévennes Mont Bouquet Vin de pays Charentais, eventuellt följt av Ile de Ré eller Ile d’Oléron eller Saint-Sornin Vin de pays de la Charente Vin de pays des Charentes-Maritimes Vin de pays du Cher Vin de pays de la Cité de Carcassonne Vin de pays des Collines de la Moure Vin de pays des Collines rhodaniennes Vin de pays du Comté de Grignan Vin de pays du Comté tolosan Vin de pays des Comtés rhodaniens Vin de pays de la Corrèze Vin de pays de la Côte Vermeille Vin de pays des coteaux charitois Vin de pays des coteaux d’Enserune Vin de pays des coteaux de Besilles Vin de pays des coteaux de Cèze Vin de pays des coteaux de Coiffy Vin de pays des coteaux Flaviens Vin de pays des coteaux de Fontcaude Vin de pays des coteaux de Glanes Vin de pays des coteaux de l’Ardèche Vin de pays des coteaux de l’Auxois Vin de pays des coteaux de la Cabrerisse Vin de pays des coteaux de Laurens Vin de pays des coteaux de Miramont Vin de pays des coteaux de Montélimar Vin de pays des coteaux de Murviel Vin de pays des coteaux de Narbonne Vin de pays des coteaux de Peyriac Vin de pays des coteaux des Baronnies Vin de pays des coteaux du Cher et de l’Arnon Vin de pays des coteaux du Grésivaudan Vin de pays des coteaux du Libron Vin de pays des coteaux du Littoral Audois Vin de pays des coteaux du Pont du Gard Vin de pays des coteaux du Salagou Vin de pays des coteaux de Tannay Vin de pays des coteaux du Verdon Vin de pays des coteaux et terrasses de Montauban Vin de pays des côtes catalanes Vin de pays des côtes de Ceressou Vin de pays des côtes de Gascogne Vin de pays des côtes de Lastours Vin de pays des côtes de Montestruc Vin de pays des côtes de Pérignan Vin de pays des côtes de Prouilhe Vin de pays des côtes de Thau Vin de pays des côtes de Thongue Vin de pays des côtes du Brian Vin de pays des côtes du Condomois Vin de pays des côtes du Tarn Vin de pays des côtes du Vidourle Vin de pays de la Creuse Vin de pays de Cucugnan Vin de pays des Deux-Sèvres Vin de pays de la Dordogne Vin de pays du Doubs Vin de pays de la Drôme Vin de pays Duché d’Uzès Vin de pays de Franche-Comté, eventuellt följt av Coteaux de Champlitte Vin de pays du Gard Vin de pays du Gers Vin de pays des Hautes-Alpes Vin de pays de la Haute-Garonne Vin de pays de la Haute-Marne Vin de pays des Hautes-Pyrénées Vin de pays d ’Hauterive, eventuellt följt av Val d’Orbieu eller Coteaux du Termenès eller Côtes de Lézignan Vin de pays de la Haute-Saône Vin de pays de la Haute-Vienne Vin de pays de la Haute vallée de l’Aude Vin de pays de la Haute vallée de l’Orb Vin de pays des Hauts de Badens Vin de pays de l’Hérault Vin de pays de l’Ile de Beauté Vin de pays de l’Indre et Loire Vin de pays de l’Indre Vin de pays de l’Isère Vin de pays du Jardin de la France, eventuellt följt av Marches de Bretagne eller Pays de Retz Vin de pays des Landes Vin de pays de Loire-Atlantique Vin de pays du Loir et Cher Vin de pays du Loiret Vin de pays du Lot Vin de pays du Lot et Garonne Vin de pays des Maures Vin de pays de Maine et Loire Vin de pays de la Mayenne Vin de pays de Meurthe-et-Moselle Vin de pays de la Meuse Vin de pays du Mont Baudile Vin de pays du Mont Caume Vin de pays des Monts de la Grage Vin de pays de la Nièvre Vin de pays d ’Oc Vin de pays du Périgord, eventuellt följt av Vin de Domme Vin de pays de la Petite Crau Vin de pays des Portes de Méditerranée Vin de pays de la Principauté d’Orange Vin de pays du Puy de Dôme Vin de pays des Pyrénées-Atlantiques Vin de pays des Pyrénées-Orientales Vin de pays des Sables du Golfe du Lion Vin de pays de la Sainte Baume Vin de pays de Saint Guilhem-le-Désert Vin de pays de Saint-Sardos Vin de pays de Sainte Marie la Blanche Vin de pays de Saône et Loire Vin de pays de la Sarthe Vin de pays de Seine et Marne Vin de pays du Tarn Vin de pays du Tarn et Garonne Vin de pays des Terroirs landais, eventuellt följt av Coteaux de Chalosse eller Côtes de l’Adour eller Sables Fauves eller Sables de l’Océan Vin de pays de Thézac-Perricard Vin de pays du Torgan Vin de pays d ’Urfé Vin de pays du Val de Cesse Vin de pays du Val de Dagne Vin de pays du Val de Montferrand Vin de pays de la Vallée du Paradis Vin de pays du Var Vin de pays du Vaucluse Vin de pays de la Vaunage Vin de pays de la Vendée Vin de pays de la Vicomté d’Aumelas Vin de pays de la Vienne Vin de pays de la Vistrenque Vin de pays de l’Yonne | Vin de pays de l’Agenais | Vin de pays d ’Aigues | Vin de pays de l’Ain | Vin de pays de l’Allier | Vin de pays d ’Allobrogie | Vin de pays des Alpes de Haute-Provence | Vin de pays des Alpes Maritimes | Vin de pays de l’Ardèche | Vin de pays d ’Argens | Vin de pays de l’Ariège | Vin de pays de l’Aude | Vin de pays de l’Aveyron | Vin de pays des Balmes dauphinoises | Vin de pays de la Bénovie | Vin de pays du Bérange | Vin de pays de Bessan | Vin de pays de Bigorre | Vin de pays des Bouches du Rhône | Vin de pays du Bourbonnais | Vin de pays du Calvados | Vin de pays de Cassan | Vin de pays Cathare | Vin de pays de Caux | Vin de pays de Cessenon | Vin de pays des Cévennes | Vin de pays des Cévennes Mont Bouquet | Vin de pays Charentais, eventuellt följt av Ile de Ré eller Ile d’Oléron eller Saint-Sornin | Vin de pays de la Charente | Vin de pays des Charentes-Maritimes | Vin de pays du Cher | Vin de pays de la Cité de Carcassonne | Vin de pays des Collines de la Moure | Vin de pays des Collines rhodaniennes | Vin de pays du Comté de Grignan | Vin de pays du Comté tolosan | Vin de pays des Comtés rhodaniens | Vin de pays de la Corrèze | Vin de pays de la Côte Vermeille | Vin de pays des coteaux charitois | Vin de pays des coteaux d’Enserune | Vin de pays des coteaux de Besilles | Vin de pays des coteaux de Cèze | Vin de pays des coteaux de Coiffy | Vin de pays des coteaux Flaviens | Vin de pays des coteaux de Fontcaude | Vin de pays des coteaux de Glanes | Vin de pays des coteaux de l’Ardèche | Vin de pays des coteaux de l’Auxois | Vin de pays des coteaux de la Cabrerisse | Vin de pays des coteaux de Laurens | Vin de pays des coteaux de Miramont | Vin de pays des coteaux de Montélimar | Vin de pays des coteaux de Murviel | Vin de pays des coteaux de Narbonne | Vin de pays des coteaux de Peyriac | Vin de pays des coteaux des Baronnies | Vin de pays des coteaux du Cher et de l’Arnon | Vin de pays des coteaux du Grésivaudan | Vin de pays des coteaux du Libron | Vin de pays des coteaux du Littoral Audois | Vin de pays des coteaux du Pont du Gard | Vin de pays des coteaux du Salagou | Vin de pays des coteaux de Tannay | Vin de pays des coteaux du Verdon | Vin de pays des coteaux et terrasses de Montauban | Vin de pays des côtes catalanes | Vin de pays des côtes de Ceressou | Vin de pays des côtes de Gascogne | Vin de pays des côtes de Lastours | Vin de pays des côtes de Montestruc | Vin de pays des côtes de Pérignan | Vin de pays des côtes de Prouilhe | Vin de pays des côtes de Thau | Vin de pays des côtes de Thongue | Vin de pays des côtes du Brian | Vin de pays des côtes du Condomois | Vin de pays des côtes du Tarn | Vin de pays des côtes du Vidourle | Vin de pays de la Creuse | Vin de pays de Cucugnan | Vin de pays des Deux-Sèvres | Vin de pays de la Dordogne | Vin de pays du Doubs | Vin de pays de la Drôme | Vin de pays Duché d’Uzès | Vin de pays de Franche-Comté, eventuellt följt av Coteaux de Champlitte | Vin de pays du Gard | Vin de pays du Gers | Vin de pays des Hautes-Alpes | Vin de pays de la Haute-Garonne | Vin de pays de la Haute-Marne | Vin de pays des Hautes-Pyrénées | Vin de pays d ’Hauterive, eventuellt följt av Val d’Orbieu eller Coteaux du Termenès eller Côtes de Lézignan | Vin de pays de la Haute-Saône | Vin de pays de la Haute-Vienne | Vin de pays de la Haute vallée de l’Aude | Vin de pays de la Haute vallée de l’Orb | Vin de pays des Hauts de Badens | Vin de pays de l’Hérault | Vin de pays de l’Ile de Beauté | Vin de pays de l’Indre et Loire | Vin de pays de l’Indre | Vin de pays de l’Isère | Vin de pays du Jardin de la France, eventuellt följt av Marches de Bretagne eller Pays de Retz | Vin de pays des Landes | Vin de pays de Loire-Atlantique | Vin de pays du Loir et Cher | Vin de pays du Loiret | Vin de pays du Lot | Vin de pays du Lot et Garonne | Vin de pays des Maures | Vin de pays de Maine et Loire | Vin de pays de la Mayenne | Vin de pays de Meurthe-et-Moselle | Vin de pays de la Meuse | Vin de pays du Mont Baudile | Vin de pays du Mont Caume | Vin de pays des Monts de la Grage | Vin de pays de la Nièvre | Vin de pays d ’Oc | Vin de pays du Périgord, eventuellt följt av Vin de Domme | Vin de pays de la Petite Crau | Vin de pays des Portes de Méditerranée | Vin de pays de la Principauté d’Orange | Vin de pays du Puy de Dôme | Vin de pays des Pyrénées-Atlantiques | Vin de pays des Pyrénées-Orientales | Vin de pays des Sables du Golfe du Lion | Vin de pays de la Sainte Baume | Vin de pays de Saint Guilhem-le-Désert | Vin de pays de Saint-Sardos | Vin de pays de Sainte Marie la Blanche | Vin de pays de Saône et Loire | Vin de pays de la Sarthe | Vin de pays de Seine et Marne | Vin de pays du Tarn | Vin de pays du Tarn et Garonne | Vin de pays des Terroirs landais, eventuellt följt av Coteaux de Chalosse eller Côtes de l’Adour eller Sables Fauves eller Sables de l’Océan | Vin de pays de Thézac-Perricard | Vin de pays du Torgan | Vin de pays d ’Urfé | Vin de pays du Val de Cesse | Vin de pays du Val de Dagne | Vin de pays du Val de Montferrand | Vin de pays de la Vallée du Paradis | Vin de pays du Var | Vin de pays du Vaucluse | Vin de pays de la Vaunage | Vin de pays de la Vendée | Vin de pays de la Vicomté d’Aumelas | Vin de pays de la Vienne | Vin de pays de la Vistrenque | Vin de pays de l’Yonne
Vin de pays de l’Agenais
Vin de pays d ’Aigues
Vin de pays de l’Ain
Vin de pays de l’Allier
Vin de pays d ’Allobrogie
Vin de pays des Alpes de Haute-Provence
Vin de pays des Alpes Maritimes
Vin de pays de l’Ardèche
Vin de pays d ’Argens
Vin de pays de l’Ariège
Vin de pays de l’Aude
Vin de pays de l’Aveyron
Vin de pays des Balmes dauphinoises
Vin de pays de la Bénovie
Vin de pays du Bérange
Vin de pays de Bessan
Vin de pays de Bigorre
Vin de pays des Bouches du Rhône
Vin de pays du Bourbonnais
Vin de pays du Calvados
Vin de pays de Cassan
Vin de pays Cathare
Vin de pays de Caux
Vin de pays de Cessenon
Vin de pays des Cévennes
Vin de pays des Cévennes Mont Bouquet
Vin de pays Charentais, eventuellt följt av Ile de Ré eller Ile d’Oléron eller Saint-Sornin
Vin de pays de la Charente
Vin de pays des Charentes-Maritimes
Vin de pays du Cher
Vin de pays de la Cité de Carcassonne
Vin de pays des Collines de la Moure
Vin de pays des Collines rhodaniennes
Vin de pays du Comté de Grignan
Vin de pays du Comté tolosan
Vin de pays des Comtés rhodaniens
Vin de pays de la Corrèze
Vin de pays de la Côte Vermeille
Vin de pays des coteaux charitois
Vin de pays des coteaux d’Enserune
Vin de pays des coteaux de Besilles
Vin de pays des coteaux de Cèze
Vin de pays des coteaux de Coiffy
Vin de pays des coteaux Flaviens
Vin de pays des coteaux de Fontcaude
Vin de pays des coteaux de Glanes
Vin de pays des coteaux de l’Ardèche
Vin de pays des coteaux de l’Auxois
Vin de pays des coteaux de la Cabrerisse
Vin de pays des coteaux de Laurens
Vin de pays des coteaux de Miramont
Vin de pays des coteaux de Montélimar
Vin de pays des coteaux de Murviel
Vin de pays des coteaux de Narbonne
Vin de pays des coteaux de Peyriac
Vin de pays des coteaux des Baronnies
Vin de pays des coteaux du Cher et de l’Arnon
Vin de pays des coteaux du Grésivaudan
Vin de pays des coteaux du Libron
Vin de pays des coteaux du Littoral Audois
Vin de pays des coteaux du Pont du Gard
Vin de pays des coteaux du Salagou
Vin de pays des coteaux de Tannay
Vin de pays des coteaux du Verdon
Vin de pays des coteaux et terrasses de Montauban
Vin de pays des côtes catalanes
Vin de pays des côtes de Ceressou
Vin de pays des côtes de Gascogne
Vin de pays des côtes de Lastours
Vin de pays des côtes de Montestruc
Vin de pays des côtes de Pérignan
Vin de pays des côtes de Prouilhe
Vin de pays des côtes de Thau
Vin de pays des côtes de Thongue
Vin de pays des côtes du Brian
Vin de pays des côtes du Condomois
Vin de pays des côtes du Tarn
Vin de pays des côtes du Vidourle
Vin de pays de la Creuse
Vin de pays de Cucugnan
Vin de pays des Deux-Sèvres
Vin de pays de la Dordogne
Vin de pays du Doubs
Vin de pays de la Drôme
Vin de pays Duché d’Uzès
Vin de pays de Franche-Comté, eventuellt följt av Coteaux de Champlitte
Vin de pays du Gard
Vin de pays du Gers
Vin de pays des Hautes-Alpes
Vin de pays de la Haute-Garonne
Vin de pays de la Haute-Marne
Vin de pays des Hautes-Pyrénées
Vin de pays d ’Hauterive, eventuellt följt av Val d’Orbieu eller Coteaux du Termenès eller Côtes de Lézignan
Vin de pays de la Haute-Saône
Vin de pays de la Haute-Vienne
Vin de pays de la Haute vallée de l’Aude
Vin de pays de la Haute vallée de l’Orb
Vin de pays des Hauts de Badens
Vin de pays de l’Hérault
Vin de pays de l’Ile de Beauté
Vin de pays de l’Indre et Loire
Vin de pays de l’Indre
Vin de pays de l’Isère
Vin de pays du Jardin de la France, eventuellt följt av Marches de Bretagne eller Pays de Retz
Vin de pays des Landes
Vin de pays de Loire-Atlantique
Vin de pays du Loir et Cher
Vin de pays du Loiret
Vin de pays du Lot
Vin de pays du Lot et Garonne
Vin de pays des Maures
Vin de pays de Maine et Loire
Vin de pays de la Mayenne
Vin de pays de Meurthe-et-Moselle
Vin de pays de la Meuse
Vin de pays du Mont Baudile
Vin de pays du Mont Caume
Vin de pays des Monts de la Grage
Vin de pays de la Nièvre
Vin de pays d ’Oc
Vin de pays du Périgord, eventuellt följt av Vin de Domme
Vin de pays de la Petite Crau
Vin de pays des Portes de Méditerranée
Vin de pays de la Principauté d’Orange
Vin de pays du Puy de Dôme
Vin de pays des Pyrénées-Atlantiques
Vin de pays des Pyrénées-Orientales
Vin de pays des Sables du Golfe du Lion
Vin de pays de la Sainte Baume
Vin de pays de Saint Guilhem-le-Désert
Vin de pays de Saint-Sardos
Vin de pays de Sainte Marie la Blanche
Vin de pays de Saône et Loire
Vin de pays de la Sarthe
Vin de pays de Seine et Marne
Vin de pays du Tarn
Vin de pays du Tarn et Garonne
Vin de pays des Terroirs landais, eventuellt följt av Coteaux de Chalosse eller Côtes de l’Adour eller Sables Fauves eller Sables de l’Océan
Vin de pays de Thézac-Perricard
Vin de pays du Torgan
Vin de pays d ’Urfé
Vin de pays du Val de Cesse
Vin de pays du Val de Dagne
Vin de pays du Val de Montferrand
Vin de pays de la Vallée du Paradis
Vin de pays du Var
Vin de pays du Vaucluse
Vin de pays de la Vaunage
Vin de pays de la Vendée
Vin de pays de la Vicomté d’Aumelas
Vin de pays de la Vienne
Vin de pays de la Vistrenque
Vin de pays de l’Yonne
I Tyskland
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) Ahr … Walporzheim eller Ahrtal Baden … Badische Bergstraße (Bergstrasse) Bodensee Breisgau Kaiserstuhl Kraichgau Markgräflerland Ortenau Tauberfranken Tuniberg Franken … Maindreieck Mainviereck Steigerwald Hessische Bergstraße … Starkenburg Umstadt Mittelrhein … Loreley Siebengebirge Mosel-Saar-Ruwer … Bernkastel Burg Cochem Moseltor Obermosel Ruwertal Saar Nahe … Nahetal Pfalz … Mittelhaardt Deutsche Weinstraße (Weinstrasse) Südliche Weinstraße (Weinstrasse) Rheingau … Johannisberg Rheinhessen … Bingen Nierstein Wonnegau Saale-Unstrut … Mansfelder Seen Schloß Neuenburg (Schloss Neuenburg) Thüringen Sachsen … Elstertal Meißen (Meissen) Württemberg … Bayerischer Bodensee Kocher-Jagst-Tauber Oberer Neckar Remstal-Stuttgart Württembergisch Unterland Württembergischer Bodensee | Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) | Ahr … | Walporzheim eller Ahrtal | Baden … | Badische Bergstraße (Bergstrasse) | | Bodensee | | Breisgau | | Kaiserstuhl | | Kraichgau | | Markgräflerland | | Ortenau | | Tauberfranken | | Tuniberg | Franken … | Maindreieck | | Mainviereck | | Steigerwald | Hessische Bergstraße … | Starkenburg | | Umstadt | Mittelrhein … | Loreley | | Siebengebirge | Mosel-Saar-Ruwer … | Bernkastel | | Burg Cochem | | Moseltor | | Obermosel | | Ruwertal | | Saar | Nahe … | Nahetal | Pfalz … | Mittelhaardt Deutsche Weinstraße (Weinstrasse) | | Südliche Weinstraße (Weinstrasse) | Rheingau … | Johannisberg | Rheinhessen … | Bingen | | Nierstein | | Wonnegau | Saale-Unstrut … | Mansfelder Seen | | Schloß Neuenburg (Schloss Neuenburg) | | Thüringen | Sachsen … | Elstertal | | Meißen (Meissen) | Württemberg … | Bayerischer Bodensee | | Kocher-Jagst-Tauber | | Oberer Neckar | | Remstal-Stuttgart | | Württembergisch Unterland | | Württembergischer Bodensee
Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område)
Ahr … | Walporzheim eller Ahrtal
Baden … | Badische Bergstraße (Bergstrasse)
| Bodensee
| Breisgau
| Kaiserstuhl
| Kraichgau
| Markgräflerland
| Ortenau
| Tauberfranken
| Tuniberg
Franken … | Maindreieck
| Mainviereck
| Steigerwald
Hessische Bergstraße … | Starkenburg
| Umstadt
Mittelrhein … | Loreley
| Siebengebirge
Mosel-Saar-Ruwer … | Bernkastel
| Burg Cochem
| Moseltor
| Obermosel
| Ruwertal
| Saar
Nahe … | Nahetal
Pfalz … | Mittelhaardt Deutsche Weinstraße (Weinstrasse)
| Südliche Weinstraße (Weinstrasse)
Rheingau … | Johannisberg
Rheinhessen … | Bingen
| Nierstein
| Wonnegau
Saale-Unstrut … | Mansfelder Seen
| Schloß Neuenburg (Schloss Neuenburg)
| Thüringen
Sachsen … | Elstertal
| Meißen (Meissen)
Württemberg … | Bayerischer Bodensee
| Kocher-Jagst-Tauber
| Oberer Neckar
| Remstal-Stuttgart
| Württembergisch Unterland
| Württembergischer Bodensee
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Landwein Tafelwein Ahrtaler Landwein Albrechtsburg Badischer Landwein Bayern Bayerischer Bodensee- Landwein Burgengau Fränkischer Landwein Donau Landwein der Mosel Lindau Landwein der Ruwer Main Landwein der Saar Mecklenburger Mecklenburger Landwein Neckar Mitteldeutscher Landwein Oberrhein Nahegauer Landwein Rhein Pfälzer Landwein Rhein-Mosel Regensburger Landwein Römertor Rheinburgen- Landwein Stargarder Land Rheingauer Landwein Rheinischer Landwein Saarländischer Landwein der Mosel Sächsischer Landwein Schwäbischer Landwein Starkenburger Landwein Taubertäler Landwein | Landwein | Tafelwein | Ahrtaler Landwein | Albrechtsburg | Badischer Landwein | Bayern | Bayerischer Bodensee- Landwein | Burgengau | Fränkischer Landwein | Donau | Landwein der Mosel | Lindau | Landwein der Ruwer | Main | Landwein der Saar | Mecklenburger | Mecklenburger Landwein | Neckar | Mitteldeutscher Landwein | Oberrhein | Nahegauer Landwein | Rhein | Pfälzer Landwein | Rhein-Mosel | Regensburger Landwein | Römertor | Rheinburgen- Landwein | Stargarder Land | Rheingauer Landwein | | Rheinischer Landwein | | Saarländischer Landwein der Mosel | | Sächsischer Landwein | | Schwäbischer Landwein | | Starkenburger Landwein | | Taubertäler Landwein
Landwein | Tafelwein
Ahrtaler Landwein | Albrechtsburg
Badischer Landwein | Bayern
Bayerischer Bodensee- Landwein | Burgengau
Fränkischer Landwein | Donau
Landwein der Mosel | Lindau
Landwein der Ruwer | Main
Landwein der Saar | Mecklenburger
Mecklenburger Landwein | Neckar
Mitteldeutscher Landwein | Oberrhein
Nahegauer Landwein | Rhein
Pfälzer Landwein | Rhein-Mosel
Regensburger Landwein | Römertor
Rheinburgen- Landwein | Stargarder Land
Rheingauer Landwein
Rheinischer Landwein
Saarländischer Landwein der Mosel
Sächsischer Landwein
Schwäbischer Landwein
Starkenburger Landwein
Taubertäler Landwein
I Grekland
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden På grekiska På engelska Αμύνταιο Amynteon Αγχίαλος Anchialos Αρχάνες Archanes Δαφνές Dafnes Γουμένισσα Goumenissa Λήμνος Lemnos Μαντινεία Mantinia Μαυροδάφνη Κεφαλληνίας Mavrodafni Kephalinia Μαυροδάφνη Πατρών Mavrodafni Patra Μεσενικόλα Mesenicola Μοσχάτος Κεφαλληνίας Moschatos Kephalinia Μοσχάτος Λήμνου Moschatos Lemnos Μοσχάτος Πατρών Moschatos Patra Μοσχάτος Ρόδου Moschatos Rhodos Μοσχάτος Ρίου – Πατρών Moschatos Riou Patra Νάουσα Naoussa Νεμέα Nemea Πάρος Paros Πάτρα Patra Πεζά Peza Ραψάνη Rapsani Ρόδος Rhodos Ρομπόλα Κεφαλληνίας Robola Kephalinia Σάμος Samos Σαντορίνη Santorini Σητεία Sitia Πλαγιές Μελίτωνα Slopes of Melitona Ζίτσα Zitsa | Specificerade områden | På grekiska | På engelska | Αμύνταιο | Amynteon | Αγχίαλος | Anchialos | Αρχάνες | Archanes | Δαφνές | Dafnes | Γουμένισσα | Goumenissa | Λήμνος | Lemnos | Μαντινεία | Mantinia | Μαυροδάφνη Κεφαλληνίας | Mavrodafni Kephalinia | Μαυροδάφνη Πατρών | Mavrodafni Patra | Μεσενικόλα | Mesenicola | Μοσχάτος Κεφαλληνίας | Moschatos Kephalinia | Μοσχάτος Λήμνου | Moschatos Lemnos | Μοσχάτος Πατρών | Moschatos Patra | Μοσχάτος Ρόδου | Moschatos Rhodos | Μοσχάτος Ρίου – Πατρών | Moschatos Riou Patra | Νάουσα | Naoussa | Νεμέα | Nemea | Πάρος | Paros | Πάτρα | Patra | Πεζά | Peza | Ραψάνη | Rapsani | Ρόδος | Rhodos | Ρομπόλα Κεφαλληνίας | Robola Kephalinia | Σάμος | Samos | Σαντορίνη | Santorini | Σητεία | Sitia | Πλαγιές Μελίτωνα | Slopes of Melitona | Ζίτσα | Zitsa
Specificerade områden
På grekiska | På engelska
Αμύνταιο | Amynteon
Αγχίαλος | Anchialos
Αρχάνες | Archanes
Δαφνές | Dafnes
Γουμένισσα | Goumenissa
Λήμνος | Lemnos
Μαντινεία | Mantinia
Μαυροδάφνη Κεφαλληνίας | Mavrodafni Kephalinia
Μαυροδάφνη Πατρών | Mavrodafni Patra
Μεσενικόλα | Mesenicola
Μοσχάτος Κεφαλληνίας | Moschatos Kephalinia
Μοσχάτος Λήμνου | Moschatos Lemnos
Μοσχάτος Πατρών | Moschatos Patra
Μοσχάτος Ρόδου | Moschatos Rhodos
Μοσχάτος Ρίου – Πατρών | Moschatos Riou Patra
Νάουσα | Naoussa
Νεμέα | Nemea
Πάρος | Paros
Πάτρα | Patra
Πεζά | Peza
Ραψάνη | Rapsani
Ρόδος | Rhodos
Ρομπόλα Κεφαλληνίας | Robola Kephalinia
Σάμος | Samos
Σαντορίνη | Santorini
Σητεία | Sitia
Πλαγιές Μελίτωνα | Slopes of Melitona
Ζίτσα | Zitsa
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar På grekiska På engelska Ρετσίνα Γιάλτρων, eventuellt följt av Ευβοίας Retsina (*) of Gialtra, eventuellt följt av Evvia Ρετσίνα Χαλκίδας, eventuellt följt av Ευβοίας Retsina (*) of Halkida, eventuellt följt av Evvia Ρετσίνα Καρύστου, eventuellt följt av Ευβοίας Retsina (*) of Karystos, eventuellt följt av Evvia Ρετσίνα Κρωπίας eller Ρετσίνα Κορωπίου, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Kropia eller Retsina (*) Koropi, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Μαρκοπούλου, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Markopoulou, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Μεγάρων, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Megara, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Μεσογείων, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Mesogia, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Παλλήνης, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Pallini, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Παιανίας eller Ρετσίνα Λιοπεσίου, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Peania eller Retsina (*) of Liopesi, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Πικερμίου, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Pikermi, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Σπάτων, eventuellt följt av Αττικής Retsina (*) of Spata, eventuellt följt av Attika Ρετσίνα Θηβών, eventuellt följt av Βοιωτίας Retsina (*) of Thebes, eventuellt följt av Viotias Aχαϊκός Tοπικός Οίνος Regional wine of Achaia Τοπικός Οίνος Ανδριανής Regional wine of Adriana Αιγαιοπελαγίτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Aegean Sea Τοπικός Οίνος Αγοράς Regional wine of Agora Τοπικός Οίνος Αναβύσσου Regional wine of Anavyssos Τοπικός Οίνος Αρκαδίας Regional wine of Arkadia Αττικός Τοπικός Οίνος Regional wine of Attiki-Attikos Τοπικός Οίνος Αβδήρων Regional wine of Avdira Τοπικός Οίνος Κέρκυρας Regional wine of Corfu Κρητικός Τοπικός Οίνος Regional wine of Crete – Kritikos Δωδεκανησιακός Τοπικός Οίνος Regional wine of Dodekanese – Dodekanissiakos Τοπικός Οίνος Δράμας Regional wine of Drama Τοπικός Οίνος Πλαγιές του Αίνου Regional wine of Enos Τοπικός Οίνος Επανομής Regional wine of Epanomi Ηπειρωτικός Τοπικός Οίνος Regional wine of Epirus – Epirotikos Τοπικός Οίνος Φλώρινας Regional wine of Florina Τοπικός Οίνος Γερανείων Regional wine of Gerania Τοπικός Οίνος Γρεβενών Regional wine of Grevena Τοπικός Οίνος Χαλικούνας Regional wine of Halikouna Τοπικός Οίνος Χαλκιδικής Regional wine of Halkidiki Ηρακλειώτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Heraklion – Herakliotikos Τοπικός Οίνος Ηλιείας Regional wine of Ilia Τοπικός Οίνος Ιλίου Regional wine of Ilion Τοπικός Οίνος Ημαθίας Regional wine of Imathia Τοπικός Οίνος Ιωαννίνων Regional wine of Ioannina Ισμαρικός Τοπικός Οίνος Regional wine of Ismaros – Ismarikos Καρυστινός Τοπικός Οίνος Regional wine of Karystos – Karystinos Τοπικός Οίνος Κισσάμου Regional wine of Kissamos Τοπικός Οίνος Κλημέντι Regional wine of Klimenti Κορινθιακός Τοπικός Οίνος Regional wine of Korinthos – Korinthiakos Τοπικός Οίνος Κορωπίου Regional wine of Koropi Τοπικός Οίνος Κρανιάς Regional wine of Krania Λακωνικός Τοπικός Οίνος Regional wine of Lakonia – Lakonikos Λασιθιώτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Lasithi – Lassithiotikos Τοπικός Οίνος Λευκάδας Regional wine of Lefkada Τοπικός Οίνος Λετρίνων Regional wine of Letrines Τοπικός Οίνος Ληλάντιου πεδίου Regional wine of Lilantio Pedio Μακεδονικός Τοπικός Οίνος Regional wine of Macedonia – Macedonikos Τοπικός Οίνος Μαντζαβινάτων Regional wine of Mantzavinata Τοπικός Οίνος Μαρκόπουλου Regional wine of Markopoulo Tοπικός Οίνος Μαρτίνου Regional wine of Martino Μεσσηνιακός Τοπικός Οίνος Regional wine of Messinia – Messiniakos Τοπικός Οίνος Μεταξάτων Regional wine of Metaxata Μετσοβίτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Metsovo – Metsovitikos Μονεμβάσιος Τοπικός Οίνος Regional wine of Monemvasia – Monemvasios Αγιορείτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Mount Athos Agioritikos Μεσημβριώτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Nea Messimvria Τοπικός Οίνος Οπουντίας Λοκρίδος Regional wine of Opountias Lokridos Παλληνιώτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Pallini – Palliniotikos Παγγαιορείτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Pangeon – Pangeoritikos Παιανίτικος Τοπικός Οίνος Regional wine of Peanea Τοπικός Οίνος Πέλλας Regional wine of Pella Πελοποννησιακός Τοπικός Οίνος Regional wine of Peloponnese – Peloponnisiakos Τοπικός Οίνος Πισάτιδος Regional wine of Pisatis Τοπικός Οίνος Πυλίας Regional wine of Pylia Τοπικός Οίνος Ριτσώνας Αυλίδος Regional wine of Ritsona Avlidas Τοπικός Οίνος Σερρών Regional wine of Serres Σιατιστινός Τοπικός Οίνος Regional wine of Siastista – Siatistinos Τοπικός Οίνος Σιθωνίας Regional wine of Sithonia Τοπικός Οίνος Πλαγιές Αμπέλου Regional wine of Slopes of Ambelos Τοπικός Οίνος Πλαγιές Αιγιαλείας Regional wine of Slopes of Egialia Τοπικός Οίνος Πλαγιών Κιθαιρώνα Regional wine of Slopes of Kitherona Τοπικός Οίνος Πλαγιών Κνημίδος Regional wine of Slopes of Knimida Τοπικός Οίνος Πλαγιών Πάρνηθας Regional wine of Slopes of Parnitha Τοπικός Οίνος Βορείων Πλαγιών Πεντελικού Regional wine of Slopes of Penteliko Τοπικός Οίνος Πλαγιών Πετρωτού Regional wine of Slopes of Petroto Τοπικός Οίνος Πλαγιές Βερτίσκου Regional wine of Slopes of Vertiskos Τοπικός Οίνος Σπάτων Regional wine of Spata Τοπικός Οίνος Στερεάς Ελλάδος Regional wine of Sterea Ellada Συριανός Τοπικός Οίνος Regional wine of Syros – Syrianos Τοπικός Οίνος Τεγέας Regional wine of Tegea Τοπικός Οίνος Θαψανών Regional wine of Thapsana Θηβαϊκός Τοπικός Οίνος Regional wine of Thebes – Thivaikos Θεσσαλικός Τοπικός Οίνος Regional wine of Thessalia – Thessalikos Θρακικός Τοπικός Οίνος eller Τοπικός Οίνος Θράκης Regional wine of Thrace – Thrakikos eller Regional wine of Thrakis Τοπικός Οίνος Τριφυλίας Regional wine of Trifilia Τοπικός Οίνος Τυρνάβου Regional wine of Tyrnavos Τοπικός Οίνος Κοιλάδος Αταλάντης Regional wine of Valley of Atalanti Τοπικός Οίνος Βελβεντού Regional wine of Velvendos Τοπικός Οίνος Βιλίτσας Regional wine of Vilitsas Βερντεα Ζακύνθου Verntea Zakynthou | På grekiska | På engelska | Ρετσίνα Γιάλτρων, eventuellt följt av Ευβοίας | Retsina (*) of Gialtra, eventuellt följt av Evvia | Ρετσίνα Χαλκίδας, eventuellt följt av Ευβοίας | Retsina (*) of Halkida, eventuellt följt av Evvia | Ρετσίνα Καρύστου, eventuellt följt av Ευβοίας | Retsina (*) of Karystos, eventuellt följt av Evvia | Ρετσίνα Κρωπίας eller Ρετσίνα Κορωπίου, eventuellt följt av Αττικής | Ρετσίνα | Κρωπίας eller Ρετσίνα Κορωπίου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Kropia eller Retsina (*) Koropi, eventuellt följt av Attika | Retsina | (*) of Kropia eller Retsina (*) Koropi, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Μαρκοπούλου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Markopoulou, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Μεγάρων, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Megara, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Μεσογείων, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Mesogia, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Παλλήνης, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Pallini, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Παιανίας eller Ρετσίνα Λιοπεσίου, eventuellt följt av Αττικής | Ρετσίνα | Παιανίας eller Ρετσίνα Λιοπεσίου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Peania eller Retsina (*) of Liopesi, eventuellt följt av Attika | Retsina | (*) of Peania eller Retsina (*) of Liopesi, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Πικερμίου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Pikermi, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Σπάτων, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Spata, eventuellt följt av Attika | Ρετσίνα Θηβών, eventuellt följt av Βοιωτίας | Retsina (*) of Thebes, eventuellt följt av Viotias | Aχαϊκός Tοπικός Οίνος | Regional wine of Achaia | Τοπικός Οίνος Ανδριανής | Regional wine of Adriana | Αιγαιοπελαγίτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Aegean Sea | Τοπικός Οίνος Αγοράς | Regional wine of Agora | Τοπικός Οίνος Αναβύσσου | Regional wine of Anavyssos | Τοπικός Οίνος Αρκαδίας | Regional wine of Arkadia | Αττικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Attiki-Attikos | Τοπικός Οίνος Αβδήρων | Regional wine of Avdira | Τοπικός Οίνος Κέρκυρας | Regional wine of Corfu | Κρητικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Crete – Kritikos | Δωδεκανησιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Dodekanese – Dodekanissiakos | Τοπικός Οίνος Δράμας | Regional wine of Drama | Τοπικός Οίνος Πλαγιές του Αίνου | Regional wine of Enos | Τοπικός Οίνος Επανομής | Regional wine of Epanomi | Ηπειρωτικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Epirus – Epirotikos | Τοπικός Οίνος Φλώρινας | Regional wine of Florina | Τοπικός Οίνος Γερανείων | Regional wine of Gerania | Τοπικός Οίνος Γρεβενών | Regional wine of Grevena | Τοπικός Οίνος Χαλικούνας | Regional wine of Halikouna | Τοπικός Οίνος Χαλκιδικής | Regional wine of Halkidiki | Ηρακλειώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Heraklion – Herakliotikos | Τοπικός Οίνος Ηλιείας | Regional wine of Ilia | Τοπικός Οίνος Ιλίου | Regional wine of Ilion | Τοπικός Οίνος Ημαθίας | Regional wine of Imathia | Τοπικός Οίνος Ιωαννίνων | Regional wine of Ioannina | Ισμαρικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Ismaros – Ismarikos | Καρυστινός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Karystos – Karystinos | Τοπικός Οίνος Κισσάμου | Regional wine of Kissamos | Τοπικός Οίνος Κλημέντι | Regional wine of Klimenti | Κορινθιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Korinthos – Korinthiakos | Τοπικός Οίνος Κορωπίου | Regional wine of Koropi | Τοπικός Οίνος Κρανιάς | Regional wine of Krania | Λακωνικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Lakonia – Lakonikos | Λασιθιώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Lasithi – Lassithiotikos | Τοπικός Οίνος Λευκάδας | Regional wine of Lefkada | Τοπικός Οίνος Λετρίνων | Regional wine of Letrines | Τοπικός Οίνος Ληλάντιου πεδίου | Regional wine of Lilantio Pedio | Μακεδονικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Macedonia – Macedonikos | Τοπικός Οίνος Μαντζαβινάτων | Regional wine of Mantzavinata | Τοπικός Οίνος Μαρκόπουλου | Regional wine of Markopoulo | Tοπικός Οίνος Μαρτίνου | Regional wine of Martino | Μεσσηνιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Messinia – Messiniakos | Τοπικός Οίνος Μεταξάτων | Regional wine of Metaxata | Μετσοβίτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Metsovo – Metsovitikos | Μονεμβάσιος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Monemvasia – Monemvasios | Αγιορείτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Mount Athos Agioritikos | Μεσημβριώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Nea Messimvria | Τοπικός Οίνος Οπουντίας Λοκρίδος | Regional wine of Opountias Lokridos | Παλληνιώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Pallini – Palliniotikos | Παγγαιορείτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Pangeon – Pangeoritikos | Παιανίτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Peanea | Τοπικός Οίνος Πέλλας | Regional wine of Pella | Πελοποννησιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Peloponnese – Peloponnisiakos | Τοπικός Οίνος Πισάτιδος | Regional wine of Pisatis | Τοπικός Οίνος Πυλίας | Regional wine of Pylia | Τοπικός Οίνος Ριτσώνας Αυλίδος | Regional wine of Ritsona Avlidas | Τοπικός Οίνος Σερρών | Regional wine of Serres | Σιατιστινός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Siastista – Siatistinos | Τοπικός Οίνος Σιθωνίας | Regional wine of Sithonia | Τοπικός Οίνος Πλαγιές Αμπέλου | Regional wine of Slopes of Ambelos | Τοπικός Οίνος Πλαγιές Αιγιαλείας | Regional wine of Slopes of Egialia | Τοπικός Οίνος Πλαγιών Κιθαιρώνα | Regional wine of Slopes of Kitherona | Τοπικός Οίνος Πλαγιών Κνημίδος | Regional wine of Slopes of Knimida | Τοπικός Οίνος Πλαγιών Πάρνηθας | Regional wine of Slopes of Parnitha | Τοπικός Οίνος Βορείων Πλαγιών Πεντελικού | Regional wine of Slopes of Penteliko | Τοπικός Οίνος Πλαγιών Πετρωτού | Regional wine of Slopes of Petroto | Τοπικός Οίνος Πλαγιές Βερτίσκου | Regional wine of Slopes of Vertiskos | Τοπικός Οίνος Σπάτων | Regional wine of Spata | Τοπικός Οίνος Στερεάς Ελλάδος | Regional wine of Sterea Ellada | Συριανός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Syros – Syrianos | Τοπικός Οίνος Τεγέας | Regional wine of Tegea | Τοπικός Οίνος Θαψανών | Regional wine of Thapsana | Θηβαϊκός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Thebes – Thivaikos | Θεσσαλικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Thessalia – Thessalikos | Θρακικός Τοπικός Οίνος eller Τοπικός Οίνος Θράκης | Regional wine of Thrace – Thrakikos eller Regional wine of Thrakis | Τοπικός Οίνος Τριφυλίας | Regional wine of Trifilia | Τοπικός Οίνος Τυρνάβου | Regional wine of Tyrnavos | Τοπικός Οίνος Κοιλάδος Αταλάντης | Regional wine of Valley of Atalanti | Τοπικός Οίνος Βελβεντού | Regional wine of Velvendos | Τοπικός Οίνος Βιλίτσας | Regional wine of Vilitsas | Βερντεα Ζακύνθου | Verntea Zakynthou
På grekiska | På engelska
Ρετσίνα Γιάλτρων, eventuellt följt av Ευβοίας | Retsina (*) of Gialtra, eventuellt följt av Evvia
Ρετσίνα Χαλκίδας, eventuellt följt av Ευβοίας | Retsina (*) of Halkida, eventuellt följt av Evvia
Ρετσίνα Καρύστου, eventuellt följt av Ευβοίας | Retsina (*) of Karystos, eventuellt följt av Evvia
Ρετσίνα Κρωπίας eller Ρετσίνα Κορωπίου, eventuellt följt av Αττικής | Ρετσίνα | Κρωπίας eller Ρετσίνα Κορωπίου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Kropia eller Retsina (*) Koropi, eventuellt följt av Attika | Retsina | (*) of Kropia eller Retsina (*) Koropi, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα | Κρωπίας eller Ρετσίνα Κορωπίου, eventuellt följt av Αττικής
Retsina | (*) of Kropia eller Retsina (*) Koropi, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Μαρκοπούλου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Markopoulou, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Μεγάρων, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Megara, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Μεσογείων, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Mesogia, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Παλλήνης, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Pallini, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Παιανίας eller Ρετσίνα Λιοπεσίου, eventuellt följt av Αττικής | Ρετσίνα | Παιανίας eller Ρετσίνα Λιοπεσίου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Peania eller Retsina (*) of Liopesi, eventuellt följt av Attika | Retsina | (*) of Peania eller Retsina (*) of Liopesi, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα | Παιανίας eller Ρετσίνα Λιοπεσίου, eventuellt följt av Αττικής
Retsina | (*) of Peania eller Retsina (*) of Liopesi, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Πικερμίου, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Pikermi, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Σπάτων, eventuellt följt av Αττικής | Retsina (*) of Spata, eventuellt följt av Attika
Ρετσίνα Θηβών, eventuellt följt av Βοιωτίας | Retsina (*) of Thebes, eventuellt följt av Viotias
Aχαϊκός Tοπικός Οίνος | Regional wine of Achaia
Τοπικός Οίνος Ανδριανής | Regional wine of Adriana
Αιγαιοπελαγίτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Aegean Sea
Τοπικός Οίνος Αγοράς | Regional wine of Agora
Τοπικός Οίνος Αναβύσσου | Regional wine of Anavyssos
Τοπικός Οίνος Αρκαδίας | Regional wine of Arkadia
Αττικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Attiki-Attikos
Τοπικός Οίνος Αβδήρων | Regional wine of Avdira
Τοπικός Οίνος Κέρκυρας | Regional wine of Corfu
Κρητικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Crete – Kritikos
Δωδεκανησιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Dodekanese – Dodekanissiakos
Τοπικός Οίνος Δράμας | Regional wine of Drama
Τοπικός Οίνος Πλαγιές του Αίνου | Regional wine of Enos
Τοπικός Οίνος Επανομής | Regional wine of Epanomi
Ηπειρωτικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Epirus – Epirotikos
Τοπικός Οίνος Φλώρινας | Regional wine of Florina
Τοπικός Οίνος Γερανείων | Regional wine of Gerania
Τοπικός Οίνος Γρεβενών | Regional wine of Grevena
Τοπικός Οίνος Χαλικούνας | Regional wine of Halikouna
Τοπικός Οίνος Χαλκιδικής | Regional wine of Halkidiki
Ηρακλειώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Heraklion – Herakliotikos
Τοπικός Οίνος Ηλιείας | Regional wine of Ilia
Τοπικός Οίνος Ιλίου | Regional wine of Ilion
Τοπικός Οίνος Ημαθίας | Regional wine of Imathia
Τοπικός Οίνος Ιωαννίνων | Regional wine of Ioannina
Ισμαρικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Ismaros – Ismarikos
Καρυστινός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Karystos – Karystinos
Τοπικός Οίνος Κισσάμου | Regional wine of Kissamos
Τοπικός Οίνος Κλημέντι | Regional wine of Klimenti
Κορινθιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Korinthos – Korinthiakos
Τοπικός Οίνος Κορωπίου | Regional wine of Koropi
Τοπικός Οίνος Κρανιάς | Regional wine of Krania
Λακωνικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Lakonia – Lakonikos
Λασιθιώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Lasithi – Lassithiotikos
Τοπικός Οίνος Λευκάδας | Regional wine of Lefkada
Τοπικός Οίνος Λετρίνων | Regional wine of Letrines
Τοπικός Οίνος Ληλάντιου πεδίου | Regional wine of Lilantio Pedio
Μακεδονικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Macedonia – Macedonikos
Τοπικός Οίνος Μαντζαβινάτων | Regional wine of Mantzavinata
Τοπικός Οίνος Μαρκόπουλου | Regional wine of Markopoulo
Tοπικός Οίνος Μαρτίνου | Regional wine of Martino
Μεσσηνιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Messinia – Messiniakos
Τοπικός Οίνος Μεταξάτων | Regional wine of Metaxata
Μετσοβίτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Metsovo – Metsovitikos
Μονεμβάσιος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Monemvasia – Monemvasios
Αγιορείτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Mount Athos Agioritikos
Μεσημβριώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Nea Messimvria
Τοπικός Οίνος Οπουντίας Λοκρίδος | Regional wine of Opountias Lokridos
Παλληνιώτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Pallini – Palliniotikos
Παγγαιορείτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Pangeon – Pangeoritikos
Παιανίτικος Τοπικός Οίνος | Regional wine of Peanea
Τοπικός Οίνος Πέλλας | Regional wine of Pella
Πελοποννησιακός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Peloponnese – Peloponnisiakos
Τοπικός Οίνος Πισάτιδος | Regional wine of Pisatis
Τοπικός Οίνος Πυλίας | Regional wine of Pylia
Τοπικός Οίνος Ριτσώνας Αυλίδος | Regional wine of Ritsona Avlidas
Τοπικός Οίνος Σερρών | Regional wine of Serres
Σιατιστινός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Siastista – Siatistinos
Τοπικός Οίνος Σιθωνίας | Regional wine of Sithonia
Τοπικός Οίνος Πλαγιές Αμπέλου | Regional wine of Slopes of Ambelos
Τοπικός Οίνος Πλαγιές Αιγιαλείας | Regional wine of Slopes of Egialia
Τοπικός Οίνος Πλαγιών Κιθαιρώνα | Regional wine of Slopes of Kitherona
Τοπικός Οίνος Πλαγιών Κνημίδος | Regional wine of Slopes of Knimida
Τοπικός Οίνος Πλαγιών Πάρνηθας | Regional wine of Slopes of Parnitha
Τοπικός Οίνος Βορείων Πλαγιών Πεντελικού | Regional wine of Slopes of Penteliko
Τοπικός Οίνος Πλαγιών Πετρωτού | Regional wine of Slopes of Petroto
Τοπικός Οίνος Πλαγιές Βερτίσκου | Regional wine of Slopes of Vertiskos
Τοπικός Οίνος Σπάτων | Regional wine of Spata
Τοπικός Οίνος Στερεάς Ελλάδος | Regional wine of Sterea Ellada
Συριανός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Syros – Syrianos
Τοπικός Οίνος Τεγέας | Regional wine of Tegea
Τοπικός Οίνος Θαψανών | Regional wine of Thapsana
Θηβαϊκός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Thebes – Thivaikos
Θεσσαλικός Τοπικός Οίνος | Regional wine of Thessalia – Thessalikos
Θρακικός Τοπικός Οίνος eller Τοπικός Οίνος Θράκης | Regional wine of Thrace – Thrakikos eller Regional wine of Thrakis
Τοπικός Οίνος Τριφυλίας | Regional wine of Trifilia
Τοπικός Οίνος Τυρνάβου | Regional wine of Tyrnavos
Τοπικός Οίνος Κοιλάδος Αταλάντης | Regional wine of Valley of Atalanti
Τοπικός Οίνος Βελβεντού | Regional wine of Velvendos
Τοπικός Οίνος Βιλίτσας | Regional wine of Vilitsas
Βερντεα Ζακύνθου | Verntea Zakynthou
I Ungern
1. Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden
Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (eventuellt följt av namnet på det specificerade området)
Ászár-Neszmély(-i) … | Ászár(-i)
Neszmély(-i)
Badacsony(-i)
Balatonboglár(-i) … | Balatonlelle(-i)
Marcali
Balatonfelvidék(-i) … | Balatonederics-Lesence(-i)
Cserszeg(-i)
Kál(-i)
Balatonfüred-Csopak(-i) … | Zánka(-i)
Balatonmelléke eller Balatonmelléki … | Muravidéki
Bükkalja(-i)
Csongrád(-i) … | Kistelek(-i)
Mórahalom eller Mórahalmi
Pusztamérges(-i)
Eger eller Egri … | Debrő(-i), eventuellt följt av Andornaktálya(-i) eller Demjén(-i) eller Egerbakta(-i) eller Egerszalók(-i) eller Egerszólát(-i) eller Felsőtárkány(-i) eller Kerecsend(-i) eller Maklár(-i) eller Nagytálya(-i) eller Noszvaj(-i) eller Novaj(-i) eller Ostoros(-i) eller Szomolya(-i) eller Aldebrő(-i) eller Feldebrő(-i) eller Tófalu(-i) eller Verpelét(-i) eller Kompolt(-i) eller Tarnaszentmária(-i) | Debrő(-i), | eventuellt följt av Andornaktálya(-i) eller Demjén(-i) eller Egerbakta(-i) eller Egerszalók(-i) eller Egerszólát(-i) eller Felsőtárkány(-i) eller Kerecsend(-i) eller Maklár(-i) eller Nagytálya(-i) eller Noszvaj(-i) eller Novaj(-i) eller Ostoros(-i) eller Szomolya(-i) eller Aldebrő(-i) eller Feldebrő(-i) eller Tófalu(-i) eller Verpelét(-i) eller Kompolt(-i) eller Tarnaszentmária(-i)
Debrő(-i), | eventuellt följt av Andornaktálya(-i) eller Demjén(-i) eller Egerbakta(-i) eller Egerszalók(-i) eller Egerszólát(-i) eller Felsőtárkány(-i) eller Kerecsend(-i) eller Maklár(-i) eller Nagytálya(-i) eller Noszvaj(-i) eller Novaj(-i) eller Ostoros(-i) eller Szomolya(-i) eller Aldebrő(-i) eller Feldebrő(-i) eller Tófalu(-i) eller Verpelét(-i) eller Kompolt(-i) eller Tarnaszentmária(-i)
Etyek-Buda(-i) … | Buda(-i)
Etyek(-i)
Velence(-i)
Hajós-Baja(-i)
Kőszegi
Kunság(-i) … | Bácska(-i)
Cegléd(-i)
Duna mente eller Duna menti
Izsák(-i)
Jászság(-i)
Kecskemét-Kiskunfélegyháza eller Kecskemét-Kiskunfélegyházi
Kiskunhalas-Kiskunmajsa(-i)
Kiskőrös(-i)
Monor(-i)
Tisza mente eller Tisza menti
Mátra(-i)
Mór(-i)
Pannonhalma (Pannonhalmi)
Pécs(-i) … | Kapos(-i)
Szigetvár(-i)
Versend(-i)
Somló(-i) … | Kissomlyó-Sághegyi
Sopron(-i) … | Köszeg(-i)
Szekszárd(-i)
Tokaj(-i) … | Abaújszántó(-i)
Bekecs(-i)
Bodrogkeresztúr(-i)
Bodrogkisfalud(-i)
Bodrogolaszi
Erdőbénye(-i)
Erdőhorváti
Golop(-i)
Hercegkúnye(-i)
Mád(-i) t(-i)
Legyesbé
Makkoshotyka(-i)
Mezőzombor(-i)
Monok(-i)
Olaszliszka(-i)
Rátka(-i)
Sárazsadány(-i)
Sárospatak(-i)
Sátoraljaújhely(-i)
Szegi
Szegilong(-i)
Szerencs(-i)
Tállya(-i)
Tarcal(-i)
Tolcsva(-i)
Vámosújfalu(-i)
Tolna(-i) … | Tamási
Völgység(-i)
Villány(-i) … | Siklós(-i), eventuellt följt av Kisharsány(-i) eller Nagyharsány(-i) eller Palkonya(-i) eller Villánykövesd(-i) eller Bisse(-i) eller Csarnóta(-i) eller Diósviszló(-i) eller Harkány(-i) eller Hegyszentmárton(-i) eller Kistótfalu(-i) eller Márfa(-i) eller Nagytótfalu(-i) eller Szava(-i) eller Túrony(-i) eller Vokány(-i) | Siklós(-i), | eventuellt följt av Kisharsány(-i) eller Nagyharsány(-i) eller Palkonya(-i) eller Villánykövesd(-i) eller Bisse(-i) eller Csarnóta(-i) eller Diósviszló(-i) eller Harkány(-i) eller Hegyszentmárton(-i) eller Kistótfalu(-i) eller Márfa(-i) eller Nagytótfalu(-i) eller Szava(-i) eller Túrony(-i) eller Vokány(-i)
Siklós(-i), | eventuellt följt av Kisharsány(-i) eller Nagyharsány(-i) eller Palkonya(-i) eller Villánykövesd(-i) eller Bisse(-i) eller Csarnóta(-i) eller Diósviszló(-i) eller Harkány(-i) eller Hegyszentmárton(-i) eller Kistótfalu(-i) eller Márfa(-i) eller Nagytótfalu(-i) eller Szava(-i) eller Túrony(-i) eller Vokány(-i)
I Italien
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Aglianico del Taburno eller Taburno Aglianico del Vulture Albana di Romagna Albugnano Alcamo eller Alcamo classico Aleatico di Gradoli Aleatico di Puglia Alezio Alghero eller Sardegna Alghero Alta Langa Alto Adige (Südtirol) eller dell’Alto Adige (Südtiroler), eventuellt följt av — Colli di Bolzano (Bozner Leiten), — Meranese di Collina (Meraner Huge) eller Meranese (Meraner), — Santa Maddalena (St. Magdalener), — Terlano (Terlaner), — Valle Isarco (Eisacktal eller Eisacktaler), — Valle Venosta (Vinschgau) Ansonica Costa dell’Argentario Aprilia Arborea eller Sardegna Arborea Arcole Assisi Atina Aversa Bagnoli di Sopra eller Bagnoli Barbera del Monferrato Barco Reale di Carmignano eller Rosato di Carmignano eller Vin Santo di Carmignano eller Vin Santo Carmignano Occhio di Pernice Bardolino Superiore Bianchello del Metauro Bianco Capena Bianco dell’Empolese Bianco della Valdinievole Bianco di Custoza Bianco di Pitigliano Bianco Pisano di S. Torpè Biferno Bivongi Boca Bolgheri e Bolgheri Sassicaia Bosco Eliceo Botticino Brachetto d’Acqui eller Acqui Bramaterra Breganze Brindisi Cacc’e mmitte di Lucera Cagnina di Romagna Caldaro (Kalterer) eller Lago di Caldaro (Kalterersee), eventuellt följt av ”Classico” Campi Flegrei Campidano di Terralba eller Terralba eller Sardegna Campidano di Terralba eller Sardegna Terralba Canadese Candia dei Colli Apuani Cannonau di Sardegna, eventuellt följt av Capo Ferrato eller Oliena eller Nepente di Oliena Jerzu Capalbio Capri Capriano del Colle Carema Carignano del Sulcis eller Sardegna Carignano del Sulcis Carmignano Carso Castel del Monte Castel San Lorenzo Casteller Castelli Romani Cellatica Cerasuolo di Vittoria Cerveteri Cesanese del Piglio Cesanese di Affile eller Affile Cesanese di Olevano Romano eller Olevano Romano Chianti(*), eventuellt följt av Colli Aretini eller Colli Fiorentini eller Colline Pisane eller Colli Senesi eller Montalbano eller Montespertoli eller Rufina Chianti Classico Cilento Cinque Terre eller Cinque Terre Sciacchetrà, eventuellt följt av Costa de Sera eller Costa de Campu eller Costa da Posa Circeo Cirò Cisterna d’Asti Colli Albani Colli Altotiberini Colli Amerini Colli Berici, eventuellt följt av Barbarano Colli Bolognesi Classico-Pignoletto Colli Bolognesi, eventuellt följt av Colline di Riposto eller Colline Marconiane eller Zola Predosa eller Monte San Pietro eller Colline di Oliveto eller Terre di Montebudello eller Serravalle Colli del Trasimeno eller Trasimeno Colli della Sabina Colli dell'Etruria Centrale Colli di Conegliano, eventuellt följt av Refrontolo eller Torchiato di Fregona Colli di Faenza Colli di Luni Colli di Parma Colli di Rimini Colli di Scandiano e di Canossa Colli d'Imola Colli Etruschi Viterbesi Colli Euganei Colli Lanuvini Colli Maceratesi Colli Martani, eventuellt följt av Todi Colli Orientali del Friuli, eventuellt följt av Cialla eller Rosazzo Colli Perugini Colli Pesaresi, eventuellt följt av Focara eller Roncaglia Colli Piacentini, eventuellt följt av Vigoleno eller Gutturnio eller Monterosso Val d’Arda eller Trebbianino Val Trebbia eller Val Nure Colli Romagna Centrale Colli Tortonesi Collina Torinese Colline di Levanto Colline Lucchesi Colline Novaresi Colline Saluzzesi Collio Goriziano eller Collio Conegliano-Valdobbiadene, eventuellt följt av Cartizze Conero Contea di Sclafani Contessa Entellina Controguerra Copertino Cori Cortese dell’Alto Monferrato Corti Benedettine del Padovano Cortona Costa d’Amalfi, eventuellt följt av Furore eller Ravello eller Tramonti Coste della Sesia Delia Nivolelli Dolcetto d’Acqui Dolcetto d’Asti Dolcetto delle Langhe Monregalesi Dolcetto di Diano d’Alba eller Diano d’Alba Dolcetto di Dogliani, eventuellt följt av ”superiore” eller Dogliani Dolcetto di Ovada Donnici Elba Eloro, eventuellt följt av Pachino Erbaluce di Caluso eller Caluso Erice Esino Est! Est!! Est!!! Di Montefiascone Etna Falerio dei Colli Ascolani eller Falerio Falerno del Massico Fara Faro Fiano di Avellino Franciacorta Freisa d’Asti Freisa di Chieri Friuli Annia Friuli Aquileia Friuli Grave Friuli Isonzo eller Isonzo del Friuli Friuli Latisana Gabiano Galatina Galluccio Gambellara Garda Garda Colli Mantovani Gavi eller Cortese di Gavi Genazzano Ghemme Gioia del Colle Girò di Cagliari eller Sardegna Girò di Cagliari Golfo del Tigullio Gravina Greco di Bianco Greco di Tufo Grignolino d’Asti Grignolino del Monferrato Casalese Guardia Sanframondi o Guardiolo I Terreni di Sanseverino Ischia Lacrima di Morro eller Lacrima di Morro d'Alba Lago di Corbara Lambrusco di Sorbara Lambrusco Grasparossa di Castelvetro Lambrusco Mantovano, eventuellt följt av Oltrepò Mantovano eller Viadanese-Sabbionetano Lambrusco Salamino di Santa Croce Lamezia Langhe Lessona Leverano Lison Pramaggiore Lizzano Loazzolo Locorotondo Lugana Malvasia delle Lipari Malvasia di Bosa eller Sardegna Malvasia di Bosa Malvasia di Cagliari eller Sardegna Malvasia di Cagliari Malvasia di Casorzo d'Asti Malvasia di Castelnuovo Don Bosco Mamertino di Malezzo eller Mamertino Mandrolisai eller Sardegna Mandrolisai Marino Marsala (*) Martina eller Martina Franca Matera Matino Melissa Menfi, eventuellt följt av Feudo eller Fiori eller Bonera Merlara Molise, eventuellt föregånget av ”del” Monferrato, eventuellt följt av Casalese Monica di Cagliari eller Sardegna Monica di Cagliari Monica di Sardegna Monreale Montecarlo Montecompatri Colonna eller Montecompatri eller Colonna Montecucco Montefalco Montefalco Sagrantino Montello e Colli Asolani Montepulciano d'Abruzzo Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane Monteregio di Massa Marittima Montescudaio Monti Lessini eller Lessini Morellino di Scansano Moscadello di Montalcino Moscato di Cagliari eller Sardegna Moscato di Cagliari Moscato di Noto Moscato di Pantelleria eller Passito di Pantelleria eller Pantelleria Moscato di Sardegna, eventuellt följt av Gallura eller Tempio Pausania eller Tempio Moscato di Siracusa Moscato di Sorso-Sennori eller Moscato di Sorso eller Moscato di Sennori eller Sardegna Moscato di Sorso-Sennori eller Sardegna Moscato di Sorso eller Sardegna Moscato di Sennori Moscato di Trani Nardò Nasco di Cagliari eller Sardegna Nasco di Cagliari Nettuno Nuragus di Cagliari eller Sardegna Nuragus di Cagliari Offida Oltrepò Pavese Orcia Orta Nova Ostuni Pagadebit di Romagna, eventuellt följt av Bertinoro Parrina Penisola Sorrentina, eventuellt följt av Gragnano eller Lettere eller Sorrento Pentro di Isernia eller Pentro Pergola Piemonte Pietraviva Pinerolese Pollino Pomino Pornassio eller Ormeasco di Pornassio Primitivo di Manduria Ramandolo Recioto di Soave Reggiano Reno Riesi Riviera del Brenta Riviera del Garda Bresciano eller Garda Bresciano Riviera Ligure di Ponente, eventuellt följt av Riviera dei Fiori eller Albenga o Albenganese eller Finale eller Finalese eller Ormeasco Roero Romagna Albana spumante Rossese di Dolceacqua eller Dolceacqua Rosso Barletta Rosso Canosa eller Rosso Canosa Canusium Rosso Conero Rosso di Cerignola Rosso di Montalcino Rosso di Montepulciano Rosso Orvietano eller Orvietano Rosso Rosso Piceno Rubino di Cantavenna Ruchè di Castagnole Monferrato Salice Salentino Sambuca di Sicilia San Colombano al Lambro eller San Colombano San Gimignano San Martino della Battaglia San Severo San Vito di Luzzi Sangiovese di Romagna Sannio Sant'Agata de Goti Sant'Antino Santa Margherita di Belice Sant'Anna di Isola di Capo Rizzuto Sardegna Semidano, eventuellt följt av Mogoro Savuto Scanzo eller Moscato di Scanzo Scavigna Sciacca, eventuellt följt av Rayana Serrapetrona Sforzato di Valtellina eller Sfursat di Valtellina Soave superiore Sizzano Solopaca Squinzano Strevi Tarquinia Taurasi Teroldego Rotaliano Terre dell'Alte Val d'Agri Terre di Franciacorta Torgiano, eventuellt följt av ”rosso riserva” Trebbiano d'Abruzzo Trebbiano di Romagna Trentino, eventuellt följt av Sorni eller Isera eller d’Isera eller Ziresi eller dei Ziresi Trento Val d'Arbia Val di Cornia, eventuellt följt av Suvereto Val Polcevera, eventuellt följt av Coronata Valcalepio Valdadige eller Etschaler, eventuellt följt av Terra dei Forti Valdichiana Valle d’Aosta eller Vallée d’Aoste, eventuellt följt av Arnad-Montjovet eller Donnas eller Enfer d’Arvier, Torrette eller Blanc de Morgex et de la Salle eller Chambave eller Nus Valpolicella, eventuellt följt av ”de Valpantena” Valsusa Valtellina, eventuellt följt av ”rosso” eller föregågnet av ”rosso di” Valtellina Superiore, eventuellt följt av Grumello eller Inferno eller Maroggia eller Sassella eller Vagella Velletri Verbicaro Verdicchio dei Castelli di Jesi Verdicchio di Matelica Verduno Pelaverga eller Verduno Vermentino di Gallura eller Sardegna Vermentino di Gallura Vermentino di Sardegna Vernaccia di Oristano eller Sardegna Vernaccia di Oristano Vernaccia di San Gimignano Vernaccia di Serrapetrona Vesuvio Vicenza Vignanello Vin Santo del Chianti Vin Santo del Chianti Classico Vin Santo di Montepulciano Vini del Piave eller Piave Vittorio Zagarolo | | Aglianico del Taburno eller Taburno | | Aglianico del Vulture | | Albana di Romagna | | Albugnano | | Alcamo eller Alcamo classico | | Aleatico di Gradoli | | Aleatico di Puglia | | Alezio | | Alghero eller Sardegna Alghero | | Alta Langa | | Alto Adige (Südtirol) eller dell’Alto Adige (Südtiroler), eventuellt följt av — Colli di Bolzano (Bozner Leiten), — Meranese di Collina (Meraner Huge) eller Meranese (Meraner), — Santa Maddalena (St. Magdalener), — Terlano (Terlaner), — Valle Isarco (Eisacktal eller Eisacktaler), — Valle Venosta (Vinschgau) | — | Colli di Bolzano (Bozner Leiten), | — | Meranese di Collina (Meraner Huge) eller Meranese (Meraner), | — | Santa Maddalena (St. Magdalener), | — | Terlano (Terlaner), | — | Valle Isarco (Eisacktal eller Eisacktaler), | — | Valle Venosta (Vinschgau) | | Ansonica Costa dell’Argentario | | Aprilia | | Arborea eller Sardegna Arborea | | Arcole | | Assisi | | Atina | | Aversa | | Bagnoli di Sopra eller Bagnoli | | Barbera del Monferrato | | Barco Reale di Carmignano eller Rosato di Carmignano eller Vin Santo di Carmignano eller Vin Santo Carmignano Occhio di Pernice | | Bardolino Superiore | | Bianchello del Metauro | | Bianco Capena | | Bianco dell’Empolese | | Bianco della Valdinievole | | Bianco di Custoza | | Bianco di Pitigliano | | Bianco Pisano di S. Torpè | | Biferno | | Bivongi | | Boca | | Bolgheri e Bolgheri Sassicaia | | Bosco Eliceo | | Botticino | | Brachetto d’Acqui eller Acqui | | Bramaterra | | Breganze | | Brindisi | | Cacc’e mmitte di Lucera | | Cagnina di Romagna | | Caldaro (Kalterer) eller Lago di Caldaro (Kalterersee), eventuellt följt av ”Classico” | | Campi Flegrei | | Campidano di Terralba eller Terralba eller Sardegna Campidano di Terralba eller Sardegna Terralba | | Canadese | | Candia dei Colli Apuani | | Cannonau di Sardegna, eventuellt följt av Capo Ferrato eller Oliena eller Nepente di Oliena Jerzu | | Capalbio | | Capri | | Capriano del Colle | | Carema | | Carignano del Sulcis eller Sardegna Carignano del Sulcis | | Carmignano | | Carso | | Castel del Monte | | Castel San Lorenzo | | Casteller | | Castelli Romani | | Cellatica | | Cerasuolo di Vittoria | | Cerveteri | | Cesanese del Piglio | | Cesanese di Affile eller Affile | | Cesanese di Olevano Romano eller Olevano Romano | | Chianti(*), eventuellt följt av Colli Aretini eller Colli Fiorentini eller Colline Pisane eller Colli Senesi eller Montalbano eller Montespertoli eller Rufina | | Chianti Classico | | Cilento | | Cinque Terre eller Cinque Terre Sciacchetrà, eventuellt följt av Costa de Sera eller Costa de Campu eller Costa da Posa | | Circeo | | Cirò | | Cisterna d’Asti | | Colli Albani | | Colli Altotiberini | | Colli Amerini | | Colli Berici, eventuellt följt av Barbarano | | Colli Bolognesi Classico-Pignoletto | | Colli Bolognesi, eventuellt följt av Colline di Riposto eller Colline Marconiane eller Zola Predosa eller Monte San Pietro eller Colline di Oliveto eller Terre di Montebudello eller Serravalle | | Colli del Trasimeno eller Trasimeno | | Colli della Sabina | | Colli dell'Etruria Centrale | | Colli di Conegliano, eventuellt följt av Refrontolo eller Torchiato di Fregona | | Colli di Faenza | | Colli di Luni | | Colli di Parma | | Colli di Rimini | | Colli di Scandiano e di Canossa | | Colli d'Imola | | Colli Etruschi Viterbesi | | Colli Euganei | | Colli Lanuvini | | Colli Maceratesi | | Colli Martani, eventuellt följt av Todi | | Colli Orientali del Friuli, eventuellt följt av Cialla eller Rosazzo | | Colli Perugini | | Colli Pesaresi, eventuellt följt av Focara eller Roncaglia | | Colli Piacentini, eventuellt följt av Vigoleno eller Gutturnio eller Monterosso Val d’Arda eller Trebbianino Val Trebbia eller Val Nure | | Colli Romagna Centrale | | Colli Tortonesi | | Collina Torinese | | Colline di Levanto | | Colline Lucchesi | | Colline Novaresi | | Colline Saluzzesi | | Collio Goriziano eller Collio | | Conegliano-Valdobbiadene, eventuellt följt av Cartizze | | Conero | | Contea di Sclafani | | Contessa Entellina | | Controguerra | | Copertino | | Cori | | Cortese dell’Alto Monferrato | | Corti Benedettine del Padovano | | Cortona | | Costa d’Amalfi, eventuellt följt av Furore eller Ravello eller Tramonti | | Coste della Sesia | | Delia Nivolelli | | Dolcetto d’Acqui | | Dolcetto d’Asti | | Dolcetto delle Langhe Monregalesi | | Dolcetto di Diano d’Alba eller Diano d’Alba | | Dolcetto di Dogliani, eventuellt följt av ”superiore” eller Dogliani | | Dolcetto di Ovada | | Donnici | | Elba | | Eloro, eventuellt följt av Pachino | | Erbaluce di Caluso eller Caluso | | Erice | | Esino | | Est! Est!! Est!!! Di Montefiascone | | Etna | | Falerio dei Colli Ascolani eller Falerio | | Falerno del Massico | | Fara | | Faro | | Fiano di Avellino | | Franciacorta | | Freisa d’Asti | | Freisa di Chieri | | Friuli Annia | | Friuli Aquileia | | Friuli Grave | | Friuli Isonzo eller Isonzo del Friuli | | Friuli Latisana | | Gabiano | | Galatina | | Galluccio | | Gambellara | | Garda | | Garda Colli Mantovani | | Gavi eller Cortese di Gavi | | Genazzano | | Ghemme | | Gioia del Colle | | Girò di Cagliari eller Sardegna Girò di Cagliari | | Golfo del Tigullio | | Gravina | | Greco di Bianco | | Greco di Tufo | | Grignolino d’Asti | | Grignolino del Monferrato Casalese | | Guardia Sanframondi o Guardiolo | | I Terreni di Sanseverino | | Ischia | | Lacrima di Morro eller Lacrima di Morro d'Alba | | Lago di Corbara | | Lambrusco di Sorbara | | Lambrusco Grasparossa di Castelvetro | | Lambrusco Mantovano, eventuellt följt av Oltrepò Mantovano eller Viadanese-Sabbionetano | | Lambrusco Salamino di Santa Croce | | Lamezia | | Langhe | | Lessona | | Leverano | | Lison Pramaggiore | | Lizzano | | Loazzolo | | Locorotondo | | Lugana | | Malvasia delle Lipari | | Malvasia di Bosa eller Sardegna Malvasia di Bosa | | Malvasia di Cagliari eller Sardegna Malvasia di Cagliari | | Malvasia di Casorzo d'Asti | | Malvasia di Castelnuovo Don Bosco | | Mamertino di Malezzo eller Mamertino | | Mandrolisai eller Sardegna Mandrolisai | | Marino | | Marsala (*) | | Martina eller Martina Franca | | Matera | | Matino | | Melissa | | Menfi, eventuellt följt av Feudo eller Fiori eller Bonera | | Merlara | | Molise, eventuellt föregånget av ”del” | | Monferrato, eventuellt följt av Casalese | | Monica di Cagliari eller Sardegna Monica di Cagliari | | Monica di Sardegna | | Monreale | | Montecarlo | | Montecompatri Colonna eller Montecompatri eller Colonna | | Montecucco | | Montefalco | | Montefalco Sagrantino | | Montello e Colli Asolani | | Montepulciano d'Abruzzo | | Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane | | Monteregio di Massa Marittima | | Montescudaio | | Monti Lessini eller Lessini | | Morellino di Scansano | | Moscadello di Montalcino | | Moscato di Cagliari eller Sardegna Moscato di Cagliari | | Moscato di Noto | | Moscato di Pantelleria eller Passito di Pantelleria eller Pantelleria | | Moscato di Sardegna, eventuellt följt av Gallura eller Tempio Pausania eller Tempio | | Moscato di Siracusa | | Moscato di Sorso-Sennori eller Moscato di Sorso eller Moscato di Sennori eller Sardegna Moscato di Sorso-Sennori eller Sardegna Moscato di Sorso eller Sardegna Moscato di Sennori | | Moscato di Trani | | Nardò | | Nasco di Cagliari eller Sardegna Nasco di Cagliari | | Nettuno | | Nuragus di Cagliari eller Sardegna Nuragus di Cagliari | | Offida | | Oltrepò Pavese | | Orcia | | Orta Nova | | Ostuni | | Pagadebit di Romagna, eventuellt följt av Bertinoro | | Parrina | | Penisola Sorrentina, eventuellt följt av Gragnano eller Lettere eller Sorrento | | Pentro di Isernia eller Pentro | | Pergola | | Piemonte | | Pietraviva | | Pinerolese | | Pollino | | Pomino | | Pornassio eller Ormeasco di Pornassio | | Primitivo di Manduria | | Ramandolo | | Recioto di Soave | | Reggiano | | Reno | | Riesi | | Riviera del Brenta | | Riviera del Garda Bresciano eller Garda Bresciano | | Riviera Ligure di Ponente, eventuellt följt av Riviera dei Fiori eller Albenga o Albenganese eller Finale eller Finalese eller Ormeasco | | Roero | | Romagna Albana spumante | | Rossese di Dolceacqua eller Dolceacqua | | Rosso Barletta | | Rosso Canosa eller Rosso Canosa Canusium | | Rosso Conero | | Rosso di Cerignola | | Rosso di Montalcino | | Rosso di Montepulciano | | Rosso Orvietano eller Orvietano Rosso | | Rosso Piceno | | Rubino di Cantavenna | | Ruchè di Castagnole Monferrato | | Salice Salentino | | Sambuca di Sicilia | | San Colombano al Lambro eller San Colombano | | San Gimignano | | San Martino della Battaglia | | San Severo | | San Vito di Luzzi | | Sangiovese di Romagna | | Sannio | | Sant'Agata de Goti | | Sant'Antino | | Santa Margherita di Belice | | Sant'Anna di Isola di Capo Rizzuto | | Sardegna Semidano, eventuellt följt av Mogoro | | Savuto | | Scanzo eller Moscato di Scanzo | | Scavigna | | Sciacca, eventuellt följt av Rayana | | Serrapetrona | | Sforzato di Valtellina eller Sfursat di Valtellina Soave superiore | | Sizzano | | Solopaca | | Squinzano | | Strevi | | Tarquinia | | Taurasi | | Teroldego Rotaliano | | Terre dell'Alte Val d'Agri | | Terre di Franciacorta | | Torgiano, eventuellt följt av ”rosso riserva” | | Trebbiano d'Abruzzo | | Trebbiano di Romagna | | Trentino, eventuellt följt av Sorni eller Isera eller d’Isera eller Ziresi eller dei Ziresi | | Trento | | Val d'Arbia | | Val di Cornia, eventuellt följt av Suvereto | | Val Polcevera, eventuellt följt av Coronata | | Valcalepio | | Valdadige eller Etschaler, eventuellt följt av Terra dei Forti | | Valdichiana | | Valle d’Aosta eller Vallée d’Aoste, eventuellt följt av Arnad-Montjovet eller Donnas eller Enfer d’Arvier, Torrette eller Blanc de Morgex et de la Salle eller Chambave eller Nus | | Valpolicella, eventuellt följt av ”de Valpantena” | | Valsusa | | Valtellina, eventuellt följt av ”rosso” eller föregågnet av ”rosso di” | | Valtellina Superiore, eventuellt följt av Grumello eller Inferno eller Maroggia eller Sassella eller Vagella | | Velletri | | Verbicaro | | Verdicchio dei Castelli di Jesi | | Verdicchio di Matelica | | Verduno Pelaverga eller Verduno | | Vermentino di Gallura eller Sardegna Vermentino di Gallura | | Vermentino di Sardegna | | Vernaccia di Oristano eller Sardegna Vernaccia di Oristano | | Vernaccia di San Gimignano | | Vernaccia di Serrapetrona | | Vesuvio | | Vicenza | | Vignanello | | Vin Santo del Chianti | | Vin Santo del Chianti Classico | | Vin Santo di Montepulciano | | Vini del Piave eller Piave | | Vittorio | | Zagarolo
| Aglianico del Taburno eller Taburno
| Aglianico del Vulture
| Albana di Romagna
| Albugnano
| Alcamo eller Alcamo classico
| Aleatico di Gradoli
| Aleatico di Puglia
| Alezio
| Alghero eller Sardegna Alghero
| Alta Langa
| Alto Adige (Südtirol) eller dell’Alto Adige (Südtiroler), eventuellt följt av — Colli di Bolzano (Bozner Leiten), — Meranese di Collina (Meraner Huge) eller Meranese (Meraner), — Santa Maddalena (St. Magdalener), — Terlano (Terlaner), — Valle Isarco (Eisacktal eller Eisacktaler), — Valle Venosta (Vinschgau) | — | Colli di Bolzano (Bozner Leiten), | — | Meranese di Collina (Meraner Huge) eller Meranese (Meraner), | — | Santa Maddalena (St. Magdalener), | — | Terlano (Terlaner), | — | Valle Isarco (Eisacktal eller Eisacktaler), | — | Valle Venosta (Vinschgau)
— | Colli di Bolzano (Bozner Leiten),
— | Meranese di Collina (Meraner Huge) eller Meranese (Meraner),
— | Santa Maddalena (St. Magdalener),
— | Terlano (Terlaner),
— | Valle Isarco (Eisacktal eller Eisacktaler),
— | Valle Venosta (Vinschgau)
| Ansonica Costa dell’Argentario
| Aprilia
| Arborea eller Sardegna Arborea
| Arcole
| Assisi
| Atina
| Aversa
| Bagnoli di Sopra eller Bagnoli
| Barbera del Monferrato
| Barco Reale di Carmignano eller Rosato di Carmignano eller Vin Santo di Carmignano eller Vin Santo Carmignano Occhio di Pernice
| Bardolino Superiore
| Bianchello del Metauro
| Bianco Capena
| Bianco dell’Empolese
| Bianco della Valdinievole
| Bianco di Custoza
| Bianco di Pitigliano
| Bianco Pisano di S. Torpè
| Biferno
| Bivongi
| Boca
| Bolgheri e Bolgheri Sassicaia
| Bosco Eliceo
| Botticino
| Brachetto d’Acqui eller Acqui
| Bramaterra
| Breganze
| Brindisi
| Cacc’e mmitte di Lucera
| Cagnina di Romagna
| Caldaro (Kalterer) eller Lago di Caldaro (Kalterersee), eventuellt följt av ”Classico”
| Campi Flegrei
| Campidano di Terralba eller Terralba eller Sardegna Campidano di Terralba eller Sardegna Terralba
| Canadese
| Candia dei Colli Apuani
| Cannonau di Sardegna, eventuellt följt av Capo Ferrato eller Oliena eller Nepente di Oliena Jerzu
| Capalbio
| Capri
| Capriano del Colle
| Carema
| Carignano del Sulcis eller Sardegna Carignano del Sulcis
| Carmignano
| Carso
| Castel del Monte
| Castel San Lorenzo
| Casteller
| Castelli Romani
| Cellatica
| Cerasuolo di Vittoria
| Cerveteri
| Cesanese del Piglio
| Cesanese di Affile eller Affile
| Cesanese di Olevano Romano eller Olevano Romano
| Chianti(*), eventuellt följt av Colli Aretini eller Colli Fiorentini eller Colline Pisane eller Colli Senesi eller Montalbano eller Montespertoli eller Rufina
| Chianti Classico
| Cilento
| Cinque Terre eller Cinque Terre Sciacchetrà, eventuellt följt av Costa de Sera eller Costa de Campu eller Costa da Posa
| Circeo
| Cirò
| Cisterna d’Asti
| Colli Albani
| Colli Altotiberini
| Colli Amerini
| Colli Berici, eventuellt följt av Barbarano
| Colli Bolognesi Classico-Pignoletto
| Colli Bolognesi, eventuellt följt av Colline di Riposto eller Colline Marconiane eller Zola Predosa eller Monte San Pietro eller Colline di Oliveto eller Terre di Montebudello eller Serravalle
| Colli del Trasimeno eller Trasimeno
| Colli della Sabina
| Colli dell'Etruria Centrale
| Colli di Conegliano, eventuellt följt av Refrontolo eller Torchiato di Fregona
| Colli di Faenza
| Colli di Luni
| Colli di Parma
| Colli di Rimini
| Colli di Scandiano e di Canossa
| Colli d'Imola
| Colli Etruschi Viterbesi
| Colli Euganei
| Colli Lanuvini
| Colli Maceratesi
| Colli Martani, eventuellt följt av Todi
| Colli Orientali del Friuli, eventuellt följt av Cialla eller Rosazzo
| Colli Perugini
| Colli Pesaresi, eventuellt följt av Focara eller Roncaglia
| Colli Piacentini, eventuellt följt av Vigoleno eller Gutturnio eller Monterosso Val d’Arda eller Trebbianino Val Trebbia eller Val Nure
| Colli Romagna Centrale
| Colli Tortonesi
| Collina Torinese
| Colline di Levanto
| Colline Lucchesi
| Colline Novaresi
| Colline Saluzzesi
| Collio Goriziano eller Collio
| Conegliano-Valdobbiadene, eventuellt följt av Cartizze
| Conero
| Contea di Sclafani
| Contessa Entellina
| Controguerra
| Copertino
| Cori
| Cortese dell’Alto Monferrato
| Corti Benedettine del Padovano
| Cortona
| Costa d’Amalfi, eventuellt följt av Furore eller Ravello eller Tramonti
| Coste della Sesia
| Delia Nivolelli
| Dolcetto d’Acqui
| Dolcetto d’Asti
| Dolcetto delle Langhe Monregalesi
| Dolcetto di Diano d’Alba eller Diano d’Alba
| Dolcetto di Dogliani, eventuellt följt av ”superiore” eller Dogliani
| Dolcetto di Ovada
| Donnici
| Elba
| Eloro, eventuellt följt av Pachino
| Erbaluce di Caluso eller Caluso
| Erice
| Esino
| Est! Est!! Est!!! Di Montefiascone
| Etna
| Falerio dei Colli Ascolani eller Falerio
| Falerno del Massico
| Fara
| Faro
| Fiano di Avellino
| Franciacorta
| Freisa d’Asti
| Freisa di Chieri
| Friuli Annia
| Friuli Aquileia
| Friuli Grave
| Friuli Isonzo eller Isonzo del Friuli
| Friuli Latisana
| Gabiano
| Galatina
| Galluccio
| Gambellara
| Garda
| Garda Colli Mantovani
| Gavi eller Cortese di Gavi
| Genazzano
| Ghemme
| Gioia del Colle
| Girò di Cagliari eller Sardegna Girò di Cagliari
| Golfo del Tigullio
| Gravina
| Greco di Bianco
| Greco di Tufo
| Grignolino d’Asti
| Grignolino del Monferrato Casalese
| Guardia Sanframondi o Guardiolo
| I Terreni di Sanseverino
| Ischia
| Lacrima di Morro eller Lacrima di Morro d'Alba
| Lago di Corbara
| Lambrusco di Sorbara
| Lambrusco Grasparossa di Castelvetro
| Lambrusco Mantovano, eventuellt följt av Oltrepò Mantovano eller Viadanese-Sabbionetano
| Lambrusco Salamino di Santa Croce
| Lamezia
| Langhe
| Lessona
| Leverano
| Lison Pramaggiore
| Lizzano
| Loazzolo
| Locorotondo
| Lugana
| Malvasia delle Lipari
| Malvasia di Bosa eller Sardegna Malvasia di Bosa
| Malvasia di Cagliari eller Sardegna Malvasia di Cagliari
| Malvasia di Casorzo d'Asti
| Malvasia di Castelnuovo Don Bosco
| Mamertino di Malezzo eller Mamertino
| Mandrolisai eller Sardegna Mandrolisai
| Marino
| Marsala (*)
| Martina eller Martina Franca
| Matera
| Matino
| Melissa
| Menfi, eventuellt följt av Feudo eller Fiori eller Bonera
| Merlara
| Molise, eventuellt föregånget av ”del”
| Monferrato, eventuellt följt av Casalese
| Monica di Cagliari eller Sardegna Monica di Cagliari
| Monica di Sardegna
| Monreale
| Montecarlo
| Montecompatri Colonna eller Montecompatri eller Colonna
| Montecucco
| Montefalco
| Montefalco Sagrantino
| Montello e Colli Asolani
| Montepulciano d'Abruzzo
| Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane
| Monteregio di Massa Marittima
| Montescudaio
| Monti Lessini eller Lessini
| Morellino di Scansano
| Moscadello di Montalcino
| Moscato di Cagliari eller Sardegna Moscato di Cagliari
| Moscato di Noto
| Moscato di Pantelleria eller Passito di Pantelleria eller Pantelleria
| Moscato di Sardegna, eventuellt följt av Gallura eller Tempio Pausania eller Tempio
| Moscato di Siracusa
| Moscato di Sorso-Sennori eller Moscato di Sorso eller Moscato di Sennori eller Sardegna Moscato di Sorso-Sennori eller Sardegna Moscato di Sorso eller Sardegna Moscato di Sennori
| Moscato di Trani
| Nardò
| Nasco di Cagliari eller Sardegna Nasco di Cagliari
| Nettuno
| Nuragus di Cagliari eller Sardegna Nuragus di Cagliari
| Offida
| Oltrepò Pavese
| Orcia
| Orta Nova
| Ostuni
| Pagadebit di Romagna, eventuellt följt av Bertinoro
| Parrina
| Penisola Sorrentina, eventuellt följt av Gragnano eller Lettere eller Sorrento
| Pentro di Isernia eller Pentro
| Pergola
| Piemonte
| Pietraviva
| Pinerolese
| Pollino
| Pomino
| Pornassio eller Ormeasco di Pornassio
| Primitivo di Manduria
| Ramandolo
| Recioto di Soave
| Reggiano
| Reno
| Riesi
| Riviera del Brenta
| Riviera del Garda Bresciano eller Garda Bresciano
| Riviera Ligure di Ponente, eventuellt följt av Riviera dei Fiori eller Albenga o Albenganese eller Finale eller Finalese eller Ormeasco
| Roero
| Romagna Albana spumante
| Rossese di Dolceacqua eller Dolceacqua
| Rosso Barletta
| Rosso Canosa eller Rosso Canosa Canusium
| Rosso Conero
| Rosso di Cerignola
| Rosso di Montalcino
| Rosso di Montepulciano
| Rosso Orvietano eller Orvietano Rosso
| Rosso Piceno
| Rubino di Cantavenna
| Ruchè di Castagnole Monferrato
| Salice Salentino
| Sambuca di Sicilia
| San Colombano al Lambro eller San Colombano
| San Gimignano
| San Martino della Battaglia
| San Severo
| San Vito di Luzzi
| Sangiovese di Romagna
| Sannio
| Sant'Agata de Goti
| Sant'Antino
| Santa Margherita di Belice
| Sant'Anna di Isola di Capo Rizzuto
| Sardegna Semidano, eventuellt följt av Mogoro
| Savuto
| Scanzo eller Moscato di Scanzo
| Scavigna
| Sciacca, eventuellt följt av Rayana
| Serrapetrona
| Sforzato di Valtellina eller Sfursat di Valtellina Soave superiore
| Sizzano
| Solopaca
| Squinzano
| Strevi
| Tarquinia
| Taurasi
| Teroldego Rotaliano
| Terre dell'Alte Val d'Agri
| Terre di Franciacorta
| Torgiano, eventuellt följt av ”rosso riserva”
| Trebbiano d'Abruzzo
| Trebbiano di Romagna
| Trentino, eventuellt följt av Sorni eller Isera eller d’Isera eller Ziresi eller dei Ziresi
| Trento
| Val d'Arbia
| Val di Cornia, eventuellt följt av Suvereto
| Val Polcevera, eventuellt följt av Coronata
| Valcalepio
| Valdadige eller Etschaler, eventuellt följt av Terra dei Forti
| Valdichiana
| Valle d’Aosta eller Vallée d’Aoste, eventuellt följt av Arnad-Montjovet eller Donnas eller Enfer d’Arvier, Torrette eller Blanc de Morgex et de la Salle eller Chambave eller Nus
| Valpolicella, eventuellt följt av ”de Valpantena”
| Valsusa
| Valtellina, eventuellt följt av ”rosso” eller föregågnet av ”rosso di”
| Valtellina Superiore, eventuellt följt av Grumello eller Inferno eller Maroggia eller Sassella eller Vagella
| Velletri
| Verbicaro
| Verdicchio dei Castelli di Jesi
| Verdicchio di Matelica
| Verduno Pelaverga eller Verduno
| Vermentino di Gallura eller Sardegna Vermentino di Gallura
| Vermentino di Sardegna
| Vernaccia di Oristano eller Sardegna Vernaccia di Oristano
| Vernaccia di San Gimignano
| Vernaccia di Serrapetrona
| Vesuvio
| Vicenza
| Vignanello
| Vin Santo del Chianti
| Vin Santo del Chianti Classico
| Vin Santo di Montepulciano
| Vini del Piave eller Piave
| Vittorio
| Zagarolo
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Allerona Alta Valle della Greve Alto Livenza Alto Mincio Alto Tirino Arghillà Barbagia Basilicata Benaco bresciano Beneventano Bergamasca Bettona Bianco di Castelfranco Emilia Calabria Camarro Campania Cannara Civitella d'Agliano Colli Aprutini Colli Cimini Colli del Limbara Colli del Sangro Colli della Toscana centrale Colli di Salerno Colli Ericini Colli Trevigiani Collina del Milanese Colline del Genovesato Colline Frentane Colline Pescaresi Colline Savonesi Colline Teatine Condoleo Conselvano Costa Viola Daunia Del Vastese eller Histonium Delle Venezie Dugenta Emilia eller dell’Emilia Epomeo Esaro Fontanarossa di Cerda Forlì Fortana del Taro Frusinate eller del Frusinate Golfo dei Poeti La Spezia eller Golfo dei Poeti Grottino di Roccanova Isola dei Nuraghi Lazio Lipuda Locride Marca Trevigiana Marche Maremma toscana Marmilla Mitterberg eller Mitterberg tra Cauria e Tel eller Mitterberg zwischen Gfrill und Toll Modena eller Provincia di Modena Montenetto di Brescia Murgia Narni Nurra Ogliastra Osco eller Terre degli Osci Paestum Palizzi Parteolla Pellaro Planargia Pompeiano Provincia di Mantova Provincia di Nuoro Provincia di Pavia Provincia di Verona eller Veronese Puglia Quistello Ravenna Roccamonfina Romangia Ronchi di Brescia Rotae Rubicone Sabbioneta Salemi Salento Salina Scilla Sebino Sibiola Sicilia Sillaro eller Bianco del Sillaro Spello Tarantino Terrazze Retiche di Sondrio Terre del Volturno Terre di Chieti Terre di Veleja Tharros Toscana eller Toscano Trexenta Umbria Val di Magra Val di Neto Val Tidone Valdamato Vallagarina Valle Belice Valle del Crati Valle del Tirso Valle d'Itria Valle Peligna Valli di Porto Pino Veneto Veneto Orientale Venezia Giulia Vigneti delle Dolomiti eller Weinberg Dolomiten | | Allerona | | Alta Valle della Greve | | Alto Livenza | | Alto Mincio | | Alto Tirino | | Arghillà | | Barbagia | | Basilicata | | Benaco bresciano | | Beneventano | | Bergamasca | | Bettona | | Bianco di Castelfranco Emilia | | Calabria | | Camarro | | Campania | | Cannara | | Civitella d'Agliano | | Colli Aprutini | | Colli Cimini | | Colli del Limbara | | Colli del Sangro | | Colli della Toscana centrale | | Colli di Salerno | | Colli Ericini | | Colli Trevigiani | | Collina del Milanese | | Colline del Genovesato | | Colline Frentane | | Colline Pescaresi | | Colline Savonesi | | Colline Teatine | | Condoleo | | Conselvano | | Costa Viola | | Daunia | | Del Vastese eller Histonium | | Delle Venezie | | Dugenta | | Emilia eller dell’Emilia | | Epomeo | | Esaro | | Fontanarossa di Cerda | | Forlì | | Fortana del Taro | | Frusinate eller del Frusinate | | Golfo dei Poeti La Spezia eller Golfo dei Poeti | | Grottino di Roccanova | | Isola dei Nuraghi | | Lazio | | Lipuda | | Locride | | Marca Trevigiana | | Marche | | Maremma toscana | | Marmilla | | Mitterberg eller Mitterberg tra Cauria e Tel eller Mitterberg zwischen Gfrill und Toll | | Modena eller Provincia di Modena | | Montenetto di Brescia | | Murgia | | Narni | | Nurra | | Ogliastra | | Osco eller Terre degli Osci | | Paestum | | Palizzi | | Parteolla | | Pellaro | | Planargia | | Pompeiano | | Provincia di Mantova | | Provincia di Nuoro | | Provincia di Pavia | | Provincia di Verona eller Veronese | | Puglia | | Quistello | | Ravenna | | Roccamonfina | | Romangia | | Ronchi di Brescia | | Rotae | | Rubicone | | Sabbioneta | | Salemi | | Salento | | Salina | | Scilla | | Sebino | | Sibiola | | Sicilia | | Sillaro eller Bianco del Sillaro | | Spello | | Tarantino | | Terrazze Retiche di Sondrio | | Terre del Volturno | | Terre di Chieti | | Terre di Veleja | | Tharros | | Toscana eller Toscano | | Trexenta | | Umbria | | Val di Magra | | Val di Neto | | Val Tidone | | Valdamato | | Vallagarina | | Valle Belice | | Valle del Crati | | Valle del Tirso | | Valle d'Itria | | Valle Peligna | | Valli di Porto Pino | | Veneto | | Veneto Orientale | | Venezia Giulia | | Vigneti delle Dolomiti eller Weinberg Dolomiten
| Allerona
| Alta Valle della Greve
| Alto Livenza
| Alto Mincio
| Alto Tirino
| Arghillà
| Barbagia
| Basilicata
| Benaco bresciano
| Beneventano
| Bergamasca
| Bettona
| Bianco di Castelfranco Emilia
| Calabria
| Camarro
| Campania
| Cannara
| Civitella d'Agliano
| Colli Aprutini
| Colli Cimini
| Colli del Limbara
| Colli del Sangro
| Colli della Toscana centrale
| Colli di Salerno
| Colli Ericini
| Colli Trevigiani
| Collina del Milanese
| Colline del Genovesato
| Colline Frentane
| Colline Pescaresi
| Colline Savonesi
| Colline Teatine
| Condoleo
| Conselvano
| Costa Viola
| Daunia
| Del Vastese eller Histonium
| Delle Venezie
| Dugenta
| Emilia eller dell’Emilia
| Epomeo
| Esaro
| Fontanarossa di Cerda
| Forlì
| Fortana del Taro
| Frusinate eller del Frusinate
| Golfo dei Poeti La Spezia eller Golfo dei Poeti
| Grottino di Roccanova
| Isola dei Nuraghi
| Lazio
| Lipuda
| Locride
| Marca Trevigiana
| Marche
| Maremma toscana
| Marmilla
| Mitterberg eller Mitterberg tra Cauria e Tel eller Mitterberg zwischen Gfrill und Toll
| Modena eller Provincia di Modena
| Montenetto di Brescia
| Murgia
| Narni
| Nurra
| Ogliastra
| Osco eller Terre degli Osci
| Paestum
| Palizzi
| Parteolla
| Pellaro
| Planargia
| Pompeiano
| Provincia di Mantova
| Provincia di Nuoro
| Provincia di Pavia
| Provincia di Verona eller Veronese
| Puglia
| Quistello
| Ravenna
| Roccamonfina
| Romangia
| Ronchi di Brescia
| Rotae
| Rubicone
| Sabbioneta
| Salemi
| Salento
| Salina
| Scilla
| Sebino
| Sibiola
| Sicilia
| Sillaro eller Bianco del Sillaro
| Spello
| Tarantino
| Terrazze Retiche di Sondrio
| Terre del Volturno
| Terre di Chieti
| Terre di Veleja
| Tharros
| Toscana eller Toscano
| Trexenta
| Umbria
| Val di Magra
| Val di Neto
| Val Tidone
| Valdamato
| Vallagarina
| Valle Belice
| Valle del Crati
| Valle del Tirso
| Valle d'Itria
| Valle Peligna
| Valli di Porto Pino
| Veneto
| Veneto Orientale
| Venezia Giulia
| Vigneti delle Dolomiti eller Weinberg Dolomiten
I Luxemburg
1. Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden
Specificerade områden (eventuellt följt av namnet på kommunen eller en del av kommunen) | Namn på kommuner eller delar av kommuner (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område)
Moselle Luxembourgeoise … | Ahn
Assel
Bech-Kleinmacher
Born
Bous
Burmerange
Canach
Ehnen
Ellingen
Elvange
Erpeldingen
Gostingen
Greiveldingen
Grevenmacher
Lenningen
Machtum
Mertert
Moersdorf
Mondorf
Niederdonven
Oberdonven
Oberwormeldingen
Remerschen
Remich
Rolling
Rosport
Schengen
Schwebsingen
Stadtbredimus
Trintingen
Wasserbillig
Wellenstein
Wintringen
Wormeldingen
I Malta
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) Gozo … Marsalforn Nadur Ramla Victoria Heights Island of Malta … Marnisi Marsaxlokk Mdina eller Medina Mgarr Rabat Siggiewi Ta' Qali | Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) | Gozo … | Marsalforn | Nadur | Ramla | Victoria Heights | Island of Malta … | Marnisi | Marsaxlokk | Mdina eller Medina | Mgarr | Rabat | Siggiewi | Ta' Qali
Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område)
Gozo … | Marsalforn
Nadur
Ramla
Victoria Heights
Island of Malta … | Marnisi
Marsaxlokk
Mdina eller Medina
Mgarr
Rabat
Siggiewi
Ta' Qali
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar På maltesiska På engelska Gzejjer Maltin Maltese Islands | På maltesiska | På engelska | Gzejjer Maltin | Maltese Islands
På maltesiska | På engelska
Gzejjer Maltin | Maltese Islands
I Portugal
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) Alenquer Alentejo … Borba Évora Granja-Amareleja Moura Portalegre Redondo Reguengos Vidigueira Arruda Bairrada Beira Interior … Castelo Rodrigo Cova da Beira Pinhel Biscoitos Bucelas Carcavelos Chaves Colares Dão … Alva Besteiros Castendo Serra da Estrela Silgueiros Terras de Azurara Terras de Senhorim Douro, eventuellt föregånget av Vinho do eller Moscatel do … Baixo Corgo Cima Corgo Douro Superior Encostas d’Aire … Alcobaça Ourém Graciosa Lafões Lagoa Lagos Lourinhã Madeira (*) eller Madère eller Madera eller Vinho da Madeira eller Madeira Weine eller Madeira Wine eller Vin de Madère eller Vino di Madera eller Madera Wijn Óbidos Palmela Pico Planalto Mirandês Portimão Port (*) eller Port wein eller Port vin eller Port wijn eller Vin de Porto eller Port Wine Ribatejo … Almeirim Cartaxo Chamusca Coruche Santarém Tomar Setúbal Tavira Távora-Varosa Torres Vedras Valpaços Vinho Verde … Amarante Ave Baião Basto Cávado Lima Monção Paiva Sousa | Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) | Alenquer | | Alentejo … | Borba | Évora | Granja-Amareleja | Moura | Portalegre | Redondo | Reguengos | Vidigueira | Arruda | | Bairrada | | Beira Interior … | Castelo Rodrigo | Cova da Beira | Pinhel | Biscoitos | | Bucelas | | Carcavelos | | Chaves | | Colares | | Dão … | Alva | Besteiros | Castendo | Serra da Estrela | Silgueiros | Terras de Azurara | Terras de Senhorim | Douro, eventuellt föregånget av Vinho do eller Moscatel do … | Baixo Corgo | Cima Corgo | Douro Superior | Encostas d’Aire … | Alcobaça | Ourém | Graciosa | | Lafões | | Lagoa | | Lagos | | Lourinhã | | Madeira (*) eller Madère eller Madera eller Vinho da Madeira eller Madeira Weine eller Madeira Wine eller Vin de Madère eller Vino di Madera eller Madera Wijn | | Óbidos | | Palmela | | Pico | | Planalto Mirandês | | Portimão | | Port (*) eller Port wein eller Port vin eller Port wijn eller Vin de Porto eller Port Wine | | Ribatejo … | Almeirim | Cartaxo | Chamusca | Coruche | Santarém | Tomar | Setúbal | | Tavira | | Távora-Varosa | | Torres Vedras | | Valpaços | | Vinho Verde … | Amarante | Ave | Baião | Basto | Cávado | Lima | Monção | Paiva | Sousa
Specificerade områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område)
Alenquer
Alentejo … | Borba
Évora
Granja-Amareleja
Moura
Portalegre
Redondo
Reguengos
Vidigueira
Arruda
Bairrada
Beira Interior … | Castelo Rodrigo
Cova da Beira
Pinhel
Biscoitos
Bucelas
Carcavelos
Chaves
Colares
Dão … | Alva
Besteiros
Castendo
Serra da Estrela
Silgueiros
Terras de Azurara
Terras de Senhorim
Douro, eventuellt föregånget av Vinho do eller Moscatel do … | Baixo Corgo
Cima Corgo
Douro Superior
Encostas d’Aire … | Alcobaça
Ourém
Graciosa
Lafões
Lagoa
Lagos
Lourinhã
Madeira (*) eller Madère eller Madera eller Vinho da Madeira eller Madeira Weine eller Madeira Wine eller Vin de Madère eller Vino di Madera eller Madera Wijn
Óbidos
Palmela
Pico
Planalto Mirandês
Portimão
Port (*) eller Port wein eller Port vin eller Port wijn eller Vin de Porto eller Port Wine
Ribatejo … | Almeirim
Cartaxo
Chamusca
Coruche
Santarém
Tomar
Setúbal
Tavira
Távora-Varosa
Torres Vedras
Valpaços
Vinho Verde … | Amarante
Ave
Baião
Basto
Cávado
Lima
Monção
Paiva
Sousa
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Områden (eventuellt följt av delområdets namn) Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande område) Açores Alentejano Algarve Beiras … Beira Alta Beira Litoral Terras de Sicó Estremadura … Alta Estremadura Minho Ribatejano Terras do Sado Trás-os-Montes … Terras Durienses | Områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande område) | Açores | | Alentejano | | Algarve | | Beiras … | Beira Alta | Beira Litoral | Terras de Sicó | Estremadura … | Alta Estremadura | Minho | | Ribatejano | | Terras do Sado | | Trás-os-Montes … | Terras Durienses
Områden (eventuellt följt av delområdets namn) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande område)
Açores
Alentejano
Algarve
Beiras … | Beira Alta
Beira Litoral
Terras de Sicó
Estremadura … | Alta Estremadura
Minho
Ribatejano
Terras do Sado
Trás-os-Montes … | Terras Durienses
I Slovenien
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller en vingård) Bela krajina eller Belokranjec Bizeljsko-Sremič eller Sremič-Bizeljsko Dolenjska Dolenjska, cviček Goriška Brda eller Brda Haloze eller Haložan Koper eller Koprčan Kras Kras, teran Ljutomer-Ormož eller Ormož-Ljutomer Maribor eller Mariborčan Radgona-Kapela eller Kapela-Radgona Prekmurje eller Prekmurčan Šmarje-Virštanj eller Virštanj-Šmarje Srednje Slovenske gorice Vipavska dolina eller Vipavec eller Vipavčan | Specificerade områden (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller en vingård) | Bela krajina eller Belokranjec | Bizeljsko-Sremič eller Sremič-Bizeljsko | Dolenjska | Dolenjska, cviček | Goriška Brda eller Brda | Haloze eller Haložan | Koper eller Koprčan | Kras | Kras, teran | Ljutomer-Ormož eller Ormož-Ljutomer | Maribor eller Mariborčan | Radgona-Kapela eller Kapela-Radgona | Prekmurje eller Prekmurčan | Šmarje-Virštanj eller Virštanj-Šmarje | Srednje Slovenske gorice | Vipavska dolina eller Vipavec eller Vipavčan
Specificerade områden (eventuellt följt av namnet på en vinodlarkommun eller en vingård)
Bela krajina eller Belokranjec
Bizeljsko-Sremič eller Sremič-Bizeljsko
Dolenjska
Dolenjska, cviček
Goriška Brda eller Brda
Haloze eller Haložan
Koper eller Koprčan
Kras
Kras, teran
Ljutomer-Ormož eller Ormož-Ljutomer
Maribor eller Mariborčan
Radgona-Kapela eller Kapela-Radgona
Prekmurje eller Prekmurčan
Šmarje-Virštanj eller Virštanj-Šmarje
Srednje Slovenske gorice
Vipavska dolina eller Vipavec eller Vipavčan
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Podravje Posavje Primorska | Podravje | Posavje | Primorska
Podravje
Posavje
Primorska
I Slovakien
1. Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden
Specificerade områden 1. (eventuellt följt av delområdets namn) 2. (följt av beteckningen ”vinohradnícka oblasť”) | 1. | (eventuellt följt av delområdets namn) | 2. | (följt av beteckningen ”vinohradnícka oblasť”) | Delområden 1. (eventuellt följt av namnet på motsvarande specificerade område) 2. (följt av beteckningen ”vinohradnícky rajón”) | 1. | (eventuellt följt av namnet på motsvarande specificerade område) | 2. | (följt av beteckningen ”vinohradnícky rajón”)
1. | (eventuellt följt av delområdets namn)
2. | (följt av beteckningen ”vinohradnícka oblasť”)
1. | (eventuellt följt av namnet på motsvarande specificerade område)
2. | (följt av beteckningen ”vinohradnícky rajón”)
Južnoslovenská … | Dunajskostredský
Galantský
Hurbanovský
Komárňanský
Palárikovský
Šamorínsky
Strekovský
Štúrovský
Malokarpatská … | Bratislavský
Doľanský
Hlohovecký
Modranský
Orešanský
Pezinský
Senecký
Skalický
Stupavský
Trnavský
Vrbovský
Záhorský
Nitrianska … | Nitriansky
Pukanecký
Radošinský
Šintavský
Tekovský
Vrábeľský
Želiezovský
Žitavský
Zlatomoravecký
Stredoslovenská … | Fiľakovský
Gemerský
Hontiansky
Ipeľský
Modrokamenecký
Tornaľský
Vinický
Tokaj / -ská / -ský / -ské … | Čerhov
Černochov
Malá Tŕňa
Slovenské Nové Mesto
Veľká Bara
Veľká Tŕňa
Viničky
Východoslovenská … | Kráľovskochlmecký
Michalovský
Moldavský
Sobranecký
I Spanien
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden Specificerade områden (eventuellt följt av namnet på motsvarande delområde) Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) Abona Alella Alicante … Marina Alta Almansa Ampurdán-Costa Brava Arabako Txakolina-Txakolí de Alava eller Chacolí de Álava Arlanza Arribes Bierzo Binissalem-Mallorca Bullas Calatayud Campo de Borja Cariñena Cataluña Cava Chacolí de Bizkaia-Bizkaiko Txakolina Chacolí de Getaria-Getariako Txakolina Cigales Conca de Barberá Condado de Huelva Costers del Segre … Artesa Les Garrigues Raimat Valls de Riu Corb Dominio de Valdepusa El Hierro Guijoso Jerez-Xérès-Sherry eller Jerez eller Xérès eller Sherry (*) Jumilla La Mancha La Palma … Fuencaliente Hoyo de Mazo Norte de la Palma Lanzarote Málaga Manchuela Manzanilla Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda Méntrida Mondéjar Monterrei … Ladera de Monterrei Val de Monterrei Montilla-Moriles Montsant Navarra … Baja Montaña Ribera Alta Ribera Baja Tierra Estella Valdizarbe Penedés Pla de Bages Pla i Llevant Priorato Rías Baixas … Condado do Tea O Rosal Ribera do Ulla Soutomaior Val do Salnés Ribeira Sacra … Amandi Chantada Quiroga-Bibei Ribeiras do Miño Ribeiras do Sil Ribeiro Ribera del Duero Ribera del Guardiana … Cañamero Matanegra Montánchez Ribera Alta Ribera Baja Tierra de Barros Ribera del Júcar Rioja … Alavesa Alta Baja Rueda Sierras de Málaga … Serranía de Ronda Somontano Tacoronte-Acentejo … Anaga Tarragona Terra Alta Tierras de León Tierra del Vino de Zamora Toro Utiel-Requena Valdeorras Valdepeñas Valencia … Alto Turia Clariano Moscatel de Valencia Valentino Valle de Güímar Valle de la Orotava Valles de Benavente Vinos de Madrid … Arganda Navalcarnero San Martín de Valdeiglesias Ycoden-Daute-Isora Yecla | Specificerade områden (eventuellt följt av namnet på motsvarande delområde) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område) | Abona | | Alella | | Alicante … | Marina Alta | Almansa | | Ampurdán-Costa Brava | | Arabako Txakolina-Txakolí de Alava eller Chacolí de Álava | | Arlanza | | Arribes | | Bierzo | | Binissalem-Mallorca | | Bullas | | Calatayud | | Campo de Borja | | Cariñena | | Cataluña | | Cava | | Chacolí de Bizkaia-Bizkaiko Txakolina | | Chacolí de Getaria-Getariako Txakolina | | Cigales | | Conca de Barberá | | Condado de Huelva | | Costers del Segre … | Artesa | Les Garrigues | Raimat | Valls de Riu Corb | Dominio de Valdepusa | | El Hierro | | Guijoso | | Jerez-Xérès-Sherry eller Jerez eller Xérès eller Sherry (*) | | Jumilla | | La Mancha | | La Palma … | Fuencaliente | Hoyo de Mazo | Norte de la Palma | Lanzarote | | Málaga | | Manchuela | | Manzanilla | | Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda | | Méntrida | | Mondéjar | | Monterrei … | Ladera de Monterrei | Val de Monterrei | Montilla-Moriles | | Montsant | | Navarra … | Baja Montaña | Ribera Alta | Ribera Baja | Tierra Estella | Valdizarbe | Penedés | | Pla de Bages | | Pla i Llevant | | Priorato | | Rías Baixas … | Condado do Tea | O Rosal | Ribera do Ulla | Soutomaior | Val do Salnés | Ribeira Sacra … | Amandi | Chantada | Quiroga-Bibei | Ribeiras do Miño | Ribeiras do Sil | Ribeiro | | Ribera del Duero | | Ribera del Guardiana … | Cañamero | Matanegra | Montánchez | Ribera Alta | Ribera Baja | Tierra de Barros | Ribera del Júcar | | Rioja … | Alavesa | Alta | Baja | Rueda | | Sierras de Málaga … | Serranía de Ronda | Somontano | | Tacoronte-Acentejo … | Anaga | Tarragona | | Terra Alta | | Tierras de León | | Tierra del Vino de Zamora | | Toro | | Utiel-Requena | | Valdeorras | | Valdepeñas | | Valencia … | Alto Turia | Clariano | Moscatel de Valencia | Valentino | Valle de Güímar | | Valle de la Orotava | | Valles de Benavente | | Vinos de Madrid … | Arganda | Navalcarnero | San Martín de Valdeiglesias | Ycoden-Daute-Isora | | Yecla
Specificerade områden (eventuellt följt av namnet på motsvarande delområde) | Delområden (måste användas tillsammans med motsvarande specificerade område)
Abona
Alella
Alicante … | Marina Alta
Almansa
Ampurdán-Costa Brava
Arabako Txakolina-Txakolí de Alava eller Chacolí de Álava
Arlanza
Arribes
Bierzo
Binissalem-Mallorca
Bullas
Calatayud
Campo de Borja
Cariñena
Cataluña
Cava
Chacolí de Bizkaia-Bizkaiko Txakolina
Chacolí de Getaria-Getariako Txakolina
Cigales
Conca de Barberá
Condado de Huelva
Costers del Segre … | Artesa
Les Garrigues
Raimat
Valls de Riu Corb
Dominio de Valdepusa
El Hierro
Guijoso
Jerez-Xérès-Sherry eller Jerez eller Xérès eller Sherry (*)
Jumilla
La Mancha
La Palma … | Fuencaliente
Hoyo de Mazo
Norte de la Palma
Lanzarote
Málaga
Manchuela
Manzanilla
Manzanilla-Sanlúcar de Barrameda
Méntrida
Mondéjar
Monterrei … | Ladera de Monterrei
Val de Monterrei
Montilla-Moriles
Montsant
Navarra … | Baja Montaña
Ribera Alta
Ribera Baja
Tierra Estella
Valdizarbe
Penedés
Pla de Bages
Pla i Llevant
Priorato
Rías Baixas … | Condado do Tea
O Rosal
Ribera do Ulla
Soutomaior
Val do Salnés
Ribeira Sacra … | Amandi
Chantada
Quiroga-Bibei
Ribeiras do Miño
Ribeiras do Sil
Ribeiro
Ribera del Duero
Ribera del Guardiana … | Cañamero
Matanegra
Montánchez
Ribera Alta
Ribera Baja
Tierra de Barros
Ribera del Júcar
Rioja … | Alavesa
Alta
Baja
Rueda
Sierras de Málaga … | Serranía de Ronda
Somontano
Tacoronte-Acentejo … | Anaga
Tarragona
Terra Alta
Tierras de León
Tierra del Vino de Zamora
Toro
Utiel-Requena
Valdeorras
Valdepeñas
Valencia … | Alto Turia
Clariano
Moscatel de Valencia
Valentino
Valle de Güímar
Valle de la Orotava
Valles de Benavente
Vinos de Madrid … | Arganda
Navalcarnero
San Martín de Valdeiglesias
Ycoden-Daute-Isora
Yecla
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar Vino de la Tierra de Abanilla Vino de la Tierra de Bailén Vino de la Tierra de Bajo Aragón Vino de la Tierra de Betanzos Vino de la Tierra de Cádiz Vino de la Tierra de Campo de Belchite Vino de la Tierra de Campo de Cartagena Vino de la Tierra de Cangas Vino de la Tierra de Castelló Vino de la Tierra de Castilla Vino de la Tierra de Castilla y León Vino de la Tierra de Contraviesa-Alpujarra Vino de la Tierra de Córdoba Vino de la Tierra de Desierto de Almería Vino de la Tierra de Extremadura Vino de la Tierra Formentera Vino de la Tierra de Gálvez Vino de la Tierra de Granada Sur-Oeste Vino de la Tierra de Ibiza Vino de la Tierra de Illes Balears Vino de la Tierra de Isla de Menorca Vino de la Tierra de La Gomera Vino de la Tierra de Laujar-Alpujarra Vino de la Tierra de Los Palacios Vino de la Tierra de Norte de Granada Vino de la Tierra Norte de Sevilla Vino de la Tierra de Pozohondo Vino de la Tierra de Ribera del Andarax Vino de la Tierra de Ribera del Arlanza Vino de la Tierra de Ribera del Gállego-Cinco Villas Vino de la Tierra de Ribera del Queiles Vino de la Tierra de Serra de Tramuntana-Costa Nord Vino de la Tierra de Sierra de Alcaraz Vino de la Tierra de Valdejalón Vino de la Tierra de Valle del Cinca Vino de la Tierra de Valle del Jiloca Vino de la Tierra del Valle del Miño-Ourense Vino de la Tierra Valles de Sadacia | Vino de la Tierra de Abanilla | Vino de la Tierra de Bailén | Vino de la Tierra de Bajo Aragón | Vino de la Tierra de Betanzos | Vino de la Tierra de Cádiz | Vino de la Tierra de Campo de Belchite | Vino de la Tierra de Campo de Cartagena | Vino de la Tierra de Cangas | Vino de la Tierra de Castelló | Vino de la Tierra de Castilla | Vino de la Tierra de Castilla y León | Vino de la Tierra de Contraviesa-Alpujarra | Vino de la Tierra de Córdoba | Vino de la Tierra de Desierto de Almería | Vino de la Tierra de Extremadura | Vino de la Tierra Formentera | Vino de la Tierra de Gálvez | Vino de la Tierra de Granada Sur-Oeste | Vino de la Tierra de Ibiza | Vino de la Tierra de Illes Balears | Vino de la Tierra de Isla de Menorca | Vino de la Tierra de La Gomera | Vino de la Tierra de Laujar-Alpujarra | Vino de la Tierra de Los Palacios | Vino de la Tierra de Norte de Granada | Vino de la Tierra Norte de Sevilla | Vino de la Tierra de Pozohondo | Vino de la Tierra de Ribera del Andarax | Vino de la Tierra de Ribera del Arlanza | Vino de la Tierra de Ribera del Gállego-Cinco Villas | Vino de la Tierra de Ribera del Queiles | Vino de la Tierra de Serra de Tramuntana-Costa Nord | Vino de la Tierra de Sierra de Alcaraz | Vino de la Tierra de Valdejalón | Vino de la Tierra de Valle del Cinca | Vino de la Tierra de Valle del Jiloca | Vino de la Tierra del Valle del Miño-Ourense | Vino de la Tierra Valles de Sadacia
Vino de la Tierra de Abanilla
Vino de la Tierra de Bailén
Vino de la Tierra de Bajo Aragón
Vino de la Tierra de Betanzos
Vino de la Tierra de Cádiz
Vino de la Tierra de Campo de Belchite
Vino de la Tierra de Campo de Cartagena
Vino de la Tierra de Cangas
Vino de la Tierra de Castelló
Vino de la Tierra de Castilla
Vino de la Tierra de Castilla y León
Vino de la Tierra de Contraviesa-Alpujarra
Vino de la Tierra de Córdoba
Vino de la Tierra de Desierto de Almería
Vino de la Tierra de Extremadura
Vino de la Tierra Formentera
Vino de la Tierra de Gálvez
Vino de la Tierra de Granada Sur-Oeste
Vino de la Tierra de Ibiza
Vino de la Tierra de Illes Balears
Vino de la Tierra de Isla de Menorca
Vino de la Tierra de La Gomera
Vino de la Tierra de Laujar-Alpujarra
Vino de la Tierra de Los Palacios
Vino de la Tierra de Norte de Granada
Vino de la Tierra Norte de Sevilla
Vino de la Tierra de Pozohondo
Vino de la Tierra de Ribera del Andarax
Vino de la Tierra de Ribera del Arlanza
Vino de la Tierra de Ribera del Gállego-Cinco Villas
Vino de la Tierra de Ribera del Queiles
Vino de la Tierra de Serra de Tramuntana-Costa Nord
Vino de la Tierra de Sierra de Alcaraz
Vino de la Tierra de Valdejalón
Vino de la Tierra de Valle del Cinca
Vino de la Tierra de Valle del Jiloca
Vino de la Tierra del Valle del Miño-Ourense
Vino de la Tierra Valles de Sadacia
I Förenade Kungariket
1. | Namn på kvalitetsviner framställda i specificerade områden English Vineyards Welsh Vineyards | English Vineyards | Welsh Vineyards
English Vineyards
Welsh Vineyards
2. | Namn på bordsviner med ursprungsbeteckningar England eller … Cornwall Devon Dorset East Anglia Gloucestershire Hampshire Herefordshire Isle of Wight Isles of Scilly Kent Lincolnshire Oxfordshire Shropshire Somerset Surrey Sussex Worcestershire Yorkshire Wales eller … Cardiff Cardiganshire Carmarthenshire Denbighshire Gwynedd Monmouthshire Newport Pembrokeshire Rhondda Cynon Taf Swansea The Vale of Glamorgan Wrexham | England eller … | Cornwall | Devon | Dorset | East Anglia | Gloucestershire | Hampshire | Herefordshire | Isle of Wight | Isles of Scilly | Kent | Lincolnshire | Oxfordshire | Shropshire | Somerset | Surrey | Sussex | Worcestershire | Yorkshire | Wales eller … | Cardiff | Cardiganshire | Carmarthenshire | Denbighshire | Gwynedd | Monmouthshire | Newport | Pembrokeshire | Rhondda Cynon Taf | Swansea | The Vale of Glamorgan | Wrexham
England eller … | Cornwall
Devon
Dorset
East Anglia
Gloucestershire
Hampshire
Herefordshire
Isle of Wight
Isles of Scilly
Kent
Lincolnshire
Oxfordshire
Shropshire
Somerset
Surrey
Sussex
Worcestershire
Yorkshire
Wales eller … | Cardiff
Cardiganshire
Carmarthenshire
Denbighshire
Gwynedd
Monmouthshire
Newport
Pembrokeshire
Rhondda Cynon Taf
Swansea
The Vale of Glamorgan
Wrexham
DEL B
Österrike
Belgien
Cypern
Tjeckien
Danmark
Estland
Finland
Frankrike
Grekland
Tyskland
Ungern
Irland
Italien
Lettland
Litauen
Luxemburg
Malta
Polen
Portugal
Slovakien
Slovenien
Spanien
Sverige
Nederländerna
Förenade kungariket
DEL C
I Tyskland
Bernkasteler Doctor (Doktor), Deidesheimer, Dexheimer Doktor, Erbacher Marcobrunn, Forster, Forster Jesuitengarten, Graacher Himmelreich, Liebfraumilch, Liebfrauenmilch, Mosel, Mosel-Saar-Ruwer, Ockfener Bockstein, Piesporter Goldtropfchen, Piesporter Michelsberg, Piesporter Treppchen, Rudesheimer, Scharzhofberger, Schloss Johannisberger, Schloss Vollrads, Wehlener Sonnenuhr, Zeller Schwarze Katz.
I Frankrike
Aloxe-Corton, Alsace ou Vin d’Alsace, Anjou, Barsac, Batard-Montrachet, Beaujolais, Beaujolais Villages, Beaune, Bonnes Mares, Bordeaux, Bordeaux Blanc, Bordeaux Rouge, Bourgogne, Brouilly, Chambertin, Chambolle-Musigny, Charmes-Chambertin, Chassagne-Montrachet, Château Lafite, Château Margaux, Château Yquem, Châteauneuf-du-Pape, Chenas, Chevalier-Montrachet, Chiroubles, Clos de la Roche, Clos de Vougeot, Corton, Corton-Charlemagne, Côte de Beaune, Côte de Beaune-Villages, Côte de Brouilly, Côte de Nuits, Côte de Nuits-Villages, Côte Rotie, Coteaux du Layon, Côtes du Rhône, Échezeaux, Entre-Deux-Mers, Fleurie, Gevrey-Chambertin, Grands Échezeaux, Graves, Haut Médoc, Hermitage, La Tache, Loire, Macon, Margaux, Médoc, Mercurey, Meursault, Montrachet, Morgon, Moulin-à-Vent, Muscadet, Musigny, Nuits ou Nuits-Saint-Georges, Pauillac, Pomérol, Pommard, Pouilly-Fuissé, Pouilly Fumé, Puligny-Montrachet, Rhône, Richebourg, Romanée-Conti, Romanée Saint-Vivant, Rosé d’Anjou, Saint-Amour, Saint-Émilion, Saint-Éstèphe, Saint-Julien, Sancerre, Santenay, Saumur, Savigny ou Savigny-les-Beaunes, Tavel, Touraine, Volnay, Vosne-Romanée, Vouvray.
I Italien
Asti Spumante, Barbaresco, Barbera d’Alba, Barbera d’Asti, Bardolino, Barolo, Brunello di Montalcino, Dolcetto d’Alba, Frascati, Gattinara, Lacryma Christi, Nebbiolo d’Alba, Orvieto, Soave, Valpolicella, Vino Nobile de Montepulciano.
I Portugal
Dao, Oporto, Porto, Vinho do Porto.
I Spanien
Lagrima, Rioja.
Anmärkningar:
(*) | Beteckningar som inte omfattas av artikel 7 utan endast av artikel 6.
— | Ord i kursiverad stil, inklusive ursprungsbeteckningar och beteckningar som beskriver ursprungsbeteckningarna, finns endast med i upplysningssyfte eller som förklaring (eller båda) och omfattas inte av bestämmelserna i artikel 7.1 och 7.3.
— | Som ett förtydligande konstaterar parterna att Förenta staterna kräver att ursprungsbeteckningarna anges med latinska bokstäver; det är frivilligt att också ange dem i annan skrift, vilket då omfattas av kraven i Förenta staternas lagstiftning; inget i artikel 7 i denna bilaga skall tolkas som ett krav på något annat.
DEL A:
| Alexander Valley
| Alexandria Lakes
| Altus
| Anderson Valley
| Applegate Valley
| Arkansas Mountain
| Arroyo Grande Valley
| Arroyo Seco
| Atlas Peak
| Augusta
| Bell Mountain
| Ben Lomond Mountain
| Benmore Valley
| Bennett Valley
| California Shenandoah Valley
| Capay Valley
| Caramel Valley
| Catoctin
| Cayuga Lake
| Central Coast
| Central Delaware Valley
| Chalk Hill
| Chalone
| Chiles Valley
| Cienega Valley
| Clarksburg
| Clear Lake
| Cole Ranch
| Columbia Gorge
| Columbia Valley
| Cucamonga Valley
| Cumberland Valley
| Diablo Grande
| Diamond Mountain District
| Dry Creek Valley
| Dundee Hills
| Dunnigan Hills
| Edna Valley
| El Dorado
| Escondido Valley
| Fair Play
| Fennville
| Fiddletown
| Finger Lakes
| Fredericksburg in the Texas Hill Country
| Grand River Valley
| Grand Valley
| Guenoc Valley
| Hames Valley
| Hermann
| High Valley
| Horse Heaven Hills
| Howell Mountain
| Hudson River Region
| Isle St. George
| Kanawha River Valley
| Knights Valley
| Lake Erie
| Lake Michigan Shore
| Lake Wisconsin
| Lancaster Valley
| Leelanau Peninsula
| Lime Kiln Valley
| Linganore
| Livermore Valley
| Lodi
| Long Island
| Loramie Creek
| Los Carneros
| Madera
| Malibu-Newton Canyon
| Martha’s Vineyard
| McDowell Valley
| McMinnville
| Mendocino
| Mendocino Ridge
| Merritt Island
| Mesilla Valley
| Middle Rio Grande Valley
| Mimbres Valley
| Mississippi Delta
| Monterey
| Monticello
| Mt. Harlan
| Mt. Veeder
| Napa Valley
| Niagara Escarpment
| North Coast
| North Fork of Long Island
| North Fork of Roanoke
| North Yuba
| Northern Neck George Washington Birthplace
| Northern Sonoma
| Oak Knoll District of Napa Valley
| Oakville
| Ohio River Valley
| Old Mission Peninsula
| Ozark Highlands
| Ozark Mountain
| Pacheco Pass
| Paicines
| Paso Robles
| Potter Valley
| Puget Sound
| Red Hills Lake County
| Red Mountain
| Redwood Valley
| Ribbon Ridge
| River Junction
| Rockpile
| Rocky Knob
| Rogue Valley
| Russian River Valley
| Rutherford
| Salado Creek
| San Benito
| San Bernabe
| San Francisco Bay
| San Lucas
| San Pasqual Valley
| San Ysidro District
| Santa Clara Valley
| Santa Cruz Mountains
| Santa Lucia Highlands
| Santa Maria Valley
| Santa Rita Hills
| Santa Ynez Valley
| Seiad Valley
| Seneca Lake
| Shenandoah Valley
| Sierra Foothills
| Solano County Green Valley
| Sonoita
| Sonoma Coast
| Sonoma County Green Valley
| Sonoma Mountain
| Sonoma Valley
| South Coast
| Southeastern New England
| Southern Oregon
| Spring Mountain District
| St. Helena
| Stags Leap District
| Suisun Valley
| Temecula Valley
| Texas Davis Mountains
| Texas High Plains
| Texas Hill Country
| The Hamptons, Long Island
| Trinity Lakes
| Umpqua Valley
| Virginia’s Eastern Shore
| Walla Walla Valley
| Warren Hills
| West Elks
| Western Connecticut Highlands
| Wild Horse Valley
| Willamette Valley
| Willow Creek
| Yadkin Valley
| Yakima Valley
| Yamhill-Carlton District
| York Mountain
| Yorkville Highlands
| Yountville
DEL B:
| Alabama
| Alaska
| Arizona
| Arkansas
| California
| Colorado
| Connecticut
| Delaware
| Florida
| Georgia
| Hawaii
| Idaho
| Illinois
| Indiana
| Iowa
| Kansas
| Kentucky
| Louisiana
| Maine
| Maryland
| Massachusetts
| Michigan
| Minnesota
| Mississippi
| Missouri
| Montana
| Nebraska
| Nevada
| New Hampshire
| New Jersey
| New Mexico
| New York
| North Carolina
| North Dakota
| Ohio
| Oklahoma
| Oregon
| Pennsylvania
| Rhode Island
| South Carolina
| South Dakota
| Tennessee
| Texas
| Utah
| Vermont
| Virginia
| Washington
| West Virginia
| Wisconsin
| Wyoming
DEL C:
Arkansas
| Baxter County (Ozark Mountain)
| Benton County (Ozark Mountain)
| Boone County (Ozark Mountain)
| Carroll County (Ozark Mountain)
| Clay County (Ozark Mountain)
| Cleburne County (Ozark Mountain)
| Conway County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Crawford County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Faulkner County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Franklin County (Altus, Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Fulton County (Ozark Mountain)
| Independence County (Ozark Mountain)
| Izard County (Ozark Mountain)
| Jackson County (Ozark Mountain)
| Johnson County (Altus, Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Lawrence County (Ozark Mountain)
| Logan County (Arkansas Mountain)
| Madison County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Marion County (Ozark Mountain)
| Newton County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Pope County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Randolph County (Ozark Mountain)
| Searcy County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Sharp County (Ozark Mountain)
| Sebastian County (Arkansas Mountain)
| Stone County (Ozark Mountain)
| Van Buren County (Arkansas Mountain, Ozark Mountain)
| Washington County (Ozark Mountain)
| White County (Ozark Mountain)
| Yell County (Arkansas Mountain)
Arizona
| Cochise County (Sonoita)
| Pima County (Sonoita)
| Santa Cruz County (Sonoita)
California
| Alameda County (Central Coast, Livermore Valley, San Francisco Bay, Santa Clara Valley)
| Amador County (Fiddletown, Shenandoah Valley California, Sierra Foothills)
| Calaveras County (Sierra Foothills)
| Contra Costa County (San Francisco Bay)
| El Dorado County (El Dorado, Fair Play, Shenandoah Valley California, Sierra Foothills)
| Fresno County (Madera)
| Humboldt County (Willow Creek)
| Lake County (Benmore Valley, Clear Lake, Guenoc Valley, High Valley, North Coast, Red Hills Lake County)
| Los Angeles County (Malibu-Newton Canyon)
| Madera County (Madera)
| Marin County (North Coast)
| Mariposa County (Sierra Foothills)
| Mendocino County (Anderson Valley, Cole Ranch, McDowell Valley, Mendocino, Mendocino Ridge, North Coast, Potter Valley, Redwood Valley, Yorkville Highlands)
| Monterey County (Arroyo Seco, Carmel Valley, Central Coast, Chalone, Hames Valley, Monterey, San Bernabe, San Lucas, Santa Lucia Highlands)
| Napa County (Atlas Peak, Chiles Valley, Diamond Mountain District, Howell Mountain, Los Carneros, Mt. Veeder, Napa Valley, North Coast, Oak Knoll District of Napa Valley, Oakville, Rutherford, Spring Mountain District, St. Helena, Stags Leap District, Wild Horse Valley, Yountville)
| Nevada County (Sierra Foothills)
| Orange County (South Coast)
| Placer County (Sierra Foothills)
| Riverside County (Cucamonga Valley, South Coast, Temecula Valley)
| Sacramento County (Clarksburg, Lodi)
| San Benito County (Central Coast, Chalone, Cienega Valley, Lime Kiln Valley, Mt. Harlan, Pacheco Pass, Paicines, San Benito, San Francisco Bay, Santa Clara Valley)
| San Bernardino County (Cucamonga Valley)
| San Diego County (San Pasqual Valley, South Coast)
| San Francisco County (San Francisco Bay)
| San Joaquin County (Lodi, River Junction)
| San Luis Obispo County (Arroyo Grande Valley, Central Coast, Edna Valley, Paso Robles, Santa Maria Valley, York Mountain)
| San Mateo County (San Francisco Bay, Santa Clara Valley, Santa Cruz Mountains)
| Santa Barbara County (Central Coast, Santa Maria Valley, Santa Rita Hills, Santa Ynez Valley)
| Santa Clara County (Central Coast, Pacheco Pass, San Francisco Bay, San Ysidro District, Santa Clara Valley, Santa Cruz Mountains)
| Santa Cruz County (Ben Lomond Mountain, Central Coast, San Francisco Bay, Santa Cruz Mountains)
| Siskiyou County (Seiad Valley)
| Solano County (Clarksburg, North Coast, Solano County Green Valley, Suisun Valley, Wild Horse Valley)
| Sonoma County (Alexander Valley, Bennett Valley, Chalk Hill, Dry Creek Valley, Knights Valley, Los Carneros, North Coast, Northern Sonoma, Rockpile, Russian River Valley, Sonoma Coast, Sonoma County Green Valley, Sonoma Mountain, Sonoma Valley)
| Stanislaus County (Diablo Grande, Salado Creek)
| Trinity County (Trinity Lakes, Willow Creek)
| Tuolumne County (Sierra Foothills)
| Yolo County (Capay Valley, Clarksburg, Dunnigan Hills, Merritt Island)
| Yuba County (North Yuba, Sierra Foothills)
Colorado
| Delta County (West Elks)
| Mesa County (Grand Valley)
Connecticut
| Fairfield County (Western Connecticut Highlands)
| Hartford County (Western Connecticut Highlands)
| Litchfield County (Western Connecticut Highlands)
| Middlesex County (Southeastern New England)
| New Haven County (Western Connecticut Highlands, Southeastern New England)
| New London County (Southeastern New England)
Indiana
| Clark County (Ohio River Valley)
| Crawford County (Ohio River Valley)
| Dearborn County (Ohio River Valley)
| Decatur County (Ohio River Valley)
| Dubois County (Ohio River Valley)
| Floyd County (Ohio River Valley)
| Franklin County (Ohio River Valley)
| Gibson County (Ohio River Valley)
| Harrison County (Ohio River Valley)
| Jefferson County (Ohio River Valley)
| Jennings County (Ohio River Valley)
| Ohio County (Ohio River Valley)
| Perry County (Ohio River Valley)
| Pike County (Ohio River Valley)
| Posey County (Ohio River Valley)
| Ripley County (Ohio River Valley)
| Scott County (Ohio River Valley)
| Spencer County (Ohio River Valley)
| Switzerland County (Ohio River Valley)
| Vandergurgh County (Ohio River Valley)
| Warrick County (Ohio River Valley)
| Washington County (Ohio River Valley)
Kentucky
| Ballard County (Ohio River Valley)
| Boone County (Ohio River Valley)
| Boyd County (Ohio River Valley)
| Bracken County (Ohio River Valley)
| Breckenridge County (Ohio River Valley)
| Bullitt County (Ohio River Valley)
| Caldwell County (Ohio River Valley)
| Campbell County (Ohio River Valley)
| Carroll County (Ohio River Valley)
| Carter County (Ohio River Valley)
| Crittenden County (Ohio River Valley)
| Daviess County (Ohio River Valley)
| Elliott County (Ohio River Valley)
| Fleming County (Ohio River Valley)
| Gallatin County (Ohio River Valley)
| Grant County (Ohio River Valley)
| Greenup County (Ohio River Valley)
| Hancock County (Ohio River Valley)
| Hardin County (Ohio River Valley)
| Henderson County (Ohio River Valley)
| Henry County (Ohio River Valley)
| Jefferson County (Ohio River Valley)
| Kenton County (Ohio River Valley)
| Lewis County (Ohio River Valley)
| Livingston County (Ohio River Valley)
| Lyon County (Ohio River Valley)
| Marshall County (Ohio River Valley)
| Mason County (Ohio River Valley)
| McCracken County (Ohio River Valley)
| McLean County (Ohio River Valley)
| Meade County (Ohio River Valley)
| Ohio County (Ohio River Valley)
| Oldham County (Ohio River Valley)
| Owen County (Ohio River Valley)
| Pendleton County (Ohio River Valley)
| Rowan County (Ohio River Valley)
| Shelby County (Ohio River Valley)
| Spencer County (Ohio River Valley)
| Trimble County (Ohio River Valley)
| Union County (Ohio River Valley)
Louisiana
| East Carroll Parish (Mississippi Delta)
| Madison Parish (Mississippi Delta)
Massachusetts
| Barnstable County (Southeastern New England)
| Bristol County (Southeastern New England)
| Dukes County (Martha’s Vineyard, Southeastern New England)
| Nantucket County (Southeastern New England)
| Norfolk County (Southeastern New England)
| Plymouth County (Southeastern New England)
Maryland
| Carroll County (Linganore)
| Frederick County (Catoctin, Linganore)
| Washington County (Catoctin, Cumberland Valley)
Michigan
| Allegan County (Fennville, Lake Michigan Shore)
| Berrien County (Lake Michigan Shore)
| Cass County (Lake Michigan Shore)
| Grand Traverse County (Old Mission Peninsula)
| Kalamazoo County (Lake Michigan Shore)
| Leelanau County (Leelanau Peninsula)
| Van Buren County (Fennville, Lake Michigan Shore)
Minnesota
| Douglas County (Alexandria Lakes)
Missouri
| Barry County (Ozark Mountain)
| Barton County (Ozark Mountain)
| Benton County (Ozark Mountain)
| Bollinger County (Ozark Mountain)
| Butler County (Ozark Mountain)
| Camden County (Ozark Mountain)
| Cape Girardeau County (Ozark Mountain)
| Carter County (Ozark Mountain)
| Cedar County (Ozark Mountain)
| Christian County (Ozark Mountain)
| Crawford County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Dade County (Ozark Mountain)
| Dallas County (Ozark Mountain)
| Dent County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Douglas County (Ozark Mountain)
| Franklin County (Hermann, Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Gasconade County (Hermann, Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Greene County (Ozark Mountain)
| Hickory County (Ozark Mountain)
| Howell County (Ozark Mountain)
| Iron County (Ozark Mountain)
| Jasper County (Ozark Mountain)
| Jefferson County (Ozark Mountain)
| Laclede County (Ozark Mountain)
| Lawrence County (Ozark Mountain)
| Maries County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| McDonald County (Ozark Mountain)
| Miller County (Ozark Mountain)
| Newton County (Ozark Mountain)
| Oregon County (Ozark Mountain)
| Osage County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Ozark County (Ozark Mountain)
| Perry County (Ozark Mountain)
| Phelps County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Polk County (Ozark Mountain)
| Pulaski County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Reynolds County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Ripley County (Ozark Mountain)
| Saint Charles County (Augusta)
| Shannon County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| St. Clair County (Ozark Mountain)
| St. Louis County (Ozark Mountain)
| Ste. Genevieve County (Ozark Mountain)
| Stoddard County (Ozark Mountain)
| Stone County (Ozark Mountain)
| Taney County (Ozark Mountain)
| Texas County (Ozark Highlands, Ozark Mountain)
| Vernon County (Ozark Mountain)
| Washington County (Ozark Mountain)
| Wayne County (Ozark Mountain)
| Webster County (Ozark Mountain)
| Wright County (Ozark Mountain)
Mississippi
| Bolivar County (Mississippi Delta)
| Carroll County (Mississippi Delta)
| Coahoma County (Mississippi Delta)
| De Soto County (Mississippi Delta)
| Grenada County (Mississippi Delta)
| Holmes County (Mississippi Delta)
| Humphreys County (Mississippi Delta)
| Issaquena County (Mississippi Delta)
| Leflore County (Mississippi Delta)
| Panola County (Mississippi Delta)
| Quitman County (Mississippi Delta)
| Sharkey County (Mississippi Delta)
| Sunflower County (Mississippi Delta)
| Tallahatchie County (Mississippi Delta)
| Tate County (Mississippi Delta)
| Tunica County (Mississippi Delta)
| Warren County (Mississippi Delta)
| Washington County (Mississippi Delta)
| Yazoo County (Mississippi Delta)
New Jersey
| Hunterdon County (Central Delaware Valley)
| Mercer County (Central Delaware Valley)
| Warren County (Warren Hills)
New Mexico
| Bernalillo County (Middle Rio Grande Valley)
| Dona Ana County (Mesilla Valley)
| Grant County (Mimbres Valley)
| Luna County (Mimbres Valley)
| Sandoval County (Middle Rio Grande Valley)
| Socorro County (Middle Rio Grande Valley)
| Valencia County (Middle Rio Grande Valley)
New York
| Cattaraugus County (Lake Erie)
| Cayuga County (Cayuga Lake, Finger Lakes)
| Chatauqua County (Lake Erie)
| Chemung County (Finger Lakes)
| Columbia County (Hudson River Region)
| Cortland County (Finger Lakes)
| Duchess County (Hudson River Region)
| Erie County (Lake Erie)
| Livingston County (Finger Lakes)
| Monroe County (Finger Lakes)
| Nassau County (Long Island)
| Niagara County (Niagara Escarpment)
| Onondaga County (Finger Lakes)
| Ontario County (Finger Lakes, Seneca Lake)
| Orange County (Hudson River Region)
| Putnam County (Hudson River Region)
| Rockland County (Hudson River Region)
| Schuyler County (Finger Lakes, Seneca Lake)
| Seneca County (Cayuga Lake, Finger Lakes, Seneca Lake)
| Steuben County (Finger Lakes)
| Suffolk County (Long Island, North Fork of Long Island, The Hamptons, Long Island)
| Sullivan County (Hudson River Region)
| Tioga County (Finger Lakes)
| Tompkins County (Cayuga Lake, Finger Lakes)
| Ulster County (Hudson River Region)
| Wayne County (Finger Lakes)
| Westchester County (Hudson River Region)
| Yates County (Finger Lakes, Seneca Lake)
North Carolina
| Davidson County (Yadkin Valley)
| Davie County (Yadkin Valley)
| Forsyth County (Yadkin Valley)
| Stokes County (Yadkin Valley)
| Surry County (Yadkin Valley)
| Wilkes County (Yadkin Valley)
| Yadkin County (Yadkin Valley)
Ohio
| Adams County (Ohio River Valley)
| Ashtabula County (Lake Erie, Grand River Valley)
| Athens County (Ohio River Valley)
| Belmont County (Ohio River Valley)
| Brown County (Ohio River Valley)
| Butler County (Ohio River Valley)
| Cleremont County (Ohio River Valley)
| Clinton County (Ohio River Valley)
| Cuyahoga County (Lake Erie)
| Erie County (Lake Erie)
| Gallia County (Ohio River Valley)
| Geauga County (Lake Erie, Grand River Valley)
| Hamilton County (Ohio River Valley)
| Highland County (Ohio River Valley)
| Hocking County (Ohio River Valley)
| Huron County (Lake Erie)
| Jackson County (Ohio River Valley)
| Lake County (Lake Erie, Grand River Valley)
| Lawrence County (Ohio River Valley)
| Lorain County (Lake Erie)
| Lucas County (Lake Erie)
| Meigs County (Ohio River Valley)
| Monroe County (Ohio River Valley)
| Morgan County (Ohio River Valley)
| Muskingum County (Ohio River Valley)
| Noble County (Ohio River Valley)
| Ottawa County (Lake Erie, Isle St. George)
| Perry County (Ohio River Valley)
| Pike County (Ohio River Valley)
| Ross County (Ohio River Valley)
| Sandusky County (Lake Erie)
| Sciotto County (Ohio River Valley)
| Shelby County (Loramie Creek)
| Vinton County (Ohio River Valley)
| Warren County (Ohio River Valley)
| Washington County (Ohio River Valley)
| Wood County (Lake Erie)
Oklahoma
| Adair County (Ozark Mountain)
| Cherokee County (Ozark Mountain)
| Delaware County (Ozark Mountain)
| Mayes County (Ozark Mountain)
| Muskogee County (Ozark Mountain)
| Ottawa (Ozark Mountain)
| Sequoyah County (Ozark Mountain)
| Wagner County (Ozark Mountain)
Oregon
| Amook County (Willamette Valley)
| Benton County (Willamette Valley)
| Clackamas County (Willamette Valley)
| Douglas County (Southern Oregon, Umpqua Valley)
| Gillman County (Columbia Valley)
| Hood River County (Columbia Gorge)
| Jackson County (Applegate Valley, Rogue Valley, Southern Oregon)
| Josephine County (Applegate Valley, Rogue Valley, Southern Oregon)
| Lane County (Willamette Valley)
| Linn County (Willamette Valley)
| Marion County (Willamette Valley)
| Morrow County (Columbia Valley)
| Multnomah County (Willamette Valley)
| Polk County (Willamette Valley)
| Sherman County (Columbia Valley)
| Umatilla County (Columbia Valley, Walla Walla Valley)
| Wasco County (Columbia Gorge, Columbia Valley)
| Washington County (Willamette Valley, Yamhille-Carlton)
| Yamhill County (Dundee Hills, McMinnville, Ribbon Ridge, Willamette Valley, Yamhill-Carlton)
Pennsylvania
| Bucks County (Central Delaware Valley)
| Chester County (Lancaster Valley)
| Cumberland County (Cumberland Valley)
| Erie County (Lake Erie)
| Franklin County (Cumberland Valley)
| Lancaster County (Lancaster Valley)
Rhode Island
| Bristol County (Southeastern New England)
| Newport County (Southeastern New England)
| Providence County (Southeastern New England)
| Washington County (Southeastern New England)
Tennessee
| Shelby County (Mississippi Delta)
Texas
| Armstrong County (Texas High Plains)
| Bandera County (Texas Hill Country)
| Barley County (Texas High Plains)
| Bexar County (Texas Hill Country)
| Blanco County (Texas Hill Country)
| Borden County (Texas High Plains)
| Briscoe County (Texas High Plains)
| Burnet County (Texas Hill Country)
| Castro County (Texas High Plains)
| Cochran County (Texas High Plains)
| Comal County (Texas Hill Country)
| Crosby County (Texas High Plains)
| Dawson County (Texas High Plains)
| Deaf Smith County (Texas High Plains)
| Dickens County (Texas High Plains)
| Edwards County (Texas Hill Country)
| El Paso County (Mesilla Valley)
| Floyd County (Texas High Plains)
| Gaines County (Texas High Plains)
| Garza County (Texas High Plains)
| Gillespie County (Bell Mountain, Fredericksburg in the Texas Hill Country, Texas Hill Country)
| Guadalure County (Texas Hill Country)
| Hale County (Texas High Plains)
| Hays County (Texas Hill Country)
| Hockley County (Texas High Plains)
| Jeff Davis County (Texas Davis Mountains)
| Kendall County (Texas Hill Country)
| Kerr County (Texas Hill Country)
| Kimble County (Texas Hill Country)
| Lamb County (Texas High Plains)
| Lampasas County (Texas Hill Country)
| Llano County (Texas Hill Country)
| Lubbock County (Texas High Plains)
| Lynn County (Texas High Plains)
| Mason County (Texas Hill Country)
| McCulloch County (Texas Hill Country)
| Medina County (Texas Hill Country)
| Menard County (Texas Hill Country)
| Motley County (Texas High Plains)
| Parmer County (Texas High Plains)
| Pecos County (Escondido Valley)
| Randall County (Texas High Plains)
| Real County (Texas Hill Country)
| San Saba County (Texas Hill Country)
| Swisher County (Texas High Plains)
| Terry County (Texas High Plains)
| Travis County (Texas Hill Country)
| Uvalde County (Texas Hill Country)
| Williamson County (Texas Hill Country)
| Yoakum County (Texas High Plains)
Virginia
| Accomack County (Virginia’s Eastern Shore)
| Albemarle County (Monticello)
| Amherst County (Shenandoah Valley)
| Augusta County (Shenandoah Valley)
| Botetourt County (Shenandoah Valley)
| Clarke County (Shenandoah Valley)
| Floyd County (Rocky Knob)
| Frederick County (Shenandoah Valley)
| Greene County (Monticello)
| King George County (Northern Neck George Washington Birthplace)
| Lancaster County (Northern Neck George Washington Birthplace)
| Louisa County (Monticello)
| Montgomery County (North Fork of Roanoke)
| Nelson County (Monticello)
| Northhampton County (Virginia’s Eastern Shore)
| Northumberland County (Northern Neck George Washington Birthplace)
| Orange County (Monticello)
| Page County (Shenandoah Valley)
| Patrick County (Rocky Knob)
| Richmond County (Northern Neck George Washington Birthplace)
| Roanoke County (North Fork of Roanoke)
| Rockbridge County (Shenandoah Valley)
| Rockingham County (Shenandoah Valley)
| Shenandoah County (Shenandoah Valley)
| Warren County (Shenandoah Valley)
| Westmoreland County (Northern Neck George Washington Birthplace)
Washington
| Adams County (Columbia Valley)
| Benton County (Red Mountain, Yakima Valley, Columbia Valley, Horse Heaven Hills)
| Calallam County (Puget Sound)
| Chelan County (Columbia Valley)
| Columbia County (Columbia Valley)
| Douglas County (Columbia Valley)
| Fery County (Columbia Valley)
| Franklin County (Columbia Valley)
| Garfield County (Columbia Valley)
| Grant County (Columbia Valley)
| King County (Puget Sound)
| Kitsap County (Puget Sound)
| Kittitas County (Columbia Valley)
| Klickitat County (Columbia Gorge, Columbia Valley, Horse Heaven Hills)
| Lincoln County (Columbia Valley)
| Mason County (Puget Sound)
| Okanogan County (Columbia Valley)
| Pieru County (Puget Sound)
| San Juan County (Puget Sound)
| Skagit County (Puget Sound)
| Skamania County (Columbia Gorge)
| Snohomish County (Puget Sound)
| Stevens County (Columbia Valley)
| Thurston County (Puget Sound)
| Walla Walla County (Columbia Valley, Walla Walla Valley)
| Whitman County (Columbia Valley)
| Yakima County (Yakima Valley, Columbia Valley, Horse Heaven Hills)
West Virginia
| Berkeley County (Shenandoah Valley)
| Cabell County (Ohio River Valley, Kanawha River Valley)
| Calhoun County (Ohio River Valley)
| Doddridge County (Ohio River Valley)
| Gilmer County (Ohio River Valley)
| Jackson County (Ohio River Valley, Kanawha River Valley)
| Jefferson County (Shenandoah Valley)
| Kanawha County (Ohio River Valley, Kanawha River Valley)
| Lincoln County (Ohio River Valley, Kanawha River Valley)
| Marshall County (Ohio River Valley)
| Mason County (Ohio River Valley, Kanawha River Valley)
| Ohio County (Ohio River Valley)
| Pleasants County (Ohio River Valley)
| Putnam County (Ohio River Valley, Kanawha River Valley)
| Ritchie County (Ohio River Valley)
| Roane County (Ohio River Valley)
| Tyler County (Ohio River Valley)
| Wayne County (Ohio River Valley)
| Wetzel County (Ohio River Valley)
| Wirt County (Ohio River Valley)
| Wood County (Ohio River Valley)
Wisconsin
| Columbia County (Lake Wisconsin)
| Dane County (Lake Wisconsin)
| Sauk County (Lake Wisconsin)
a) Förenta staterna
Assistant Administrator
Headquarters Operations
Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau
US Department of the Treasury
1310 G Street, N.W., Suite 400 E
Washington, D.C. 20220
USA
Tfn: (1-202) 927-8110
Fax: (1-202) 927-8605
E-postadress: itd@ttb.gov
b) Gemenskapen
European Commission
The Directorate-General for Agriculture and Rural Development
Directorate A.I International Affairs
Head of Unit A.I.1-WTO, OECD; The United States of America and Canada
B-1049 Bruxelles/Brussels B-1049
Belgium
Tfn: (32-2) 299 11 11
Fax: (32-2) 295 24 16
E-postadress: agri-ec-us-winetrade@cec.eu.int
DEL A
Vin med ursprung i Förenta staterna
1. I den här delen av protokollet avser ”vin från Förenta staterna” vin med ursprung i Förenta staterna som exporteras till gemenskapen och saluförs på gemenskapens marknad i enlighet med avtalet mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin, nedan kallat ”avtalet”.
Frivilliga uppgifter är
2.1.
a) årgång,
b) namn på en eller flera druvsorter,
c) uppgift om plats där vinet tappades på flaska,
d) uppgift om utmärkelser, medaljer eller andra hänvisningar till tävlingar,
e) namn på en vingård,
f) en beteckning som finns förtecknad i tillägg 1 punkt 1,
g) uppgift om den metod som används för att framställa vinet, i enlighet med tillägg II,
2.2. beteckningen ”Estate Bottled”,
2.3.
a) produkttyp enligt tillägg III,
b) namn, befattning och adress för en juridisk eller fysisk person som medverkat i saluföringen av vinet,
c) uppgift om specifik färg. Specifik färg avser inte ”rosé/pink”, ”red” eller ” white ” på engelska eller i översättning och detta är tillämpligt på alla andra färger.
Vin från Förenta staterna får märkas med de frivilliga uppgifterna i punkt 2, under förutsättning att dessa uppgifter används i enlighet med alla de krav som anges nedan.
3.1. Frivilliga uppgifter får endast användas i enlighet med Part 4 of Title 27 of US Code of Federal Regulations i gällande lydelse.
3.2. Frivilliga uppgifter enligt punkt 2.2.1 får endast användas om vinet också bär en ursprungsbeteckning som finns förtecknad i bilaga V i avtalet.
3.3. De frivilliga uppgifterna enligt punkt 2.2.2 får endast användas om vinet också bär en ursprungsbeteckning som finns förtecknad i bilaga V, del A i avtalet.
3.4. För viner med eller utan ursprungsbeteckning får de frivilliga uppgifterna i punkt 2.2.3 användas.
3.5. Om inget annat anges i detta protokoll, får de frivilliga uppgifterna inte omfatta beteckningar som är identiska med ursprungsbeteckningar som är skyddade i gemenskapen enligt förteckningen i bilaga IV till avtalet.
3.6. Följande gäller för namn på druvsorter som används som frivilliga uppgifter:
a) De namn på druvsorter som finns förtecknade i bilaga IV får användas som frivilliga uppgifter. Denna bestämmelse skall inte påverka användningen av andra namn på druvsorter som tillåts enligt gemenskapslagstiftningen, och framför allt kommissionens förordning (EG) nr 753/2002 i gällande lydelse, oavsett om dessa namn finns förtecknade i tillägg IV.
b) När Förenta staterna så begär skall parterna ändra tillägg IV för att införa varje druvsort som anmälts till gemenskapen av Förenta staterna, om inte gemenskapen inom 60 dagar från mottagandet av denna anmälan underrättar Förenta staterna om att användningen av namnet på denna druvsort inte är tillåten enligt gemenskapslagstiftningen, särskilt kommissionens förordning (EG) nr 753/2002 i gällande lydelse.
c) Led b påverkar inte parternas möjligheter att ändra tillägg IV i enlighet med artikel 11 i avtalet, när ingen anmälan enligt led b har gjorts.
3.7. När det gäller frivilliga uppgifter enligt punkt 2.2.1 b får följande anges på etiketten:
a) Namnet på en enda druvsort, under förutsättning att 75 procent (75 %) av vinet är framställt av druvor av den sorten och att druvsorten avgör vinets egenskaper i enlighet med Förenta staternas regler och praxis.
b) Namnet på två eller flera druvsorter, under förutsättning att 100 procent (100 %) av druvorna, efter justering för den volym druvor som använts för sötning, är av de sorter som anges; detta får dock endast anges på etiketten på flaskans baksida om det rör sig om fyra druvsorter eller fler.
3.8. Användningen av frivilliga uppgifter enligt punkt 2.2.1 f omfattas också av tillägg I.
4. Vin med ursprung i Förenta staterna, enligt definitionen i artikel 2 c i avtalet, får märkas med en ursprungsbeteckning (delstat eller county) som finns förtecknad i delarna B och C i bilaga V, under förutsättning att minst 75 procent (75 %) av vinet är framställt av druvor som skördats på den angivna platsen.
DEL B
Vin med ursprung i gemenskapen:
1. I den här delen av protokollet avser ”vin från gemenskapen” viner med ursprung i gemenskapen som exporteras till Förenta staterna och saluförs där i enlighet med villkoren i avtalet.
2. Viner från gemenskapen får märkas med kompletterande uppgifter, enligt Title 27, US Code of Federal Regulations, section 4.38(f) i gällande lydelse, och i enlighet med kapitel II i avdelning V i rådets förordning (EG) nr 1493/1999 i gällande lydelse samt bilagorna VII och VIII till den förordningen, samt kommissionens förordning (EG) nr 753/2002 i gällande lydelse, under förutsättning att de kompletterande uppgifterna används i enlighet med amerikanska krav och inte står i strid med obligatoriska krav i Förenta staternas lagstiftning eller på något sätt ändrar uppgifter som föreskrivs i dessa krav, samt att de kompletterande uppgifterna är sanningsenliga, exakta, specifika och varken förklenande eller vilseledande.
1) Detta tillägg omfattar följande beteckningar: chateau, classic, clos, cream, crusted/crusting, fine, late bottled vintage, noble, ruby, superior, sur lie, tawny, vintage och vintage character.
2) Utan att det påverkar tillämpningen av artikel 8.1 i avtalet skall gemenskapen tillåta att de beteckningar som anges i punkt 1 i detta tillägg används på vinetiketter för vin från Förenta staterna, om beteckningen vid importtillfället har ett COLA-godkännande för användning på amerikanska vinetiketter i Förenta staterna.
4) Parterna erkänner att användningen av de beteckningar som avses i punkt 1 i det här tillägget inte påverkar varumärkesinnehavares rättigheter inom gemenskapen.
2) Andra beteckningar relaterade till framställningen av ett vin får användas för beskrivning och presentation av vinet, under förutsättning att vinframställningen varit förenlig med den allmänt vedertagna innebörden i dessa beteckningar och att användningen av beteckningarna inte vilseleder konsumenterna.
3. | Utan hinder av punkt 2 i detta tillägg skall gemenskapen tillåta att de beteckningar som finns förtecknade nedan och som avses i punkt 1 i det här tillägget används på vinetiketter för vin från Förenta staterna om de vid importtillfället används på följande sätt: classic — på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol, — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på tyska och inte används som ett tyskt ord; cream, crusted/crusting, late bottled vintage, ruby, tawny, vintage, vintage character — på mousserande och icke-mousserande viner; fine — på mousserande och icke-mousserande viner, — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på italienska och inte används som ett italienskt ord; noble — på mousserande och icke-mousserande viner, — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; superior — på mousserande och icke-mousserande viner, — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; superior — på mousserande viner, — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på portugisiska och inte används som ett portugisiskt ord; sur lie — på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol. | classic | — på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol, | — | på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol, | — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på tyska och inte används som ett tyskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på tyska och inte används som ett tyskt ord; | cream, crusted/crusting, late bottled vintage, ruby, tawny, vintage, vintage character | — på mousserande och icke-mousserande viner; | — | på mousserande och icke-mousserande viner; | fine | — på mousserande och icke-mousserande viner, | — | på mousserande och icke-mousserande viner, | — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på italienska och inte används som ett italienskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på italienska och inte används som ett italienskt ord; | noble | — på mousserande och icke-mousserande viner, | — | på mousserande och icke-mousserande viner, | — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; | superior | — på mousserande och icke-mousserande viner, | — | på mousserande och icke-mousserande viner, | — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; | superior | — på mousserande viner, | — | på mousserande viner, | — på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på portugisiska och inte används som ett portugisiskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på portugisiska och inte används som ett portugisiskt ord; | sur lie | — på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol. | — | på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol.
classic | — på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol, | — | på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol,
— | på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol,
— på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på tyska och inte används som ett tyskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på tyska och inte används som ett tyskt ord;
— | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på tyska och inte används som ett tyskt ord;
cream, crusted/crusting, late bottled vintage, ruby, tawny, vintage, vintage character | — på mousserande och icke-mousserande viner; | — | på mousserande och icke-mousserande viner;
— | på mousserande och icke-mousserande viner;
fine | — på mousserande och icke-mousserande viner, | — | på mousserande och icke-mousserande viner,
— | på mousserande och icke-mousserande viner,
— på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på italienska och inte används som ett italienskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på italienska och inte används som ett italienskt ord;
— | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på italienska och inte används som ett italienskt ord;
noble | — på mousserande och icke-mousserande viner, | — | på mousserande och icke-mousserande viner,
— | på mousserande och icke-mousserande viner,
— på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord;
— | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord;
superior | — på mousserande och icke-mousserande viner, | — | på mousserande och icke-mousserande viner,
— | på mousserande och icke-mousserande viner,
— på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord;
— | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på spanska och inte används som ett spanskt ord;
superior | — på mousserande viner, | — | på mousserande viner,
— | på mousserande viner,
— på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på portugisiska och inte används som ett portugisiskt ord; | — | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på portugisiska och inte används som ett portugisiskt ord;
— | på andra viner om beteckningen används på en etikett som inte är på portugisiska och inte används som ett portugisiskt ord;
sur lie | — på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol. | — | på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol.
— | på mousserande viner och viner med tillsats av alkohol.
5. | Punkterna 1 och 2 i det här tillägget skall gälla i en treårsperiod från dagen för detta avtals ikraftträdande, vilket kan förlängas med ytterligare tvåårsperioder, om inte a) en part skriftligen meddelar den andra parten att perioden inte skall förlängas, eller b) parterna gemensamt enas om förlängningsperioder av annan längd eller om andra villkor för användningen. Underrättelser enligt punkt 5 a i det här tillägget får inte göras senare än sex månader före utgången av den period under vilken underrättelsen görs. | a) | en part skriftligen meddelar den andra parten att perioden inte skall förlängas, eller | b) | parterna gemensamt enas om förlängningsperioder av annan längd eller om andra villkor för användningen.
a) | en part skriftligen meddelar den andra parten att perioden inte skall förlängas, eller
b) | parterna gemensamt enas om förlängningsperioder av annan längd eller om andra villkor för användningen.
1. | Om följande beteckningar används för beskrivning och presentation av ett vin måste de användas i enlighet med Förenta staternas regler som förbjuder vilseledande av konsumenterna. Vinet måste ha jästs eller lagrats i trä/ek eller trä-/ekfat eller trä-/ekbehållare: ”barrel aged” ”barrel fermented” ”barrel matured” ”oak aged” ”oak fermented” ”oak matured” ”wood aged” ”wood fermented” ”wood matured” | ”barrel aged” | ”barrel fermented” | ”barrel matured” | ”oak aged” | ”oak fermented” | ”oak matured” | ”wood aged” | ”wood fermented” | ”wood matured”
”barrel aged” | ”barrel fermented” | ”barrel matured”
”oak aged” | ”oak fermented” | ”oak matured”
”wood aged” | ”wood fermented” | ”wood matured”
Beteckningar | Högsta resthalt socker för icke-mousserande viner
Dry | < 4 g/l, eller < 9 g/l om den totala syrahalten uttryckt i gram per liter är < 2 g lägre än resthalten socker
Medium dry | mellan 4 och 12 g/l
Medium sweet | mellan 12 och 45 g/l
Sweet | > 45 g/l
Beteckningar | Högsta resthalt socker för mousserande viner
Brut nature | < 3 g/l
Extra brut | mellan 0 och 6 gr/l
Brut | mellan 0 och 15 g/l
Extra dry | mellan 12 och 20 g/l
Dry | mellan 17 och 35 g/l
Medium dry | mellan 33 och 50 g/l
Sweet | > 50 g/l
Aglianico
Agwam
Albariño
Albemarle
Aleatico
Alicante Bouschet
Aligote
Alvarelhão
Alvarinho
Arneis
Aurore
Bacchus
Baco blanc
Baco noir
Barbera
Beacon
Beclan
Bellandais
Beta
Black Corinth
Black Pearl
Blanc Du Bois
Blue Eye
Bonarda
Bountiful
Burdin 4672
Burdin 5201
Burdin 11042
Burgaw
Burger
Cabernet franc
Cabernet Pfeffer
Cabernet Sauvignon
Calzin
Campbell Early (Island Belle)
Canada Muscat
Captivator
Carignane
Carlos
Carmenère
Carmine
Carnelian
Cascade
Castel 19-637
Catawba
Cayuga White
Centurion
Chambourcin
Chancellor
Charbono
Chardonel
Chardonnay
Chasselas doré
Chelois
Chenin blanc
Chief
Chowan
Cinsaut (Black Malvoisie)
Clairette blanche
Clinton
Colombard (French Colombard)
Colobel
Cortese
Corvina
Concord
Conquistador
Couderc noir
Counoise
Cowart
Creek
Cynthiana (Norton)
Dearing
De Chaunac
Delaware
Diamond
Dixie
Dolcetto
Doreen
Dornfelder
Dulcet
Durif
Dutchess
Early Burgundy
Early Muscat
Edelweiss
Eden
Ehrenfelser
Ellen Scott
Elvira
Emerald Riesling
Feher Szagos
Fernao Pires
Fern Munson
Fiano
Flora
Florental
Folle blanche
Fredonia
Freisa
Fry
Furmint
Gamay noir
Garronet
Gewürztraminer
Gladwin 113
Glennel
Gold
Golden Isles
Golden Muscat
Grand Noir
Green Hungarian
Grenache
Grignolino
Grillo
Gros Verdot
Helena
Herbemont
Higgins
Horizon
Hunt
Iona
Isabella
Ives
James
Jewell
Joannes Seyve 12-428
Joannes Seyve 23-416
Kerner
Kay Gray
Kleinberger
LaCrosse
Lake Emerald
Lambrusco
Landal
Landot noir
Lenoir
Leon Millot
Limberger (Lemberger)
Madeline Angevine
Magnolia
Magoon
Malbec
Malvasia bianca
Marechal Foch
Marsanne
Melody
Melon de Bourgogne (Melon)
Merlot
Meunier (Pinot Meunier)
Mish
Mission
Missouri Riesling
Mondeuse (Refosco)
Montefiore
Moore Early
Morio-Muskat
Mourvèdre (Mataro)
Müller-Thurgau
Münch
Muscadelle
Muscat blanc (Muscat Canelli)
Muscat du Moulin
Muscat Hamburg (Black Muscat)
Muscat of Alexandria
Muscat Ottonel
Naples
Nebbiolo
Négrette
New York Muscat
Niagara
Noah
Noble
Norton (Cynthiana)
Ontario
Orange Muscat
Palomino
Pamlico
Pedro Ximenes
Petit Verdot
Petite Sirah
Peverella
Pinotage
Pinot blanc
Pinot gris (Pinot Grigio)
Pinot noir
Precoce de Malingre
Pride
Primitivo
Rayon d'Or
Ravat 34
Ravat 51 (Vignoles)
Ravat noir
Redgate
Regale
Riesling (White Riesling)
Rkatziteli (Rkatsiteli)
Roanoke
Rosette
Roucaneuf
Rougeon
Roussanne
Royalty
Rubired
Ruby Cabernet
St. Croix
St. Laurent
Saint Macaire
Salem
Salvador
Sangiovese
Sauvignon blanc (Fumé blanc)
Scarlet
Scheurebe
Sémillon
Sereksiya
Seyval (Seyval blanc)
Siegerrebe
Siegfried
Southland
Souzão
Steuben
Stover
Sugargate
Sultanina (Thomspon Seedless)
Summit
Suwannee
Sylvaner
Symphony
Syrah (Shiraz)
Swenson Red
Tannat
Tarheel
Taylor
Tempranillo (Valdepenas)
Teroldego
Thomas
Thompson Seedless (Sultanina)
Tinta Madeira
Tinto cão
Topsail
Touriga
Traminer
Traminette
Trousseau
Trousseau gris
Ugni blanc (Trebbiano)
Valdiguié
Valerien
Van Buren
Veeblanc
Veltliner
Ventura
Verdelet
Verdelho
Vidal blanc
Villard blanc
Villard noir
Vincent
Viognier
Vivant
Welsch Rizling
Watergate
Welder
Yuga
Zinfandel
Inför ikraftträdandet av avtalet mellan Europeiska gemenskapen och Amerikas förenta stater om handel med vin (”avtalet”) förklarar gemenskapen och Förenta staterna härmed gemensamt att följande gäller så länge som avtalet är i kraft.
Om en dialog om märkning av vin
Parterna avser att hålla en konstruktiv dialog om märkning av vin, syftande till att nå fram till ett avtal enligt artikel 10.1 i avtalet. Diskussionerna skall täcka alla frågor som någon av parterna önskar ta upp, t.ex.
— | vilken andel druvor som skall komma från en plats, druvsort eller årgång för att hänvisningar till sådana beteckningar skall få användas på etiketter, i syfte att enas om en harmoniserad nivå,
— | hänvisningar till kategori, klass eller typ av vin, i syfte att erkänna gemensamma beteckningar,
— | specifikationer, inbegripet toleransgränser och numeriska intervall, för hänvisningar till alkoholhalt, i syfte att enas om gemensamma specifikationer,
Om användning av beteckningar i punkt 1 i tillägg I till protokollet
När eventuella problem uppstår i samband med användning på amerikanska vinetiketter av beteckningar som finns förtecknade i tillägg I punkt 1, avser parterna att samråda med varandra.
Om vinpolitiken i framtiden
Parterna avser att inleda en dialog för att uppnå en ökad förståelse av varandras vinpolitik, vilket även innefattar framtida ändringar. Dialogen får omfatta aspekter som diskuteras i utvecklingsagendan från Doha, t.ex. exportbidrag, tariffer, inhemskt stöd och andra frågor som är under förhandling. Resultaten från den här dialogen kan leda till att parterna intar gemensamma ståndpunkter i utvecklingsagendan från Doha och ge nyttiga insikter inför eventuella framtida förhandlingar enligt artikel 10 i avtalet.
Om framtida dialoger
Parterna avser att inleda en dialog om geografiska beteckningar för viner, i syfte att uppnå en ökad förståelse av varandras politik. För att få fram nyttiga insikter inför eventuella framtida förhandlingar enligt artikel 10 i avtalet, avser parterna att inleda en dialog om frågan om ursprungsbeteckningar och beteckningar i bilaga II till avtalet, i syfte att öka förståelsen av varandras politik och se till att dessa namn och beteckningar erkänns i gemenskapen respektive Förenta staterna.
Dessutom avser parterna att inleda dialoger om följande frågor:
— | beteckningar som avses i artikel 24 i kommissionens förordning (EG) nr 753/2002 i gällande lydelse, i syfte att nå en ökad förståelse av varandras ståndpunkter när det gäller användningen av dessa beteckningar. Parterna anser att dessa beteckningar inte utgör eller ger upphov till någon ny form av immateriell äganderätt;
— | vin som inte omfattas av avtalet;
— | intyg;
— | inrättandet av en gemensam kommitté om vinfrågor.
När det gäller bilateral handel
Parterna förklarar härmed sin avsikt att ärligt och under rimlig tid sträva efter att lösa alla bilaterala frågor som rör handeln med vin, även frågor som uppkommer till följd av kommissionens förordning (EG) nr 753/2002 i gällande lydelse, genom informella bilaterala samråd snarare än genom formella tvistlösningsmekanismer.
Om internationellt samarbete
Parterna avser att utbyta åsikter om frågor som är kopplade till och tas upp i plurilaterala och multilaterala organisationer för vinfrågor och som påverkar den internationella handeln samt om hur det internationella samarbetet om vinfrågor bäst kan organiseras.
Inför ikraftträdandet av avtalet mellan Amerikas förenta stater och Europeiska gemenskapen om handel med vin förklarar Förenta staterna härmed följande.
När det gäller användningen av beteckningarna i bilaga II till avtalet enades medlemmarna i vinproducenternas organisationer (vilka anges nedan) den 1 juli 2005 om att så länge som avtalet är i kraft skall vin som exporteras från Förenta staterna märkas i enlighet med de regler som är tillämpliga på Förenta staternas territorium, om inte en sådan märkning är oförenlig med den importerande partens krav.
Förteckning över amerikanska vinproducentorganisationer
| Wine Institute
| WineAmerica